Villamos kapcsolószekrények hõkamerás vizsgálata

Indította Könyves Kálmán, 2012. június 20., 13:40:07 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Könyves Kálmán

A kapcsolószekrények kiválasztása, típusa, és minõségi kivitelezése mellett fontos a karbantartás, a maximális üzembiztonság fenntartása. Ezt legtöbb helyen jó esetben egy évenként utánhúzással megoldottnak is gondolják. Elõzõ és mostani munkahelyemen is alkalmazom 6-7 éve nagyon jó eredménnyel a hõkamerás módszert az állapotfelmérésre, hibakeresésre. Ezzel a váratlan meghibásodások, üzemzavarok esélyét szinte nullára lehet csökkenteni! Biztosan voltatok már sokan olyan helyzetben, hogy leállt egy üzemben a termelés, általában lehetõ legrosszabbkor, és a vezetõség a hátatok mögött állt, míg ki nem javítottátok! Egy ilyen után könnyebb érvelni egy vizsgálat szükségessége és haszna mellett.
Sok cég van már, aki végez ilyen vizsgálatokat, nagy tapasztalattal, vagy lehet bérelni, neadj isten vásárolni is(milliós tétel).
Feldobok pár képet is hamarosan!


Üzenet összefûzve: 2012. június 20., 14:44:32 DÉLUTÁN

Késes aljzatok, épület betáp 2x 4x240 alu földkábel, 280-320A terheléssel. A középsõ kicsit meleg. Cserélve ISFT 630-ra. Jobb oldalt a felsõ képen egy oszlopszerû diagram minimum(36 Celsius fok)és maximum(93 Celsius fok)hõmérsékletekkel.



Üzenet összefûzve: 2012. június 20., 15:11:01 DÉLUTÁN

Egy másfajta hõkamera képe, itt normál kép nem készült mellé, de talán így is látszik. NH késes aljzatok, 58 Celsius fok max.


Üzenet összefûzve: 2012. június 20., 15:31:17 DÉLUTÁN

Csak tájékoztató jellegû adat: 50 db elosztószekrény vizsgálata, hibahelyekrõl kép, jegyzõkönyv nyomtatva és elektronikus formátumban kb. 300e Ft. Ha az elosztók elõ vannak készítve(maszkok, burkolatok elõre leszerelve ;) egy 8 órás mûszakba belefér.

nova

Nálunk is volt már, hogy a hõkamerás jegyzõkönyvnek segítségével lett megtalálva egy kábel fej egyik sarujának hibája. Nagyon szépen látszódott rajta, hogy melyikkel van a probléma. Kívülrõl teljesen jónak nézett ki a préselés. Az ilyen jellegû hiba megtalálása másként nem nagyon lehet szerintem, legalábbis egy normál kapcsolószekrény karbantartás során.

Viszont találkoztam olyan hõkamerás felvétellel is ahol nem volt mellette normál fotó, az ilyen helyszíneknél sokszor nehézkes beazonosítani, hogy melyik alkatrészrõl is van szó.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Könyves Kálmán

Ez csak megallapodás kérdése, tényleg jobb, mikor mellette van a normál kép is. Én az idén listát nyomtattam az elosztókról, egybõl írtam a hibákat, egyszerûbb volt a jegyzökönyvet is megírni.



Üzenet összefûzve: 2012. június 21., 19:43:49 DÉLUTÁN


Az idei rekord: 106 Celsius fok!

A 16mm2 MKH réz vezeték egy régi Bakony Mûvek gyártmányú kismegszakítóba volt bekötve, a csavaros szorító kengyelbe, a kismegszakítók betápját képezõ villás fésûs sín a csavar alatt, plusz még egy leágazás a csavarfej alatt ónozott rézsaruval. Nem csoda, hogy a kötés fellazult és szépen megmelegedett. Háromféle csatlakozás egy csavarra bízva!( Az eddigi felülvizsgálatokban  sehol nem találtam kifogást ezzel kapcsolatban...) Természetesen azonnal javítottuk, és az elosztó teljes cseréje is megtörténik 1-2 hónapon belül.

nova

Akkor ez a melegedési hiba is a hõkamerás vizsgálat során derült ki? Vagy esetleg volt egy meghibásodás és akkor már megmértétek a kábel hõmérsékletét?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Könyves Kálmán

Csak a  vizsgálat mutatta ki, nem volt egyéb jele. Szerintem kigyulladáshoz  közel volt.

