Villanyszerelési technikák

Indította nova, 2010. november 28., 00:08:47 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Ermi

Villanyszerelési technikák

Panel lakást kellene villamosítanom , beton MM-fal vezetékkel aluval van szerelve.
- konyha elektromos sütõ mikró hûtõ,
- fürdõszoba  automata mosógép,
- szobák ( dugaljak, világítás menyezet falon kívûli vezeték)
Szeretném teljesen felújítani, elrejteni a vezetéket.
Hungarocell szegélyben, padlószegélyben vízszintesen, függõlegesnél  ?  horonymarás.
Ha a kollégák közül van valakinek tapasztalata, ötlete panel villanyszereléssel kapcsolatban
kérem irja meg.

krisz1986

Hát vésni ne véssél. Én mondjuk javasolnék egy plusz réteget a falra és abba vezetném. Hozzáteszem én a vizet is igy vittem.

xtl

Sziasztok!

A családi házunkban cserélném a felsõ szint villanyvezetékeit. Függõlegesen bevésve, védõcsõben vezettek mindent az eredeti építõk, és azokat a csöveket fel is használnám az új rendszerhez. Vízszintesen viszont úgy tûnik, nem akarták végigvésni a ház teljes kerületét, ezért felvitték a kábeleket a padlásra, és ott a födém szigetelésén tekeregnek szanaszét. Nem vagyok képzett villanyszerelõ, de ez így nekem mégsem tetszik. Lehet a födémen fektetve szabályosan vezetni?

Köszönöm.

Novill

Errõl jut eszembe. Ezzel a szerelési technikával szereltek meg egy  családi házat. A padláson keresztül kasul vezeték a kábeleket. A lámpáknál át volt fúrva a födém, és a kábel gégecsõbe volt húzva. Idõközben eladták a házat. A vevõ beperelte az eladót, hogy a ház villamos szempontból használhatatlan. Indoka a hõhíd miatt a lámpánál pára csapódott ki és zárlat keletkezett. Továbbá a vezetékek nem úgy voltak méretezve ahogy kell. Ez volt a kitérõ. A vezetékeket mindig úgy kell elhelyezni, hogy mechanikai sérülésnek ne legyen kitéve. Utólag bármikor könnyedén cserélhetõ és bõvíthetõ legyen. Kötéseket a padláson készíteni nem célszerû, azon kívül tûzveszélyes. Ez a szerelés olcsó emberek szerelési stílusa, nem tartom szakszerûnek sem. A villanyszerelést egyszer kell elvégezni szakszerûen, az alapszerelés az egy emberi életet is kiszolgál. Persze ebbe bele kell építeni a szükséges anyagokat szakszerûen. Ennél fogva az ára sem olcsó, de még mindig olcsóbb mint újra szerelni.

xtl

Rendben, egyetértünk. A födém OSB lap, rajta kõzetgyapot szigetelés, majd még egy OSB lap. Hogyan vezethetem rajta biztonságosan a vezetékeket? Szerintem az alsó OSB-re, vagy akár talpszelemenekre rögzített védõcsõ, benne kettõs szigetelésû kábel kellõ mechanikai védelmet biztosít, de szeretném megtudni, hogy mi lenne a hivatalosan megoldás.

nova

Ha úgy is fel szeretnéd újítani a villanyszerelési hálózatot akkor nem lenne esetleg érdemesebb a vízszintes szakaszokat is bevésni, hogy a villanyszerelési hálózat a lakóterekben haladjanak?
Természetesen ez rombolással jár, de lehet egyszerûbb mint a csõvezetékekbe kábeleket behúzni és minden kapcsoló és konnektor vezetékekét felvezetni a tetõtérbe.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

xtl

Részben be van vésve, és ahol lehet meg is csinálom. A mennyezeti kiállásokhoz viszont így nem tudok eljutni, mert az OSB födémbe nem lehet vésni. Csatornázni meg elég ótvar lenne.

Novill

A kötéseket semmiképp se a padlás részben, az OSB között oldjad meg. Mert a gyakorlatban nagyon sok esetben volt a tûz keletkezési oka. A kötéseket a lakáson belül old meg. Nem vagyok meggyõzõdve arról, hogy szigetelés ily módon megakadályozza a hõhidat. De ha meg tudod oldani, akkor csövezheted is.

petike199600

Sziasztok!
Ki szeretném tőletek kérni a véleményeteket a csövekről és a vezetékekről.
Vezetékből milyet szoktatok használni? tömör vagy hajlékony? MCU vagy MKH
Szoktatok-e érvéghüvelyet rátenni a sodrottra?
dugaljaknak hanyas vezetéket visztek?
Szoktatok-e használni 3 eres kábeleket?Ezeket hova ajánljátok?
MBCU vagy MTK?
Csövekből melyiket ajánljátok?
Gégecsőbe elég nehéz behúzni az MCU vezetéket de viszont a 3 ereset én simán beletoltam.
Használtok-e behúzószalagot?Ha igen milyet?
Ha van valami trükkötök akkor azt mondmár el nekem légyszives hagy tanuljak a tapasztalt villanyszerelőktől.
Földben milyen csövet és kábelt ajánlotok?
Padláson ti szoktatok szerelni?
Valamint egy kérdés: Fa födémnél gipszkarton álmennyezetnél hol mennek a kábelek és hogy és hova vannak felfogatva,erről tudtok nekem képet küldeni?
Válaszaitokat türelmesen várom és köszönöm szépen!

Novill

Általában a süllyesztett szerelésnél Mü III. csőbe húzott MCu vezetékkel szerelnek. Döntően 1,5 és 2,5-es vezetékkel. Ez tömör vezeték. Nem tiltja semmi sem a sodrott vezetékek alkalmazását. A dugaszoló aljzatoknál a korábbi hozzászólások figyelembevételével is ezek a keresztmetszetek a jellemzőek. A gégecső alkalmazását lehetőleg kerülni szoktam. Egyébként ehhez a csőhöz az üvegszálas behúzó szalag vált be igazán. A többit a kollégák remélhetőleg ki fogják egészíteni.