Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => Földelés (PE), EPH => A témát indította: pbarocsi Dátum 2016. szeptember 03., 07:29:37 DÉLELŐTT

Cím: PEN sín <-> szonda
Írta: pbarocsi Dátum 2016. szeptember 03., 07:29:37 DÉLELŐTT
Sziasztok,
Családi ház lakáselosztója alatt van (volt) leverve a 3m-es földelő szonda. Lakáselosztó a fedett teraszon.

Viszont a szabványosítás jegyében az új mérőhelyet kitették a kerítés mellé. Ott is levertek egy földelő szondát. Illetve a PEN szétválasztást is a szabványos mérőhelyen oldották meg. Vagyis a lakáselosztóhoz már 5 eres YSLY kábel megy.

Kérdés: A lakáselosztónál lévő szondát ráköthetem a PE-re? (PEN sínre már nyilván nem tudom, mert ott már olyan nincs) Vagy az a szonda így már nem használható?
Mérőhely - lakáselosztó távolság 14m.
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: Fecó Dátum 2016. szeptember 03., 09:03:28 DÉLELŐTT
Nemhogy rákötheted, hanem az épület betáplálásánál kötelező! Csak abban az esetben ad a szabvány felmentést a földelőszonda telepítése alól, ha a betápláló kábelt már FI-relé védi...
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: Simon Endre Dátum 2016. szeptember 03., 14:08:13 DÉLUTÁN
A szétválasztott PE  gerinc  másodlag, harmadlagos, stb. földelése nem lehet tiltott semmiképp, mert pl. egy természetes földelésből származó "földeltség" estén ez ki sem zárható.
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: nyaki Dátum 2016. szeptember 04., 17:32:00 DÉLUTÁN
Idézetet írta: pbarocsi Dátum 2016. szeptember 03., 07:29:37 DÉLELŐTT
Sziasztok,
Családi ház lakáselosztója alatt van (volt) leverve a 3m-es földelő szonda. Lakáselosztó a fedett teraszon.

Viszont a szabványosítás jegyében az új mérőhelyet kitették a kerítés mellé. Ott is levertek egy földelő szondát. Illetve a PEN szétválasztást is a szabványos mérőhelyen oldották meg. Vagyis a lakáselosztóhoz már 5 eres YSLY kábel megy.

Kérdés: A lakáselosztónál lévő szondát ráköthetem a PE-re? (PEN sínre már nyilván nem tudom, mert ott már olyan nincs) Vagy az a szonda így már nem használható?
Mérőhely - lakáselosztó távolság 14m.

Üdv!
A régi földelőt nem kötelező ugyan bekötni, de ha már megvan és az értéke is számottevő, akkor ajánlatos kiegészítő potenciálrögzítő földelőként használni. Ha a lakásbetáplálás legalább 10mm2-es réz vagy azzal azonos vezetőképességű alu, akkor a lakáselosztó PE sínje használható lesz EPH lekötés részére is.
Ha a telekhatárra telepített mérőtől 5 eres kábel megy és a telekhatáron nincs áramvételi lehetőség, úgy a lakás elosztójába is be lehet rakni az ÁVK-t.
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: Fecó Dátum 2016. szeptember 04., 19:37:19 DÉLUTÁN
Az MSZ 447:2009 szabvány egyértelműen fogalmaz. TN rendszer esetében, az épületbe becsatlakozó védővezetőt a becsatlakozásnál földelni kell! Ez nem opció vagy lehetőség, hanem kell! (2.4.5.) Egy kivétel van, ha 30 mA FI relével van védve a betápláló kábel. Kösd össze szerintem, mert jobb ha a FI-relé a lakáselosztóban van, és nem kell kirohangálni ha kapcsolgatásra kerül a sor...
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: nyaki Dátum 2016. szeptember 04., 22:29:44 DÉLUTÁN
Az MSZ 447:2009 2.4.5 pont általánosan TN rendszerről beszél, ahol a mért fővezeték lehet 2/4 (TN-C) vagy 3/5 (TN-S) eres is. Nekem olybá tűnik, hogy a szövegkörnyezet elsősorban a 2/4 vezetékes rendszerre fókuszál, míg az ÁVK-s kitételnél eleve az 3/5 vezetékes (TN-S), szétválasztott rendszerre. Sajnos nem fogalmaz egyértelműen.
2/4 eres (L1(-L2-L3)-PEN) vezető esetén kötelező a lakáselosztóba menő PEN vezetőt földelni, miáltal kialakítható bontás után a TN-S hálózat. A mérőtől induló 3/5 eres (L1(-L2-L3)-N-PE) vezeték esetén nem kötelező opció, hiszen a PEN már szétválasztva (TN-S) és földelve is van. A lakásba beérkező PE vezető potenciálrögzítését lehet javítani kiegészítő földelők bekötésével, de semmi esetre sem kötelező.
Én így értelmezem.
Cím: Re:PEN sín &lt;-&gt; szonda
Írta: Fecó Dátum 2016. szeptember 04., 22:50:57 DÉLUTÁN
A szabvány egyértelműen kijelenti hogy a "védővezetőt" földelni kell. Ha PEN vezető lenne, akkor így hívná, de Én úgy érzem a megnevezés miatt világosan fogalmaz. Eddig minden felülvizsgálatnál megköveteltem az önálló földelést az épület becsatlakozásánál pont erre hivatkozva, lehet szigorú vagyok? :)
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: nyaki Dátum 2016. szeptember 04., 22:59:46 DÉLUTÁN
...de hát a PEN szétválasztási pontján már földelve van! ...vagy nem?
Szerintem túl szigorú vagy. :)
Cím: Re:PEN sín &lt;-&gt; szonda
Írta: Fecó Dátum 2016. szeptember 05., 08:32:48 DÉLELŐTT
Nos, a szabvány nem mondja hogy ha a PEN szétválasztásnál már földelve van, akkor nem kell. Az épületbe csatlakozásnál kell és pont...
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: helcs Dátum 2016. szeptember 05., 17:38:47 DÉLUTÁN
Igen, földelni kell. Ha az épületnél PEN van akkor az a védővezető ha PE akkor meg az. Ez nem szigorúság kérdése.
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: nyaki Dátum 2016. szeptember 05., 23:35:50 DÉLUTÁN
Még mindig nem értem. :-\
Ha a telekhatáron, mint az ingatlan becsatlakozási pontján van a mérés és ott a PEN vezetőt földelik (ami ugye pl. EON területen kötelező), majd szétválasztják PE és N-re és ezek után a mérőtől, a 14m-re lévő elosztóig szabványos és megfelelő keresztmetszetű 3/5 eres kábellal beállnak, akkor mi és ki írja elő a PE vezető kötelező újraföldelését az elosztóban? ::)
...dögöljek meg, ha értem. ??? ...pedig igyekszem.
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: horga Dátum 2016. szeptember 06., 01:51:17 DÉLELŐTT
TN-rendszer esetén minden betápláló vezeték épületbe való becsatlakozása közelében a védővezetőt egy önmagában is számottevő mesterséges vagy természetes földelőhöz vagy épületalapföldelőhöz kell csatlakoztatni. Elhagyható ez a földelés azoknál az épületeknél, melyek 30 mA érzékenységű áram-védőkapcsolóval védett, mért fogyasztói hálózatról kapják ellátásukat.

