Villanyszerelő Szakmai Fórum

Általános témák => Általános beszélgetések => A témát indította: horgaben Dátum 2015. augusztus 19., 22:40:55 DÉLUTÁN

Cím: Elektromos főzőlap bekötés
Írta: horgaben Dátum 2015. augusztus 19., 22:40:55 DÉLUTÁN
T.Fórumozók.
Vásároltam egy kerámialapos főzőlapot. A gyári használati utasítás szerint 3fázisú hálózatra köthető rá....éspedig 5x1.5-ös kábellel kell bekötni!!!   A teljesítménye 2x1800W és 2x1200W azaz összesen 6kw, ami a számításaim szerint 6000W /230V=26A    Namármost az Oké és érthető számomra ,hogy a három fázis szét van osztva a főzőlapok között  :L1 1800W  ,L2 1800W , L3 2x1200W arányban és így a fázis vezetéknek valóban elég a 1.5-es vezeték fázisonként ,DE mi van a "O" vezetővel?? mert ugye az közösítve van a 4 főzőlapon így ha mindegyik megy akkor a "O"vezetőn 26A fog átfolyni....de annak szerintem nem elég a 1.5ös vezeték ...én 4mm2 tennék minimum. Felhívtam a szakszervízt ahol megerősítették ,hogy ha ők helyezik üzembe akkor ők is 5x1.5 kábellal szerelik be.
Egyszerüen Én ezt nem igazán értem. Szerintem ezt olyan 5eres kábellal kellene bekötni amiben van 3x1,5 és 2x4mm2 vezeték :-) de mivel ilyet nem gyártanak ,így a legnagyobb terhelésnek kitett azaz a 0vezető 26amprjához kell igazodni,így 5x4mm2.  Amivel meg az a baj ,hogy olyan vastag ,hogy nem fér bele a gyárilag kialakított bekötési helyre ,mert az 5x1.5 re van méretezve.
Mi tévő legyek szerintetek ????
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Marton Dátum 2015. augusztus 19., 23:25:45 DÉLUTÁN
Ilyen téves gondolata volt már másnak is.
Tudott dolog, hogy a három fázisú rendszerben a három fázis pillanatnyi feszültsége bármely idő pillanatban NULLA.
Tehát ha a három fázison szimmetrikus a terhelés elosztás, akkor valójában a nulla vezetőn az áramerősség nulla (de nem ezért hívjuk nulla vezetőnek!). (Ez az alapja a 3 fázisú FI relének is) Akkor lesz legnagyobb az áram a nulla vezetőn ha csak egy fázis van megterhelve, ekkor megegyezik az adott  fázis áramával. Bármilyen más aszimmetrikus terhelés esetén ettől mindig csak kevesebb lesz a nulla vezető árama. Tehát nem véletlen nem gyártanak pl. 3x1,5+2x4mm2 kábelt, hanem 5x1,5mm2-est.
Lényeg, nem kell nagyobb keresztmetszetűnek lennie a nulla vezetőnek.
Egyszerű mindennapi példa a háromfázisú villanymotor, ott mivel "garantáltan" szimmetrikus a három fázis árama, nincs is használva a nulla vezető. Te elméleted szerint viszont ott is háromszoros keresztmetszetű nulla vezetéket kellene használni a csillagpontra.
Mellesleg 5x2,5mm2 kábelt (vezetéket) használnák ez esetben.

Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 20., 00:16:50 DÉLELŐTT

Horgaben!
Ha nem tévedek, Te egy fázisú hálózatra kötnéd a fözőlapokat (mert az van csak).
Ez esetben az előbbi hozzászólásom nem ehhez való.
Egy fázisú betáplálás esetén 3x6mm2 kábelt használnák 25A-re biztosítva. Fázis pontokat összekötve a tűzhelynél.
Az viszont furcsa, hogy 1,5-nél vastagabb vezeték nem köthető be a tűzhely becsatlakozási pontjára.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: horgaben Dátum 2015. augusztus 20., 07:03:53 DÉLELŐTT
Üdv.
Igen elég rendesen összekeveredtem már rájöttem éjszaka.....hogy téves az elméletem ,valahogy összekevertem az 1 és 3 fázis gondolatait....
Én 3 fázisra akarom bekötni nem 1-re mert van szerencsére 3


Üzenet összefûzve: 2015. augusztus 20., 07:16:45 DÉLELŐTT

Valahogy az zavart be ,hogy az előző lakásomba úgy volt megoldva a tűzhely bekötés,hogy 1 fázis volt de az 3 db 2.5-es fázisvezetéken(mert az elosztóban 3 kismegszakítón kersztül leválasztották a 2-2főzőlapot,meg a sütőt) és 1-1 db 6mm2 O-föld vezetéken jutott el a tűzhely csatlakozáshoz ami ugye 1 fázisú rendszerben teljesen OK   
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: tothgyula Dátum 2015. augusztus 20., 10:22:30 DÉLELŐTT
Üdvözletem!
A szervíz nem helyesen informált! Ők csak a készülékhez értenek! Itt a hálózatról és az ÉVÉ-ről van szó.Legalább 5x2,5mm2-es rézvezeték kell. A régi jó MSZ1600-as 5x6-os alu vezetéket írt elő a 3fázisú tűzhelyhez.Azok 5-6kW-osak voltak. A kerámialapos pedig több.Én mindenesetben teszek be30mA-es RCD-t is.
Üdv: TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Fecó Dátum 2015. augusztus 20., 11:01:03 DÉLELŐTT
Érdekességképpen a jelenlegi szabványunk alapján a levegőben elhelyezett többeres kábelnél ("E" elhelyezés mód) módosító tényezők nélkül (30 C°környezeti hőmérsékletnél) a terhelhetőség PVC érszigetelés esetén 3~ rendszerben 18,5 Amper 1,5 mm2 kábel esetében. Ha a kábel téglafalba kerül, ennél a keresztmetszetnél már csak 14,5 A. 2,5 mm2 vetítve a dolgokat pedig falban 19,5 A, levegőben 25 A terhelhetőséget kapunk. Abban az esetben, ha az elosztótól védőcsőben, külön áramkörként vezetjük az erenkénti MCU vezetékeket, és a dobozban váltunk csak kábelre a terhelhetőség így 1,5 mm2 esetén 15,5 A falban, 2,5 mm2 esetében 21 A.  Én feszültségeséssel most nem kalkulálok, csak a terhelhetőségi táblázatból "idézek" Tehát egy 2 m hosszú 5×1,5 mm2 "bekötővezeték", ami levegőben kerül elhelyezésre, kielégítheti a szabvány követelményeit, természetesen csak ha tápoldalon a kisebb keresztmetszethez igazítják a védelmet. Mondjuk ha már a falban elvitték oda 2,5 mm2 vezetékkel a tápot, nem váltanék keresztmetszetet. A FI-relé ajánlott, de csak a fürdőszoba áramköreire, általános célú dugaszoló aljzatokra, és szabadtéren kialakított dugaszoló aljzatokra kötelező röviden.   
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: epoda Dátum 2016. január 21., 11:40:55 DÉLELŐTT
