• Laptoppal a fürdőkádban 4 3
Jelenleg:  

Szerző Téma: Laptoppal a fürdőkádban  (Megtekintve 20795 alkalommal)

Elérhető NovillTopic starter

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Tudásbázis bõvítõje :)
  • Hírnév erő: 24
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
Re:Laptoppal a fürdőkádban
« Válasz #10 Dátum: 2013. Március 12., 22:41:43 pm »
Igen én is erre gondoltam, hogy csak  pozitív és negatív között folyhat áram.  Mivel a  szekunder csatlakozó  végnek csak a külső fémes része érinthető, így kizárható, hogy ez a vízzel teli kádban lévő emberen keresztül tudna áramot hajtani.  Tehát ha a szekunder oldal föld független, akkor nem történhet ily módon áramütés.  De történhet-e olyan meghibásodás, hogy a primer oldal fázisa illetve a PE pont fázis alá kerülésével át jut a szekunder oldalra?

Nem elérhető Laandro

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • Laandro nincsen befolyása.
« Válasz #11 Dátum: 2013. Március 12., 23:05:11 pm »
A töltő nyomtatott áramkörének fóliázási kialakítása igen csak sűrűre szokott sikeredni az alkatrészek mérete miatt. Az alapvető biztonsági távolságok meg vannak ugyan tartva (?), de ez száraz környezetre méretezett. A fürdőszoba előmelegített, párás levegőjéből a víz, a vezetéken és a NYÁK elviekben szigetelt részein kicsapódva, okozhat kellemetlen, sőt veszélyes érintkezést a primer oldal feszültségével.

Nem elérhető Villanyreszelő

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Villanyreszelő talán lesz valaki.Villanyreszelő talán lesz valaki.
  • Nem: Férfi
« Válasz #12 Dátum: 2013. Március 13., 17:25:25 pm »
Én még említenék az MSZ HD-4-41 414.4.5-ből mi szerint minden más esetben,mikor nincs szükség alapvédelemre,ha a selv.vagy pelv áramkör névleges feszültsége nem haladja meg a váltakozó áram esetén a 12V-ot, egyenáram esetén a 30V-ot.

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
  • Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.Novill egy erő amivel számolni kell.
    • Villanyszerelõ
« Válasz #13 Dátum: 2013. Március 13., 18:13:43 pm »
Én  most tanulmányozom az esetet. A leírás szerint a dugaszoló aljzat védőérintkezője került fázis alá, mivel a védővezető nem volt folytonos nem működött a zárlati áram védelem. Úgy került a védő érintkező fázisfeszültség alá, hogy a dugaszoló aljzat szerelése során a rögzítő fém köröm megsértette a szigetelést. Ez hiba a lakás többi részébe is elvitte a hibát, ami növelte a további veszély helyzetet.  Itt a dugaszoló aljzatot szerelő felelőssége nagyon fenn áll.  Egyelőre csak azt nem értem, hogy a tápegység primer föld pontja, hogyan kapcsolódhat a szekunder oldalhoz, mivel annak föld függetlennek kell lennie.
Itt a DC esetén elvileg 19 V-nak kell lennie, ezzel szemben a fázis feszültség jelent meg. Ez a laptop Albacom típus.

Nem elérhető Villanyreszelő

• Villanyász
  • Hírnév erő: 6
  • Villanyreszelő talán lesz valaki.Villanyreszelő talán lesz valaki.
« Válasz #14 Dátum: 2013. Március 13., 19:33:00 pm »
Tehát akkor a SELV körébe tartozik.
Mértem a mi notebookunk töltőjének villásdgó PE pontja,és az egyenáramú rész csatlakozója között most 2000 MOhm fölött van.
Sajnos én is jártam így,hogy a szorító körmök belevágtak a fázisvezetőbe,a kismegszakítót nem tudtam felkapcsolni,de ehhez kell a védővezető folytonossága is.
Ezért fontos minden esetben,a szerelői ellenőrzés.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • Hírnév erő: 17
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
  • Az élet nem is bonyolult, csak azzá teszik!!!
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #15 Dátum: 2013. Március 13., 19:41:52 pm »
Én azért kíváncsi volnék arra a laptop töltőre, ami védőérintkezős primer betápja van.
Ezek között még nem láttam egyet sem, sőt, a tápok burkolata teljesen légmentesen le van zárva oly annyira, hogy szétszedni is komolyabb barkácsműveletnek kel történnie.
Ha már egyszer javították, akkor a légtömör lezárásnál már adódhatnak gondok és akkor el tudom képzelni a dolgot, hogy a primer felől a szekunder oldalra párásodás esetén folyhat némi delej, de a gyáriaknál ez teljességgel kizártnak tartom.
Szervizesként állítom, hogy olyan táppal még nem találkoztam, ahol a primer a szekunderrel bármilyen galvanikus kapcsolatba került volna és ezt ki merem jelenteni a hagyományos védővezetős tápok esetén is. Olyan magas biztonsági szintet képviselnek ma már a leggagyibbak is, a kiforrott technológia miatt, hogy ezt kizártnak tartom. Az egy más kérdés, hogy a rendszerbe kötött PE vezetővel ez a biztonság nagy mértékben leesett, de a külső perifériák milyensége az asztali gépeknél indokolttá tette, de ott sem  primer-szekunder galvanikus hibája miatt.
A laptop esetén én inkább a vízbe esett Li-ion akkuk és a hálózati táp miatt aggódnék, de nagyon. :-\