nova

Hát akkor ez nagyon nagy szerencse volt a kábel képét elnézve. Ráadásul egy tervezett leállás mellett lehetett cserélni gondolom az említett kábel szakaszt. Ebbõl is látszik, hogy mennyire hasznos egy ilyen hõkamera. Sajnos az ára eléggé magas mint te is írtad. Viszont akinek van egy ilyen hõkamerája és elsajátítja a kezelését és a képek kiértékelését, az újabb tevékenységgel tudja bõvíteni a vállalkozását.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Kálmán, ez borzalmas!!!  :'( Tehát, akkor ezek szerint bizonyos típusú -jó, mondjuk a "classic Bakony mára már a röhej kategóriában van- noname, gagyi kismegszakítók nem alkalmasak arra, hogy egyszerre befogadjanak fésûssínt és mondjuk érvéghüvelyezett, vagy tömõr 10-esnél nagyobb Cu, vagy tömör Al vezetõt. Szépen vagyunk, nem mondom... Kérdés; akkor hogyan tovább, ti miként jártok el, hogy azért meglegyen az adott sor betápja és a sor többi résztvevõje is kapjon betápot, mely betáp mondjuk 80A, hisz ugye a fésûssínek egyike-másika akár 100A-el is terhelhetõ, nomos ott már min 35-ös kábellel szokás megtáplálni.  ::)

nova

Idézetet írta: Könyves Kálmán Dátum 2012. június 21., 16:53:57 DÉLUTÁN
Természetesen azonnal javítottuk, és az elosztó teljes cseréje is megtörténik 1-2 hónapon belül.


Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé)Kérdés; akkor hogyan tovább, ti miként jártok el

Új kapcsolószekrényt építenek be helyette.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Gyurmaúr(fi-relé)

Ja, aztán meg statáriálisan tarkón lõne a megrendelõ...  :'( Szerintem elég lenne az is, ha úgymond kibelezné az ember a kapcs szekrényt és a Bakonynál újabb kismegszakítókat tenne be (lehetõleg azonos típusból, mert a nagy gyártók készülékei sem mind kompatibilisek fésûssínileg egymással, ez miatt már dühöngtem én is párszor) és kerülné az olyan szitut, hogy ugyanabba a kismegszakító csatlakozóba próbálja beerõszakolni a mondjuk 25-ös betápkábelt, a fésûssínt és még a továbbhaladó, vagy egy esetleges másik szekrény felé menõ -mondjuk 10-es- kábel erét, mert az tényleg necces lehet. Velem is fordult elõ olyan eset, hogy egy 9 osztásegységes Ide szekrény azontúl, hogy biztosító szekrénye lett a rajta lévõ 230 és 400V-os dugaljaknak, ill a helyiség világításának, nos ezen túlmenõen egyfajta elosztó is lett, tehát innét ágazott ki további 3 Á.K kábele, azaz 2db 5x2.5-ös MT, ill 1 db 3x2.5-ös MBCu. Ennek következtében mind a 9 kismegszakító alsó csatlakozó szorítójába kerûlt kábelér, sõt ugye az egyikébe rögtön kettõ is. Mivel az Ide-be bejövõ betáp 5x4-es MBCu, ezért abba a 3 kismegszakító csatlakozóba, ahová ezek az erek jönnek, más kábeleret nem helyeztem és egyben írásban közöltem a megrendelõvel, ha és amennyiben további nagyratörõ álmai is lennének, nos ez esetben  9 osztásegységes Ide cserés lesz egy nagyobbra, amit én már eredetileg is szerettem volna, de itt is beleszolt a megszorítás. Az már más tészta, hogy amennyiben csere lesz, nos az csúnyán többe lesz, mintha eredetileg 12-es, vagy akár 18-as Ide -vagy más- kerûlt volna a falra...  :(

Könyves Kálmán

Az új kapcsolószekrény nem "csak" ezért lesz természetesen, hanem egyéb bõvítések miatt is. Amúgy az egyik legrégebbi és legócskább a cégnél. Már majdnem 20 éves!
Nem javítunk, cserélünk maszkos (! :)  ) Schneider elosztóra, mert a többi is ilyen, hogy képzetlen egyén is belenyúlhasson, ha olykor(nagyritkán) lemegy egy kismegszakító, és nincs villanyszerelõ a közelben.

Tapatalk segitségével Android tabletrõl