• Helyes keresztmetszet választása 4 1
Jelenleg:  

Szerző Téma: Helyes keresztmetszet választása  (Megtekintve 26859 alkalommal)

Nem elérhető novaTopic starter

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
  • Nem: Férfi
    • Villanyszerelõ magazin
Helyes keresztmetszet választása
« Dátum: 2011. Október 03., 21:19:47 pm »
Idézetet írta: gyulagy
Tulajdonképpen nincs hosszú vezeték, csak helytelen keresztmetszet választás.
Sajnos azt látom, hogy a vezeték-keresztmetszet választás az többen másképp értelmezik, mintha mindenkinek volna 1 saját táblázata.

Ezt példával is alá tudnád támasztani, mert szerintem ez nem egy bonyolult téma. Legalábbis most így gondolom, de lehet olyat mondasz amitõl megváltozik a véleményem.  :) Jó téma lehet ez is, hogy milyen megoldással találkoztál (találkoztatok) Kisfeszültségû hálózatokra a táblázatos módszerrel ez tényleg egyszerû feladat.

Üzenet összefûzve: 2011. Október 03., 21:59:48 pm
Interneten sok helyen megtalálható táblázatok esetleg az lehet, hogy rosszul értelmezik. Nálunk is van feltöltve ilyen vezetékek terhelhetõsége címmel.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Nem elérhető szmihaly

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • szmihaly nincsen befolyása.
  • szmihaly
Re:Helyes keresztmetszet választása
« Válasz #1 Dátum: 2011. Október 04., 10:08:33 am »
A fenti idézetre megpróbálok én egy példát mondani: Ha én például egy hosszabbítóból ki akarok venni 16 A-t,3% fesz esés mellet,akkor 2 méter távolságra jó az 1 mm2 keresztmetszetû hosszabbító is,ha pedig ugyan evvel a feltétellel 100 méteren már 6 mm2,vagy inkább 10 mm2 keresztmetszetû hosszabbító kell.

Nem elérhető Gyurmaúr(fi-relé)

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 15
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #2 Dátum: 2011. Október 04., 17:11:57 pm »
No ,azért a kép nem ennyire fekete, vagy fehér,hisz vannak egyéb externáliák is, mint pl. a terhelés milyensége, tehát 400V, 3fázis, avagy 230V,1fázis, aztán motorikus, avagy egyéb, ú.n. általános (na, nekem ez tetszik a legjobban, hisz mit érthetünk általános alatt,fõként,ha pl. szintén1 fázisos motoros kisgépeket -melyek lehetnek akár 2500-3000W-ak is- használunk az adott -mondjuk- CSE csatlakozószekrény egyik-másik dugaljába csatlakozva és ugyebár ezt a CSE szekrényt elhelyezhetjük 10,de akár 100m-re is a betáp forrástól. Ami engem illet, én ezt használom: Keresztmetszet számítás - Kisokos - Partner Cable Zrt.
Ajánlom szíves figyelmetekbe!  8) 

Felhasználók, akik megköszönték:

Nem elérhető Lybra-Systems

• Új tag
  • *
  • Hírnév erő: 1
  • Lybra-Systems nincsen befolyása.
« Válasz #3 Dátum: 2011. Október 04., 20:35:17 pm »
Sziasztok! Én ezt használom (Lefelé, villamos számítások és táblázatok, le is tölthetõ): Excel

Nem elérhető gyulagy

• Rendszeres látogató
  • gyulagy nincsen befolyása.
« Válasz #4 Dátum: 2011. Október 13., 16:46:24 pm »
Sziasztok!
A keresztmetszetbõl kiindulva, különbözõ keresztmetszethez milyen értékû biztosítót, terveztek, használtok? (Itt is nagy eltérések vannak, alkalmanként munkáim hiúsulnak meg, helytelen keresztmetszet értelmezésbõl ill. a hozzátartozó védelemrõl!)

