Villanyszerelő Szakmai Fórum

Szakmai kérdések - válaszok => Erõsáram => Földelés (PE), EPH => A témát indította: pintyu Dátum 2013. február 04., 21:42:18 DÉLUTÁN

Cím: Régi ház földelése
Írta: pintyu Dátum 2013. február 04., 21:42:18 DÉLUTÁN
Jó estét kívánok minden kedves fórumlakónak.
Egy 60-as években épült családi házban lakunk. Sajnos, mint a vidéki házak többsége, ehhez is mindig hozzáépítettek 1-1 szobát, garázst és melléképületeket.

A villanyszerelés elég változatos a házban, amiből akadtak bajok is.( pl.:füstölő doboz) Szerencsére a lehetőségekhez képest sikerült pár vezeték szakaszt rézre cserélni, kötéseket megigazítani, szinte az összes dugaszt és kapcsolót lecseréni.

A tavasz-nyárra tervezem a kinti kapcsolószekrény felújítását. A legnagyobb bajom a védőfölddel lesz/van. A jelenlegi szondát nem tudom milyen állapotban van, mert járda miatt nem találom. A drót ami feljön belőle kb 4-es lehet és tiszta rozsda ahogy kibújik a földből. A falban lévő kötődobozban csak úgy össze van sodorva egy 2,5-es alu vezetékkel.

Megmondom őszintén hogy eddig nem is volt olyan szembetűnő a dolog, de amikor megláttam akkor kicsit elszörnyedtem.

A helyi villanyszerelési boltban láttam földelő szondát, de sajnos nem tudnám közvetlen a fal mellé tenni mert ott a járda.
Ezért találtam otthon egy kb 5-6m hosszú horganyzottvas csövet amit sikerült vízzel belesüljeszteni a földbe. Tehát a ház faltától kb fél mérerre van. Innen fogom majd a elvezetni a házig, majd a kötődobozból egy 10mm2-es érvéghüvelyezett vezetékkel a szekrényig. (természetesen a boltban kapható minta alapján hegesztve, elkészítve a szondát)

Azt szeretném kérdezni hogy mi a véleményetek erről? Azt tudom hogy biztos nem lesz szabványos, de az egész ház sem felel meg a mai szabványoknak. Ilyen esetekben hogy szoktatok eljárni régi ház javításakor?
Természetesen ha elkészül méretni fogok földelési ellenállást.

A másik bajom pedig a szekrénybe való bekötéssel van. A szolgáltató oldalán van összekötve a null és a jelenlegi földem. Tehát már csak a szétválaszott vezetékekhez férek hozzá. Ilyen esetben mit tehetek? Szabad nekik ilyet? Ha kíhivom őket, akkor azok az én költségeimet fogják terhelni?

A harmadik dolog ami nem ártana, az az EPH. jelenleg semmi sincs. Régi házaknál ti hogy kezdtek neki? Mely részekkel kezdtek? Gyűjtősíneket szabad-e használni és hol érdemes elhelyezni?

Ne értsetek félre, nem akarok senkinek se a szakmájába belekontárkodni. Két villamos szakmám is van, de amit lehet azt szeretem magam megcsinálni.

Előre is köszöm a segítséget.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Novill Dátum 2013. február 04., 22:10:33 DÉLUTÁN
Igen a füstölő doboz a sodrott vagy laza kötések jellemzője, túlterheléssel spékelve. A földelésed az egy néprádióhoz való földelés. Ne is bajlódj vele, az üzletben árulnak földelő szondát. ( Le kell verni akár itt a fórumon javasolt Szelei féle módszerrel.) Előre hegesztett és tűzi horganyzott változat egy részt szabványosabb és tartósabb is. A csőtől legalább 10-es horganyzott vassal kell összekötni, illetve felvinni az oldalfalra a kötődobozhoz. Innen már lehet vinni 10mm2 MKh zöld/sárga színű vezetékkel menni az elosztóhoz. Minden további nélkül megteheted, hogy a mérőből kijövő PEN vezetőnek újra értelmezed és a mért oldalon választod szét N és PE vezetőre. Természetesen előtte megszünteted a régi PE összekötést, a vezetéket egy dobozban lezárod leszigetelve. Később amikor a méretlenhez is hozzáférsz ott is rendbe teszed vissza bontod a megszüntetett vezetéket. Vagyis így az érintésvédelmi mód az első mért ponton lévő elosztónál valósul meg. Az EPH hálózat kialakítása is ide csatlakozik az MKh 6mm2 zöld/sárga színű vezetékkel. Az üzletben árulnak EPH bilincseket és EPH csomópont csatlakozót is. Ilyen csomó pont lehet a kazánnál is ahova általában 5 szál cső kerül bekötésre, innen kell vinni a vezetéket a mérőnél lévő első elosztó táblába. A mérés mindenképpen szükséges a földelő szonda földelési ellenállás mérés. Majd TN rendszer kialakítása után hurokellenállás méréssel igazolni az elvégzett feladatot.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: gabor0135 Dátum 2013. február 20., 19:39:51 DÉLUTÁN
Sziasztok!



Olvasom már egy ideje a fórumot ,de még nem írtam egyszer sem.

Most úgy döntöttem ,hogy tanácsot kérek tőletek.

A szitu a következő:

A bátyáméknak sikerült egy régi kis házat megvásárolniuk.

Mivel harminc éve csak lakták elég kopott belülről.

Ezért úgy döntöttek ,hogy nagy felújítást végeznek mielőtt beköltöznének.

Többek között az elektromos hálózat is fel lesz újítva (ki lesz cserélve ).

Mivel a családban én vagyok az elektromos szerelő (ilyen végzettségem is van ) én fogom a kivitelezést végezni.

Épület villamossággal keveset vagyok kapcsolatban ,inkább gép villamossággal kell foglalkoznom ( a munkahelyemen ).

Régi típusú fa mérőszekrény van beépítve és földelés sehol sincs a házban.

Természetesen fogok kiépíteni földelést ( földelőszondával ).

ÉV relé is lesz beépítve (a szabvány is előírja ,meg egyébként is jó dolog az ).

Na most értünk a lényeghez!

Én patentul elhelyezem a mérőszekrény alatt a földelőszondát,de a mérőszekrénybe csak nagyon körülményesen tudnám feljuttatni az mkh vezetéket ( mérőóra nem lenne megbontva! ).

Mindenképpen a szekrényben kell kialakítani a pen csomópontot vagy az elosztó dobozban is megcsinálhatom (lakossági kiselosztórol beszélek )?

A másik kérdésem ,hogy feltétlen szükséges a mérőóra és a kiselosztó között a 10-es mkh?Esetleg a várható terhelésre méretezett vezeték is elég?

Remélem érthetően fogalmaztam és várom kisegítő válaszaitokat.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. február 20., 20:18:07 DÉLUTÁN

