Az új OTSZ - 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet

Indította Novill, 2014. december 09., 21:00:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

tothgyula

Kedves Fecó!
Az "Elektrotechnika" ápr. havi számában ezt írja. "A tűzvédelmi tervező feladata, hogy a kockázati egység kockázati osztályát és a tűztávolság szükségességét és mértékét meghatározza." Továbbá."az új OTSZ nemcsak az új épületek létesítése során alkalmazandó, hanem a meglévő épület módosítása során is."
Üdv.TothGyula felülvizsgáló.

Fecó

Köszönöm! Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy csak akkor tudom elvégezni az EBF felülvizsgálatot, ha a létesítmény vezetőjétől megkapom a tűzvédelmi tervező által elkészített, helyiségekre lebontott kockázati besorolást? Régen ugye időszakos felülvizsgálatnál, besoroltuk ugyan a helyiségeket, de felhívtuk a figyelmet arra, hogy a hivatalos besorolás nem a Mi feladatunk. Most mi a helyzet az új létesítményeknél, és az időszakos felülvizsgálatnál? Csak az új esetében kell kötelezően kérnem a kockázati besorolást?

Fecó

Valaki csinált már EBF felülvizsgálatot az új OTSZ szerint?

NagyPS

Igen, mivel nem volt ismert a létesítés ideje ezért a hatályost vettem alapul mintha tegnap készült volna.

Fecó

A "régi" jegyzőkönyvekben a helyiség tűzveszélyességi osztályát szerepeltettük, vagy az átadott dokumentációk alapján, vagy a felülvizsgáló javaslata formában. Most  mi szerepel mellette, a kockázati besorolás, amit tűzvédelemmel foglalkozó cég készített?

Novill

Erre én is kíváncsi vagyok! Gondolom erre gondolsz.
Régen: 
" Iroda: "D" tűzveszélyességi osztály,    MSZ 1600/9 szerint.
Majd később ugyanez szabvány nélkül.
Most pedig ??? vagy most már csak a helyiség megnevezése???

NagyPS

Két megoldás van erre:
- a meglévő besorolás azzal a megjegyzéssel hogy az x y feljogosított z időre elkészíti a hatályos előírások szerinti besorolást és ez alapján készül egy kiegészítő jegyzőkönyv a rögzített adatokra alapozva a minősítések felülvizsgálata
- elkészült és az mellékletként szerepel, plusz a létesítéskori besorolás is feltüntetésre kerül

A megjegyzésbe írja be az ember a helység besorolását.

Safety

Egyeztettem tűzvédelmi mérnökökkel ebben a témában, ők azt javasolták, hogy ezentúl felesleges feltüntetni a tűzveszélyességi besorolást, mivel az -mint tudjuk- gyökeresen megváltozott, hanem elegendő a helyiségek jellegét (száraz, nedves stb.) és ami szerintük a legfontosabb, hogy mindenképpen szerepeltetni kell az alábbi mondatot a helyiségek táblázata után:
"A fenti helyiségek egyikében sem tárolnak 300 kg vagy 300 l mennyiségnél több robbanásveszélyes osztályba tartozó anyagot!"

Természetesen a fenti mondat csak akkor releváns, ha tényleg nincs ilyen mennyiségű robbanásveszélyes anyag sehol sem a felülvizsgált épületben, de azért az esetek 99%-ban ez a kijelentés megállja a helyét.

Fecó

Értem, és köszönöm! Logikusnak tűnik a dolog, ami nem baj. Viszont akkor nekem a felülvizsgálatomhoz szükséges ez a tűzvédelmi irat vagy nem? Kiadhatok-e EBF jegyzőkönyvet úgy, hogy nem kapom meg a kockázatértékelési papírt, csak a létesítmény vezetője nyilatkozik róla, hogy nem tárolnak, gyártanak, feldolgoznak 300l mennyiségnél több robbanóképes anyagot? Vagy emiatt kell a jegyzőkönyv, hogy erre hivatkozva tudjam, hogy nem tesznek ilyet?

nyaki

Üdv!
Van egy családi ház, amiben panzió szolgáltatást is működtetnek, 10 főt meghaladva.
A katasztrófavédők előírták az érintésvédelmi jegyzőkönyvet és a tűzvédelmi főkapcsoló kiépítését, hivatkozva az új OTSZ-re.
Az egyfázisú mérőóra és a lakáselosztó ÁVK-val a ház falán kívül van elhelyezve egy süllyesztett teljesen felújított fadobozban.
A jegyzőkönyv szükségessége rendben is van (vajh' csak ez kell?), de emlékeim szerint ilyen környezetben a szolgáltató főbiztosítéka is elegendő, mint tűzvédelmi főkapcsoló.
...vagy rosszul tudom?
Esetleg milyen pontra hivatkozhat a katasztrófás, hogy követeli a főkapcsolót?
Köszi