Tisztelt Szakemberek, olyan problémába ütköztem - mint magánszemély, elnézést de nincs villanyszerelési ismeretem -  hogy a társasházban ahol lakást vettünk nemrég újították fel a villamos hálózatot - ezt az ELMŰ mondta - és egy fázis megy be a házig. A lakásfelújítás során szabadon álló de teljesen villanytűzhelyet szeretnénk beszereltetni amihez a villanyvezetékezést és az biztosíték táblát (remélem jól irom) újra terveztetjük és csináltatjuk, erre azt mondta a villanyszerelő, hogy olyan tűzhelyet vegyünk ami egy fázisra is ráköthető.
Sajnos eddig senki nem tudta megmondani mi az a paramétere egy ilyen készüléknek amit figyelnem kellene.
Tudna ebben valaki segíteni nekem, hogy a vásárlás során mire kérdezzek rá. Más nagyobb fogyasztó elvileg nincs, mivel a meleg-víz és fűtés távhőn keresztül jön, mosogatógép beszerelésére nincs hely, mosógépünk természetesen lesz bekötve :).
Köszönöm előre is a segítséget
Eszter
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: tothgyula Dátum 2016. január 21., 18:31:13 DÉLUTÁN
Kedves Eszter!
Első kérdésem az, hogy van-e gázvezeték (gázellátás) a lakóépületben? A távfűtésből ez nem következik egyértelműen.
Ha nincs  gázvezeték, akkor marad a villanytűzhely. 4főzőlappal +sütővel ez kb.11kW teljesítményt igényel.3fázisra terveztesse, és az már a tervező, kivitelező partner dolga ,hogy ennek utánajárjon az Áramszolgáltatónál. Ha azÁramszolgáltató csak egy fázist(32Ampert) tud biztosítani, akkor a tűzhelyet csak reteszelve (1lap+sütő, vagy 2lap, esetleg 3lap kisebb fokozaton) tudja használni.
Ha biztosítható a 3fázis, kérjen 3x16Ampert.
Üdv:TothGyula felülvizsgáló.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Tret Dátum 2016. január 21., 18:33:42 DÉLUTÁN
Kedves  epoda!
A villanytűzhelyek szinte mindegyike üzemeltethető 1 fázisról is,de erről tud tájékozódni a szaküzletben,esetleg a kiválasztott
készülék adatlapját mutassa meg a villanyszerelőjének.Az elektromos tűzhelyek betáplálásának kialakításánál a készülék
teljesítményét és az abból számítható áramfelvételt veszik alapul,ahoz mérten méretezik az áramköri elemeket.
A mai villanytűzhelyek zöme hasonló paraméterű,vagyis ugyanarra az adott áramfelvételre készítik elő az elektromos bekötés.
Vásárláskor ha kiválasztotta a készüléket,az összteljesítményét érdemes megkérdezni(az összes főzőlap, sütő ,egyszerre üzemeltetve mekkora teljesítmény),esetleg az adattábláját a hátulján érdemes lefotózni ezt meg tudja esetleg mutatni később a villanyszerelőjének.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2016. január 21., 21:35:19 DÉLUTÁN
Kedves Eszter!
3 FÁZIST,  fázisonként min. 20A-el igényeljen, különben permanens sírás lesz a vége, mert egész egyszerűen nem fogja tudni normálisan használni a hőn vágyott tűzhelyét! Arról nem is beszélve, hogy a tűzhelyen kívül még lesz ott 1,s más cuccka, amit dettó szeretne használni, miközben -gondolom- finomabbnál finomabb étkekkel örvendezteti meg a családját és/vagy élete párját, stb. Szóval csapjon bele a löcsóba és menjen az a 3x20A 400V (merthogy a 3 fázissal egyetemben még az is érkezik 2 in 1 keretében...
Sok sikert, jókedvet, mosolyt!!!  ;) :D 8)
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: nyaki Dátum 2016. január 22., 23:42:38 DÉLUTÁN