Előbbi hozzászólásomban érintettem ezt a témát. (Mi lehet a fogyasztásmérő szekrényben?)
Úgy tudom, megfelelő a főelosztó táblánál földelni a betáplálást.
A későbbi terheléseket figyelembe véve, a 10 mm2-es vezetéket javaslom.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: egusztika Dátum 2013. március 09., 01:26:25 DÉLELŐTT
Tisztelt fórumozók!
Tíz éve külterületi ingatlanon lévő, gazdasági épületre felkerült egy új, szabványos fogyasztásmérő szekrény,  melybe az áramszolgáltató elhelyezett egy új egyfázisú mérőórát. A szekrénybe (remélem jól írom) lett a PEN vezető szétválasztva PE és N vezetőre (6 mm2). Ezek természetesen megfelelő színjelölessel csatlakoznak az épület lakáselosztó nulla illetve PE sínjére. Akkor a áramszolgáltató munkatársai azt mondták, hogy 25 A maximális terhelő áramhoz nem kell külön földelést kialakítani. A szükséges hurok inpedanciát a szolgáltató biztosítani tudja.
Kérdésem az lenne, hogy ez valóban így van-e, esetleg mégis ki kell alakítani az épület saját földelését is és az csatlakoztatni az lakáselosztó föld sínjéhez.
Még annyit, hogy a hálózat rendelkezik 30 mA differenciál hibaáram kapcsolóval (ÁV relé).
A fáradozást, illetve válaszokat előre is köszönöm! 
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Novill Dátum 2013. március 09., 08:04:11 DÉLELŐTT
A régi MSZ 172-1:1986 és az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabványban a TN rendszernél le van írva a 10 ohm földelési ellenállás, mint az egyik feltétel. Ebből egyenesen következik, hogy az épületbe csatlakozásnál a mérőnél kell üzemi földelést létesíteni. Ez tudtommal nem változott meg még, függetlenül attól, hogy van beépítve ÁVK.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: egusztika Dátum 2013. március 09., 09:15:35 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Novill Dátum 2013. március 09., 08:04:11 DÉLELŐTT
A régi MSZ 172-1:1986 és az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabványban a TN rendszernél le van írva a 10 ohm földelési ellenállás, mint az egyik feltétel. Ebből egyenesen következik, hogy az épületbe csatlakozásnál a mérőnél kell üzemi földelést létesíteni. Ez tudtommal nem változott meg még, függetlenül attól, hogy van beépítve ÁVK.
Köszönöm a választ! Az utóbbi időben elég sokat foglalkoztam ezzel a témával, legalábbis elméleti szinten. Nekem is az jött le, részben az itteni információk szerint, hogy valóban kellett volna helyi földelést létrehozni annak idején. De vajon, akkor miért mondta a szolgáltató szakembere, hogy nem kell az épületnek földelés. Azt hinné az ember ők mindenben profik!
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: nyaki Dátum 2013. március 09., 10:07:27 DÉLELŐTT
Üdv!
"...Azt hinné az ember ők mindenben profik! "  :D
Na, ezen jót derültem! Sajnos tényleg sokan azt hiszik , sőt még a szolgáltatósok maguk is, hogy ők a mindenhatók. :-\
Hogy mit gondol a szolgáltató embere és mi a szabvány és mi a villamos biztonság, az egy másik kérdés, de az biztos, itt hülyeséget nem fognak mondani. Ha valaki az itteni véleménnyel vitázni akar, azt szívesen látjuk, hiszen elég nagy már a regisztrált szürkeállomány. ;)
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: egusztika Dátum 2013. március 09., 10:34:01 DÉLELŐTT
Köszönöm az eddigieket is! Akkor földelőszonda le, 10-es Mkh-t csatlakoztatni szabványos bilinccsel, közben gondolom a földelés közelébe egy kötődoboz a földelés és a lakáselosztó között. Remélem a szabványt, illetve a földeléssel kapcsolatban leírtakat jó értelmezem, a zöld-sárga vezetéket bekötni a kiselosztó föld sínjébe.
Nem probléma, hogy a fogyasztásmérő szekrényből (plombált) már a PE és az N vezető külön jön a lakáselosztóba és itt lesz a PE vezetőhöz csatlakoztatva a földelés Mkh 10 vezetője?  ??? Köszönöm előre is a válaszokat!
Szép vasárnapot, és a környezetetekben lévő Hölgyeknek kézcsókom az elmúlt Nőnap alkalmából!  ::)

Üzenet összefûzve: 2013. március 09., 10:36:52 DÉLELŐTT

Bocsi, de a nem igazán tudom miért került bele a link. Természetesen azt virtuálisan töröljétek! Köszi!  :-X

Adminisztrátori bejegyzés:
link törölve.  ;)
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 09., 11:51:18 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 09., 10:07:27 DÉLELŐTT
Üdv!
"...Azt hinné az ember ők mindenben profik! "  :D
Na, ezen jót derültem! Sajnos tényleg sokan azt hiszik , sőt még a szolgáltatósok maguk is, hogy ők a mindenhatók. :-\
Hogy mit gondol a szolgáltató embere és mi a szabvány és mi a villamos biztonság, az egy másik kérdés, de az biztos, itt hülyeséget nem fognak mondani. Ha valaki az itteni véleménnyel vitázni akar, azt szívesen látjuk, hiszen elég nagy már a regisztrált szürkeállomány. ;)
Sajnos nagyon sok a probléma abból adódóan, hogy ők "profik".
Ha ez így lenne, akkor nem fordulnának elő olyan alapvető hibák, hogy a PEN vezetőt a nulla sínen fogadják. Vagy osztott védővezetővel csatlakoznak a főelosztóra.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: egusztika Dátum 2013. március 19., 09:28:07 DÉLELŐTT
Adva van egy régi ház, összességében 90 m2. Talán valamikor két lakásra volt osztva, ezért légvonalban 10 m-en belül 2 mérőóra. Mindegyik mérőórához külön - külön földelés. Tudtommal a földelő nyársak tűzi horganyzottak és a földelési ellenállásuk 10 ohm-on belüli értékkel. A két óra megosztva látná el a lakás villamos energia ellátást, viszont a gépészeti vezetékek (víz gáz, szennyvíz) mindkét hálózatban megjelennének.
Kérdésem, a felújítás alkalmával a két mérőórát meg szeretnék tartani, gondolom érdemes lenne a lépésfeszültség, valamint az egységes EPH miatt is a két földelőszondát összekötni tűzi horganyzott 10 mm2-es vaspálcával, laposvassal?
Előre is köszönöm a választ!
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: nyaki Dátum 2013. március 19., 16:18:11 DÉLUTÁN
Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 19., 20:25:54 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 19., 16:18:11 DÉLUTÁN
Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.

Bocsánat, hogy ismét bele merek szólni.
De nem így van!
Teljesen mindegy, hogy a betáplálás földelésről (védőföldelés) vagy villámvédelmi földelésről van szó. Én úgy tudom, hogy a 20 m-nél közelebb eső földeléseket össze kell kötni. (Ha egyéb előírás ezt nem tiltja.) Nem tartom valószínűnek, hogy egy régi ház esetén ilyen tiltás lenne.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: egusztika Dátum 2013. március 20., 11:13:03 DÉLELŐTT
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 19., 16:18:11 DÉLUTÁN
Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.
A félő a villanyász, aki a kérdéses épülete kivitelezi, nem csak közös EPH hálózatot fog kialakítani!
És amitől még jobban félek a két külön mérőórához különböző PE potenciál tartozik, elvileg a két földelő nyárs más potenciálon lehetnek. A fürdőszobai a gázvezeték ami csatlakozik a fürdőszobai konvektorhoz egy bizonyos potenciálon van, ami az EPH potenciáljától függ. Az EPH hálózat az I. sz. mérőórához tartozó PE és földelés határozza meg. A kérdéses fürdőszoba betápja a II. mérőórához tartozik. Itt szerintem testzárlat esetén, ha minden jól megy a automata leold és a II. mérőórához tartozó PE, illetve földelés által meghatározott potenciál kerül a testre. Ez a potenciál lehet más mint a EPH által meghatározott, hiszen azt a I. sz. mérőóránál kialakított földelés határozza meg.
A fentiek szerint értelmezem úgy, hogy mindenképpen szükséges a két földelőszondát megfelelő mechanikai szilárdsággal összekötni. Persze ezt a józan műszaki "paraszt" eszem mondatja velem.
Remélem érthető, hogy mit akartam a fentiekben leírni.
Ha valami nem stimmel nyugodtan kérdezzetek. Köszönöm előre is a hozzászólásokat.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 19:17:16 DÉLUTÁN

Egy épületen belül, szerinted mi az, hogy EPH?
Még akkor is, ha két mérő van.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: nyaki Dátum 2013. március 20., 20:17:49 DÉLUTÁN
Emlékeim szerint egy lakásról van szó, de külön mérőről és közös gépészeti vezetékrendszerről.
Érdekes felállás, ezért mondtam azt, amit.
Természetesen a 20m-en belüli földelők összekötése növeli a biztonságot és csökkenti a földelési ellenállást, de itt arról értekeztünk, hogy a lépésfeszültség szempontjából összeköthető-e, illetve muszáj-e.
Ha én összekötném, akkor nem babrálnám a hegesztést praktikum szempontjából, inkább egy 10-16mm2-es vezetővel kötném össze őket a kötődobozukban, vagy az EPH csomópontban, de előtte mérnék Rf-t a két földelőn. Gondolom nagy hibát nem követek el.
Egyébként melyik szabványpont írja elő, hogy 20m-en belül kötelező összekötni a földeléseket ... nem jut eszembe ::) .
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 20:46:06 DÉLUTÁN

