Állandóan lekapcsol a firelé. Mi lehet az oka?

Indította faxelektro, 2013. február 13., 14:48:45 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

faxelektro

Sziasztok!

Családi ház festése befejezésekor hívtak hogy a dugaljak visszaszerelése után
a gyorsvágót vagy fúrógépet csatlakoztatták a dugaljhoz leverte az áramvédő kapcsolót! Egy áramkörön 4dugalj van elosztódobozból bekötve (nem felfűzve)
Leszereltem mind a 4 dugaljt egy 100W-os égővel,ha fázis-földelés közt próbáltam azonnal leütte a FI rellét. A relle Legrand C32 A  - 30mA ez a fő biztosíték a mérő táblában.A benti biztosíték táblában 2drb C16 A és 2drb C20 A biztosíték van.
Utána a belső biztosíték táblából kikötöttem a fázis-null-födelés betápot így probáltam ugyanaval a 100W égővel a fázis-földelés között akkor is leverte a FI rellét. Egy LED kijelzős  mérőműszerrel is probáltam akkor is kikapcsolt a FI rellé.

Mi okozhatja a hibát, cserléjem le a a C32 A 30mA rellét 100mA rellére?

nyaki

Hali!
Mivel a betáp N és PE le volt kötve és az ÁVK így is lement, ez csakis arra enged következtetni, hogy valahol a védővezető a földpotenciálhoz közeli ponton van, ami adódhat abból, hogy pl. a rendszerre rá van kötve egy fúrott kútra csatlakoztatott szivattyú, vagy a gázcső hozza be a potenciált és az van rákötve a PE hálózatára, amivel alapvetően nincs is baj.
Mivel az EPH-ról semmilyen információt nem adtál, így gondolom az rendben lehet, de főleg a gázóra átkötése és annak az EPH(PE)-ba való bekötése.
Véleményem szerint a gépek miatti ÁVK leoldás a dugaljak helytelen bekötéséből adódhatott. Ha ott minden rendben volt, akkor azon a körön vissza felé haladva kell megkeresni a PE és N fordított lekötését.
;) Utálatos egy munka lehet, ha nincs szerencséd.

szmihaly

Vagy pedig,ha ki volt szedve a dugalj, és addig jó volt,visszarakáskor pediglen feltehetőleg a dugalj rögzítő körmével oda lett csípve a nulla vezeték, az is hasonló esetet produkál.... ;)

balzsi

Sziasztok!
Egy kis felvilágosításra lenne szükségem. Az odáig világos, hogy nem lenne szabad leoldani a FI relének a fúrógép és gyorsvágó működésekor, de a többit nem értem. Mi értelme a 100-as égővel vizsgálni a fázis és földelés között? Az természetes, hogy ha így terheljük a FI relét, az le fog kapcsolni. Vagy valamit nagyon félre értettem?

nyaki

Lényegében tök mindegy, hogy mivel terheled, csak a működése legyen biztos. Az, hogy ezt ponty egy 100-as izzóval tette,...gondolom az volt éppen kéznél. Gondolj bele. Ha monnyuk egy 2000W-os vasaló lett volna test zárlatos, akkor ugyanez lett volna a végeredmény és kialakított PE hálózatnak azt is el kellene viselnie.
Nyilvánvalóan az ÁVK lekapcsolási küszöbének meghatározása szempontjából a műszeres mérés lehet csakis irányadó és pontos.

balzsi

Én csak úgy értem, hogy felesleges egy 100W-os izzóval tesztelni egy 30mA-es FI relét, mert annak le is kell oldani. Vagyis a túlérzékenységre ezáltal nem derül fény. Az már egy másik kérdés, hogy a LED kijelzős műszernek mennyi az áramfelvétele, mert attól lehet hogy nem szabadna leoldani.

szmihaly

IdézUtána a belső biztosíték táblából kikötöttem a fázis-null-födelés betápot

Ha már ki van kötve mind a három szál vezeték, próbáld már meg egymás közt ellenálást mérni, utánna meg a háromszál és az eredeti PE kapocs-sin közt. Nem szabadna mérni semmit sem, ha csak festéskor egy jóhiszemű szegbeverés nem történt a falban. Mivel elég sovány volt a tájékoztatás, nem tudni hogy csövezve,kábelezve van-e,de lehet hogy egy szeg véletlenül megsértette a nul és a föld vezetéket, és még bele ment a falba,ezért lehet hogy így mérve ezért megy le a FI relé. Mérni kell!

faxelektro

Köszönöm a válaszokat!

Holnap legelső dolgom hogy mérni fogok, ahogy írtad szmihaly.
A lakás csővezve van 2.5 CU vezeték és megnézem a dugaljak szorító kapcsát is
mivel a dugaljakat a festők rakták vissza, engem csak a hiba megoldására hívtak.

Villanyreszelő

Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. február 13., 19:35:04 DÉLUTÁN
Lényegében tök mindegy, hogy mivel terheled, csak a működése legyen biztos. Az, hogy ezt ponty egy 100-as izzóval tette,...gondolom az volt éppen kéznél. Gondolj bele. Ha monnyuk egy 2000W-os vasaló lett volna test zárlatos, akkor ugyanez lett volna a végeredmény és kialakított PE hálózatnak azt is el kellene viselnie.
Nyilvánvalóan az ÁVK lekapcsolási küszöbének meghatározása szempontjából a műszeres mérés lehet csakis irányadó és pontos.

Üdv Nyaki!
Mi lenne akkor a helyzet,ha az izzóval sorba kötnél 1 wattos potit,és vele sorosan még egy mA mérőt?
Majd feltekerve a potit,látni lehetne a műszaron hol old le?

NagyPS

Ezt én speciel nem értem, ha a lámpát a nulla és fázis közé kötve verdesi le a Fi relét akkor ott valahol a földdel össze van kötve a nulla. A dobozokat kikel bontani és végig nézni, ha nincs elkötés akkor csak a szétszedés és szakaszonkénti vizsgálat segít.