Én pedig asszondom, hogy elég lesz oda a 32A is a házba. Egy okos villanyszerelő segedelmével egy ügyes szakácslány hamar rá tud jönni a mit-mivel-hogyanra és nem lesz ebből soha galiba. ;)
A 32A-t sokkal többre tartom, az általában 1 fázisú fogyasztókat üzemeltető lakásba, mint a 3x16A-t, ami meg a költségeket is nézve sem olcsó mutatvány, nem beszélve annak veszélyeiről. Természetesen egy magára adó villanyász előzetes ismeretek alapján a legköltséghatékonyabb kivitelezést fogja ajánlani.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: macsey Dátum 2016. január 25., 09:57:05 DÉLELŐTT
Egyszerre kettő főzölapon ès sütni nem biztos hogy fog , utána meg a villanyász lessz a kokler "mert lecsapkodja a biztositékot"
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2016. január 25., 19:25:02 DÉLUTÁN
Így igaz, macsey; miért jó az nekünk (speckó nékem nem), ha a kedves ügyfél permanensen szidja a drága jó édes Anyucinkat és teszi mindezt teljes joggal...
Általában az ügyfelek tök butuskák a villanyászat tekintetében, bár szeretett Hazánkban a focin, a gyereknevelésen és az autókon kívül még a villanyászathoz "ért" a legtöbb ember, viszont a valóság ezzel szemben az, hogy számosan nettó ugatják a témát, ergo igenis nekünk egyfajta tanácsadónak kell lenni pl. kerámialapos tűzhely tekintetében is, azaz egyrészt a legjobb ár/érték arányú terméket kell ajánlani, másrészt értelmesen, szájba rágva el tudni mondani, hogy ahhoz, hogy a készülék hosszú távon jól és főként hasznavehetően működhessen, nos ahhoz kell az a szájba reccsentett 3 fázis. Ez kb. olyan, mint amikor az egyik spanomnak csináltuk a kb. 40 méter mélyen lévő csőbúvár szivattyúját és én jó előre megmondtam neki -s ebben még meg is állapodtunk-, hogy 3 fázisú Pedrollot vegyen, mert abban nincs kondi, tehát 1 igen érzékeny jószággal kevesebb van benne, nos ennek ellenére- vagy tán épp ezért?!- 1 fázisút vett, mely azontúl, hogy drágább is volt, mi ment benne 2 év után tönkre? Igen, kedves TV néző gyerekek; a kondi! Mely okán lehetett kirángatni a mélyből, lekötögetni az 1"-es KPE csövet, kikötni a beton aknában lévő OBO dobozban található kötését, majd miután a szerelő szétkapta és kicserélte benne a kondit (zusammen olyan 10 rugós mutatvány volt), lehetett vele szambázni, hogy nagyjából ugyanabba a magasságba kerüljön, mint ahol volt, mert különben felránthatja a kút aljából az ott megülepedett cucckát, oszt fostos lesz a szép tiszta víz, mely még ivóvíz is volt. Tehát megérte az  fázisú szivattyú?? Ugye, hogy NEEEEM!!!  :'(     
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Tret Dátum 2016. január 25., 20:46:08 DÉLUTÁN
Kedves Gyurma úr!
Igazad van!Senkinek nem jó ha elküldenek valahova.Viszont a történet ott kezdődik,hogy a kedves páciens azt írja,hogy az elmü (azmegmán valaki) azt állítja 1 fázis megy a házig.Ebből arra következtetek,hogy nem lesz belőle 3.Namost tanult (remélhetőleg) kollégánk azt a tanácsot adta a kedves hölgynek,hogy olyan készüléket válasszon,ami egy fázisról is el fog mendegélni.Namost az már egy más kérdés hogy milyen módon,de erről gondolom kapott némi felvilágosítást szakmailag.Azt viszont nem tudja hogy is kellene elkezdenie a vásárlást,mert senki nem árulja el milyen az az egy fázisról is menő tűzhely.Természetesen a 3 fázis kérdését semmi képpen nem vitatnám.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Simon Endre Dátum 2016. január 26., 18:51:58 DÉLUTÁN
