Elosztószekrény kivitelezése

Indította balzsi, 2013. január 02., 18:46:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Marton

Értelmetlennek tartom a 3f.20A kisautomata után kötni az 5db B16A-es kisautomatát. Ha leold valamiért a műhely  20A-es védelme, a lakás egy jelentős része is áram nélkül marad. Tehát elébe köttendő a 16A-s leágazások.
Az időrelét milyen beállítással használnád? Szine alapján "tele" gyártmányu multifunkciós lehet, E1ZMQ10. A rajzjel szerint kikapcsolás késleltetőként lenne, valójában erre is van szükség. Viszont a beállított Wu-nál tápellátás esetén csupán a  skálák alapján 10secundumig szellőztet. Ahhoz, hogy késleltetve kapcsolja ki a szellőzést, R típust kell beállítani, a most A1-re kötött kapcsoló szálat a B1-re köttendő, A1-re pedig a B10A-es kisautomata feszültsége köttendő. Az időskálán az utánszellőzés idejét kell beállítani, jelenleg 10 secundumnak látom. Vagy más a szándékod? Az időkapcsoló érintkezője rosszul van ábrázolva én verzióm szerint, most meghúzás késleltetett, ide elengedés késleltetett kell a tekercs jel szerint is. Azaz a félkör jel az érintkezőnél fordíts ellenkezőjére. Rajzot mellékelem.

Bocs, a rajzon a K1, K2 ugyanaz az időrelé, feltöltés után vettem észre az automatikus számozás miatti hibát!

balzsi

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. január 02., 23:53:45 DÉLUTÁN
Értelmetlennek tartom a 3f.20A kisautomata után kötni az 5db B16A-es kisautomatát. Ha leold valamiért a műhely  20A-es védelme, a lakás egy jelentős része is áram nélkül marad. Tehát elébe köttendő a 16A-s leágazások.
Az időrelét milyen beállítással használnád? Szine alapján "tele" gyártmányu multifunkciós lehet, E1ZMQ10. A rajzjel szerint kikapcsolás késleltetőként lenne, valójában erre is van szükség. Viszont a beállított Wu-nál tápellátás esetén csupán a  skálák alapján 10secundumig szellőztet. Ahhoz, hogy késleltetve kapcsolja ki a szellőzést, R típust kell beállítani, a most A1-re kötött kapcsoló szálat a B1-re köttendő, A1-re pedig a B10A-es kisautomata feszültsége köttendő. Az időskálán az utánszellőzés idejét kell beállítani, jelenleg 10 secundumnak látom. Vagy más a szándékod? Az időkapcsoló érintkezője rosszul van ábrázolva én verzióm szerint, most meghúzás késleltetett, ide elengedés késleltetett kell a tekercs jel szerint is. Azaz a félkör jel az érintkezőnél fordíts ellenkezőjére. Rajzot mellékelem.

Bocs, a rajzon a K1, K2 ugyanaz az időrelé, feltöltés után vettem észre az automatikus számozás miatti hibát!

Kedves Marton!

Ma ismét a háznál ténykedtem és elvégeztem néhány módosítást az ötleteid alapján. A B16A-es kismegszakítókat közvetlenül a Fi relére kötöttem, így ki lett iktatva a 3 fázisú C20A-es. Miután bekötöttem a szekrényt, bennem is felmerült ez a kérdés, hogy ez helytelen sorrend lehet, csak akkor arra gondoltam, ha a C20A-est leveri valami, akkor vélhetőleg a méretlen oldalon lévő is leold amennyiben a szolgáltató majd a cserénél  vélhetőleg B20A-est rak be. Az időrelének ismét nekifutottam. Beszereléskor én gyakorlatoztam vele, kipróbáltam a Te verziódat is úgy, hogy fogtam egy vezeték darabot és így hozzáértetve a rögzítőcsavarhoz próbáltam működtetni. Akkor sem sikerült, meg ma is megszívatott először, ugyanis kicsavartan valamiért nem vezette az áramot rendesen, csak miután a helyére dugtam a vezetéket, akkor kezdett ebben a beállításban működni. Így hála Neked, megmaradt egy sima kapcsolóm, a nyomókapcsolóm meg nem feleslegesen lett megvéve.  :) Az időrelé akkor "próbaidőre" volt állítva, valójában 5 percen akarom üzemeltetni, már át is van állítva. A rajzot is kijavítottam, ez a jelenlegi bekötés.

