EPH rendszerek, kialakítások

Indította zsozsó, 2010. december 26., 10:35:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

nyaki

Hidd el, úgy vinné le, mint a szél, főleg, ha már régebbi a csőrendszer. ;)

Xtro

Óh.. hát van itt élet, csak ezek szerint nekem nem tudtatok konkrétumokat írni ...  :)

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. december 09., 22:54:37 DÉLUTÁN
Hidd el, úgy vinné le, mint a szél, főleg, ha már régebbi a csőrendszer. ;)

Pontosan miként is történne a mérés? Beledugnád a fázisvezetőt a kád vízbe? Én sem értem mi értelme van pl. egy akril kádnál a lefolyócső EPH-ba való bekötésének?

Ugye a lefolyócső be van falazva. A fürdőszobában lévő ember az akrilkáddal és a benne lévő vízzel van érintőleges kapcsolatban, amit pl. a lefolyó műanyag bedugója tökéletesen elszigetel elektromosan a lefolyóba épített fémdarabtól. Max. a lefolyócső falán lévő lerakódások vezethetnek valamelyest. Amikor a dugót kihúzom, akkor változhat a helyzet, kérdés mennyire?

Tehát pl. egy méréskor, mit is kellene mérnem? Hová és milyen mérőfelületeket kellene tennem? Nyilván a lefolyócsőhöz semmilyet mert az be van falazva. Akkor mit mérjek? Az akrilkád belső oldalát, vagy mit?

Légyszi írja le valaki, hogy pl. a fémkádat miért is kell bekötni az EPH-ba? Tudom, hogy be kell, de miért?

Közben készítem az általam felvetett társasházi EPH-t, mivel nem adtatok gyakorlatilag semmilyen konkrét kivitelezési tanácsot, így a hozzászólásomban eredetileg felvázoltak szerint. A földszinti lehetőségeket még kutatom, eddig nem volt időm megvizsgálni.

Valamint kérdeznélek Beneteket, hogy az EPH vezetékét (én most 4-es sodrott piros vezetőből húztam be) vihetem-e a többi áramkörrel (dugalj-világítás) együtt, közös falon belüli védőcsőben, valamint köthetem-e közös kötődobozban pl. a dugaljakkal?

nyaki

Hogy miért is fog vezetni egy ledugózott műa. kád? Nos, azért, mert ugyan le van műa. dugózva a lefolyó és a víz nem folyik le a csövön, de a lefolyó fém kerete szoros összeköttetésben van a lefolyócső falára, az idők alatt lerakódott vezető masszával, ami elektromosan igen jól vezethet. (A fémkád meg eleve jól vezet.)
Hogy miért kell a kádat bekötni az EPH-ba? Mivel a lefolyó kivezetése egy távoli potenciálra mutat a szennyvízhálózat vagy a szennyvízakna által, azaz egy távoli potenciálkülönbséget vezet a lefolyó fémkarikájára/fémkádra, így ez az idegen és ismeretlen nagyságú potenciál a kád vizén keresztül, a vizesen jól vezető testedre hat és a csapot megérintvén ez a potenciál különbség olyan nagyságú és erősségű lehet, hogy áramütést szenvedhetsz. Tehát ez az áramütés adódhat a csapon a ház felől létrejövő esetleges hibafesz vagy/és az idegen potenciál okozta feszemelkedés eredményeként. Azzal, hogy a lefolyót bekötjük az EPH-ba, kizárjuk annak lehetőségét, hogy bármilyen jellegű és nagyságú hibaáram folyjon a kád vizén és az élő organizmuson keresztül, a csaptelep felé.
Nyilvánvaló, hogy egy 30mA-es ÁVK nagy segítség lehet ebben az esetben, de a fürdéskori drasztikusan lecsökkenő testfelületi ellenállás miatt, a belső szervek felé is magasabb áram folyhat, amit már egyes embereknél a szerv nem fog tolerálni.
Remélem érthető volt és nem bonyolítottam túl. ???

