• Keresztmetszet váltás 4 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Keresztmetszet váltás  (Megtekintve 5213 alkalommal)

Nem elérhető novaTopic starter

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
  • Nem: Férfi
    • Villanyszerelõ magazin
Keresztmetszet váltás
« Dátum: 2012. Február 20., 12:26:42 pm »
Gondoltam beszélhetnénk a keresztmetszet váltásról is. Hogyan lehet különbözõ kábeleknél keresztmetszetet váltani?

A helyes keresztmetszet váltásról már beszéltünk.
Helyes keresztmetszet választása - Villanyszerelõ Szakmai Fórum
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Nem elérhető Novill

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:Keresztmetszet váltás
« Válasz #1 Dátum: 2012. Február 20., 19:12:31 pm »
Valamikor régen azt tanították, hogy keresztmetszet változásnál biztosítani kell. Ma azt látom a gyakorlatban épületeknél, hogy minden további nélkül váltanak keresztmetszetet. Így 2,5mm2-rõl 1,5mm2-re vagy 0,75mm2-re. Ez az én szemléletemben nem megfelelõ. Persze keresztmetszet változások nagyobb keresztmetszeteknél is elõfordulnak, arra is az vonatkozik mint a kis keresztmetszeteknél csak nagyobb áramerösségekkel. Úgy gondolom, hogy adott keresztmetszetnek a zárlati áram védelme megfelelõ legyen a vezeték terhelhetõségének.

• Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
    • Villanyszerelõ magazin
« Válasz #2 Dátum: 2012. Február 20., 19:59:38 pm »
Hasonló a helyzet például amikor egy szinti elosztót táplálnak meg, a kábel fogadása sorkapocs segítségével van megoldva. A sorkapocsra érkezõ kábel keresztmetszete például 70-es a sorkapocs és a szinti elosztó fõkapcsolója között már csak 50-es vagy 35-ös keresztmetszetû vezeték megy. Szerintetek ez így megfelelõ?

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #3 Dátum: 2012. Február 20., 21:24:12 pm »
Azért minden esetben nem lehet 1-1 +metszet váltás esetén biztosíték, hiszen pl egy házban akkor mindegyik dugalj leágazásnál is kéne, hiszen ha adva van mondjuk egy 3x2.5-es dugalj betáp vezeték, melyrõl az egyes dugaljakhoz menõ függõleges (2-3m hosszú) kábel 3x1.5-ös, nos akkor azért az igen "egzotikus" lenne, ha mindegyik dugalj felett 1-1 kismegszakító lenne... ;D  De akár lehet ugyanez a helyzet pl egy 5x.1.5-ös világítási betáp gerincnél, ahonnét mondjuk 1-1 db 3x36W-os armatúrához 5x1-es, nota bene, 5x0.75-ös kábel ágazik le. Ott sincs mindegyik elág doboznál 3-3 db -mondjuk 2A-es- kismegszakító.  :'(  Nekem az a véleményem, hogy ha adva van egy mondjuk összesen 100m hosszú gerinckábel, mely a fõelosztótól induló elsõ 20m-en 5x10-es,akkor logikusan vagy a fõelosztóban, vagy a másik végén legyen néki 3 db DbIII-as, benne 35A-es olvadóval, vagy 3db 1 fázisú, vagy 1 db 3 fázisú B-s 40A-es kismegszakító, majd az onnét tovahaladó további mondjuk 40m-es 5x6-os kábelnek szintén vagy a kiindulási, vagy a végpontjánál 3db max 25A-es olvadó, vagy 3db C25-ös kismegszakító és végûl, de nem utolsó sorban az onnét kiinduló mondjuk 40m-es hosszú 5x4-es MT,vagy MBCu szintén vagy egyik,vagy másik végén 3 db max 20A-es gyors kioldású olvadó, vagy 3db C 16A-es kismegszakító és akkor -talán- sokat tettünk kábelünk jó közérzetének hosszú távú biztosítása érdekében... 8)  Természetesen, amennyiben az egyes +metszet csökkenéseknél nincsenek helyi fogyasztók, illetve 1-1 kábelszakasz végpontnál nem ágazódik el az adott kábel, tehát az elág dobozból csak 1 kábel jön ki, nos ez esetben elég csak az elején -azaz a fõelosztóban- megbiztosítani (35-40A közötti értékû biztosíték, kismegszakító), illetve a legvégén ( 3db DBII-es 20A-es rapid, vagy 3db C 16A-es kismegszaki) Igaz, fiúk?! 