• villanyszerelõ mester
  • Régi motoros
    • Villanyszerelõ
« Válasz #16 Dátum: 2013. Március 13., 20:19:44 pm »
Még nem olvastam végig az iratokat. A nálunk lévő laptop tápegységét vizsgáltam, ez valóban  teljesen zárt. Dugósan van csatlakoztatva minden oldalról. Egyébként csatlakozik a tápegységbe a védővezető. Mienket megvizsgálva nem találtam közvetlen galvanikus kapcsolatot a primer oldal PE pontja és a szekunder oldallal. Most olvasom a  forgalmazó véleményét, mely szerint, idézem:  "a hárompólusú, tehát védőfölddel is rendelkező  külső tápegységeknél, a bemenő védőföld és a tápegységből kijövő kisfeszültségű csatlakozó nulla pontja össze van kötve." Ez a nulla tulajdonképpen negatív pont helyesen. Még a kifogásolt tápegységet nem láttam, de gondolom erre is sor kerül majd. Ha ez a szerviz szakvéleménye a valóságot tükrözi, akkor itt nagy probléma van a biztonság technikával. Mert ki gondolná egyébként  a DC 19 V-ról hogy veszélyes lehet.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
  • nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.nyaki hamarosan megbecsült személy lesz.
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #17 Dátum: 2013. Március 13., 20:39:27 pm »
Ez tényleg érdekes! ???
A kimenet negatívja össze van kötve a bemenet N-jával? És honnan tudják, hogy az lesz a nulla?
Miféle, fajta táp ez?
...bár már találkoztam táp javításánál olyan megoldással, hogy egy speciális kondenzátor volt rákötve a primer egyik és másik hálózat felőli vezetékére és ezek közösen mentek a negatív testelt fémház felé, de azok sem voltak védővezetővel ellátva és nyugodt szívvel rátették a kettősszigetelés jelét. Mondanom sem kell, hogy noname gyártók terméke volt, de ezeket alapból nem ajánljuk.

Üzenet összefûzve: 2013. Március 13., 21:09:42 pm
Most néztem meg egy szétszedett IBM laptop gyári töltőjét, ami valóban védővezetős, de semmilyen kapcsolata nincs sem a primerrel és sem a szekunderrel, csupán egy nagyfrekis szűrő van a táplálásra és a PE közé rákötve. :-\

Nem elérhető Laandro

• Aktív tag
  • **
  • Hírnév erő: 1
  • Laandro nincsen befolyása.
« Válasz #18 Dátum: 2013. Március 13., 21:19:56 pm »
Nem tudom, hogy mennyire ismerős a gericom név(kb. 10 éves gép), a gyári táp négypólusú csatlakozója beviszi a gépbe a hálózati csatlakozó PE pontját.

Nem elérhető nyaki

• Régi motoros
    • Skype - elektrolicht
« Válasz #19 Dátum: 2013. Március 13., 21:29:01 pm »
Még nem járt nálam ilyen, de nem lehetetlen, mint ahogyan Te is mondod. Érdekes és érthetetlen megoldások születnek, az már igaz. :-\

Hasonló Témák

Téma / Indította Válaszok Utolsó üzenet:
8 Válaszok
3625 Megtekintések
Utolsó üzenet: 2014. Április 13., 15:55:02 pm
írta nova