Alternatív kapcsolók bekötése

Indította Kis Balázs, 2019. december 18., 12:36:41 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Kis Balázs

Sziasztok,

azt szeretném megkérdezni, hogy mi lehet a hiba két 106-os alternatív kapcsoló között, ha mindig csak ott tudom felkapcsolni, ahol lekapcsoltam?
Köszönöm!

Fecó

Abban az esetben, ha a vezetékezés valóban megfelelően van előkészítve, akkor a kapcsolónál van elkötés. Az egyik váltókapcsoló közös pontja a fázist kell megkapja, a másik a lámpa felé menő szálat. Valószínűleg a kapcsolókban (valamelyikben) a közös pontokra érkező szál  váltóérintkezőhöz lesz kötve...

Simon Endre

Esetleg adhatok rajzos eligazítást is. Az alsó változat "viszi magával" a fázist és a nullát, ezért ott tanácsos használni ahol a távolabbi helyen szükséges dugaljzatot is létesíteni, ezért én takarékos kapcsolásnak neveztem el.

Gabba63

Sziasztok

Gondot okozhat az a megoldás, ha az alternatív kapcsolást megfejelem egy rádiós, wifis okos kapcsolóval, megkerülve ezzel a két alternatív kapcsolót, így ha a rádiós kapcsoló bekapcsol, világít az összes izzó, ha kikapcsol, működik az alternatív kapcsolás?

Simon Endre

A váltókapcsolásban (és a keresztkapcsolásban is) az összes fényforrás vagy világít vagy nem. Amire te gondolsz az netán az alagútvilágítás, ahol mindíg csak egy szakasza világít, ezt hosszú borospincéknél és közműalagutaknál alkalmazzák. A (kiegészített) kapcsolásod logikáját nem értem ehhez mindenképp személy kell aki igényli a világítást és tudnia kell kikapcsolni is. Mivel ez egy kényszerkapcsolás a kikapcsoltság tényét nem lehet biztosra venni. Amennyiben ez a távvezérlés egyenrangú is lehet a kapcsolást keresztkapcsolássá kell alakítani és valamelyik végébe egy távműködtetett  váltóérintkezős impulzuskapcsolót iktatni. Ha kell a rajz az arhivumból előásom mert ez volt már terítéken.

Gabba63

Egy 27 méter hosszú tornácos parasztház külső világítása (4 lámpa) valamint a kocsibejáró kivilágítása megy most a két bejárati ajtónál elhelyezett - egyik kültérben, a másik bent - kapcsolóval. A cél az, hogy a wifis és rf távirányítású kapcsolóval az utcáról - érkezéskor - fel tudjam kapcsolni az egészet.

Simon Endre

A wifi  (RF) távkapcsolód "csengő nyomógomb" vagy "éjjeli lámpa"  üzemmódban  működik, ha már van egyáltalán, mert ettől függ a további szükséglet.  Még kérdésem, hogy minden lámpa együtt kell világítson vagy elegendő távkapcsoláskor csak a gk bejáraté. (Ez természetesen a manuális kapcsolásnál is működne.)

Gabba63

A kapcsoló programozható időzítésre - be- és kikapcsolásra, bekapcsolás után mikor kapcsoljon ki, illetve 16 másodpercig talán impulzus módra is.
Az öt fényforrás azért kell, mert befele jövet a kaput ki kell nyitnom, beállni majd visszamenni a kapuhoz, a két legtávolabbi lámpa 27 méterre van egymástól, kifele pedig ugyanez csak előbb a harmadik lámpától elmegyek az ötödikhez beindítani a kocsit, majd le a kapuhoz az ötödiktől az elsőig, majd vissza az ötödikig. Az alternatív kapcsoló pár a második lámpánál kint, a harmadik lámpánál zárt térben van, vagyis kifele és befele is az utcáról kell fel- illetve lekapcsolnom.

Simon Endre

Tehát van a legolcsóbban adaptálható kétnyomásos "éjjelilámpa" üzemmód, ekkor csak egy dupla váltóérintkezős segédrelé kell a két váltókapcsoló közé, vagyis azt keresztkapcsolássá alakítjuk, ezután bárhonnan bármikor vált. Azt viszont ellenőrizni kell (mindkét állapotában) hogy a vevőegység tápjának megszűnése és visszatérte megőrzi-e (visszaálltja-e) a korábbi utolsó állapotot. Ha ezt nem ellenőrződ az öt lámpa tud csinálni a szabadság alatt borsos villanyszámlát.

Gabba63

Köszönöm.

Tehát egy relével kiegészítve az okoskapcsolót megmarad a kézi és a távirányított kapcsolás egyszerre.

Az okoskapcsoló beállítható, hogy áramszünet után kikapcsolt, bekapcsolt vagy az áramszünetet megelőző állapotba álljon, illetve okostelefonon látható és kapcsolható az állapota és értesítést is tud küldeni az eseményekről, de úgy is programozható, hogy minden nap ugyanabban az időpontban kapcsoljon ki, függetlenül attól, hogy be van-e kapcsolva.
Az egész világítás a kapcsolóval max 450 Wattot eszik naponta.