nulla és föld összekötése??? (FI relé - ÁVK)

Indította vakrepulo, 2020. szeptember 05., 09:20:09 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

vakrepulo

sziasztok

kérem segítsetek nekem, egy dilemmában:

adott 1 kb 15 éve felújított ház a csatolt kép szerinti bekötésekkel. 1 fázis, az utcai villanykarótól egy fázis és egy drótkötél érkezik a házhoz, eredetileg nem volt fi relé, kinőttük a 16A-s kismegszakítót, ezért elindultam a 32A felé, szintén 1 fázison.

1 lépés: nem volt eredetileg fi relé, de én beraktam egyet

2 lépés: kihívtam egy szerelőt, aki kicserélte az órát olyanra, amibe már hajlandó az elmu belereakni a 32A-s biztosítékot és elindítottam a teljesítménybővítés folyamatát

3 lépés: villanyszerelő, azt mondta, hogy a nullák ésföld síneit össze kell kötni. (jó fej voltam, mondtam neki majd én azt megcsinálom)

4 lépés: mivel volt egy kis áramszünet, kihasználva a lehetőséget összekötöttem a síneket

probléma: azóta időnként levágja a fi relé az áramot, nem azonnal, hanem pár óránként. Nem tudom miért. 1) pl van 1-2 testzárlatos fogyasztóm, pl a 18 éves mosogatógép elég gyanus nekem 2) nem is kell összekötni a két sínt, az rossz megoldás, ezt nem tudom mert nem értek hozzá.

Miután visszavettem az összekötés, azóta nem vágta le olyan sokszor, bár mikor a mosogatógépet bedugtam (másik konnektorba másik hosszabítóval, akkor megint levágta a bedugás pillanatában)

kérdés felétk: szerintetek ezt a két sínt össze kell kötni? tehát a piros drótot amit most beraktam össze kell kötni vagy nem?

köszi ha segítetek

(((fi relé típusa: zext 2P/40/0.03A dlf362-63 rccb in 40A ian 30mA))))

((( én amatőr vagyok nem tudom mi a különbség a föld meg ketté választott föld/null meg ilyesmik közt, de olvasgattam, hogy ez számíthat -->  a rajzöm zöld része ezért nem 100% biztos, csak erősen úgy gondolom ahogy rajzoltam. Tehát az az opció is álhet, hogy a zöld nem a földből, hanem máshogyan van kiallakítva. Abban az esetben máshogyan kell eljárni a sínek összekötésével???))))

vakrepulo

rakok be még egy képet, a fényképen ami lefelé kilóg vastgabb zöld vezeték az a rajzolt képen a piros, ami kérdéses, hogy kell-e
itt pont szétkötött állapotban van


vakrepulo

még információ, hogy egyben látszódjon a dolog, időrendben:

1) fi relé általam történő felrakása, kb fél éve. Azóta rendben működik, nem kapcsolt le. A kismegszakító szokszor lekapcsolt a 16A kinövése miatt, ilyenkor 1-2 alkalommal a fi relé is. Mikor a fi relét vissza akartam kapcsolni, előfordult, hogy előtte ki kellett húzni a mosogatógépet, mert különben nem hagyta magát.
2) tegnapelőtt volt áramszünet, akkor megcsináltam a két sín összekötését
3) miután megjött az áram  2 nap alatt kb 3-4 alkalommal lekapcsolt a fi relé, teljesen véletlenszerűen, volt hogy szinte semmi fogyasztó nem volt használva

szóval nem tudom mi lehet?:
1) nem kell összekötni a síneket, ezért kapcsolgat le
2) a sín összekötésével érzékenyebb lett a relé és a kicsit hibás mospgatógép már kiüti
3) most lett kicsithibásból közepesen hibás valamelyik fogyasztóm pl a msogatógép

mot kihíztam amosogatógépet és fél napja nincs lekapcsolásom, de szétkötöttem a sínt is, így nem tudom melyik oldotta meg a problémát

Fecó

Össze kell kötni, de a Fi-relé előtt. Elég érdekes hogy csak pár naponta megy le amikor utána összekötöd, mert azonnal le kellene...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


Sztrogoff

Ha szétkötötted a sínt, és nincs földelésed, és nincs olyan védővezetős fogyasztód sem, ami "eléggé" földeltnek lenne tekinthető védővezető nélkül is, akkor nem is fog sosem lemenni a FI-reléd, csak akkor, amikor valakit áramütés ér a meghibásodott készülék tapizásakor. Van földelésed? Itt most már nem a nyugdíjas földrajztanárnénik szóhasználatában a "valami olyasmi"-t értve alatta, hanem konkrétan, azt, ami a védővezetők sínjéről ("föld") egy vezetékkel belemegy a talajba.

