• Hurokellenállás mérés 5 2
Jelenleg:  

Szerző Téma: Hurokellenállás mérés  (Megtekintve 5313 alkalommal)

Nem elérhető birok57Topic starter

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • birok57 nincsen befolyása.
Hurokellenállás mérés
« Dátum: 2014. Február 08., 16:42:16 pm »
Tisztelt Kollégák, Az elmúlt héten a következő esettel találkoztam (üzemi mérések során)
400V 50Hz / 400V 60Hz frekvencia átalakító előtt a mért hurokellenállás L1-PE= 0,21ohm, L2-PE=0,22ohm,
L3-PE=0,19ohm. Eddig tökéletes, de az elmenő oldalán már ugyan ezek a mérések 3-és 21ohm között szóródtak
ugyan azzal a mérőállással, ugyan azon a fázis és PE között. Próbáltam a műszeren a jelalakot változtatni, ugyan az.
Próbáltam másik műszerrel mérni, ugyan az. Próbára odavittem az elosztótól egy 16-os PE vezetőt, semmi változás.
Zi állásban a műszer tökéletesen méri a hurokellenállást fázisok és a nulla között, de nekünk nem ez kell.
A végfogyasztóknál (dugaljaknál) az áram-védőkapcsoló megfelelően (időben és mA értéken) lekapcsol a mérés során.

Nem elérhető NagyPS

• Villanyász
  • Hírnév erő: 3
  • NagyPS nincsen befolyása.
Re:Hurokellenállás mérés
« Válasz #1 Dátum: 2014. Február 09., 09:50:40 am »
Kötések oxidálódtak vagy lazultak, egy karbantartás kéne nekik.

Felhasználók, akik megköszönték:

• Aktív tag
  • **
« Válasz #2 Dátum: 2014. Február 09., 12:59:09 pm »
A kötések fémtiszta állapotban vannak, kb 4 hete üzemelték be.

Nem elérhető Maczy

• Rendszeres látogató
  • Maczy nincsen befolyása.
  • Nem: Férfi
« Válasz #3 Dátum: 2014. Február 09., 13:16:47 pm »
Szerintem a válasz ennél sokkal mélyebben van. Hisz mikor méred a hurok ellenállást az 50 Hz-es tehát a normál hálózati oldalon, akkor a mért útvonal a földelő vezetőtől indul a normál hálózati fázis vezetőkön keresztül ér körbe. A 60Hz-es résznél, már nem értelmezhető az 50Hz hálózati feszültség, mert közbe már belép a frekvencia átalakító berendezés, ahol gondolom némi ipari elektronika, félvezetőkkel be van építve. Az a 3 fázisú feszültség maximum már csak értékben ugyanaz, de köze nem lehet a normál 50Hz-es hálózati feszültséghez( itt inkább feszültség vektorok nagyságára, irányára, esetleg szögére gondolok).
Azt mondjuk nem igazán tudom, hogy az ÉV műszerek mit tudnak kezdeni a 60 Hz-es feszültséggel, lehet nem probléma a frekvencia, de elképzelhető, hogy megzavarja.

• Aktív tag
  • **
« Válasz #4 Dátum: 2014. Február 09., 13:51:14 pm »
Az biztos, hogy nem szerelési kivitelezési hiba ennek oka, ezért a minősítő iratban rögzítettem ezt a tényt.
- az áram-védőkapcsolók működése és lekapcsolási értéke megfelelő
- vonali hurokellenállás (fázis - fázis,  fázis - nulla) megfelelő
- stabil föld-hurokellenállás (fázis - PE vezető között) nem mérhető a frekvenciaátalakító utáni áramköröknél