Üzenet összefûzve: 2012. december 10., 00:19:36 DÉLELŐTT

"Valamint kérdeznélek Beneteket, hogy az EPH vezetékét (én most 4-es sodrott piros vezetőből húztam be) vihetem-e a többi áramkörrel (dugalj-világítás) együtt, közös falon belüli védőcsőben, valamint köthetem-e közös kötődobozban pl. a dugaljakkal?+

??? Na, ez elég kusza.
Milyen EPH vezeték? Gerinc, leágazás? Rejtett, vagy falon kívüli?
Mi az hogy piros? Ilyen színű vezeték nincs is a villanyszerelésben, mint erősáramú vezeték, hacsak nem valami készüléken belüli szerelés. EPH-nak és PE vezetőnek csakis zöld-sárga használható, minden más TILOS.

Üzenet összefûzve: 2012. december 10., 00:24:42 DÉLELŐTT

"Pontosan miként is történne a mérés? Beledugnád a fázisvezetőt a kád vízbe? ..."

Ha be van falazva az új műanyag kád, azt sajnos csakis bontással lehetne egyértelműen ellenőrizni. Ha már régebbi, akkor a kád fém lefolyógyűrűjén keresztül.
Fémkádnál ez a kérdés sokkal egyszerűbb.



Üzenet összefûzve: 2012. december 10., 00:31:50 DÉLELŐTT

Ja, bocs ez lemaradt!
Ugyan viheted az EPH-t a dugalj és világítás vezetékeivel egy csőben (ha belefér), de nem ajánlatos, de ami a leglényegesebb, hogy külön kötődobozának kell lenni.

Xtro

Köszönöm az eddigi válaszokat, még visszatérnék majd néhány részletre. Most komolyan, az EPH vezető nem piros? "Na ezt megnézem a szabványban, én pirosra emlékszem" ..  ???

Szükségem lenne még néhány gyors és konkrét válaszra, segítségre. Most ott tartok, hogy minden lehetséges helyre elvittem az EPH vezetőt (4-es, sodrott piros - mostmár így marad...  :-[) és rá kellene kötni a csövekre, csőbilincsel. A kérdésem, hogy melyik helyekre kössem és melyikre nem a következőkből:
1. Gázóránál a bejövő gázcső
2. Gázóránál az elmenő gázcső
3. Vízóránál a bejövő vízcső
4. Vízóránál az elmenő vízcső
5. Kombi cirkónál a bejövő gázcső
6. Kombi cirkónál a bejövő fűtés cső
7. Kombi cirkónál az elmenő fűtés cső
8. Kombi cirkónál a bejövő hidegvíz cső
9. Kombi cirkónál az elmenő melegvíz cső
10. 20 L-es bolylernél a bejövő hidegvíz cső
11. 20 L-es bolylernél az elmenő melegvíz cső
12. Akrilkád alatti lefolyócső
13. A fürdőszobában bármilyen más lefolyócső
14. A konyhai mosogató lefolyócső (nincs kapcsolatban a fürdőszobaival)


A csőbilincs rákötéssel a következő gondom van még, töb helyen falbontással vagy betonfelröréssel tudom csak rákötni. Ugyanis a mostani állapot: aljzatbeton és vakolás készen, padlóburkolás, csempézés még ez után. Csakhogy a vízcsövek vakolat alatt vannak. Csak úgy tudom rákötni, ha kivésem, ráteszem a csőbilincset és utána vissza lesz vakolva. Ez így jó? Hol és hogyan kössem rá?

Ugyanez a helyzet a lefolyócsövekkel is. Ahová tehetnék fém szakaszt az mind vakolatban vagy aljzatbetonban van. Nem is értem, Ti hová teszitek be a fém közdarabot. Hiszen pl. a kád lefolyó most függőlegesen kiáll a betonból 3 cm-re. Erre kerül közvetlenül a kád lapos műa. szifonja és nincs hely hová betenni közdarabot, legfeljebb betonfeltöréssel a beton alatti vízszintes szakaszba.


Üzenet összefûzve: 2012. december 11., 06:11:02 DÉLELŐTT

Idézetet írta: nyaki Dátum 2012. december 10., 00:08:38 DÉLELŐTT
Milyen EPH vezeték? Gerinc, leágazás? Rejtett, vagy falon kívüli?
Mi az hogy piros? Ilyen színű vezeték nincs is a villanyszerelésben, mint erősáramú vezeték, hacsak nem valami készüléken belüli szerelés. EPH-nak és PE vezetőnek csakis zöld-sárga használható, minden más TILOS.
EPH gerincvezetőnek MÜIII-as védőcsőben a többi áramkörrelegyütt a leágazó dobozokig és leágazásoknak falon kívül (lengő) a csőbilincsekig.