Volt a közelmúlban olyan űgyfelem akinek a gázzal való rossz viszonya miatt már több éven keresztül egy lecserél, (uraságoktól  levetett ) villanytűzhelye volt. Lám minő előzetes gondosság a háromfázisú tűzhely alapból a lakás felszerelsége lett volna, de nem lett beépítve a nyilván olcsóbb és szintén alpapból meglévő gáz ellátottság miatt. A félelem kitörése idején a csere barbár módon lett lebonyolítva és a villanytűzhely (7,25 kW) e gy f á z i s r ó l üzemelt kb. 3 évíg. A háztartási alkalmazott, (cseléd) meglepő rutinnal kezelte a helyzetet és tudta melyik művelet mit enged meg. A tulajdonos hölgy több alkalommal kihívott villanyszerelőt a szerinte "meghibásodott" villanytűzhely miatt, de a szerelők nem árulták el a titkot és  egy kis lehúzásra számítva  javasolták a háromfázisú csatlakozás lakáson belüli "kiépítését".  Sajnos meg is csinálták vezetékcsatornával és 5x2,5-es réz kábellel a karnis mögött és a csempézett konyhafalon, csak a bekötés maradt rám. A tűzhely /eredeti/ tápja 3x10 A volt és a csőbe alapból behúzott vezeték is megfelelt ennek . A jelenlétem akkor vált aktuálissá amikor a "szerelők" a 32 modulos mért főelosztót akarták csillagászati áron lecserélni mert  -nem fért el benne- a villanytűzhely újabb három, nyilván felesleges kismegszakítója. A házinéni ezt már nem vette be.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: 980POWER Dátum 2016. január 26., 21:40:11 DÉLUTÁN
Sok mindenről sikerült információt megosztani, de a hölgy konkrét kérdésére nem sikerült választ kapni, ezen felbuzdulván, tegnap este elkezdtem keresgélni a neten, kimondottan az elektromos tűzhelyek közt és arra sikerült rájönnöm, hogy a készülék gondos kiválasztásánál nagyon sok egyedi igényt kell ismerni ahhoz, hogy egy hozzávetőleges kategóriára leszűkítsük a kört és itt még természetesen a vásárlási költség is tovább szűkítheti a kört.
A család mérete, a főzés/sütés gyakorisága, a főzött étel mennyiség, de még az edények mérete is meghatározó lehet. Én személy szerint a beépíthető kerámia lapos főzőlap párti vagyok érintős kezelőfelülettel mert az annak ellenére, hogy nagyobbat választok, mégis kisebb helyet foglal el a konyhában, a sütő pedig elhelyezhető magasabban is és így sokkal kényelmeseb ki- és betenni az ételt a sütőtérbe. Választék van bőségesen, funkciókat is tudnak sokat, ebben inkább a gyakorlattal rendelkező hölgyek vagy ép urak írhatnának bővebb véleményt, Én csak bekötni tudom és a benne készült étel minőségét megállapítani, mostanában sokan csak kevésbé megsütött süteményeket készítenek, az valahogy nekünk a család férfi tagjai közt nem szokott megjegyzés nélkül maradni és nem jó értelemben. Tehát előbb az igényeinket kell meghatározni és a lehetőségekkel összhangba hozni. Az igazat megvallva javaslatot se tudnék tenni melyik készüléket válassza ki.


