Földelés érték?

Indította deve94, 2013. november 21., 17:39:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro


   Jó estét
            Mivel a régi lakás tulajdonos a tavaszig nem hagyja a falakat megbontani
  a régi biztosíték táblát kicseréltem egy ABB vadi újra. Bele raktam egy 16A-30mA
  FI relét ezen átvittem a NULL-FÁZIST amit rávittem a három darab 10 A-es
  LEGRAND  null-fázis kismegszakítóra .Az egyik kismegszakítóról a fázis-nullát
  a FI-relébe bejövő nullról  pedig a földelést a padláson keresztül  egy 3x2,5-ös
kábellel át vittem a mosogatógép dugaljához. Most így működik.

Üzenet összefûzve: 2013. november 26., 19:26:21 DÉLUTÁN

Jó estét
   Amit elfelejtettem le írni ,hogy a másik lakásból jövő földelést lekötöttem .
           
                                                        Köszi a hozzászólásokat.

Sztrogoff

Idézetet írta: deve94 Dátum 2013. november 21., 17:39:15 DÉLUTÁN

1.) ...10 Ohm-ra emlékeztem...

2.) ...Földelési hurokellenállás mérésnél mekkora értéket kell alapul venni a védőföldelés értékelésénél?

Bár már eltelt majdnem három év...

1. A 10 ohm az  "igazából" nem az érintésvédelmi jegyzetben van leírva, sőt, még 172/1-ben sem. Ugyan ezekben le van írva, de csak a nullázás belső feltételeinél, amely feltételek (csak) abban az esetben kellenek, ha egy TT hálózaton akarnak egy épületben TN-t alkalmazni. Ugyanis a magyar szabványok azt tartották, hogy ez az eset a TN-t alkalmazó épületben készülékeket használókra veszélyes, ha TT-vel védett más épületekben készülék meghibásodik.
A 10 ohm a KLÉSZ 4. § (3)-ban van leírva (hozzá véve még a 2. § (3) a)-t).

2. A földelési hurokellenállásnál elsősorban azért nem a mért érték felét vesszük számításba, mert a 60364 szerinti követelmény kielégítéséhez nem a fele kell, hanem az egésze. :) Nem az 50 V elérésekor működésbe lépő túláramvédelemhez szükséges földelési ellenállás értéket vizsgáljuk, hanem azt nézzük, mint TN méretezésnél, hogy a zárlati kör ellenállása elegendően kicsi-e ahhoz, hogy a túláramvédelmet a névleges feszültség esetén működtesse. Ehhez meg nem a fele földelési hurokellenállás kell, hanem az egésze.
Amihez régen a fele kellett, a fentebbi 50 V... kritériumhoz a földelési ellenálláshoz annak mérhetetlen helyzetében egy akármilyen érték hozzárendelése, ahhoz is most az egésze kell. De szerintem nagyon jól van ez így, mert ebben aztán nincs kétely, a valóság ennél kisebb. :)
Ezek a finomságok a 2007-es szabványkiadás előtt még nem voltak, akkor csak az 50V-al kapcsolatos méretezési előírás volt a 2364-ben, a földelési hurokellenállásról meg csak az MSZ szabványokban volt még szó.