Túlfeszültség, leégett fünyíró

Indította csidab, 2015. június 13., 14:56:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

csidab

Elektromos fűnyíróm tekercselése leégett (valószinüleg azért, mert vízzel mostam).A leégéskor semilyen elektromos probléma (pl. biztosíték leoldás, vezeték égés stb.) nem volt. Ha a családi házunkban minden biztonsági berendezés rendben van, akkor okozhat-e a fűnyiró leégése a lakás hálozatában túlfeszültséget? A Tv központi vezérlője elromlott, a mosógép nem működik.
A fünyíró leégése okozhatta-e ezeket a gondokat? Ha igen, akkor mia teendöm a ház elektromos áram ellátásával?
Köszönöm, választ kapok, üdv: Badics László
E-mail: badicsl@zelkanet.hu

Novill

Közben válaszoltam  e-mailben.   Válasz nem volt:
" Minden biztonsági berendezés rendben van" ?
Akkor a védőföldelés értéke megfelelő, védővezetők folytonosak, EPH kialakítás jó, zárlati áram védelem megfelelő a vezeték keresztmetszetéhez képest is, áramvédő kapcsoló be van építve, kötések megfelelőek, és több lépcsős túlfeszültség védelem van kialakítva!

Simon Endre

Amennyiben háromfázisú csatlakozásod van lehet a túlfeszültség  hálózati kábelhiba,(átégés, zárlat, szakadás) miatt. Ez akár a fűnyíró leégését is(!) okozhatta az egyéb károk mellett. Ez lehet a saját hálózatodban vagy akár a szolgáltatói rendszerben is. Ha egyfázisú betápod van a külső hiba hozzád is bejöhet nagyon félreterhelt hálózati állapotban, (sok bekapcsolt hőelektromos készüléknél,) de akkor a szomszédaid is bajba kerülhetnek, vagy már a baj náluk is bekövetkezett.

csidab

Igen, megkaptam,és nagyon köszönöm a szakértői válaszát!
(Saját E-mailban sajnos nem tudok válaszolni, mert nem az én szolgáltatóm kötzetében vagyok.)
Köszönettel!

Idézetet írta: Novill Dátum 2015. június 13., 16:50:03 DÉLUTÁN
Közben válaszoltam  e-mailben.   Válasz nem volt:
" Minden biztonsági berendezés rendben van" ?
Akkor a védőföldelés értéke megfelelő, védővezetők folytonosak, EPH kialakítás jó, zárlati áram védelem megfelelő a vezeték keresztmetszetéhez képest is, áramvédő kapcsoló be van építve, kötések megfelelőek, és több lépcsős túlfeszültség védelem van kialakítva!

szabi75

Hello mindenkinek,
Adott egy családi ház, melynek áramszolgáltatói (e-on) betáplálása 3x20 A, ami 10 mm2 -es MT kábelen megy be a házba. A méretlen csatlakozó hossza kb 30 m, a mért MT kábel hosszak 8 m. A kábel egy áramköri elosztóba érkezik. Ez a ház alagsorának elosztója, ide be van építve egy ÁVK. Innen (az ÁVK UTÁN kötve) meg el 2 db MT 5x6 kábel a lakásba. Lakásban 2 db áramköri elosztó van, tehát a lakótér (nagysága miatt) 2 elosztóra van kötve. Mindkettőben szintén van 1-1 db ÁVK. Probléma a következő: a napokban valami miatt (állítólag túlfeszültség miatt) elszállt a házban pár berendezés: mosogatógép, indukciós főzőlap, gázkazán, szauna, riasztó. Az elromlott berendezések közül 2 a lakás egyik, 3 a lakás másik elosztójáról megy. A két elosztónak semmi köze egymáshoz. Megnézte egy kolléga, aki azt állapította meg, hogy ez a rendszer nem jól van szerelve, mert az ÁVK-k sorba kötése túlfeszültséget okozott. Szerintem ez nem okozhatott túlfeszültséget, sokkal inkább egy esetleges rossz, laza nullakötés (akár a hálózaton, akár a mérőnél, vagy az első elosztónál). Túlfesz levezető nincs beépítve (most majd lesz).
Véleményekre lennék kíváncsi, hogy mi okozhatta a problémát.
Köszi

Marton

Szabi!
Szerintem sem okozhat túl feszültséget a két (feleslegesen) sorba kötött FI relé.
Én is a nulla időszakos lazulását vélem problémának. Volt már rá esetem amikor az utcai légvezetékről leágazó becsatlakozó kábel nulla kötése volt a hibás. Egy idősebb tapasztalt áramszolgáltatói szaki találta meg ezt a hibát, pl. a légkábel rángatása segítségével. Még a régi bandázsolt kötés volt.