Marton

balzsi!
Igen, így már jónak tartom.
Ha rövidzárlat van bármelyik leágazásnál, még ha 6A-re is lenne biztosítva, ezzel egyidejüleg a mérő alatti B-s karakterisztikájú főbiztosíték is biztosan kiold. Legfeljebb egy túlterhelési helyzetben lenne így igaz. Tehát az elöző elképzelésed a gyakorlatban nem helytálló. Tehát jobb az utóbbi átkötés szerinti megoldás.
Egy olyan relét vagy bármi hasonlót, ha bekötés nélkül tesztelsz úgy, hogy a vezetéket csak időlegesen hozzáérinted a bekötő csavarhoz az félre vezethet. Ugyanis ilyen esetben mindig meg kell húzni a bekötő csavart vezeték nélkül is, mert laza csavar állásnál nem garantált, hogy a csavar és a bekötési pont megfelelően érintkezik. Ezért nem az történt próbálkozáskor mit vártál mint amikor ténylegesen bekötötted a vezetéket. Ilyen szituáció szinte minden kengyeles szorításu kötőelemre, sorkapocsra igaz lehet. (Pl. Weidmüller, Phoenix, stb. elemes sorkapcsok is)

Gyurmaúr(fi-relé)

Idézetet írta: Marton Dátum 2013. január 03., 20:53:30 DÉLUTÁN
Ha rövidzárlat van bármelyik leágazásnál, még ha 6A-re is lenne biztosítva, ezzel egyidejüleg a mérő alatti B-s karakterisztikájú főbiztosíték is biztosan kiold.

Ez mindig így van? Tényleg, jó ez így, kellőképpen szelektívnek nevezhető-e így mondjuk egy olyan családiház vill rendszere, ahol esetleg 3x32, netán 3x40A betáp van (tehát C40A-s kismegszakítók vannak az órá(k)nál és mondjuk az egyik melléképületben keletkezik egy zárlat mondjuk egy C10A-es kismegszakítóval biztosított Á.K-n?
Mi erről a véleményetek, mármint hogy elvárható-e az egyes fogyasztókat védő Db olvadóbiztiktől, kismeszakítóktól, hogy kellő hatékonysággal legyenek képesek kezelni az által védett Á.K-n fellépő zárlatokat? Nyilván nem várhatunk ezen a téren csodát, ha az óránál C40A-es, míg mondjuk a fészer felé menő kábelnél B40A-es a kismegszakító... :(

flatskerrobert

Gyúrmaúr! Mit szerettél volna kérdezni?

"Mi erről a véleményetek, mármint hogy elvárható-e az egyes fogyasztókat védő Db olvadóbiztiktől, kismeszakítóktól, hogy kellő hatékonysággal legyenek képesek kezelni az által védett Á.K-n fellépő zárlatokat? Nyilván nem várhatunk ezen a téren csodát, ha az óránál C40A-es, míg mondjuk a fészer felé menő kábelnél B40A-es a kismegszakító... :(  "


Az biztos, hogy a C40 A méretlen bizti meg a B40 A elmenő bizti nem lesz szelektív. De még az is lehet, hogy a C40 A méretlen bizti meg a C 10A áramkör bizti sem lesz szelektív, nyilván nagy mértékben függ a távolságoktól, kötésektől stb.
FR.

Gyurmaúr(fi-relé)

Robi, hát kábé ezt, azaz hogy mi kell ahhoz, hogy igenis rövidzárlat esetén is szelektív legyen ,lehessen egy lakóépület vill hálózata, ugyanúgy, mint egy nem lakóépületé, hiszen abban biztosak lehetünk, hogy mondjuk egy 200A-es betáppal rendelkező, mondjuk fröccsöntő üzem egyik armatúrájában, vagy valamelyik erőtáviteli Á.K-ján bekövetkező rövidzárlat nemhogy a 200A-es késes főbiztit, de még az adott alelosztót tápláló 63A-es DbIII-as olvadóbiztit sem oldja le, max a gyengélkedő és emiatt zárlatot okozó gép Dafr 324-es dugalját tápláló C25A-s kismegszakítót. Legalábbis, ezt mindenki így képzeli,  óhajtja, szeretné...
Tehát, milyen -pl. kábel, biztosítók és vagy kismegszakítók közti- távolságoknak kell lenniök, hogy ez a szelektivitás bekövetkezzen? Erről is érdemes egy jót értekeznünk...