2012. december 16-án erről a fórumon indítottam egy témát. Ott találsz erre vonatkozó szabványt és egy pár hozzászólást.
Javaslom, nézd át. ;)
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: nyaki Dátum 2013. március 20., 21:28:17 DÉLUTÁN
OK!
És mit, hol keressek?  ::) Segíthetnél benne, ha már Te tudod a választ.
Köszi
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 21:48:57 DÉLUTÁN

Földelések összekötés és szétválasztása a téma címe.
Az MSZ 172/1-86. számú érintésvédelmi szabvány és az MSZ 274 villámvédelmi szabvány is foglalkozik ezzel.
Az MSZ HD 60364-5-54:2007 számú szabványban is benne van.
Itt konkrétan az van írva, hogy minden földelést össze szabad kötni, ha ezek egyikén sem léphet fel tartósan (5 másodpercnél hosszabb időre) váltakozó feszültségnél esetén 50V-nál, egyen feszültségnél 120 V-nál nagyobb és rövid időre sem léphet fel 1000 V-nál nagyobb feszültségemelkedés.
A korábban leírt 20 m-es távolságra vonatkozókat megtalálod például az ÉVF vizsgaanyagok kézikönyvében is.
Nekem a 2010-es kiadás van meg, ez abban a 76. lapon található.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: nyaki Dátum 2013. március 20., 22:09:46 DÉLUTÁN
Nos, átolvastam az idézett topikot és abban felmerülő szabványi magyarázatokat és még most sem tudok rájönni, ::) hogy mi volt az a momentum, amiben nem értesz velem egyet, illetve, hogy mit mondtam helytelenül.  ::)
Lehet, hogy már túl fáradt vagyok?...pedig igyekszem felfogni. :-\
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 22:20:24 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 19., 16:18:11 DÉLUTÁN
Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.
Én is fáradt vagyok, de ismét elolvastam, és idéztem.
Az első mondatot nem teljesen értem.
Erre írtam, hogy teljesen mindegy, hogy érintésvédelmi, vagy villámvédelmi földelőről van szó, ha 20 m-en belül van, össze kell kötni.
De ezen nem fogunk összeveszni.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: nyaki Dátum 2013. március 20., 22:42:29 DÉLUTÁN
 ::) A villámhárítót csupán azért vettem bele, mert ha nincs bekötve az EPH-ba, akkor valóban felléphet veszélyes nagyságú lépésfesz, a két földelő között villámcsapáskor.
A közös gépészeti vezetékrendszer a két földelő között kielégítő összekötést biztosít, helyes EPH kötések esetén. ...szerintem.
Persze mondhatnánk, hogy mi van akkor, ha megbontják a gépészeti vezetéket. Igen, de akkor sok vezetéket kellene egyszerre megbontani, hogy az EPH felboruljon, ám ennek az egyidejűsége nem releváns, hacsak komplett szétbontást nem végeznek a gépészeten....szerintem.
És tényleg nem fogunk ezen összeveszni, hisz nem ezért vagyunk itt, de azért a tisztánlátás nagyon fontos a hatályos szabványok miatt.
Most megyek hunyni, mert már tényleg kipréseltem magamból a mondanivalómat. Majd holnap...
Köszi
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: egusztika Dátum 2013. március 21., 19:16:04 DÉLUTÁN
Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 19:17:16 DÉLUTÁN

Egy épületen belül, szerinted mi az, hogy EPH?
Még akkor is, ha két mérő van.
Minden érinthető fém testnek egyen potenciálon kell lennie. Ne legyen potenciál különbség két érinthető fém test között, azaz ne legyen feszültség, illetve az minél kevesebb legyen. Mondjuk max. 10 V, vagy még kevesebb.

Üzenet összefûzve: 2013. március 21., 19:25:06 DÉLUTÁN

Idézetet írta: JUVILL Dátum 2013. március 20., 22:20:24 DÉLUTÁN
Idézetet írta: nyaki Dátum 2013. március 19., 16:18:11 DÉLUTÁN
Véleményem szerint ha nincs villámhárító a házon, akkor felesleges a két földelő összekötése, bár soha sem árt.
A víz- és gázvezeték amúgy is közös potenciálon vannak, feltéve, hogy az EPH kötések és a vezeték keresztmetszetek jók és mindkét lakásból ugyanarra a rendszerre csatlakoznak az EPH-k.
Én is fáradt vagyok, de ismét elolvastam, és idéztem.
Az első mondatot nem teljesen értem.
Erre írtam, hogy teljesen mindegy, hogy érintésvédelmi, vagy villámvédelmi földelőről van szó, ha 20 m-en belül van, össze kell kötni.
De ezen nem fogunk összeveszni.
JUVILL szerinted is, ahogy nyaki írta, elegendő a közös EPH-ba bekötni a két földelő szondát mondjuk 10 mm2 Mkh-val?
Nem tudom, hogy írtam-e, de két egy fázisú mérőről van szó, 32 A méretlenköri biztosítóval, vagy talán 25 A-es!
Köszi!
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: JUVILL Dátum 2013. március 21., 20:11:53 DÉLUTÁN

Nem ismerem a körülményeket. Feltételezem, hogy ezek a földelések 20 m-nél nincsenek egymástól távolabb, és nem hiszem, hogy valami is tiltaná ott az összekötésüket.
Nekem az a véleményem - de a kollégák javítsanak ki - hogy a földeléseket földelővezető(k) köti(k) össze. Kérdés, hol történik az összekötés.
A MSZ HD 60364-5-54:2007  számú szabvány a földalatti összekötésekkel foglalkozik.
Megadja a szükséges keresztmetszeteket korrózió ellen védett, és korrózió ellen nem védett anyagoknál, valamint a mechanikusan védett, és mechanikusan nem védett anyagok esetén. Akkor megfelelő a 10 mm2-es réz vezeték, ha mechanikusan védett. Ha nem védett, akkor 16 mm2-es szükséges. Kérdés, tekinthető-e korrózió ellen védettnek az Mkh vezeték? Kérdés azért, mert a csatlakozások nem védettek szerintem.
Véleményem az, hogy inkább hegesztett kötéssel, korrózió ellen nem védett, legalább 16 mm2-es acéllal kellene összekötni.
Majd utána ki kell alakítani egy fő földelőkapcsot vagy földelősínt, ahová csatlakoztatod a védővezetőket, az EPH vezetőket (EPH gerincvezetőt, gerincvezetőket) és ide kötöd be az összekötött földelések földelővezetékét.

Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. március 23., 16:28:18 DÉLUTÁN
Végülis, ha az összes földelő(szondá)tól érkező min 10mm2-es Mkh befut a mért főelosztó vagy a fő EPH sín -mely ugye a mérő(k) alatt (az alatt nálam azt jelenti, hogy a mérő(ke)t tartalmazó tokozott alsó oldalánál összeszerelt 300x300-as (vagy inkább 2 db 150x300-as) tokozott egyikében elhelyezett, mondjuk OBO 1801-es (vagy ezzel legalább nagyjából megegyező minőségű! Ezt nem véletlen hangsúlyozom!!) EPH sín- megfelelő csatlakozóira, nos ez esetben beszélhetünk qualitatívan összekötött földelő, ill EPH hálózatról, hiszen az egyes szondáktól érkező azonos +metszetű Mkh (MCu) vezetékek ellenállása azonos és amennyiben azok szabályosan vannak összekötve a szondákkal, akkor elvileg azok rendre hasonló hurokimpendancia értékeket produkálnak, ergo nem léphet fel közöttük és a velük, szintén szabványos +metszetű EPH gerinc, ill leágazó vezetékekkel több helyen összekötött fémhálózatban 10V-nál nagyobb feszültség különbség,de ad abszurdum akár 0 V! Ez kábé ugyanaz kicsiben, mint a közcélú 0.4kV-os utcai hálózat minden 3. oszlopának földelése, illetve ezen hálózatok PEN vezetőinek hálós összekötése, ugyanis teljesen más és más talaj, nedvességi, ill egyéb viszonyok lehetnek egymástól már pár 100 méter távolságra, viszont a PEN hálózatnak mindeütt hasonló minőségűnek kell(ene) lenni...
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: pintyu Dátum 2013. augusztus 19., 23:11:39 DÉLUTÁN
Kedves Novill!

Még csak ma jutottam el odaáig, hogy elkezdjük a villamos hálózat kijavítását, ami nem mára volt betervezve...