Ezzel a zöld-sárga EPH vezetékkel most "felizgattál". Én pirosra emlékszem és szinte naponta járok különböző intézmények gépészeti területein, rengeteg EPH vezetéket látok, de kivétel nélkül mind piros. Úgy emlékszem még nem is láttam zöld-sárga EPH vezetéket. Ekkorát nem tévedheztek. Vagy mégis.. Ma megnézem újra.. Köszi!

Üzenet összefûzve: 2012. december 11., 06:23:22 DÉLELŐTT

Ráadásul a "logikám" is azt mondja, nem lehet zöld-sárga mert akkor, hogy különböztetem meg az EP vezetőtöl? Persze ettől még lehet igazad ... nem foglalkozom a témával napi szinten, ezért is jó, hogy itt beszélgetünk erről, legalább frissül, potosul az infó.

Laandro

Nova rajzán látható az EPH rendszer kialakítása, csomóponttal a fürdőszobában.

Flatskerrobert, szeretném megkérdezni tőled, hogy a képen miért látok két vezetéket?

A kád, zuhanytálca már volt soron a hozzászólásokban. Engem a fém csaptelepek, fűtőtestek bekötése érdekelne, ugyanis a műanyag csövek itt is jelen vannak. Az EPH csatlakozások a lefolyócsöveknél elrejthetőek, míg egy műa. csővel szerelt radiátornál ez problémát jelent.

Novill

A közdarabot úgy kell elhelyezni a lefolyócsőbe épületgépész közre működésével, a lefolyóvíz kapcsolatba kerüljön vele a lerakodó iszapon keresztül. Egyébként lehet kapni ilyen idomot.
A műanyagcsövek esetén  is a rézidomra csatlakozik a csaptelep. Erre a rézidomra sarúval vagy forrasztva a 6-os MKh zöld/sárga színű vezetékkel meg lehet oldani az EPH bekötést.

helcs

1. Az EPH vezető zöld-sárga
2. A fémborítású konyhaasztal milyen idegen potenciált hoz a konyhába ami miatt be        kellene kötni az EPH-ba ?
Korábban volt egy hozzászólás, mely szerint egy felülvizsgáló a presszó fémasztalait be akarta köttetni az EPH-ba, valamint szóba került a rúdtáncos rúdja is gúnyos, irónikus hangvétellel. Most akkor mi a helyzet ?

flatskerrobert

Laandro! A kérdés jogos a két vezetékre vonatkozóan.


      Ez egy tetőtéri lakás kis fürdőszobával. Az EPH vezeték indul a vízórától halad a fürdőkádig, majd a csaptelepig, innen a kazán alatti dugaszolóaljzatokig, illetve a kazán alatti csövekhez, majd lemegy a fűtési osztóhoz, radiátorhoz és a mosógép dugaljaknál ér véget. Az EPH vezeték nincs megszakítva sehol, csak visszahajtva saruzva vagy csokizva.


A dugaljaknak elágazó szerelvénydoboz van beépítve, ahol az EPH, PE és dugalj PE van kötve. A világításnak 3x1,5Mcu, a dugljnak 3x2,5Mcu, a mosógépnek 3x2,5 Mcu van kiépítve. A dugaljaknak külön FI relé van beiktatva a vílágításnak nincs. A lakáselosztó 4m-re van a fürdőtől.


Nyilván sokféle képpen lehet kilakaítani a fürdőszobai EPH-t. Az emberi bőrnek vizes állapotban a legkisebb az ellenállása  ez nyilván való. 1-2 V potenciál különbség is problémát  okozhat bizonyos embereknél. Fém beépített tárgyakat amit az ember egyszerre meg tud fogni, vagy elér, ha az a burkolat alatt össze van kötve, akkor nem tud kialakulni potenciálkülönbség, nem fog csípni, nem fog rázni. Ha jól van kivitelezve az EPH rendszer akkor sokáig egy nagyon jó passzív védelem lesz, kiegészítve a FI relével, illetve ciklikus műszeres felülvizsgálattal.


