Régi épület földelésének megoldhatósága

Indította vizgazlo, 2012. november 07., 00:22:41 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

vizgazlo

Tisztelt Fórumozók!
Tisztelt Szakik!

Segitséget szeretnék kérni néhány, bennem tisztázatlan kérdéssel kapcsolatban.
Nem régiben vásároltunk párommal egy régebbi családi házat (kb: 90m2), melynek felújítása során szembesültünk néhány problémával, hiányossággal. A szerelvények cseréljénél észleltük, hogy a villamossággal némi gond van. Régi alumínium vezetékek, a házban lévő elosztó dobozon porcelán olvadó biztosíték(25A), földelés nincs (PE vezető elvétve), vezeték szinek össze-vissza, érintésvédelem semmi, fa mérőszekrény (egy darab 16A -os biztosíték, és az éjszakain 25A-os)) stb...  :'(
Sajnos a mérőszekrény leszerelése anyagi okokból nem megvalósítható, így a blomba alatt nem tudjuk kezdeni a felújítást, karbantartást.
Próbáltam utánna olvasni a témának, de maradt néhány kérdésem, kételyem.

Értelmezésem szerint a lakóházban lévő elosztó doboz alatti bekötéstől tudnánk indulni az új vezetékekkel. Korábbi hozzászólásaitok alapján, az elosztó doboz cserélvel kellene kezdenem, ahová 100mA Fi-relé beiktatásával fel kellene tennem kettő (vagy három) db 10A-os biztosítékot a lakórészek túláram elleni védelme érdekében, valamint a biztosítékok után egy-egy 30 mA-es Fi-relét az adott körök érintésvédelme érdekében.
Az elosztó dobozban a PE sint össze kell kötnöm a Nulla sinnel valamint -mivel szertnénk normális érintésvédelmet- az EPH sinnel (kialakításra kerül).
A bojler (2 db régebbi Hajdú 120 literest szeretnénk visszatenni a két szintre) éjszakai áramról üzemelne, amit a mérőóránál 25A-os biztosítékkal láttak el. Valamelyik forumon olyan hozzászólás szerepel, hogy bojlerek esetében is megszakítható a bekötés, ha ezen a helyen is biztosított a védelem, ezért a két bojlert egy-egy 16A-s biztosítékkal, valamint 30mA-s Fi-relével gondoltam ellátni.

Kérdések:
   Megoldható-e, (van-e értelme) hogy az épület üzemi földelése nem a becstlakozásnál, hanem későbbi ponton (épületben lévő elosztóban) történik?
   A szigetelt földelő vezető MKH16 bekötése a PE sinre simán megtörténhet?
   A leírt biztosítékok, relék mérete és sorrendje megfelelő-e?
   A vezetékek méretezése szempontjábol elegendő-e a 1,5-ös valamint a bojlerekhez 2,5-ös tömör rézvezeték?

Válaszaitokat előre is köszönöm.

nyaki

Üdv!
Jó sok infó csak hiányos, de megpróbálok válaszolni rá.
Egy kérdéssel kezdeném: Mit jelent az, hogy "... földelés nincs (PE vezető elvétve), vezeték szinek össze-vissza, érintésvédelem semmi,..."
Ha a PE vezető elvétve van, akkor van érintésvédelem, valamilyen, csak hiányos, vagy esetleg rossz is. Ahol nincs kiépítve, oda bizony le kell húzni, legalább azt az egy szálat. Ha a vezetékek az újabb PVC szigeteléssel ellátott aluk közül való, tehát 2,5mm2-esek és a színek jól meghatározhatók, akkor szerintem nem kell cserélni, ha nincs rá keret. Inkább a jó érintésvédelemre fektetném a hangsúlyt.

A kérdéseidet szedjük sorba:
1. "Megoldható-e, (van-e értelme) hogy az épület üzemi földelése nem a becsatlakozásnál, hanem későbbi ponton (épületben lévő elosztóban) történik?"
Igen megoldható, de akkor onnan kell hogy induljon minden EPH és védővezető, valamint az N leágazás az ÁVK-khoz.
2. "A szigetelt földelő vezető MKH16 bekötése a PE sinre simán megtörténhet?"
Az előző válaszomban a megoldás, bár itt azért hozzáfűzném, hogy a helyi földelés értékére figyelj, mert max. 10 Ohm lehet. Én elegendőnek tartanám a 10mm2-es MKH vezetéket is.
3. "A leírt biztosítékok, relék mérete és sorrendje megfelelő-e?"
Nos, ha a falban lévő vezetékek mindegyike 2,5mm2-es alu, akkor nincs akadálya a 16A-es biztosításnak, bár jelen szabályozás szerint már csak max. 10A-re lehetne biztosítani, de lelked rajta. Ha van beépítve 1,5mm2-es alu, akkor azt max. 6A-rel biztosíthatod. A villanybojlerre menő vezetékeknek mindenképpen 4mm2 alunak kell lenni, amit max. 16A-rel lebiztosíthatsz. Azt a 100mA-es ÁVK-t teljesen feleslegesnek tartom, semmi szükség rá, inkább a két bojlerra tégy egy-egy 25A/30mA-es ÁVK-t, a lakás többi áramkörére pedig 1db közös 40A/30mA-es ÁVK-t. Persze ha sok a pénzed, akkor minden áramkörre tehetsz külön ÁVK-t.
4. "A vezetékek méretezése szempontjábol elegendő-e a 1,5-ös valamint a bojlerekhez 2,5-ös tömör rézvezeték?"
Nyilvánvaló, hogy igen, de ez függ a távolságoktól is, hiszen nem mindegy pl. egy bojlernél, hogy mennyi energia vész el a vezetékeken, amit kifizetsz a szolgáltatónak.