Tegnap egy multiméterrel kezdődött a történet...Szereztem egy márkás multimétert, amit hozzá szerettem volna hasonlítani a meglévőkhöz, csak a kíváncsiság,pontosság szempontjából.

Össze-vissza méregettem mindent ami a kezem ügyébe akadt, aztán arra gondoltam megmérem a hálózatot. Elösször konnektor fázis+nulla, de ilyen mérésekkor valami berögződés miatt mindig rámérek fázis-fölre is. Ekkor jött a meglepi.

Tudtam azt hogy a földelő szonda vezetéke ami feljön, tiszta rozsda. Tavaj nyáron le is dugtunk egy kb 5 méter hosszú horganyzott csövet a járda mellé, hogy ha lesz idő lecsereléjük, felújítjuk. Ekkor kérdeztem a nulla-föld közösítéses dolgot.

A mért adatok a következők voltak: fázis-védöföld: 160V, fázis-nulla: 60V. Pont volt egy próbaizzó a műhely asztalon, rákötöttem. (Terhelhető-e a föld) Nem gyulladt ki. Ekkor kicsit meglepődtem. Nincs földelés a műhelyben? Pedig régen mindig kigyulladt, mivel nincs FI felé.

Ekkor továbbmentünk a házon, és minden konnektorban ugyan ez volt, nem gyulladt ki az izzó a föld felé. Ekkor kikapartam a földelő szonda vezetékét, ami darabokban került elő, el volt szakadva. Ekkor elgondolkodtam...Ha szakadt a szonda az egy dolog, de attól még "Nullázás" mint érintésvédelem kéne hogy legyen.

A kapcsolószekrényből lekötöttem a fogyasztói oldalt. Lekapcsoltam a megszakítót, aztán Ohm mérővel megmértem a szonda vezetékét, hogy össze van-e kötve a hálózattal. Hát ami a mérő óra felől jött azzal nem volt, de a bojler földjével sem.

A fogyasztói oldallal sem mértem semmit. A kötődobozok kibontásával, megtaláltam és kimértem, hogy hova fut be a földelőszonda. A házban a 3ik kötődobozban jelent meg elősször, ahol be volt kötve a hálózatba. Nem akartam hinni a szememnek. 13 éve lakunk ebben a házban, a hátra menő vezetékeket mind rézre cseréltük és bekötöttük a főzetetékbe azzal a tudattal hogy annak jónak kell lennie. Hát ez nem így volt. Ráadásul olyan "új" kötődobozokat találtunk a vakolat alatt amik össze voltak olvadva, csoda hogy még nem gyulladtak ki.

A sok köződoboz bontogatásba, arra jutottunk hogy újrahúzzuk a főzetéket, mivel az még alumínum és két helyen szakaszolunk.

Ünnep miatt nem volt nyitva ma villamossági bolt. Ezért csak 2,5mm2 mkh sodrott vezetékeket tudtam szerezni Fekete-Kék-Zöldsárga színekben. Ezért azokkal újrahúztuk a fővezetéket kétszer. Az szondára ráhegesztettünk, felhúztuk régi helyére, azán rácsatlakoztunk 10mm2-es érvéghövelyezett sodrott vezetékkel.

Jelenleg összekötöttem az órától feljövő nullát a szondával egy sorkapocsban. Ebből szétválasztottam új földet és nullát. Volt egy vezeték ami a bojler földjéhez ment, azt is bekötöttem a földre. A jelenlegi bemenő rendszert egy FI relére kötöttem.

Én úgy hiszem hogy ez így biztonságos. Ennyire jutottunk ma. A ház egyik felében van áram.
Lesz új kötödoboz a szondának, FI relé a ház egyik felére, megszakító a műhelynek. (mivel néha befut egy-egy ipari készülék javításra, ezért egy "bedugós" FI relét fogok a falra szerelni)

Viszont lenne egy pár kérdésem amiben a segítségeteket kérném.

- Mennyiben befolyásolja a rendszerem szigetelésének melegedését hogy sodrott vezetéket használok? (Igaz szakaszolva lesz, tehát kevesebb a terhelés rajtuk)

- Egy pár lámpánál még alu vezeték van amit nem szeretnék újrahúzni, de be kéne kötni a hálózatba. Van WAGO-s (narancs színű "kapcsokkal") vezeték közösítőm amire csak CU van ráírva. Ilyenkor mi a teendő? Rakjam sorkapocsba az alut, majd rezen keresztül be a WAGO-ba???

- A másik dolog a bojler bekötése. A kapcsolószekrényben a bojler földje és nullája össze van sodorva a fogyasztói oldalon. Ebbe a pontba fut be a föld vezetékem, amit új szondából és a másik nullából jön. Válasszam-e szét a boljer bemenő föld-nulla vezetékeit??? Az éjszakai áramnál fázist, nullát és földet is behúznak, mivel 3 vezetékem jön fel?

- A harmadik kérdésem, pedig a szolgáltatói oldallal kapcsolatos. Alu vezetékek jönnek fel, amik elég rövidek lesznek az új elosztódobozomhoz. Mi tegyek ilyenkor? Ha toldani kell akkor milyen sorkapoccsal? Ha kihívom a démászt az mennyire lesz macerás dolog? Esetleg tippetek van-e mennyi lehet az anyagi vonzata.

Előre is köszönöm a választ. Remélem, hogy a hibakeresésem helyes, volt és segíthet másoknak is.

Kíváncsiság szempontjából, megkérdezném hogy régen mi volt az érintésvédelmi szabvány? Nullázás vagy Védőföldelés?