Az igaz, hogy privát szférában az ÉV mérés nem kötelező sajnos, de ismeret terjesztést felvilágosítást azt lehet csinálni.
FR.

JUVILL

Idézetet írta: Xtro Dátum 2012. december 11., 00:02:44 DÉLELŐTT
Köszönöm az eddigi válaszokat, még visszatérnék majd néhány részletre. Most komolyan, az EPH vezető nem piros? "Na ezt megnézem a szabványban, én pirosra emlékszem" ..  ???

Szükségem lenne még néhány gyors és konkrét válaszra, segítségre. Most ott tartok, hogy minden lehetséges helyre elvittem az EPH vezetőt (4-es, sodrott piros - mostmár így marad...  :-[) és rá kellene kötni a csövekre, csőbilincsel. A kérdésem, hogy melyik helyekre kössem és melyikre nem a következőkből:
1. Gázóránál a bejövő gázcső
2. Gázóránál az elmenő gázcső
3. Vízóránál a bejövő vízcső
4. Vízóránál az elmenő vízcső
5. Kombi cirkónál a bejövő gázcső
6. Kombi cirkónál a bejövő fűtés cső
7. Kombi cirkónál az elmenő fűtés cső
8. Kombi cirkónál a bejövő hidegvíz cső
9. Kombi cirkónál az elmenő melegvíz cső
10. 20 L-es bolylernél a bejövő hidegvíz cső
11. 20 L-es bolylernél az elmenő melegvíz cső
12. Akrilkád alatti lefolyócső
13. A fürdőszobában bármilyen más lefolyócső
14. A konyhai mosogató lefolyócső (nincs kapcsolatban a fürdőszobaival)

Ha esetleg tudok segíteni, akkor...

Először is egyezzünk meg abban, hogy az EPH vezető zöld/sárga.
Ha valahol látsz piros EPH vezetéket, az nem baj, mert 1986-ig ilyen volt a szabványos szín. Ezek EPH hálózatokról (lapos acélokról) ágaztak le. Az acélok, mint EPH hálózatok, feketére voltak festve, később zöld/sárgára.

A kérdések.
Kialakítasz egy EPH csomópontot. Innen EPH gerincvezetővel ágazol le például a cirkokazánhoz. Itt összekötöd a csőhálózatokat. Gáz, víz, fűtés.
A vízóránál és a gázóránál EPH vezetővel áthidalod a bejövő, és elmenő csöveket.
Bekötöd az EPH-ba a mosogató fémtestét.
A szennyvíz csőszakaszának bekötését a kollégák leírták.
Ha a vízcsőhálózatod fém - és nincs benne műanyag darab -  szerintem a bojlernél nem kell EPH kiépíteni rájuk, mert a kazán alatt ezt már elvégezted, és a csőhálózat folytonos.

Xtro

Nos, megnéztem és azt találtam, az EPH vezető zöld/sárga VAGY piros VAGY fekete VAGY gyakorlatilag bármilyen színű lehet ... :-[

MSZ: "Alkalmazható erre a célra zöld/sárga színjelölésű ..."
Vagyis mivel nem írja, hogy CSAK zöld/sárga alkalmazható, így alkalmazható zöld/sárga VAGY bármilyen más színű

Érintésvédelmi felülvizsgálók kézikönyve:
"Az EPH vezető jelölése nem tisztázott kérdés. Ha csupasz akkor feketére szokták festeni, ha szighetelt, akkor zöld/sárga vagy vörös szigetelést szoktak e célra használni. Van olyan elképzelés, hogy - a védővezetőtől való megkülönböztetés érdekében az EPH vezető színe legyen vörös, ott, ahol a védővezető színe következetesen zöld/sárga."

Én erre az utolsó mondatra "emlékeztem", ezért alkalmazom a piros színt EPH vezető esetében, meg azért mert annál a több mint 500 telephellyel rendelkező nagyvállalatnál, ahol dolgozom, is ezt az elvet alkalmazzák. Ezért írtam, hogy csaknem naponta látok piros EPH vezetőt pl. az új létesítésű épületek álmenyezeteiben is.