Szerény véleményem szerint mielőtt bármilyen vezetéket is cserélnél, egy hurokellenállás méréssel már sokkal okosabb lehetsz minden szinten. Az is egyértelmű, hogy a kusza vezetékkötéseket is rendbe kell tenni és a színhelyességet betartani. Én kicserélném az órától jövő vezetékeket min. 6mm2-es rézre, de ez sem kötelező.
Ha nagyon sok a pénz, akkor persze a legjobb lenne az egészet újravezetékezni! ;)

egusztika

Az épület homlokzatán két mérőóra (32 A - 32 A) van elhelyezve. Fizikailag egy lakásról van szó, de a lakás két helyén van elhelyezve lakáselosztó. Ezeket külön mérőórától jövő mért fővezeték látja el villamos energiával.
Az épület saját földelésének és a EPH fő gyűjtő sínjének a távolsága kb.: 12 m az egyik lakáselosztóig. A EPH csomópont a lakáselosztó közelében van és ide érkezik a 10 mm2-es PEN vezető a PE sínre és itt válik szét PE és N-re. A másik lakáselosztó az előzőtől további 8 m-re. Megoldás lehet-e, hogy az üzemi földelőtől az első lakáselosztó közelében lévő EPH sínre csatlakoztatjuk az üzemi földelő vezetőt, majd innen tovább vezetve a másik kiselosztó EPH csomópontjába csatlakozunk?
Az előbbi esetben, hogyan lehetne méretezni az épület saját földelő vezetőjét?

sadam89

Sziasztok, a következő lenne a kérdésem:

Felújítottam a villamos hálózatot a lakásban, de még Fi-relét nem tettem be, és látom, hogy a lakásba (panel...) csak egy nullavezető jön be, ami "gyárilag" össze volt kötve a régi dobozba na földdel, és máshol nem is látok földet sajnos, Fi-relének meg ugye kell a földelés, és a nulla külön, mert különben egyből levág.Hogy tudnám megoldani a dolgot, hogy beköthessem a Fi-relét?? Tudom, nem túl nagy védelem, de a mérőórához meg nem tudok úgy hozzá férni, mindenhol csövek vannak, a bemenőt nem is látom, csak annyit látok hogy egy nulla meg egy fázis jön be a falon és kész...

Segítségeteket előre is köszönöm, remélem jó helyre irtam :)

Simon Endre

sadam89-nek
Tipiukus második generációs Györi panel ('80) lakáscsatlakozás. Az egyik rokonomnál is így van szerelve, valószínü nálad is 10-es sodrat ez a "nulla" vagyis PEN. Nézegettem a mérőszekrényben, de nem volt hozzáférhető a mérőoldali csatlakozása, viszont a lakáshoz vezető csövezés a mérőszekrényen belül toldódobozon lett átvezetve és a szekrény PE sinje is kinálta, így én külön bevittem  6-os flexivel a lakáselosztó (természetesen már szétválasztott) PE sínjére és beszereltem náluk az ÁVK-t. Azt hiszem a létesítéskor ezt egy kicsit túlértelmezték. Egyébként a meglévő csatlakozásoddal nem lennének hibás leoldások, ha a jelenlegi PEN sinről kötnéd be az ÁVK  bemenő nulláját és az elmenő nullákat új szigetelt nullasínnel a ÁVK után ossztanád el. Amennyiben nincs  meg az előírt PEN keresztmetszet akkor neked is után kell húznod egy PE vezetőt az elosztótol.

tothgyula

Üdv!
Ha "nulla" akkor nem PEN vezető! Aztán a 6mm2 keresztmetszet helyett 10mm2 kell!
MSz 447:1998 szabvány 4.22pontja. 6mm2 keresztmetszet csak egyetlen fogyasztási helyet tápláló részen megengedett! Pl.Boyler! TothGyula felülvizsgáló

Simon Endre

Szia tóthgyula!
Az álltalam szerelt lakásban négyvezetékes rendszer csatlakozott, amiből a három 6-os  össze volt párhuzamosítva a kismegszakítók bemenetén, mint potenciális háromfázis az egy bika 10-es sodrat meg a lakáselosztóknál nem jellemző PEN volt. A bizalmatlanságom megnyilvánulásának tekintsd, (mivel nem volt kideríthető a mérő alatti kötés megbízhatósága,) hogy én különválasztottam a PE-t, de a keresztmetszete egyezett a fázisvezetőével és tudtom szerint ez egy mai panellakásnál bőven elég és még az előírásoknak is megfelel. Ez a 80-as évek progresszív fejlesztése volt, sajnos a lakásokat is a tápellátási gerinc szellemében szerelték. Manapság egy kicsit "visszavettünk" a három vagy ötvezetős (mért) lakáscsatlakozásokkal.