Napelem telepítés, megtérülési tapasztalatok

Indította Novill, 2019. július 20., 08:44:20 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Novill

Manapság a napelemek telepítése láthatóan növekszik. Egyre több villanyszerelő áll át ezek telepítésére. A gyakorlatban mennyire követik a jogszabályok és műszaki előírások betartását. Gondolok itt a tűzvédelmi előírások , figyelemmel a TVMI  előírásira , valamint az MSZ HD 60364 szabvány sorozat és MSZ EN 62446 előírásaira.  A megtérülési tapasztalatok hogyan alakulnak.  A telepítésnél a szolár kábelek  keresztmetszete, védő összekötő vezeték, villámvédelmi és túlfeszültség védelem vonatkozásai, erősáramú hálózat keresztmetszet, áramvédő kapcsoló, erős és gyengeáramú oldal leválasztása, üzembe helyezési dokumentáció, kérdésekre való kitérésekkel.

tothgyula

A Tisztelt megrendelő is letöltheti a TVMI-t (módosítása 2018.07.02-től), és áttanulmányozhatja az előírásokat.
Az MSZ HD 60364-7-712:2016 szabványt már nem vagyok biztos benne, hogy minden kivitelező villanyszerelő ismeri!

A PV rendszer létesítésekor pedig a felülvizsgálatok szakszerűsége is kérdéses lehet?
Tervezők szerint a beruházás megtérülési ideje 12-13év.Ebben vannak kétségeim, nemcsak nekem.
Az "Elektrotechnika" ezévi első számában olvasható egy szakcikk a napelemek termelésével kapcsolatosan.
Németországi adatokat is olvastam, mely szerint a beépített PV teljesítménynek csak kb.20-30%-a termelődik meg éves szinten. Ugyancsak az "Elektrotechnika" legutóbbi száma foglalkozik a hőszivattyús rendszerekkel. Az EU-n belül már 10millió készülék üzemel.Pl.Hollandia 2050-re célul tűzte ki a teljes lakosság leválasztását a gázhálózatról.Az EU-s szabályozásnak megfelelően minden új épületnek 2021 után közel nulla energiaigényű épületnek kell lennie.A besorolásmegszerzéséhez fatüzelésű kazánnal,napelemmel, napkollektorokkal, hőszivattyúkkal vagy más megújuló energiát hasznosító rendszerrel kell rendelkeznie.

Novill

Minap felkértek egy napelemes ház üzembe helyezés elötli felülvizsgálatára. Át küldtek néhány ez évi minősítő iratot mintaként, nagyon meg voltam lepődve a minősítő iratok szakszerűtlenségéről. (Nem élő rendeletre hivatkozás, hiányzó szabvány hivatkozás, stb.)  Az egész telepítésnél látszik a spórolás a nagyobb profit érdekében.  Az advesz óráknál a telepítés előtti fogyasztás több esetben  jelentősen eltért a telepítés utáni fogyasztás változatlan terhelés esetén.

Novill

Nagy dívat lett a napelem telepités manapság. Megosztom veletek a ma látott átadott napelemrendszert és a regisztrált villanyszerelő által  elkészitett mérőhely megtekintése után tapasztalt műszaki megvalósulást.:
Kb 35-40m-re az invertől van az első házi elosztó és az ad-vesz óra. Ez 3x1,5-es MBCU jellegű kábellal van össze kötve az elosztó tábla kismegszakitó bejővő oldalra. Az L1 és Pe pont között hurokban 63,2 ohm mérhető, az L1 és nulla között 0,25 ohm hurokban mérve. ÁVK nincs telepitve. A pv elelemek tartói MKh 6-os z/s vezetékkel rákötve az inverterre és innen a túlfesz védelembe csatlakoztatva a 1,5-es pe vezetővel együtt kötve. Természetesen a 6-os vezeték nincs összekötve az első házi elosztó pe pontjával. Az inverter melletti elosztóban található az ac oldal védelme C II 25 A kismegszakitóval és leválasztó kapcsolóval. A mérőnél C 20A a védelem.  A  solár kábelek szadadon- és lépésálló gégecsőben vezetve a látható helyeken.

Úgy gondolom itt a kivitelezés érintésvédelmi szempontból hemzseng a sok hibától!

Várom a szakmai véleményeket, hogy ebből le tudják vonni a kollégák, hogy mit szabad és mit nem. A hiányosságok elkövetöi mire számithatnak a késöbbiekben.

Fecó

A végére valaszolva: sok megrendelésre és bevételre, mert retorzió az nincs...

Tapatalkkal küldve az én HTC U11 eszközömről


S/K

"Hol itt a baj?" kérdezné Bendegúz.
Mindenki boldog. Megrendelő azért mert működik a rendszer és "termelek áramot, pörög vissza a mérőm", kivitelező meg megkapta érte a pénzét azt "mehetünk a következőhöz".
Visszatérve a címhez. A megtérülés minden egyes rendszernél más. Több tényezőtől függ. Tájolás, teljesítmény, épület fogyasztása stb. Általában a lakossági 4-6 kW rendszernél 3-5 év a megtérülés. (addig míg nincs napelem adó)
Előbb-utóbb valamit be kell vezetni az áramszolgáltatónak mert mi történik ha mindenhol visszatermelés lesz. (lásd ausztria, németország, mindenhol "leng" a hálózat. Nem győzik ki-be kapcsolgatni/szabályozni az erőműveket -persze ez nem ilyen egyszerű ahogy le van írva - és ha nincs napsütés akkor meg veszik az energiát. Azt is atomból előállítottat amiket ők megszüntettek...)

tothgyula

A hálózati lengésről a legutóbbi "Elektrotechnika 2021/04. száma 28. oldalán ír az alábbi címmel.
"NAF villamosenergia-hálózat meddőteljesítmény-áramlásainak iteráció nélküli, közelítő számítása."
Hasznos cikk a szakmai berkekben dolgozó Kollégáknak!

istvan01

Megtérülési tapasztalás nálam. 2013-ban 9db 245Wp névleges teljesítményű panel került ferde tetőmre, tájolás déltől nyugat felé 15fok. Telepítéskor az Alföldre és tájolás szerint statisztikai éves 1100kWh/kWp adattal kb 15év beruházás megtérüléssel tudtam számolni. (Azóta azonos kapacitású  napelem telepített árak kb 30-35%-al csökkentek).

Folyamatosan vezetem a napelem termelést, mellette persze a saját fogyasztásomat is. Első években teljesült az éves várható termelés, 1100-1150kWh/kWp/év értékem volt. Azóta ez csökkent, manapság csak 1050-1060kWh/kWp/évnél tartok. Jelen helyzetben, ha nem romlik tovább a hatásfok/napos idők száma, akkor még mindig 10,5év a teljes megtérülés. Ebben a számításban a napelem kWh számlálója egy kicsit csal lefelé, DÁMÁSZ kalibrált fogyasztás mérőn mérve a napelem termelés hálózat felé kb 5-10% több, így a megtérülésem 2031előtt várható ha nem romlik a hatásfok tovább, vagy nem veri szét egy zúzós jégeső a táblákat.