vakrepulo

köszi a vűálaszokat, közben én is próbáltam utána járni és én is erre jutottam, jó hogy megerősítettek
szóval vagy rosszul mondták, vagy én értettem félre, de tényleg az volt a baj, hogy a fi relé után kötöttem össze
megszüntettem rendbe is jött
jérdésre: igen van zöld sárga védő vezetékem is ami külön szálon elmegy a villanyóra felé és ott avillanyóra környékén meg mintha a föld felé indulna, szóval elméletileg van rendes földelésem

1 dolgot nem tudok:
- vajon a kék és a zöld valahol közosítve van-e pl a fi-relé és villanyóra közt vagy még a villanyóra előtt (nem tudom hol kellene e két helyből), mert a villanyszekrény környékén nagyn nem látok rá erre a dologra

azon gondolkozom ezt hogyan lehetne, lehet-e kimérni?  pl mi történik, ha a fi relé előtti feketét egy próbalámpával összekötöm a körnéken lévő zölddel?  ha közösítve van akkor ég a lámpa? ha meg nincs közösítve akkor levágja a kismegszakítót?
vajon ez igaz így?
vagy hogy máshogy elhetne kimérni bontás nélkül, hogy megvan-e előrébb a közösítés?

Atis57

Idézetet írta: vakrepulo Dátum 2020. szeptember 05., 19:46:03 DÉLUTÁN
köszi a vűálaszokat, közben én is próbáltam utána járni és én is erre jutottam, jó hogy megerősítettek
szóval vagy rosszul mondták, vagy én értettem félre, de tényleg az volt a baj, hogy a fi relé után kötöttem össze
megszüntettem rendbe is jött
jérdésre: igen van zöld sárga védő vezetékem is ami külön szálon elmegy a villanyóra felé és ott avillanyóra környékén meg mintha a föld felé indulna, szóval elméletileg van rendes földelésem

1 dolgot nem tudok:
- vajon a kék és a zöld valahol közosítve van-e pl a fi-relé és villanyóra közt vagy még a villanyóra előtt (nem tudom hol kellene e két helyből), mert a villanyszekrény környékén nagyn nem látok rá erre a dologra

Szia!
Azért nem ártana ,egy villanyszerelő ismerős/rokon.

A kimérés . lekapcsolsz mindent a villanyóránál!
S  Ohmérővel megnézed , nincs-e közösitve ?
A legjobb módszer  egy lapos elem+ 9V-s elem kömbinációja (persze autóakku is lehetne)
Ezeket bekötöd a Fázis-Nulla-Védővezető közé. Ha L1-N  4,5V  --L1 meg  a + ág ,és a N--Pe  9v  főleg a Pe9V minusz ága
Ezután voltmérővel végigmenve láthatod melyik vezeték melyik, vagy közösül ?

azon gondolkozom ezt hogyan lehetne, lehet-e kimérni?  pl mi történik, ha a fi relé előtti feketét egy próbalámpával összekötöm a körnéken lévő zölddel?  ha közösítve van akkor ég a lámpa? ha meg nincs közösítve akkor levágja a kismegszakítót?
vajon ez igaz így?
vagy hogy máshogy elhetne kimérni bontás nélkül, hogy megvan-e előrébb a közösítés?

vakrepulo

szétszedtem a villanyóra környékét, hát nem egyértelmű, hogy a zöldsárga végén van-e föld szonda, de az esélye megvan
ezt egyszerűen ki fogom mérni, mert imitálok egy testzárlatot


de úgy néz ki erősen, hogy nincs zöld-kék közösítés, tehát ezt úgy tudom megoldani, hogy még a fi-relé előtti kéket összekötöm bárhol a zöldsárga ággal
egyébként ennek a közösítésnek mi a fontossága?

a képen a felülről érkező baloldali szürke csőben jön meg a biztosíték dobozből a 3 vezeték, a jobb oldaliból érkezik az utcáról a fázis és a drótkötél

vakrepulo

a kék zöldsárga közösítését úgy tervezem, hogy ott ahol a kék beérhezik a fi-relébe, abba a foglalatba befűzök még 1 vezetéket, aminek a másik végét ráfűzöm a zöldsárga sínre
jó lesz ez így?

Fecó

Inkább érkezzen a nullavezető a föld sín elejére, és innen indíts egy kék szálat a Fi-relé betápjának. Így minden külön-külön bontható, és nem kell két vezetéket szuszakolni egy helyre. Lehetne még külön beépíteni egy PEN kapcsot az elosztóba, de a képeket elnézve nincs hely. Ugye a sodrott vezetékek érvéghüvellyel vannak ellátva?