• Régi motoros
  • Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.Gyurmaúr(fi-relé) hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - gyurcman
« Válasz #5 Dátum: 2011. Október 13., 18:02:42 pm »
Hmm, örökzöld téma ez a +metszet vs biztosító kérdéskör, mely -mint már említettem- nem fehér vagy fekete, hisz különbség van abban a tekintetbe, hogy pl. ú.n. általános célú, vagy motorikus a felhasználás, 230 és/vagy 400V a fesz és persze ami a leglényegesebb; a VEZETÉK/KÁBELHOSSZ, hiszen tök másként viselkedik pl. egy 5X2.5mm2-es MTK 5 méteren és teljesen másképp 30-40 (nagyobb távolságokat én már nem is említek ennél a +metszetnél, mert ott egész egyszerûen szinte nem is terhelhetõ) méternél és persze befolyásolja a megfelelõ "megbiztosítást" az is, hogy mennyi ideig terhelik az adott kábelt; 5-10 percig, vagy órákig. A lényegre: én általában pl a fentebb említett kábelt 16, nagyon kivételes esetben, rövid kábelhossz (max10m), elosztón belûli szerelés esetén 20Amperrel (B-s, elosztón belûl C-s karakterisztikájú biztosítékkal) engedem terhelni. Természetesen, én is gyakran forgatom a silabuszokat, táblázatokat és tisztában vagyok azzal is, hogy van "A","B","C" felhasználási terület, melyhez teljesen eltérõ A értékek tartoznak, viszont általában minden tábla végén ott szerepelnek az alkalmazandó biztosító Amper értékek is, melyeket igyekszem szigorúan betartani és betartatni. Pl. a képen látható tokozott kb 20m-re található az õt tápláló fõelosztótól, így itt már 5X4-es MTK-val oldottam meg a 20A-es terhelhetõséget.

25A-nél pedig már rövid (10m alatti) kábelhossznál is 4-es az MBCU mérete és passz...

ne tévesszen meg senkit az 5x10-es MTK, mely a Gewissbõl az IDE elosztóba tart, egész egyszerûen nem volt több 5x4-es kábelem, ez a méternyi MTK pedig ott kellette magát a kábeles dobozomban, így felhasználtam. ;)

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Hírnév erő: 8
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #6 Dátum: 2011. Október 13., 19:34:09 pm »
Bocs, hogy ünneprontó vagyok.
De az elsõ képeden inkább az ajtóra írtam volna az értékeket, mivel a porcelánról rendkívül könnyen letörlõdik a felirat. ;)

A második képeden felszerelt 230 V-os csatlakozók ki fúrásához lépcsõs fúrót és turbómarót használva pontos méretû furatot lehet készíteni így nem csúfítja el a kilógó furat, és a por sem mehet be a dobozba. :(

Dug-aljzatokat pedig 4 csavarral kellene rögzíteni mivel a mûanyag kisebb feszítés hatására könnyen eltörik.

Nem elérhető gyulagy

• Rendszeres látogató
« Válasz #7 Dátum: 2011. Október 14., 12:56:00 pm »
Bocs, hogy ünneprontó vagyok.
De az elsõ képeden inkább az ajtóra írtam volna az értékeket, mivel a porcelánról rendkívül könnyen letörlõdik a felirat. ;)

A második képeden felszerelt 230 V-os csatlakozók ki fúrásához lépcsõs fúrót és turbómarót használva pontos méretû furatot lehet készíteni így nem csúfítja el a kilógó furat, és a por sem mehet be a dobozba. :(

Dug-aljzatokat pedig 4 csavarral kellene rögzíteni mivel a mûanyag kisebb feszítés hatására könnyen eltörik.
Szerintem ne savazzuk a másikat, hanem érdemben szóljunk hozzá!

• Régi motoros
    • Skype - gyurcman
« Válasz #8 Dátum: 2011. Október 16., 21:02:24 pm »
Üdv Mindenkinek! Rövid leszek, mert a Charlie angyalai Vol.2 igen érdekfeszítõ! Tehát, ami Szelei kolléga kritikáit illeti; nagy részt jogosak, bár a VIV tokozottban tartózkodó DbII-es kupakokra nem próbáltam meg írni, csak 2-re. Helyette -mint az a képbõl talán kivehetõ- az ajtó belsõ felületére írkálgattam, illetve rajzoltam fel egy sematikus táblázatot, melynek négyzeteibe írtam az adott biztosíték által védett Á.K-k nevét. Ami pedig az IDE csatlakozószekrényt illeti, a dugaljak hátsójának nyílásait egy akkoriban vásárolt Bosch profi dekopier fûrésszel vágtam ki, s mert akkor dolgoztam a géppel elõször, így még nem volt benne a kezeimben a gép érzése, mely mára már sokat javult, tehát ezért kukkol ki a dugalj alól némi lyuk, melyet azóta már sziloval tömítettem és pótoltam a hiányzó 2 csavart is. Szóval, én nem bánom, ha "savaznak", hisz a villamosság egy olyan mátrix, ahol életbevágóan fontos, hogy a PPP, azaz a Precízitás, Pontosság, Pedantéria jegyében melózzunk, mint ahogy pl. Szelei kolléga ezt évtizedek óta -legalábbis, a közkinccsé tett képei alapján nekem ez jött le, melyeket öröm nézni- mûveli.  ;)

Nem elérhető Szelei

• Villanyász
  • Szelei talán lesz valaki.Szelei talán lesz valaki.
  • Villanyszerelõ
    • Skype - szelei.istvan1
« Válasz #9 Dátum: 2011. Október 16., 21:47:32 pm »
Tisztelt Gyurmaúr(fi-relé).

