Keringető szivattyú vezérlése relével

Indította frenkie-z, 2021. október 10., 10:03:52 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

frenkie-z

Idézetet írta: Sztrogoff Dátum 2021. október 24., 23:41:20 DÉLUTÁN
Itt még valami nem stimmel. 100 Ohm az kifűt egy fürdőszobát (529 W).

Utánanézve abban a szövegben, ahol ez angolul írva volt, az alatta levő ábrán 200 V AC-re 10 kohmos ellenállás van megadva... az már elképzelhetőbb.  De mondjuk nem tudok határozottan állást foglalni, mivel ssr-ben nem vagyok otthon. De egy 10 k-s ellenállást - ha találsz 15 W-osat - gondolom, rizikó nélkül odakapcsolhatsz, és kipróbálhatod, azzal kikapcsol-e.

Találtam 10k 25W-os ellenállást, kipróbálom vele. De ugye ez azt jelenti, hogy gyakrolatilag a szivattyú fogasztása kiegészül még 25W-tal? Furcsa ez az egész, hogy miért nem tud az SSR kis teljesítmény mellett is megfeleően zárni, sajnos nem értek hozzá. A leírásban szerepelt még, hogy szükséges egy 100nF kondenzátor is az ellenállás mellé. Erre miért van szükség? Az alábbi kettő kondenzátorból melyik a megfelelő?
https://www.hqelektronika.hu/hu/keramia-kondenzator-100nf-100vdc-20-cc-100n-100v
https://www.hqelektronika.hu/hu/kondenzator-100nf-1000v-20-polieszter-rm-225-c100n-1000-mkt
Köszönöm, hogy segítetek.

Üdv.
Zoli


Sztrogoff

Kondenzátorral kapcsolatban nem tudok állást foglalni, de a 10 k ellenállás nem jelent 15 W fogyasztást, csak kb 6 W-ot (névleges feszkón). Az is fölösleges, de hát ha motornál így kell. Azért 15 W-os, hogy ne legyen túl forró, illetve ne hibásodjon meg. A 25 W-os meg még jobban bírja, de az is csak 6 W-ot eszik.

Simon Endre

A cetrifugál szivttyu zárt szelepekke nem "szenved" csak nem ésszerüen üzemel. Én SST helyett sima reléket használnák avval nincsek problémák.

S/K

...ahogy az előttem szóló írta.
Sima 1 modulos 2 zárós relével megoldható. Termosztát működteti a relét.

frenkie-z

Igen, így is indult a történet, de aztán azt a javaslatot kaptam, hogy a sima relé tönkreteszi hosszú távon a szivattyút. Gondolom a tanácsadó tapasztalat, vagy valamilyen ismeret  alapján mondta ezt. Egy két nap múlva megjön az ellenállás és a kondenzátor, remélem ez majd megoldja a problémát és utána rendesen kapcsolnak majd az SSR relék. Megírom majd. :)

S/K

Milyen módon/úton teszi tönkre? A relé tekercsén átfolyó árammal? Mert azzal semmilyen kapcsolatban nincs a szivattyú.
Nálam kb 18 éve így működik. Termosztát kapcsolja a relét ami a szivattyút és a zónaszelepet. A külső hőmérsékleti termosztát is egy relét kapcsol ami elejt ha a külső hőmérséklet eléri a 15 fokot, vagy ami be van állítva. Ilyenkor kikapcsol a fűtőbetét és egy időkapcsolón keresztül még 2 órán át keringeti a vizet a szivattyú.

Atis57

Idézetet írta: S/K Dátum 2021. október 26., 07:09:07 DÉLELŐTT
Milyen módon/úton teszi tönkre? A relé tekercsén átfolyó árammal? Mert azzal semmilyen kapcsolatban nincs a szivattyú.
Nálam kb 18 éve így működik. Termosztát kapcsolja a relét ami a szivattyút és a zónaszelepet. A külső hőmérsékleti termosztát is egy relét kapcsol ami elejt ha a külső hőmérséklet eléri a 15 fokot, vagy ami be van állítva. Ilyenkor kikapcsol a fűtőbetét és egy időkapcsolón keresztül még 2 órán át keringeti a vizet a szivattyú.

Szia!
Sajna a tapasztalat; a relével kapcsolt  elektronikából kevés birja ki a 2-t évet.
A bármely fázishelyzetben bekövetkező ki---néha bekapcsolás. Valószinűleg az iv kellemes hatása sokat lendit ezen.
régebben"játszottunk ilyennel" soros R,L,C tagon nagyszerű feszültemelkedést lehet előidézni.
Látványban olyan volt ,mint amikor a 220V 60W izzót 380---5000 v ra rádugod.

Gondolom ismerős;  a 10 izzó van a folyosón ,és a 8. mindig kiég esete.

Atis57

Idézetet írta: Atis57 Dátum 2021. október 27., 12:38:12 DÉLUTÁN
Idézetet írta: S/K Dátum 2021. október 26., 07:09:07 DÉLELŐTT
Milyen módon/úton teszi tönkre? A relé tekercsén átfolyó árammal? Mert azzal semmilyen kapcsolatban nincs a szivattyú.
Nálam kb 18 éve így működik. Termosztát kapcsolja a relét ami a szivattyút és a zónaszelepet. A külső hőmérsékleti termosztát is egy relét kapcsol ami elejt ha a külső hőmérséklet eléri a 15 fokot, vagy ami be van állítva. Ilyenkor kikapcsol a fűtőbetét és egy időkapcsolón keresztül még 2 órán át keringeti a vizet a szivattyú.

Szia!
Sajna a tapasztalat; a relével kapcsolt  elektronikából kevés birja ki a 2-t évet.
A bármely fázishelyzetben bekövetkező ki---néha bekapcsolás. Valószinűleg az iv kellemes hatása sokat lendit ezen.
régebben"játszottunk ilyennel" soros R,L,C tagon nagyszerű feszültemelkedést lehet előidézni.
Látványban olyan volt ,mint amikor a 220V 60W izzót 380---5000 v ra rádugod.

Gondolom ismerős;  a 10 izzó van a folyosón ,és a 8. mindig kiég esete.
Azért ez 550 V lett volna.

S/K

Elhiszem, persze hogy létezik ez a jelenség. Valószínű nálam azért nem megy tönkre, mert a hagyományos  3 sebességes, elektronika nélküli szivattyúk vannak.

Simon Endre

Temészetesen az SST van alkamazva nálam is, nagyo jól bevált csak a két tartalék minek lett vásárolva azt nem tudom mert én nem kérterm őket. A megrendelő egy kissé bizalmatlan volt mert hogy ez "sihi" a főáramkörben.