Pintyu
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Novill Dátum 2013. augusztus 20., 09:40:09 DÉLELŐTT
Ha már meg lettem szólítva,néhány gondolatban válaszolók:
A mai digitális multiméterek néha megtréfálják az embereket, hasonlóan régi fázis ceruzák, melyek ma is kaphatóak. A mérésnél még az is előfordulhat a gyakorlatban, hogy a multiméterrel mérsz 160-170 V-t a föld és fázis között és a hagyományos próba lámpa is világit. Ekkor nem nyugszik ebbe bele a villanyszerelő, megkeresi a hibát. Az igazi mérést legkönnyebben célműszerrel lehet megtalálni. Ma már elérhető áron is lehet kapni használt jó műszert. A lakások sarkalatos kérdése mindig a bejövő méretlen hálózat közelében lévő földelő szonda megfelelősége. Itt a kivitelezésre és a földelési ellenállás értéke nagyon fontos dolog. Tudva, hogy a mért és méretlen hálózatnál a PEN vezető értékét igyekeznek minél jobban földpotenciálra hozni. Maradva a lakásnál itt is kell minden esetben megfelelő földelő szondát telepíteni. Ebből következik, hogy a mérő utáni első elosztó táblánál kell a régi elnevezés szerinti érintésvédelmi módot. Itt kerül szét választásra a PEN vezető nulla és védővezetőre módszeresen. Itt az ÁVK (fi relé, RCD) előtt kerül összekötésre a védővezető és a nulla vezető, amennyiben a szabvány által előírt feltételek teljesülnek a nullázás (TN rendszer) esetén. Az ezután lévő  többi helyen már tilos összekötni ezen vezetőket.
1.   A sodrott vezetékek önmagában hordozzák a hiba lehetőséget, amellett, hogy nem szabványosak. A laza kötések melegedést, tűzveszélyt és többletfogyasztást eredményezhetnek.
2.   A wagóba szerintem nyugodtan bekötheted, addig, amíg az átalakítás nem lesz elvégezve.
3.   A nappali és az éjszakai óra után célszerű külön-külön elosztó táblában gondolkodni. Így mindkét áramkör mérő utáni első elosztó táblánál kell kialakítani a kiinduló érintésvédelmi módot. Ezután már tilos az összekötés, mert az rejtett nullázásnak számít.
4.   harmadik kérdéshez. A fővezetéket fővezetéki sor kapoccsal lehet összekötni. De célszerű a mérőből kijövő vezetéket kicseréltetni egy regisztrált villanyszerelővel, mert ez megbízhatóbb megoldást jelenthet.
5.   Régen az érintésvédelmi szabvány az MSZ 172-1 volt, ennek nagyon régi kiadásai voltak.  A védőföldelés, mint érintésvédelmi mód volt a régi. Amikor rájöttek arra, hogy nem tudnak olyan jó földelési ellenállás értékeket produkálni ekkor következett a nullázás. Volt feszültség védőkapcsolás az ÁVK előtt, volt egyszerű és fokozott érintésvédelem, volt NEFH, stb.
Most az ünnepek előtt vizsgáltam egy halálos kimenetelű villamos balesetet. Itt sem volt a mérőnél földelés kialakítása. Igaz az épület végében egy dugaszoló aljzatnak készítettek egy egyedi földelést egy dugaszoló aljzatnak. A földbe közvetlenül volt levezetve egy 1,5-es sodrott réz vezető. Értéke rossz volt a méréskor. Ebbe a dugaszoló aljzatba volt be dugva egy hosszabbító, amibe több fogyasztó csatlakozott. Az egyik fogyasztónál történt meghibásodás során a védővezetőkön keresztül jutott a veszélyes mértékű feszültség a fűnyíró gép fém részére. A szomorú az volt, hogy aki elhunyt villanyszerelő volt. Ezért ez elgondolkodásra ad okot. Tehát hasznos, ha saját lakásunkat is időnként leellenőrizzük, mert sokan meg vagyunk győződve róla, hogy megfelelő a lakásunk érintésvédelme. Ami lehet, hogy nem is megfelelő.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2013. augusztus 20., 12:50:31 DÉLUTÁN
Remélem ,nem fogok a fogadatlan pró(vo)kátor szerepében tetszelegni, de amit itten felvázoltál, kedves pintyu, nos az kissé bizarr! olyannyira, hogy én egy teljes felújítást javallanék, méghozzá már a méretlen csatlakozó tokozottól -ha van ilyen, ha nincs,akkor meg pláne!- és ennek keretében vernék le -amennyiben nincs, ha van, akkor meg rendbe tenném- egy legalább 2.5m-es szondát, melyhez legalább 10-es átmérőjű gömbvasat hegesztenék, ami ugye belemenne a 100x100-as dobozba, ahonnét is már jönne a fentebb említett -mondjuk 300x300-as PVT műanyag tokozottig- a 16mm2-es MKh. A PVT-ben helyet kaphatna egyrészt az NH0-ás késes bizti, illetve a "B"-s túlfeszvédelmi egység, a mellette lévő 150x300-as PVT-ben -ezt nem fogják zárópecsételni,ezért kell így!- pedig az OBO 1801-es fő EPH sín, úgyhogy tulajdonképpen ide érkezne a szondától jövő fő PE vezeték, továbbá a méretlen -már valószínűleg földkábelt kapnál, bár ha jó állapotban van a légvezetéked, akkor az maradna- betáp PEN-je is. Itt megfelelő qualitással lehetne szétbontani egyrészt a PEN-t PE, N-re, illetve lehetne indítani a 10mm2-es fő EPH vezetőt. A mérő(k)től mindenképp új mért kábel kellene, vagy NAYY 5x16-os (alu), vagy NYY, MT,MBCu 5x10-es. Mellesleg a 16-os alu lesz messze a legolcsóbb, szóval ezért írtam, mint alternatívát. Amennyiben ez megoldható, akkor elég a csőbe húzható 16-os MAl, vagy 10 MKh is, ez persze függ a Mü cső általános állapotától, azaz hogy gond nélkül kirántható-e a régi és behúzható-e az új mért fővezeték és a 10-es EPH fő vezeték?!
Ami a mért főelosztót illeti; Novill Mester által írottakat felesleges megismételni, bár amennyiben kellően méretes a mért főelosztó, tehát  legalább 36 osztásegységnyi, akkor mehet bele mind a 24h-s, mind a vezérelt betáp, hiszen ha van betáp-választó kontaktor, akkor úgyis célszerű, hogy mind 2 betáp egy helyre érkezzen! Fontos! amennyiben lesz "B" lépcsőfokú túlfeszvédelem a méretlen részen, akkor kell, hogy legyen "C" a mért főelosztóben, méghozzá külön-külön 2 betápnak, lehetőleg a Fi-relé betáp oldalához bekötve és a lehető legrövidebb -szintén min 10mm2-es- vezetékkel. A PE, EPH kapcsok pedig értelemszerűen a fő PE, illetve a mért főelosztóba is érkező EPH sínekre kötve. Lehetőleg ugyanazt a típust használd mind a "B", mind pedig a "C" lépcsőfok esetén, mert azok egész biztosan képesek együtt kommunikálni, ha beüt a mennykő, vagy elszáll az áramszolgáltatói trafó...  ;) 
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Novill Dátum 2014. március 29., 19:54:29 DÉLUTÁN
Látom beindultak a munkák,illetve a kerti munkák vagyis elfoglaltabbak vagyunk. Vagyis le vagyunk terhelve ez látszik a fórumon való aktivizálással is  :) :). Ma egy hiba elhárításra hívtak ki. A helyszínen derült ki, hogy előttem kint volt egy kolléga aki feladta a hiba elhárítást. Kiderült, hogy az ingyenes felülvizsgálat miatta helyi újságban szerepeltem és ez alapján feltételezték, hogy megtudom oldani a hibát. A ház egy részét újra szerelte korábban egy villanyszerelő. A fürdő szobai dugaszoló aljzatnak nem épített ki védőföldelést ( PE vezetőt). Javaslata az volt, hogy az ablak alatt kint le kell verni egy szondát. ---  Ez egy nagyon rossz szakmaiatlan javaslat volt szerintem. ----  Azért, mert az első fogyasztói elosztó táblánál kell kialakítani a megfelelő kiinduló érintésvédelmi módot.  Továbbá helytelenítem, hogy a villanyszerelő nem javasolta az ÁVK beépítését és az EPH kialakítást sem. Így az épület életveszélyesnek minősíthető érintésvédelmi szempontból. Beépített egy falon kívüli elosztó táblát is. Nem hozta ki a meglévő régi földeléseket az elosztó sínjére. Meghagyta a régi sodrott kötéseket is. Egyébként a hiba a méretlen oldalon lévő sodrott kötés  a terhelés hatására szét égett. Ennek a kiváltó tetéző oka a belső méretlen hálózaton lévő sodrott kötések szétégése miatti zárlat volt. Persze ennek a megkeresése nem volt egyszerű. Így látszik az ingyenes akció szintén munkát hozott, ami egy felújítást fog jelenteni.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. március 29., 21:17:30 DÉLUTÁN
Ezzz íígen! Hány és hány ilyen "nagytudású" EQ fighter villanyászszerűség van kis Hazánkban, főként manapság, amikor legjobbjaink már az Angol, NSZK, Osztrák, Amcsi, sőt Ausztrál hálózatokat szerelgetik az itthoni szégyenletes éhbér 5-6-8x -ért! Sajnos, a villamosság nem olyan, mint a gáz, hogy amennyiben vki ellazázza, akkor felrobban az objektum. Itt minden kuncsaft azt gondolja, hogy "jó lesz összetekerni a "tyúkbelet", rákötni egy 100m2-es házat 4 kismegszakítóra, mögötte összebandázsolni a PE vezetékeket, oszt jónapot... Az a lényeg, hogy jöjjön a delej..." Én meg reszketek mindaddig, ameddig 1-1 elkészült szerelésemet követően nem jön az É.V.-s kolléga, le nem mér minden általa fontosnak tartott pontot, ki nem értékeli a kapott eredményeket és oda nem adja a pecsétes hivatalos "summa cum laude" É.V. jegyzőkönyvet... De hát ez én vagyok, illetve Te, meg még azon tisztelt kollégák, akik ezen fórum törzsclubját alkotják, a többi meg terem, mint a burgonya és rombolja az összes korrekt villanyász renoméját!  >:(
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: nyaki Dátum 2014. március 29., 22:05:43 DÉLUTÁN
...én meg azon szoktam csodálkozni, hogy egyesek hajlandóak kifizetni az előző "szakértő" által kért munkadíj akár 4x-esét is, csakhogy minden rendben legyen. :-\
Egyébként nekem a külföldi tapasztalatom az volt a villanyos brigádokkal kapcsolatban, hogy azok közül 1-2 az igazi szaki, a többi meg egyszerűen pék ...hogy egy német mérnök után fogalmazzak szabadon.
Sajnos tapasztalom, hogy itthon nagyon sok a trehány "mester", ami nem csak abból adódik, hogy az iskolában épphogy átbukdácsolt és mégis ua. a papírt kapja, mint a jeles tanuló, hanem abból is, hogy milyen az ember igénye önmagára, mert olyan lesz a munkája is. :(
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: exchange Dátum 2014. március 30., 13:17:04 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. március 29., 21:17:30 DÉLUTÁN
Ezzz íígen! Hány és hány ilyen "nagytudású" EQ fighter villanyászszerűség van kis Hazánkban, főként manapság, amikor legjobbjaink már az Angol, NSZK, Osztrák, Amcsi, sőt Ausztrál hálózatokat szerelgetik az itthoni szégyenletes éhbér 5-6-8x -ért!
Sajnos mindenütt ez a helyzet az orvosoknál is pl.
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. március 29., 21:17:30 DÉLUTÁN
Sajnos, a villamosság nem olyan, mint a gáz, hogy amennyiben vki ellazázza, akkor felrobban az objektum.
Na azért a gázzal is tudnak alkotni. Rokonnál a elvileg szolgáltatónál dolgozó "szakember" kiszedett valami vezeték szerűt (bocsi nem értek hozzá, nem tudom a pontos nevit) a konvektorból ez nem kell ide szövegel. Na azóta gyufával kell begyújtani a konvektort.  Sajnos rokonomat egyszerűen nem lehet meggyőzni hogy át kéne nézetni a rendszert (mert már több mint 20 éve nem volt. (akik mondtam szakit azt csak hiba elhárításra hívta.), mindig majd jövőre. Persze mikor a híradóban mondták hogy több ház is felrobbant akkor megjegyzi hogy a nem karbantartott hálózatok hiánya miatt, na persze ő se áldoz rá. De olyan kialakítások vannak nála hogy ha látnátok itt szerintem egy két embert az ájulás kerülgetne. Nyomáscsökkentő legumizva, mert hogy kiugrik a pöcök és elmegy a gáz télen a hidegtől nyáron a melegtől. Erre egy másik gázos "szakember" mondta hogy hiába cseréli ki az új is ilyen lesz. de tudnék még mesélni.  Na azért örülök hogy kötelező lesz a felülvizsgálat. Villanynál is ez kellene, na persze interneten olvastam hogy valaki azért nem nézeti át mert ha leszedi a szerelő a kötődoboz fedőket akkor a lejön a festék is.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. március 30., 17:20:05 DÉLUTÁN
Amit kiszedtek a konvektorból, az a nagyfesz vezeték, ami a gyújtáshoz szükséges szikrát adja. Valószínűleg a "minisit" mehetett tönkre és már nem lehetett vele "kattogtatni", ezért bontotta le a szikraköz tápvezetékét, így már valóban csak gyufával lehet begyújtani. Egyébként a konvektornál szarabb, pazarlóbb és egészségtelenebb fűtőkészüléket nem láttam, mert azontúl, hogy nagyon szar az energiamérlege, még a felső légutakat, nyálkahártyát is kicsinálja, mert megperzseli a levegőben lebegő és ezért reászálló porszemeket. Le vele!! Ami viszont a nyomásszabályzót illeti; annak quasi kiiktatásából lehet még nagyon súlyos grimbusz, ugyanis a jelenlegi gázkészülékek javarésze nagyon érzékeny a hálózatban óhatatlanul előforduló nyomásingadozásokra, melyek igen gyakoriak és sokkal nagyobb határok közt szoktak mozogni, mint pl az áram esetében! Egy gáztűzhely, vagy főzőzsámoly még hagyján, de a hyperérzékeny (kombi)cirkók, átfolyós bojlerek bizony pillanatok alatt kapitulálhatnak, ha a gyárilag megengedett nyomásértéket akár 15-20%-al meghaladja az aktuális nyomás.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: exchange Dátum 2014. április 01., 19:42:41 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Gyurmaúr(fi-relé) Dátum 2014. március 30., 17:20:05 DÉLUTÁN
Amit kiszedtek a konvektorból, az a nagyfesz vezeték, ami a gyújtáshoz szükséges szikrát adja. Valószínűleg a "minisit" mehetett tönkre és már nem lehetett vele "kattogtatni", ezért bontotta le a szikraköz tápvezetékét, így már valóban csak gyufával lehet begyújtani. Egyébként a konvektornál szarabb, pazarlóbb és egészségtelenebb fűtőkészüléket nem láttam, mert azontúl, hogy nagyon szar az energiamérlege, még a felső légutakat, nyálkahártyát is kicsinálja, mert megperzseli a levegőben lebegő és ezért reászálló porszemeket. Le vele!! Ami viszont a nyomásszabályzót illeti; annak quasi kiiktatásából lehet még nagyon súlyos grimbusz, ugyanis a jelenlegi gázkészülékek javarésze nagyon érzékeny a hálózatban óhatatlanul előforduló nyomásingadozásokra, melyek igen gyakoriak és sokkal nagyobb határok közt szoktak mozogni, mint pl az áram esetében! Egy gáztűzhely, vagy főzőzsámoly még hagyján, de a hyperérzékeny (kombi)cirkók, átfolyós bojlerek bizony pillanatok alatt kapitulálhatnak, ha a gyárilag megengedett nyomásértéket akár 15-20%-al meghaladja az aktuális nyomás.