Sajnos nekem is vannak olyan szereléseim ami nem a teljesség igényével készült külalak szempontjából, ??? de ezeket csak azért nem teszem közzé mivel morálisan így is sok a kókányolt kép kerül a nettre és úgy érzem mi inkább példa értékû munkákkal visszük elõrébb ifjú kollégák tudását hátha elgondolkoznak azon hogy ami tetszik neki inkább Ök is azt szeretnék csinálni. :)
Igaz amikor új szerény, elosztót, szerelést készítek akkor törekedek a PPP betartására. Felújítás esetén nem mindig betartható (itt az esztétikára gondolok).

Ezen a képen látható vezérlõszekrény javításánál már szinte lehetetlen az esztétikumra adni mivel szívem szerint inkább újra szerelném a teljes beltartalmát le cserélve. Nekem mint kecskeméti szerelõnek Tarnamérára kell mennem javítani ezt a készüléket és idõvel nem vagyok ilyenkor eleresztve. :'(

Nem elérhető novaTopic starter

• Fórum rendezgetõ ***ADMIN***
  • Global Moderator
  • Megszállott
  • *
  • Hírnév erő: 37
  • nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!nova félelmetesen nagy hírnévvel rendelkezik!
    • Villanyszerelõ magazin
« Válasz #10 Dátum: 2011. Október 17., 08:27:02 am »
Örülök, hogy mindenki ilyen jól fogadja a kritikát :)

Ha gondoljátok az ilyen jellegû beszélgetésnek is lehet folytatni a Villanyszerelés Magyarországon - Villanyszerelõ Szakmai Fórum részben is. Persze szigorúan szakmai szemmel nézve, nehogy sértõdés legyen belõle valaki részérõl. :) Ezáltal esetleg ötleteket adni egymásnak, hogy mit lehet esetleg javítani, vagy másképpen csinálni az adott munkával kapcsolatban.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Nem elérhető gyulagy

• Rendszeres látogató
« Válasz #11 Dátum: 2011. Október 17., 11:00:36 am »
Örülök, hogy mindenki ilyen jól fogadja a kritikát :)

Ha gondoljátok az ilyen jellegû beszélgetésnek is lehet folytatni a Villanyszerelés Magyarországon - Villanyszerelõ Szakmai Fórum részben is. Persze szigorúan szakmai szemmel nézve, nehogy sértõdés legyen belõle valaki részérõl. :) Ezáltal esetleg ötleteket adni egymásnak, hogy mit lehet esetleg javítani, vagy másképpen csinálni az adott munkával kapcsolatban.
Meglepet, ez nagyon pozitív, hogy a kritikát építõjellegûnek fogadjuk el, csak így tanulhatunk saját és más hibáiból, ill. hibák nélkül.