A 3 darab C 10 A kismegszakítóról elmegy az egész, de a C 32 A kismegszakítót csak külön elbírálás alapján teszi fel a szolgáltató. (Én 3 db B 16 A biztosítom le.) Nekem az a tapasztalatom, hogy itthon, -igaz gáztűzhely van- de még talán soha nem volt 4 lángból 4 együtt használva a sütő is legfeljebb két másik lánggal, egy nagy és egy kicsivel, gondolom ez elektromos esetében se változna meg.
A hölgy pedig a "villanyóraszekrényéről" tölthetne fel egy képet.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2016. január 26., 23:05:05 DÉLUTÁN
Endre, azért a 7.25 kW az nem 10, vagy épp 12! Azért egy 10kW feletti teljesítményű kerámialapos tűzhelyt már ne már 1 fázisra kössünk be, ha lehet. Ami engem -mint főzni, sütni, pepecselni imádót -illet, én az AEG Electroluxok mellett teszem le a voksom. Soha nem sikerült oly jól a gerbeaud, mint a havercsákó -anno 2007-ben általam bekötött- AEG-jében, igaz beleadtam anyait-apait, pl. általa termelt mézzel volt elkeverve a dió, mely jól meg volt áztatva rummal és a csoki máz alá tettem még 1 réteget a fullos diós töltelékből, majd eztán sütöttem aranybarnára, oszt öntöttem még forrón nyakon a jóféle csokival. De nekem az épp elég bizonyság az AEG-vel kapcs, hogy az kapott  ott minden "jót" az elmúlt 9 évben és még csak nem is karcos a SCHOTT CERAN lap. Ja ez egyébként a "kiskéményes" -tehát a sütőből a gőzpárát kipufogó kivitel, mely nyilván csak ott használható, ahol van elszívó, mely lehetőleg turbo, hogy legyen ereje felrántani a kerámialap lefogó inoxkeretének egyik sarkában lévő "kéményből" kijövő "füstöt"...
Ja, tűzhelynek én anno B16A-es kismegszakit tettem be, de mostanság, hogy létjogosultságot nyert a B13A-es kismegszaki is, ezért mostanság már inkább ilyennel kötök be 10-12KW közti tűzhelyeket, bőven elviszi az is, de a 10A-es már határeset még C karakterisztikával is, mert a tűzhely esetében nincs nagy indítóáram, viszont a konstans thermikus terhelés hosszú ideig áll fenn.   
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: simca Dátum 2016. január 27., 09:58:11 DÉLELŐTT
A gazdagréti lakótelepen (igen, szomszédok) nincs sehol gáz, tehát kb '86 óta elektromos tűzhelyek dolgoznak és elenyésző azon lakások száma, ahol 3 fázis van. 6mm2-es sodrott réz vezetékek mennek a lakás kiselosztótól a tűzhelyekig. 32A-es kismegszakítók vannak a villanyóráknál, a kiselosztóban pedig 16A-es a tűzhelyhez. A régi "elekthermax" tűzhelyeken volt olyan bekötési lehetőség, hogy  1 fázis, reteszelt, ami megoldotta hogy egyidejűleg nem tud 16A-nál nagyobb áramot felvenni a tűzhely, de egyik sem úgy lett anno bekötve, hanem "telibe". Az új, kerámialaposok is elmennek egy fázisról, bárminemű gond nélkül. Ha mind a négy lapot használják, akkor is csak igen ritkán, rövid ideig állhat fenn egyidejűség, mert a lapok termosztátjai ki-be kapcsolgatják őket.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: gfeher123 Dátum 2021. március 11., 08:54:37 DÉLELŐTT
Tisztelt szakemberek!
3 fázisra fogok áttérni hamarosan. Továbbá van egy 7.35KW-os Elektrolux főzőlapom, mely 3 fázissal (is) táplálható. Jelenleg csak egy fázis van bekötve mindhárom helyre. És jelenleg 25 A "jön be a házba". Nem is működik egyszerre több "mező", "lecsapja a kismegszakítót(?)).