Köszi a választ! Szerencsére csak 3 konvektor és egy gáztűzhely van, ilyen hiper érzékeny cuccok nincsenek. (bojler pl elektromos) Sajnos lehetetlen meggyőzni, hogy nézesse meg mindig "az óra leolvasó azt mondta hogy hiába cseréli ki akkor is leold, az új is ilyen. Tehát bár nem vagyok egy nagy jobboldali, de nagyon örülök hogy kötelező lett a gázkészülék felülvizsgálat.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Villanyász_2018 Dátum 2019. szeptember 02., 08:17:26 DÉLELŐTT
Sziasztok.
Kezdő.de lelkes villanyász vagyok :)

Adott egy nagyon régi családi ház. Mindenhol két vezetékes rendszer. Eon most rakta fel az új órát.
Teljes vezeték csere lesz. Tegyük fel,elég nekik a meglévő 15A. Mit tudok tenni?
Egyetlen porcelán biztositó van a mérő felett. Itt szét tudom választani a PENt, PE+Nre? Plusz megfejelném egy 10ohm alatti szondázással(ha kell kettővel)
Az foglalkoztat hogy milyen a keresztmetszet, egyenlőre annyi az infóm ami a képeken van. Mit nézzek  meg még esetleg? Be merjem ezt vállalni? A nyugodt alvás a mindenkori mottóm. Monyákolni nem fogok.

A legtisztább az lenne ha kérnének 32A, telekhatárra, új órával. De nagyon karcsú a költségvetés.
Köszi

Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Simon Endre Dátum 2019. szeptember 02., 10:17:18 DÉLELŐTT
Nem a teljesítmény kevés, hanem a biztonság. Egy háztartás elmegy ennyivel is (ha nincs villanytűzhely.) A mérőcserénél nem hiányolták a helyi egyenpotenciált biztosító(?) szonda  földelést? Ez akkor valóban már nem PEN  a mért oldalon. Amennyiben marad a jelenlegi 15 amper és legalább 5 ohm alá viszed a földelést (ami most még nincs is) bejövő PEN szakadásnál tartósan a ház teljes érintésvédelme vagy testzárlatos  készüléke akár 90 volt felett feszültségen lehet. A belső átszerelés feltétlen elvégzendő a áramkörökre bontással amiben kisebb értékűek mellett max. 1 db  B13A kismegszakító lehet. ÁVK feltétlen legyen a PEN-t neked kell kialakítani, remélem a mérő alól kellő keresztmetszettel álltak ki ehhez.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Villanyász_2018 Dátum 2019. szeptember 02., 11:47:45 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2019. szeptember 02., 10:17:18 DÉLELŐTT
Nem a teljesítmény kevés, hanem a biztonság. Egy háztartás elmegy ennyivel is (ha nincs villanytűzhely.) A mérőcserénél nem hiányolták a helyi egyenpotenciált biztosító(?) szonda  földelést? Ez akkor valóban már nem PEN  a mért oldalon. Amennyiben marad a jelenlegi 15 amper és legalább 5 ohm alá viszed a földelést (ami most még nincs is) bejövő PEN szakadásnál tartósan a ház teljes érintésvédelme vagy testzárlatos  készüléke akár 90 volt felett feszültségen lehet. A belső átszerelés feltétlen elvégzendő a áramkörökre bontással amiben kisebb értékűek mellett max. 1 db  B13A kismegszakító lehet. ÁVK feltétlen legyen a PEN-t neked kell kialakítani, remélem a mérő alól kellő keresztmetszettel álltak ki ehhez.