Nem elérhető tothgyula

• Villanyász
  • Hírnév erő: 0
  • tothgyula árnyékban rejtőzködik.
  • tothgyula
« Válasz #5 Dátum: 2014. Február 09., 14:26:20 pm »
Maczy rátapintott a lényegre! Nem is tudsz a frekiváltó után hurkot mérni, de nem is kell.MSzHD60364-6:2007 szabvány 61361 p.szerint csak újrafelhasználtRCD-k esetében kell azok után hurkot mérni! De nem a frekiváltó után. Gondolj a frekvenciák többszörös átalakítására, no meg a sok elektronikus áramkörre .Ebben az estben megfelel az RCD előtt mért (általad is közölt 0,21körüli) érték! A védővezető folytonossága a lényeg, hiszen erre old majd le az RCD, HA ÚGY ÉRZI! Idézet a szabványból."Ha a védelmi mód hatásosságát egy, az RCD után lévő pontban már igazolták, akkor a berendezések védelmének ettől a ponttól való igazolására elegendő a védővezetők folytonosságának bizonyítása." Ezt pedig megmérted! Csak dokumentálni kell! De pontosan! Üdv.TothGyula felülvizsgáló

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #6 Dátum: 2014. Február 11., 00:00:45 am »
Nem lehetséges bekötött frekiváltónál, egy betáphálózatra jellemző normális hurokimpedanciát mérni, mert az elektronikus eszközök nagy része lezárt állapotban van.  :-\
Egyébként a gyártmányszabványokban határozzák meg a hozzájuk csatlakoztatható vezeték keresztmetszeteket, a vezeték minőségét és a hosszt. A gyártmánydokumentáció szerint kell eljárni a frekiváltó utáni rész esetén. A betáphálózat felőli részre már az általános erősárami mérési technikákat és szabványokat kell alkalmazni. Ha esetleg a frekiváltó után nem kell mérni semmit, akkor csak a védővezető folytonosságát tudod mérni és dokumentálni. Gyakori esetekben a frekiváltók és a róluk üzemeltetett berendezések mérését és ennek dokumentálását, a frekiváltó gyártójának hivatalosan megbízott szakemberei szokták elkövetni, mert ha nem így tesznek, akkor pl. nem vállalják rá a garanciát vagy a szavatosságot sem. Ennek tényét előre tisztázni kell és érdemes a megbízóval egyeztetni.

• Aktív tag
  • **
« Válasz #7 Dátum: 2014. Február 14., 21:15:20 pm »
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket, most már megvagyok nyugodva ez ügyben, külön köszi a szabvány hivatkozást, ez valahogy elkerülte a figyelmemet.

Nem elérhető gabesz.mi074

• Új tag
  • *
  • gabesz.mi074 nincsen befolyása.
« Válasz #8 Dátum: 2015. Március 15., 12:40:27 pm »
Tisztelt kollégák!Én villanyszerelő vagyok méréssel nem foglalkozom,  kérném a segítségetekkel most , a következő kérdésem volna hozzátok.
Egy olyan főelosztó estében ami egy lakatos műhelyben helyezkedik el és a be táplálása 3szor 63amper szeretnék itt plusz leágazásokat kialakítani. Ez az elosztó az utcai légvezetékről van le kötve. A következő a kérdésem ezzel kapcsolatban. Meghatározható e a zárlati áram nagysága méréssel és estlegesen elképzelhető e az hogy 3KAes megszakítókat használhatok e itt. Ha megkérnék a környékünkben egy mérős kollégát tudna ebben segíteni nekem ?

Nem elérhető Makai I.

• Új tag
  • *
  • Makai I. nincsen befolyása.
« Válasz #9 Dátum: 2015. Július 19., 12:57:05 pm »
 Üdv Mindenkinek!

Láttam nem régiben egy ÉV jegyző könyvet. ÁVK-k mérése is szerepelt benne, s ez akasztott ki egy kicsit: a táblázatban a 30mA-es védőrelén mért megengedett legnagyobb hurokellenállás 7666ohm! Az 500mA-esnél ugyanez 460ohm! Értem én, hogy a képlet szerint a számérték erre jön ki, de az Érintés Védelem elvisége vész el szerintem... Arra gondolok, h. egy rozsdás vas, mely történetesen földelt, és neki dől a vizsgált berendezésnek, az is kielégíti ezen értékeket... Tisztelem ,aki csinálta, mert én a tíz napos gyors talpalómmal bele sem mertem kezdeni, de ha ez a Magyar villamos szabványok szerint jó, akkor szakmát váltok...

Köszönettel: Makai I. (villanyszerelő)!

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
5 Válaszok
8270 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2012. December 12., 00:01:07 am
írta nyaki
58 Válaszok
23691 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. November 06., 18:40:26 pm
írta Novill
0 Válaszok