Elképzelésem szerint a 3 fázis így nézne ki: 25+16+16. Ennek az az oka, hogy a belső átalakítás (kapcsolószekrény, stb) kivitelezése később lesz, és szeretném, ha a jelenlegi 25 A továbbra is használható maradna.

Kérdésem, hogy a főzőlapnak vajon megfelel-e ez az asszimmetrikus bekötés.

Köszönöm!
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Fecó Dátum 2021. március 11., 19:09:49 DÉLUTÁN
Ha a főzőlap gyártója lehetőséget ad erre a leírásban, akkor biztosan. Feltételezem a jelenlegi bekötés szabályos, vezetékkeresztmetszetek megfelelőek...
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Sztrogoff Dátum 2021. március 12., 10:04:05 DÉLELŐTT
Még az is elképzelhető, hogy itt némi félreértés akadt.
Manapság inkább két fázisúak a főzőlapok. Itt van például ez, Elektrolux és 7,35 kW, és 2 fázisú:
https://www.markabolt.hu/electrolux_beepitheto/electrolux_beepitheto_fozolap/indukcios_keramialapok/electrolux_beepitheto_eiv835_elektromos_fozolap.html
Fázisonként 3,7 kW a maximális teljesítményfelvétele, ami 16 A.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: gfeher123 Dátum 2021. március 12., 12:23:17 DÉLUTÁN
Köszönöm a válaszokat.
A jelenlegi bekötést megbízhatónak vélt szakember csinálta, gondolom a vezeték-keresztmetszetek rendben vannak. Ő mondta, hogy 3 fázis köthető be.
Erről a típusról van szó egyébként: EIV634; https://manualzz.com/doc/51451424/electrolux-eiv634-user-manual
Ez szerepel benne: Model EIV634 PNC 949 596 718 00 Typ 61 B4A 01 AA220 - 240 V / 400 V 2N 50 - 60 Hz Induction 7.35 kW Made in GermanySer.Nr. .................7.35 kWELECTROLUXwww.electrolux.com
Én nem tudom ebből megállapítani, hogy 2 vagy 3 fázisos-e, ahogy @Sztrogoff bejegyzéséből sem tudtam megállapítani, mert a linken olvasott adatokban nem találtam olyat ami nekem erre utalt volna.



Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Fecó Dátum 2021. március 12., 13:07:51 DÉLUTÁN
Sanszos hogy Sztrogoff kollégának van igaza, jómagam is hasonló típust üzemeltem be itthon, és 2 fázisú volt. De ebből ne csinálj problémát, ha 3 fázis 3×16 A előkészítésed van, az jó lesz 2 fázisra is ;)
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Sztrogoff Dátum 2021. március 12., 13:23:52 DÉLUTÁN
Gfeher123, az általad belinkelt manual 5.12 pontja szól erről.
Amit én linkeltem be, onnan lehet elugorni annak a használati utasításához, melyben magyarul is megvan ugyanez.
Emellett a szakembernek kell tudnia csak, hogy a 220 - 240 V / 400 V 2N jelzésben a 2 a fázisok száma, és az N, hogy nulla is kell.
"Ő mondta, hogy 3 fázis köthető be." A villanyszerelőnek abban igaza van, hogy kétfázisú mérőt nem szerelnek.
Most, hogy már eljutottunk oda, amit az elején is leírhattál volna, lehet válaszolni a kérdésre. :D

A mérőnél levő kismegszakítók a teljesítménykorlátot jelzik. De ezektől függetlenül a tűzhely felé menő vezetéket az elosztótáblán is el kell látni kismegszakítókkal. Ha vezeték alkalmas, akkor a minimum az lenne, hogy 16 A-es kismegszakítók (2 fázis=2 db) legyenek ott, de a 25 + 16 +16 kombináció miatt nagyobbat csak az egyik helyett lenne érdemes rakni (ha a vezeték bírja).

És még vannak más fogyasztókészülékek is, gondolom. Át kell gondolni, mit hová köt a szakember, miután két lehetőséged van:
A. főzőlap a 25 A és egyik 16 A fázisra, ekkor a 25A-es fázison még van 9 A felhasználhatód, és a harmadik, 16 A is használható
B. főzőlap a két 16 A-es fázisra, ekkor van egy fázison 25 A használható teljesítményed.
Ezek természetesen akkor érvényesek, ha a főzőlap teljes gőzzel jár.

Ha karácsonyi nagy előkészületeket végzel, akkor gondolkodnod kell előre, különben esetleg problémád lesz, mivel:
1. a bal oldali lapok mindegyike alapból 2300 W-os, és mindkettőt fel lehet rövidebb időre turbózni 3200 W-ra, de ezek egyike sem lehetséges egyszerre mindkettőnél (sem kettő egyszerre teljes alapon, sem kettő egyszerre turbózva, sőt, még egy teljes alapon és egy turbózva se), mert a bal oldal az egyik fázis, és ennek a fázisnak az összes terhelését a tűzhely korlátozza 3700 W-ra
2. A jobb oldalon kisebb lapok vannak, az alap max 1400 és 1800 W, az egyszerre működik, de a turbózás (2500 illetve 2800 W) egyszerre előző pont szerint nem, mert a jobb oldal a másik fázis.

Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: janos1979 Dátum 2021. március 23., 17:35:29 DÉLUTÁN
Üdv!

Nem főzőlap, hanem komplett villanytűzhely kérdés, de talán nem vertek meg :)
Adott egy electrolux villanytűzhely többféle bekötési lehetőséggel, amik közül az egyik opció, hogy 3 fázis + védelem, nulla nélkül.
Fog ez így működni rendesen, nem kavar be az FI-nek?
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Fecó Dátum 2021. március 23., 18:29:37 DÉLUTÁN
Szia!

Tudsz fotót felrakni erről?
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: janos1979 Dátum 2021. március 23., 18:42:17 DÉLUTÁN
a 3. :)
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Sztrogoff Dátum 2021. március 23., 18:57:29 DÉLUTÁN
Pont a FI-nek nem kavar be, de... a felülről a harmadik az egy 3 fázisú rendszer, melyben a fázisok közötti - a vonali - feszültség 230 V, erősen kétlem, hogy olyan házban laksz, ahol ilyen van.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: janos1979 Dátum 2021. március 23., 19:10:51 DÉLUTÁN
Köszönöm, így már értem, marad a 3F+N.
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Fecó Dátum 2021. március 23., 20:29:51 DÉLUTÁN
Gyanús volt nekem is, ezért kértem a fotót[emoji2]

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről

Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Zoli78 Dátum 2022. január 02., 11:18:28 DÉLELŐTT
Sziasztok.
Konyhám kisebb felújításakor villanytűzhelyt terveztem.
A házban adott 3 fázis, 3*16 A. A villanytűzhely helyére egy 5*2.5 kábel lett húzva.
Villanytűzhely bekötésre, ahogy néztem a manuálokat ez alkalmas. De közben arra is gondoltam, hogy mi lenne ha egy beépített főzőlapom, és beépített sütőm lenne.
Ahogy néztem a főzőlapokat, van ahol 1 fázisra is köthető, de akkor vastagabb keresztmetszet kellene vagy két fázisra köthetőek.
De akkor még ott a beépíthető sütöm. A 5*2.5 kábelemmel megoldható a kettő?
Villanyszerelő még nem ért ide, és közben meg kellene vennem a gépeket. Csak így melyiket...?
Tudnátok segíteni?

Köszi előre is
Cím: Re:Elektromos főzőlap bekötés
Írta: Atis57 Dátum 2022. január 02., 11:56:29 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Zoli78 Dátum 2022. január 02., 11:18:28 DÉLELŐTT
Sziasztok.
Konyhám kisebb felújításakor villanytűzhelyt terveztem.
A házban adott 3 fázis, 3*16 A. A villanytűzhely helyére egy 5*2.5 kábel lett húzva.
Villanytűzhely bekötésre, ahogy néztem a manuálokat ez alkalmas. De közben arra is gondoltam, hogy mi lenne ha egy beépített főzőlapom, és beépített sütőm lenne.
Ahogy néztem a főzőlapokat, van ahol 1 fázisra is köthető, de akkor vastagabb keresztmetszet kellene vagy két fázisra köthetőek.
De akkor még ott a beépíthető sütöm. A 5*2.5 kábelemmel megoldható a kettő?
Villanyszerelő még nem ért ide, és közben meg kellene vennem a gépeket. Csak így melyiket...?
Tudnátok segíteni?

Köszi előre is

Szia!
Igy már nehézkes , ezért szoktak 5x4 ,......3x4+3x2,5  vagy 5x6 mm2 kábelt/vezetéket húzni.
Ebben a formában  (5x2,5mm2 ) még az alig elfogadható választás lenne ;1db PE (védővezető) 2db Nulla és 2db fázis L1, L2 .
igy egy fázisról menne a sütő  , másikról a főzőlap, a 3. meg a lakás többi fogyasztója.