Közben rengeteget agyaltam. Kértem árat reg szerelő ismerőstől. Ma felhivom a megrendelőt hogy csak akkor vállalom ha bővités,szabványositás lesz, új mérőhellyel. Annyit nem ér a dolog, hogy később ne legyen nyugodt. Nem fogok foltozni...
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Sztrogoff Dátum 2019. szeptember 02., 11:51:07 DÉLELŐTT
És legalább azt tudod, hogy TN vagy TT a hivatalos arrafelé?
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Villanyász_2018 Dátum 2019. szeptember 02., 11:53:30 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. szeptember 02., 11:51:07 DÉLELŐTT
És legalább azt tudod, hogy TN vagy TT a hivatalos arrafelé?
TN
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Sztrogoff Dátum 2019. szeptember 02., 12:07:43 DÉLUTÁN
Hát, az kellemetleníti a dolgot, valóban.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Villanyász_2018 Dátum 2019. szeptember 02., 13:29:42 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2019. szeptember 02., 12:07:43 DÉLUTÁN
Hát, az kellemetleníti a dolgot, valóban.
Mondhatni megkönnyebbültem, nem agyalok rajt. Ha elfogadják a bővitést, vállalom,ha nem, akkor foltozza meg más bátor jelentkező. Igy is baráti árat adtam, figyelembe véve a körülményeket.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: SzaboMark Dátum 2020. augusztus 01., 11:17:09 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Volna nekem egy kérdésem.
Utánna néztem,foglalkozom is fogyasztásmérő kialakítással(illetve a vállalkozó akinél dolgozom de általában én csinálom). Ugye a földelőszondát a mérőhelytől max 1m-re szoktuk leütni és a fogyasztás mérő alatt egy mérőpontot hagyni és onnan az elmenő dobozba hozzákötjük a védőhöz. Na adott egy nagyon régi paraszt ház. Teljesen felújítva. Na úgy csináltam meg,hogy régen nem volt elosztó ezért átforgattam az első kötődobozból a tápot(a fogyasztásmérőtől jövőket) az általam csinált elosztóhoz. Innentől pedig teljesen új a rendszer. Na most a probléma az,hogy a földelés szar de nagyon. Védőföld és fázis között 140V feszültség mérhető. Na most gondolom én vagy nagyon rohadt a földelőszonda vagy nincs is. Fogyasztásmérőt nem akarunk egyenlőre cserélni,majd a ház teljes körű felújítása(tető,szigetelés) kb 2 év múlva lesz viszont addig valami ideiglenes megoldást szeretnék találni. Arra gondoltam,hogy veszek egy földelőszondát és leütöm a kiskertbe(kb 3méterre van a fogyasztásmérőtől),majd elviszem az elosztóhoz és ott rákötöm a PE sínre ahova csatlakoztam a fogyasztásmérőtől eljövő piros vezetékkel.Ezt egyszer feltettem kérdésnek egy fb csoportba ahol lehurrogtak de nem indokolták. A fogyasztásmérőnél is mi az eljövőnél kötjük rá a védőre és az interneten is utánna néztem ott is a PEN szétválasztás után kötik össze a szondát a földeléssel. Jövő év vége felé mindenképpen lesz új fogyasztásmérő.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Sztrogoff Dátum 2020. augusztus 01., 12:19:53 DÉLUTÁN
A facebookos csoport is olyan, mint az Élet, vannak, akik tudnak, és vannak, akik nem. Semmi sem tiltja másik földelő létesítését, és párhuzamosan kapcsolását (bár, ha közel vannak egymáshoz, akkor nem javítanak sokat). De azért pontosítsuk a kijelentést, a régi is az elosztótáblára csatlakozik?
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: sz.erik8 Dátum 2020. november 07., 18:58:24 DÉLUTÁN
Semmi probléma nincs az ötleteddel, ahogy az előttem szóló is mondta, nyugodtan létesíthetsz még egy földelést. Ha precíz vagy, még ellenállást is mérsz ( no de nyílván nem a talaj vezetőképességével van a baj) . A PEN vezetőt mindenképp földelni kell, (akár nyugodtan több helyen is!) persze az áramvédő kapcsoló előtt.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: reka Dátum 2021. március 05., 18:48:45 DÉLUTÁN
Szerbusztok!
Frissen regisztrált vagyok, még nem nagyon ismerem az oldalt, de segítséget kérnék.
100 éves ház, öröklés jogcímen került hozzám. A vezetékelése is ősrégi, földeletlen, a 80 éves, azóta elhalt szülőket már nem érdekelte, elvoltak a pár ősi háztartási gépükkel.
Jött a bérlő, az ő gépei nagyobb teljesítményűek, rögtön leverték a hálózatot. Biztosítékcserével (szakemberrel!!)- átmenetileg - megoldottuk, azzal a felkiáltással, hogy újra kell vezetékeltetni a házat.
Adásvételre pont került, villanyórát át akarnám íratni, kiderül, hogy a villanyóra is földeletlen, eon ezt jelezte is a bérlőnek (azóta vevő), aki erről engem nem tájékoztatott (de tudott róla), a villanyórát szabványosítani kell, a szabványosítást nem bírja el a benti terhelés, teljes vezetékcsere (MOST!!!), és mert az én nevemen van a szolgáltatás, ezt én fizessem.
A szolgáltatás azért van a nevemen, mert öröklés után muszáj volt a nevemre venni.
Ha nem csináltatom meg, kikapcsolják az órát.
Nem akarnék bíróságra járni. Nem érzem igazságosnak, hogy valamit velem fizettessen meg, ami hibáról tudott, csak éppen nem mostanra tervezte a javíttatását.
Kérdés: Meddig tartozom én, mint eladó felelősséggel a villamoshálózatért? Kívül még igen, belül már nem?
Mi az, amit minimálisan meg kell csináltatnom, hogy ne csapja meg a vevőt a delej, és az óra is átkerüljön a nevemről az ő nevére?
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Sztrogoff Dátum 2021. március 05., 19:31:44 DÉLUTÁN
Te adod el? Mert akkor a legegyszerűbb, ha beveszed a szerződésbe, hogy azért olcsóbb egy százassal, mert nincs benne villany.

Az EON az nagyon genya cég, anyósomat felszólították, hogy kikapcsolják, ha nem gallyaz(tat) a ház előtt a közterületen. Miközben a közterülethez semmi köze.
Ez is csak egy szemét húzás, ha megfelel a létesítéskori előírásoknak, akkor nincs joguk  többletet követelni. De kérdés, akarsz-e vitázni ezen.
"a szabványosítást nem bírja el a benti terhelés, teljes vezetékcsere " Ha pontosan tudod, hogy ezt mondták, akkor írhatom, hogy ez sem értelmes kijelentés, anélkül, hogy megsértődnél.

Nem kaptál már erről normális eligazítást a Gyakorin?
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gaspen Dátum 2022. október 13., 09:20:33 DÉLELŐTT
Üdvözletem !

Családi ház földelésével kapcsolatban szeretnék kérdezni. A 60 éve épült 3 szintes házban 3 lakás van kialakítva, az alábbiak szerint :

0. szint : alagsor (garázs, kazánhelység, mosókonyha)
1. szint : eredeti lakószint, ma is használatban, itt 2 lakás van, egy mérőhellyel, 1 fázissal, 1 nappali és 1 vezérelt áramkörrel. A 0. szint is erre a hálózatra van csatlakoztatva.
2. szint : tetőtér, ahol a 0. és 1. szinttől teljesen különálló 3F x 16A hálózat készült 2016-ban. Ennek van saját földelő szondája.

Az egész onnan indult, hogy a 0. és 1. szintek régi alu vezetékein borzasztó állapotú kötéseket találtam a fali dobozokban. Ezeket cseréltem réz vezetétkekre WAGO kötésekkel. Szerencsére csövezve volt, így viszonylag könnyen haladtam.