Nem azt írja, hogy közvetlenül ott, hanem, hogy a közelében ami nincs pontosan méterre meghatározva, amúgy biztonsági szempontból, ha már egyszer ott van a földelő akkor miért ne kötné rá az ember ezzel is segítve egy jobb földelés kialakítását és biztosabb potenciál rögzítést, de ettől függetlenül nyaki-val értek egyet. Sehol nincs rögzítve az, hogy közvetlenül ott.


Amúgy az MSZ HD 60364-5-54 szerint védővezető fogalma kicsit változott:
A védővezető a biztonság céljából alkalmazott vezető. Tipikus védővezető az áramütés elleni védelemre alkalmazott vezető. A védővezetőnek több fajtája lehet:
-védőösszekötő-vezető: védő egyenpotenciálú összekötés céljára használt védővezető (régen: EPH vezető),
-védőföldelő-vezető: védőföldelés céljából használt védővezető,
-földelővezető: olyan védővezető, amely a berendezés vagy szerkezet adott pontja és a földelő között biztosít vezető utat, illetve ezen út egy részét képezi.
Cím: Re:PEN sín <-> szonda
Írta: Sztrogoff Dátum 2016. szeptember 06., 08:48:13 DÉLELŐTT
Hát műszaki indoka éppen volna az újraföldelésnek...
1. Egy hibára mindig lehet számítani, és ez esetben elég egy hiba (kötéshiba a kerítés - elosztó szakasz valamelyik végén) ahhoz, hogy az épület vezetékes érintésvédelem nélkül maradjon.
2. Hosszabb földeletlen szakasz esetén a zárlati áram miatti feszültségesés is nagy lehet. Gondoljunk csak bele, ha a transzformátorig nem lenne közbenső földelés, akkor a hibás készülék testén a zárlat alatt a fázisfeszültség fele jelenne meg. Az elmúlt magyar szabványban az 50 méternél hosszabb hálózatok végpontját kellett például földelni, az is ez a gondolatmenet volt.

Az MSZ HD 60364 csak ajánlatosként minősíti egyrészt a védővezetők épületbe belépésekor a földelést, másrészt több helyen földelését, de az ajánlatos szó mögötti részeket sem ajánlatos átugrani egy szabványban.

Ha felkészülnénk egy villám- és túlfeszültségvédelem létesítésére, abban az esetben meg nem is engedhető meg a "távolban" földelés.

(Ha én szerelnék EON-nál, akkor, ha ez a távolság pár méter lenne, akkor középre verném le a földelést két kivezetéssel - ez ugyan csak egy magyaros módszer a lényeg megkerülésére; ha mondjuk 10 m körüli lenne a távolság, akkor két földelést telepítenék, de összekötném azokat a föld alatt, és azt mondanám, legalább így nagy az esélye annak, hogy jó lesz az ellenállás; 20 méteres távolságnál meg gondolatban sem ellenkeznék, telepíteném a két földelést. :) )
Cím: Re:PEN sín &lt;-&gt; szonda
Írta: horga Dátum 2016. szeptember 06., 10:53:48 DÉLELŐTT
Visszaterve ettől függetlenül az eredeti kérdésre, ha egyszer ott van akkor egyértelműen bekötjük, mert a kérdés inkább arra irányult ha jól értem, hogy szabad-e több földelőt bekötni a védővezetőhöz, erre a válasz egyértelműen IGEN sőt lehetőség szerint kell is. Minél több annál jobb és biztosabb.


Az én iPhone készülékemről küldve a Tapatalk segítségével