Melyek az elektromos tüzek okai?

Indította Attila1, 2019. december 24., 09:51:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Attila1


Simon Endre

Az "elektromos" tüzek okozója csődbejutott gazdálkodás, szétlopott cég és lebukásközeli illegális áruforgalom. Ehhez kell hozzáértő szakember és néhány liter jó tömény hidrogénperoxid. A tüzvizsgálók  jól tudják hogy mit nem kell és lehet ezek után megtalálni. Ha egy épület, raktár. iroda, gyártócsarnok teljes hosszban lobban lángra és bíztosan olthatatlan akkor ez az oka, meg az "elektromos rövidzárlat" mivel tisztázhatatlan hogy okozója vagy következménye a tűznek. A valódi elektromos tüzeket hőelektromos készülékek és nem kontaktushibák okozzák. Egészen durva önmegsemmisítő kontaktushibák estén is inkább jellemző a baleset és az életveszély mint a tűz. Nem példa nélküli a lőporraktárban elkövetett izzócsere (nyitott láda felett.)

Attila1

Valamit azért csak lehet tenni,megelőzni a bajt?

Colonel66

Szia! pl. ezt találtam neked: "Lakástüzek leggyakoribb okai, elektromos lakástűz megelőzése"
https://villanymester.com/lakastuzek-leggyakoribb-okai/

Attila1

Mivel látjátok,hogy a zárlat megelőzése,és a villamos tüzek megelőzése az egyik kedvenc témám,az lenne most a kérdésem,hogy hogyan lehetne minimalizálni,hogy ilyen hibák fel sem lépjenek?
Tehát élet és vagyonvédelmi szempontból nézve a védekezést.

tothgyula

T Attila1!
A feltett kérdésedre sokan tudjuk a választ. Az MSZ447:2019 és elődei mind előírták az első (plombázott), és másod zárlatvédelmet.
Máig vannak még üzemben EB 10-15A-es kismegszakítók.Zárlati megszakítóképessége 1,5kA.
De itt van a legújabb jogszabály,melynek előírásait be kell tartani,a "40/2017(XII.4.)NGM rendelet."Hatályba lépett 2020.júl.31-én.
Ennek 1.13 szakasza előírja a kötelező felülvizsgálatokat.
"Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható,ha a következő 2 feltétel EGYÜTTESEN teljesül.
a.,fázisonként 32A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van,és
b.,30mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések."
És itt van még sok tennivaló villanyszerelők, közös képviselők, lakástulajdonosok,bérlők stb.számára.
"f.,a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő
fa.,bérbeadáskor és
fb.,tulajdonosváltáskor."
Ha addig eljutunk: meggyőzéssel,szakmai hozzáállásunkkal, hogy a tulajdonosnak(megbízónak,stb),ne a LED szalag legyen a legfontosabb,hanem a biztonság, már tettünk valamit a lakástüzek megelőzésére!

Sztrogoff

Vannak abban a villanymesteres cikkben hülyeségek. Gyertya? Annak aztán sok köze van a villamos tüzekhez. :D
Egyrészt ész kell: Bedugva hagyott vasaló, tűzhelyen hagyott nitroglicerines tartály ne legyen.
A másik hülyeség az, hogy alulméretezett vezetékről meg túlterhelt vezetékről beszél, de hát olyan elméletileg nincs, hiszen az általános szokás szerint a vezeték a terhelhetőségére van biztosítva - bár ez sem lenne kötelező, nekem vannak világítási áramköreim, amelyeken 6 A és kisebb kismegszakító van (egy munkából maradtak, lehet, hogy amúgy nem lennének :D ). Természetesen a kontár szerelés (nagyobb túláramvédelem) és a kontár üzemeltetés (patkolás) kerülendő.
Ma szokás mindent bedugva hagyni. Lehetne vagy kihúzni, vagy kikapcsolni az aljzaton vagy a hosszabbítón levő kapcsolóval. Nem lakásbeli téma ugyan, de voltam kisfőnök, és egyik este meglepve tapasztaltam, hogy az irodában, ahol nyolc számítógép van, egyiket sem kapcsolta ki használója, mikor hazament. Megkérdeztem a fő munkavédelmest, mi erről a véleménye. Azt mondta, jó ez így. Addig nagyon tiszteltem...
Nem lakásban szokásos ezen fogyasztói csatlakozások egyedi biztosítása, bár ott sem a konkrét készülékre méretezik, hanem hogy bármit be lehessen dugni a harckocsiindítótól kezdve a bányafűtésig. És persze az üzemi áram nagyságú hibaáram ellen ez a túláramvédelem nem véd.
Van még az ívelő zárlat elleni védelmi készülék, az AFDD, ez a kismegszakítót is helyettesíti, 70 ezer forint feletti áron.

Egyszer egy riasztó kezelési utasításának végén olvastam, hogy a tűz észlelése utáni viselkedést is át kell beszélni a családtagokkal, s fel kell készülni rá. Mivel ez egy megállapodottabb országból származott (USA vagy Kanada), hát ilyenek voltak benne, hogy legyen egy létra a teraszon, ahonnan le lehet ereszkedni a talajra, legyen gyülekezőhely (valamelyik szomszéd), satöbbi. A tüzet otthon oltani próbálni az egy életveszélyes gondolat, kivéve, ha a tűz igen pici és a lakó észnél van.

Attila1

Idézetet írta: tothgyula Dátum 2020. október 25., 18:18:17 DÉLUTÁN
T Attila1!
A feltett kérdésedre sokan tudjuk a választ. Az MSZ447:2019 és elődei mind előírták az első (plombázott), és másod zárlatvédelmet.
Máig vannak még üzemben EB 10-15A-es kismegszakítók.Zárlati megszakítóképessége 1,5kA.
De itt van a legújabb jogszabály,melynek előírásait be kell tartani,a "40/2017(XII.4.)NGM rendelet."Hatályba lépett 2020.júl.31-én.
Ennek 1.13 szakasza előírja a kötelező felülvizsgálatokat.
"Lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén a villamos biztonsági felülvizsgálat elhagyható,ha a következő 2 feltétel EGYÜTTESEN teljesül.
a.,fázisonként 32A-nél nem nagyobb névleges áramerősségű túláramvédelem van,és
b.,30mA-nél nem nagyobb érzékenységű áram-védőkapcsolóval védettek a felhasználói berendezések."
És itt van még sok tennivaló villanyszerelők, közös képviselők, lakástulajdonosok,bérlők stb.számára.
"f.,a lakóépületekben lévő lakások villamos berendezésén felülvizsgálat végzendő
fa.,bérbeadáskor és
fb.,tulajdonosváltáskor."
Ha addig eljutunk: meggyőzéssel,szakmai hozzáállásunkkal, hogy a tulajdonosnak(megbízónak,stb),ne a LED szalag legyen a legfontosabb,hanem a biztonság, már tettünk valamit a lakástüzek megelőzésére!
Ha jól értelmezem,akkor az új jogszabály miatt jó sok munkájuk lesz a villanyszerelőknek.
A LED szalag dolgot viszont nem értem,azok kapják talán,akik megfeleltek a felülvizsgálaton?

Attila1

Gyakorlatban egyébként mi szokott elektromos tüzet csinálni?

MoonWalker