tothgyula

Üdvözletem.
Túlfeszültséget zárjuk ki!
Nullavezető szakadás vagy lazulás lehet a hiba oka. Hiszen ilyenkor más-más fázison lévő fogyasztók sorbakapcsolódnak és a kisebb teljesítményű húzza arövidebbet. Vagyis ezek sérülnek elsősorban. Ettől a bekapcsolt tűzhely elektronikája is tönkre szokott menni. A kötéseket alaposan végig kell nézni. Én ilyen esetben mindent leválasztok a hálózatról és hurkokat mérek.Két db RCD-t is lehet sorbakötni, de az első legyen késleltetett.
TothGyula felülvizsgáló.

Tret

Ha volt a közelben szolgáltatói mókolás,az is okozhatta,de valószínűbb a többiek által is említett nulla szakadás,hibás kötés.A hibás nulla kötések terhelésekor,a névleges feszültség drasztikus csökkenése tapasztalható,de minden képpen mérném a dolgot mielőtt újra üzemeltetném a berendezést.Ezt a jelenséget akkor tapasztaltam a az áramkörök kialakításánál nem vittek minden áramkörrel külön nullavezetőt hanem egy közös nullavezetőre húztak mindent,vagy a főelosztóban szált el a kötés.

szabi75

Köszönettel vettem a hozzászólásokat. Vasárnapra beszéltem meg a tulajjal, hogy megvizsgálom a problémát, bár nem tudom, mire jutok. Elég szerteágazó lehet a dolog. Annyi biztos, hogy minden áramkörhöz saját nullavezető tartozik és a kötések kötőelemekkel vannak kötve (Wago típusú, még csak nem XBS és társai minőségű). Bár én a forrasztást jobbnak tartom, de ez is csak magánvélemény. Mosogatógép, szauna, mosógép, kazán, főzőlap, stb. mind úgy vannak kialakítva, hogy az összes fogyasztó külön áramkörön van, kötés ezek esetében csak az elosztóban, illetve a készülékek előtti dugaljaknál van. Az első ÁVK (ami után van a másik kettő beépítve), nem késleltetett. A tulaj valószínűleg túlfeszvédelmet akar beépíttetni. Az bejövő elosztóba be lehet építeni egy B-s egységet, viszont ez önmagában nem tudom, mennyit ér. Kellenének a C típusúak is a másik két elosztóba, de az egyikbe tutira nem fér bele, mert bár 24 modulosak az elosztók, a hálózat elég jól szét van osztva áramkörökre.

Gyurmaúr(fi-relé)

Igen, a "B"-s túlfeszvédelmi unit (OBO MC-B 50) jó szolgálatot fog tenni a méretlen részen, de csak úgy, hogy előtte van egy min 100A-es gG/gL NH0-ás késesbizti, mely egyrészt az ő előtétbiztije, másrészt a ház 1. túláramvédelmét is ellátja, mint kellő nagyságú zárlati kA értékkel bíró jószág és persze közvetlen mellett található a fő EPH sín, tehát aránylag rövid PE vezetők vannak, melyek min. 16mm2-ek! Viszont a "C"-s csak a mért főelosztó(k)ba mehet, mert a PE csatlakozója (min.10mm2-es) és az L1,L2,L3 csatlakozó vezetékei (min. 6mm2-es) összesen nem lehetnek 50cm-nél hosszabbak. A legprofibb akkor lesz a "C"-s unit, ha kap saját -legalább 15kA-es zárlati áramerősség tűrő- előtétbiztit. Erre a célra egyébként jó egy kalapsínre szerelhető tripla neozed is, mely a fi-relé betáp kapcsaitól ágazzék ki, így túlfesz esetén elkerülhető a Fi felesleges lekapcsolódása, illetve károsodása.   Nem tom, jól értettem-e, amennyiben a ház alagsorában található az a fő elosztó, ahonnét a 2 db 5x6-os tovahalad, akkor elég, ha a "C"-s cucc oda kerül beépítésre és úgy építed át a főelosztót, hogy a másik két alelosztó felé menő kábelek már a "C"-s cucc után kapják a betápot. Nem olyan ördöngös dolog ez, csak oda kell figyelni a megfelelő hurokimpi értékekre, illetve a túlfeszvédelmi unitok "betáp" vezetőinek hosszaira.  ;)