• Régi motoros
    • Skype - gyurcman
« Válasz #12 Dátum: 2011. Október 17., 18:28:58 pm »
Kedves Szelei és gyulagy Kollégák!
ami a "szarból aranyat" féle melókat illeti, szerintem az igaz szakmai nagyság ott mutatkozik meg, ha valaki képes egy ilyen Tarnamérai vezérlõ szekrénybe (kár, hogy kissé elmosódott lett a kép, viszont szeretném kérni, hogy rakj fel még 1-2 ilyen újjávarázslós képet,akár az "ilyen volt, ilyen lett" szellemében, mert ebbõl mi is tanulhatunk, hisz a jelen vérzivataros idõkben nem biztos, hogy minden esetben elõször 10Kg-os kalapáccsal kezdhetjük áldásos tevékenységünket, hogy majd utána egy zsírúj Gewissben, F&G-ben,VIV-ben, Henselben, Csatáriban,stb mutathassuk meg, mekkora mûvészek is vagyunk)  újra életet lehelni úgy, hogy nem pusztítja le csontra és totál zsírúj cuccokkal pakolja tele, hanem esetleg kicseréli a mondjuk az õsrégi DIL-eket új -esetleg- DIL-K-ra, a már maguktól szétmorzsolódó Alu kábeleket új MKH-ra, vagy MCu-ra, és még megspkeli 1-1 Fi-relével, ill 1-2 csini -mondjuk Schrack- relével, netán fázis figyelõvel. Mert pl szerintem a Db II, III olvadók örök darabok lehetnek, arról nem is beszélve, hogy -ellentétben az egyébként általam is imádott kismegszakítókkal- õk biza minden körülmény között leoldanak. És itt nem csak a zárlati, hanem a thermikus leoldásra is gondolok, mert az autómaták -még a "B" karakterisztikájú is- csak a névleges A érték 1.2-1.4 szeres thermikus eredetû túllépése esetén old le, mely függ pl a túllépés idõintervallumától is. Bocsi, lehet, hogy az 1.4X-es érték már a "C"-re vonatkozik,de pl a "D"-nél ez már tutira fennáll.
Igen, gyulagy, én -a Magyar társadalom 70%-val ellentétben- elviselem a kritikát, még akkor is, ha esetleg nem mindenben látja objektíven a kritizatõr a dolgokat. Max ilyen esetben ellentmondok,de most teljesen egyértelmû volt, hogy Szelei kolléga joggal emelt szót a "nagyvonalúan" kezelt dugalj nyílás, illetve a hiányzó csavarok ügyében, hisz 1 ilyen csavar hiánya könnyen okozhatja a dugalj kiszakadását a mû.a elosztóból, melynek helyrehozatala igencsak melós ügy, hogy az egyéb vetületeirõl ne is beszéljek...  8)

Nem elérhető Fecó

• Az életben minden HIBÁS! Vagy ha valami jól működik, akkor a hiba is meghibásodott!
  • Villanyász
  • Fecó talán lesz valaki.Fecó talán lesz valaki.
« Válasz #13 Dátum: 2011. November 08., 20:22:25 pm »
Mostanában egyre több helyen látok heves vitákat, érveléseket, magyarázatokat a vezeték keresztmetszetek kiválasztásával kapcsolatban. A viták többsége a lakásokban általánosan használt világítási, és dugaszoló aljzatok áramköreire vonatkozik. A régi (MSZ 14550) jól bevált szabvány nagyon egyszerûen kezeli a dolgot, viszont az új szabvány igen bonyolult, rengeteg szorzószámmal kombinált megoldásokat ad. A fõkérdés mindenhol az, vajon 16 A-es kismegszakítót lehetséges-e 1,5 mm2 vezetékkel szerelt áramkörök védelmére használni? Megjelentek már újabban 13 A-es kismegszakítók is, sokan úgy vélik pont az új szabályozás miatt, hiszen ez lenne jó a legtöbbet használt 1,5 mm2 vezetékekhez. Vannak akik szerint a lakások áramkörei ennél jóval többet bírnak (általános célú áramkörök, nem fûtés) Még egy 2008-as EBF kézikönyv is azt javasolja lakások esetében, hogy az új bonyolult számítás helyett, ezekben az esetben a régi szabvány szerint számolgassunk, ahol is általánosságban 20 A terhelhetõséggel kalkulál. Szerintetek?

• Régi motoros
    • Skype - gyurcman
« Válasz #14 Dátum: 2011. November 08., 23:38:41 pm »
Én nem tudom, ki hogy van vele, de én 20A-el lakóépület esetében egyáltalán nem szoktam számolni, hisz egy "közönséges" háztartási dugaljat semmilyen körûlmények közt nem lehet ekkora áramerõsséggel terhelni. Még sokszor a 16A-tõl is melegszenek a dugaljak , legalábbis hosszú idõintervallumú terhelés esetén. ami pedig a helyes keresztmetszetet illeti, nos ott a legfontosabb az egyes vezeték és /vagy kábelhosszak kérdésköre. Hisz totál másként viselkedik pl egy 1.5-ös MBCU 5 és 30 méteres hossz esetén és akkor még nem is beszéltünk arról, ha az esetleg 4 vagy 5 eres, illetve hogy a drága "B"-s, vagy esetleg "C"-s (hogy a "D" rõl már ne is beszéljek) kismegszakítóval van-e védve. 13A-nél még bevállalható az 1.5,de ott is max. 15m legyen a kábelhossz. Az pedig a kábelterhelés szempontjából édes mindegy, hogy milyen célú az adott Á.K., hisz mondjuk egy grillezõs, hõlég befúvós mikro is lazán felvesz 16A-t, ha "kombi" üzemmódban járatjuk. 

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
8 Válaszok
5021 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. November 19., 16:36:45 pm
írta nova
27 Válaszok
9362 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. November 17., 08:46:37 am
írta komjo
15 Válaszok
6615 Megtekintések