Üzenet összefûzve: 2012. Február 20., 22:08:03 pm
nova, az attól függ, hogy abban a szinti (szimpi ;D) elosztóban hány A-es a fõbiztosító? Mert, ha pl 80,vagy annál kevesebb, akkor tökéletes az 50-es +metszet a csatlakozó sorkapcsoktól, hiszen a szekrényen belûl általában nincsenek nagy kábelhosszak, legalábbis, ami a fõbiztihez, illetve a megszakítóhoz haladó kábelt illeti. Láttam én már olyan +metszet választásokat szekrényen belûl, hogy égnek állt tõle a hajam, pedig volt vagy 1/2 cm!  :o Viszont,  hosszasan elidõzgettem a szekrény mellett -pl megittam egy üveg sört, mely nálam még nyáron is fél óra- és tapizgattam a betáp vezetéket, hogy melegszik-e? Volt, hogy 2x-es A terhelés (mármint a terhelési táblázatban az adott +metszetnél szereplõ maximális A terheléshez viszonyítva) esetén sem tapasztaltam melegedést, max csak langyos volt a fázisvezetõ. Itt is a kábel/vezetékhossz a legfontosabb, illetve a használati helyszín hõmérséklete, valamint az egymás melletti terhelt vezetékek száma, a rajtuk egy delta t idõ alatt átfolyó áram erõssége.   

• Global Moderator
  • Megszállott
  • *
    • Villanyszerelõ magazin
« Válasz #4 Dátum: 2012. Február 20., 22:16:02 pm »
Munkaidõben sörözgetni villamos munkavégzés közben, ejnye-bejnye, nem szép dolog.  ;D

Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé)
nova, az attól függ, hogy abban a szinti (szimpi ) elosztóban hány A-es a fõbiztosító? Mert, ha pl 80,vagy annál kevesebb, akkor tökéletes az 50-es +metszet a csatlakozó sorkapcsoktól, hiszen a szekrényen belûl általában nincsenek nagy kábelhosszak, legalábbis, ami a fõbiztihez, illetve a megszakítóhoz haladó kábelt illeti.

Ha jól emlékszem a fõelosztó 160A a szinti elosztó 125A. Igazából addig rendben van a dolog, hogy a szekrényben alkalmazott keresztmetszetek kisebbek. A kérdés az, hogy honnan számít szekrényen belüli huzalozásnak? A fõbiztosító után vagy a csatlakozási ponttól (sorkapocs), mely után jön a fõbiztosíték a szinti elosztóban.

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #5 Dátum: 2012. Február 20., 22:31:33 pm »
Há-há... ;D , de hisz akkora az agyi terhelés, hogy alkesz, egyéb, "boldoggá" varázsló anyag nélkül nem megy!   ;) Viccet félretéve, természetesen, már nem volt akítv melóvégzés, sõt abban a szekrényben konkrétan nem is kellett szerelni, de mert én egy csúnya, kíváncsi "vénember" vagyok, ezért lecheckoltam, hogy mi az ábra... Hát nem tudom, azért a 125A-hez az 50-es kissé kevésnek tûnik, kérdés az, hogy gyors, vagy lomha volt-e a 125-ös késes?? A szekrényen belüli huzalozás mindenképp attól a ponttól kezdõdik, ahol vége a betáp kábelnek, hiszen a sorkapocs utáni vezeték már a szekrény szerves része! Legalább is, mi anno így tanultuk... Mellesleg, pontosan ezért szoktak a betáp kábellel egybõl a fõbiztosítóhoz (NH-s aljzat alsó kábel/saru rögzítõ cavarja), vagy a megszakítóhoz csatlakozni. Kivételt képezhet egy mûa tokozott, melynek a tetején elhelyezett fõkapcsolójához -amúgy logikusan- nem lehet közvetlenûl bekötni semmilyen +metszetû betáp kábelt, ott marad a sorkapocs. 

Nem elérhető Sztrogoff

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • Sztrogoff nincsen befolyása.
« Válasz #6 Dátum: 2017. Április 04., 10:45:59 am »
Az MSZ 1600 idejében azért a szükséges felmentések nagyjából megvoltak. Világítási berendezéseknél például nem kellett a lámpatesteknél egyedi túláramvédelem, a vezetéknél meg leágazásoknál sem, mert a túlterhelés valószínűtlen. Dugaszoló aljzatoknál moderáltabb kismegszakítóval védett áramkörön sem kellett túláramvédelem - vezetékvédelem persze kellett volna akkor is, hiszen egy vékonyabb leágazás dugaszolóaljzaton keresztüli túlterhelése az reális lehetőség. Én többek között ezért vittem több áramkört, és nem használtam keresztmetszetváltozást.
Ma szerintem már a tervezőnek is tudathasadása van, mikor egyszerű lakás-áramköröket vet papírra. :D

Címkék: keresztmetszet váltás 

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
48 Válaszok
25887 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2015. Augusztus 02., 21:39:27 pm
írta BRUT
18 Válaszok
4930 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2013. Május 27., 15:49:37 pm
írta nova
27 Válaszok