Majd eljutottam a bojlerhez, amiről kiderült hogy nincs földelve ! Oda van vezetve egy L + N vezeték a kismegszakítótól és kész. Mindez némi bontás után derült ki, mert a falból 3 eres kábel jön ki a bojlerhez, csak a falban nincs folytatása a földelésnek. Így aztán folytattam a felderítést az elosztó szekrénynél.

A problémám az, hogy a 0. és 1. szintek földelése a bejövő vízcsőre van kötve, ami az alagsor egy másik helységében rá van kötve a gázcsőre. Tudtommal ez teljesen szabálytalan és életveszélyes is, bár így volt 60 évig. Tévedek : 60 éve még nem volt gáz, de attól még évtizedek  óta így van. A gázcső falon kívüli szakaszához van bilincselve egy "szonda", ami igazából egy 10 mm átmőrőjű vasrúd. Legalábbis ennyi látszik belőle, mert járda alá van beverve. Ld. 1. fotó. Nem fogom kibontani, inkább levernék egy biztosan jó szondát valahova. A régi és az új szonda közötti távolság ~10 méter, ha ez számít valamit.

A kérdéseim

1) Lehet-e a 2 különálló hálózatnak 2 külön szondája a ház mellett ?

vagy

2) Szabd-e a régi hálózat földelését az új szondára (biztosan jó) szondára kötni ?



(https://lh3.googleusercontent.com/bbYVqKU6KoimOxYQAjNyxca4ITy_NOAY7uG29Gx5rpmOmNmqLnZv4DZTRIJhclF1kYktGrtiRDil1fyyDqnLR_H9RzOEgloNInXMtIeKjwiS9fD1QOTruIJYBs-YHm4fTf3Ib3MMYAGJm2O32yZOXvQTJqZ7Z0kK8xfbYFg-5oBtpMNdF8ttuIWLgkcLKVcofKPRRZLWoGzOj_hylz4ZaNJvmR-XpwQHBi8k5gm0qvxg7x6I2Ag1KjCwCJkEJtGTLi18aHxeeeKA8rWcHTEitma8Q4QgmFkVuh7LaVGCrxY-iMDrbHqg8eHyPXr5uwmcn9uqQxgmnnMe70J5dR-6s3-XYfxO5Z6KiDN4wZleiRrm1wJH3qVf016wvlI6KZuEpvIxQ3Dtux9umO9IFvbpTvP7ZOTuOg3e9hBiuuilUVh4NHVzWyqRYCUQBLnZOMCT90igMOIpR5ifo_nWVoLVmoRqKxuTC07BNP4LMs9o-c2NMylUoyFfzdiJK1Oln1pCD85kilYC6rqXBJepMMt5l8SXnKb2tgsJ4Egu7lf454NgizaHDgL_kSoIVJQ4YWUOpFe6GUMpNjRG7SLvdYXbzQYcugeG1PBVNKBnKEk_-kzSRMnTZ4tj0fsgy1B4SYDuQryVmtGA-8qA8ogRFSUDSrxtNVKAQlVN-Q76ujsH9Tg7JjZp_EpBiTOgKBrA1Lpw8sml2Qt-dMw3f43nIzKTrrb9CSy__ihqLpHpMkrA1BIrxpFo2-B753JHeAEyDuTOyvT9AV3kpDUpP0psVQaCaxuvHJysHm1SXCHieGNR7-m1mOGrJepWmiMwWKzuW56-vV4erAU69Mnmvx4bYa6pbDF00Z5Qit8ZAjguVHVwwjdRJo1pjyiGtVqj6ZFQaj5V385CpPgJv8Nay37e0QKErtE81uP7yxW_xbJ_sw80xQ=w165-h220-no?authuser=0)


Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: tothgyula Dátum 2022. október 13., 10:12:33 DÉLELŐTT
T!Gaspen!
A két különálló hálózatnak 1új(max:10OHM) korrózióálló földelő kell!Hozzákötheted a régi betonacél földelőt is,de előírás a legalább 5cm-es hegesztési varrat. A fő földelősínt pedig ki kell alakítani és mérni aztán dokumentálni!Az EPH(védőösszekötő-vezető hálózat) kialakítása KÖTELEZŐ és az ÁVK-(k) is.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gaspen Dátum 2022. október 15., 11:49:18 DÉLELŐTT
Köszi !

A két különálló hálózatnak 1új(max:10OHM) korrózióálló földelő kell

Bocs, hogy visszakérdezek, de szeretném biztosan jól érteni :

A) a két hálózatnak különálló, tehát 2db szonda kell

VAGY

B) 1db földelő szondára köthető a két hálózat ?


  Lerajzoltam a 0. és 1. szinten lévő hálózatot, illetve így tervezem felújítani. Kérdőjel számomra még, hogy valóban kell-e az N és PE között áthidalás, amit zölddel rajzoltam be.


Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: tothgyula Dátum 2022. október 16., 13:36:50 DÉLUTÁN
T!Gaspen.
1db. földelő kell! Azt a PE vagy PEN kapocsra kell kötni.A zöld színű(kérdőjeles) átkötés nem kell.Ha átkötnéd,rögtön leoldana azÁVK.
A betápnál (fő földelő sín) a PEN vezetőről ágaztatjuk le az N vezetőt.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gaspen Dátum 2022. október 16., 17:16:48 DÉLUTÁN
Köszönöm !

Ez bonyolítja és egyszerűsíti is az életemet  ;D

Bonyollítja, mert bár csak pár méterre van az új földelő szonda a régi órától, ez az óra a lakásban van, a szonda meg kívűl.

Egyszerűti, mert nem kell másik szondát telepítenem.

Technikailag hogyan lehet kialakítani ? Ugyan azzal a bilinccsel fogathatom a szonda kiálló végéhez mindkét vezetőt ?
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: tothgyula Dátum 2022. október 17., 15:43:43 DÉLUTÁN
Ha egy fényképet feltennél,talán könnyebb a válasz. A lényeg az, hogy az összekötő elemek is korrózióállóak legyenek.Rozsdásodási lehetőség kizárva, hiszen egy esetleges PEN vezető szakadáskor ezen keresztül komoly áramok folyhatnak.Én már láttam füstölgő 8mm-es köracél-vezetőt a földben!
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gaspen Dátum 2022. október 17., 20:02:35 DÉLUTÁN
Feltettem egy albumba a fotókat. Az első pár fotót feliratoztam, a többi inkább dokumentum jelleggel készült, vagy ha vissza kell nézni mi hogy volt.

https://photos.app.goo.gl/sKVWhTiW786sYDdF7 (https://photos.app.goo.gl/sKVWhTiW786sYDdF7)
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: tothgyula Dátum 2022. október 18., 12:05:48 DÉLUTÁN
T! Gaspen!
Van-e mérőműszered? Az AVAB bilincs nem szabványos összekötőelem, és a cső is erősen korrodált ill. a fűtéscsöveken nincs kontakt. A festéket le kell kaparni, fémtiszta legyen a felület.Mindenképpen mérni kell,a bilincses kötések átmeneti ellenállása max: 0,1 OHM lehet! Egyszer kell szabványosan elkészíteni, dokumentálni és nyugodtan alhatsz. Ha nem vagy villanyszerelő, hívjál jónevű szakembert! Üdvözletem.
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gaspen Dátum 2022. október 18., 17:31:05 DÉLUTÁN
Igen, van műszerem, ha multiméterre gondolsz.

Az a bilincs ideiglenes, mert ami rajta volt az már elrohadt.

Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: tothgyula Dátum 2022. október 19., 07:52:00 DÉLELŐTT
Nem multiméterre gondoltam,hanem ÉRINTÉSVÉDELMI (ÁRAMÜTÉS-ELLENI VÉDELMI) mérésekre alkalmas komolyabb műszerre!
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gaspen Dátum 2022. október 20., 15:39:21 DÉLUTÁN
Gondolhattam volna :)

Hívok valakit, aki képes megmérni
Cím: Re:Régi ház földelése
Írta: Gaspen Dátum 2022. október 20., 17:04:38 DÉLUTÁN
EPH-ból (víz és gázcsőről) PE sínre érkező vezető lehet-e egy csőben a PE sínről a földelő szondára menő vezetővel ?