Szabványos feliratozások vezetékeken, kötődobozokon

Indította Gyula, 2019. március 05., 11:38:27 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Gyula

Sziasztok!

Az merült fel, hogy kötődobozokat kötelező-e feliratozni? Ha igen, melyik szabvány vonatkozik rá? Van-e előírt módszer? Pl. lehet-e alkoholos filccel feliratozni, vagy csak címkenyomtatóval? Mit kell pontosan ráírni?
Az elosztó szekrényben a kismegszakítókat rendszerint csak számozzuk (1,2,3,stb) és egy táblázatot ragasztunk az elosztó szekrénybe, amin rajta van hogy pl az 1-es kismegszakító az előszoba világítás.  Elég ráírni ezt a számot a kötődobozra? Szerintem nem kell feliratozni a kötő dobozokat, én nem tudok ilyen szabványról. Nem is láttam még hogy pl egy lakásban vagy irodában a kötő dobozon felirat lenne - leszámítva a tűzjelző hálózatot -, sőt inkább el is takarják (gletteléssel, tapétával). Nektek mi a véleményetek? Mikor kötelező feliratozni - ha kötelező? Egyáltalán van értelme? Mert mondjuk ha a 16-os áramkör vezetéke belemegy egy kötődobozba és onnan elágazik két dugalj felé, akkor attól még mindkét dugalj a 16-os áramkörön lesz, így az áramkörön lévő kötődoboz is a 16-os áramkörön lesz. A vezetékek feliratozottak amúgy. A megrendelő most utólag kitalálta ui hogy feliratozzuk. Van ami oldalfalon van süllyesztve és van ami álmennyezet felett.

A másik kérdés a vezetékek szabályos feliratozása. Meglévő elektromos hálózat lett kicsit átépítve, bővítve egy másik helyen. Az eredeti kábeleket (MT) meghagytuk, csak új lámpatestek kerültek rájuk. Van olyan kábel amit megszüntettünk, de ott hagytuk hátha később kell még valamire. Ezeket az elosztó szekrényből kikötöttük és kihúztuk. Az elosztó szekrényben az eredeti egyvonalas terven szereplő kiépítés így értelem szerűen megváltozott. Ezért új egyvonalas terv készült és lesz komplett első üzembe helyezési is a megfelelő mérési jegyzőkönyvekkel. A vezetékeket annak idején alkoholos filccel feliratozták, pl 5-ös kismegszakítóra kötött vezetékre 5-ös szám került. Kell-e újra feliratozni a vezetékeket, vagy elég az egyvonalason feltüntetni, hogy mostantól a 3-as kismegszakítóra az 5-ös vezeték van kötve? Erre milyen szabvány van? A vezetékek álmennyezet fölött futnak.

Köszönöm a válaszokat.


Fecó

Hát, akkor kezdjük.  Megpróbálok a szabványban található dolgokra hagyatkozni, mert kérni mindent lehet...

Kábelek, vezetékek jelölése, MSZ HD 60364-5-51:2010 ezt kérné:

"A kábel- és vezetékrendszereket úgy kell elhelyezni vagy megjelölni, hogy a villamos berendezés ellenőrzése, vizsgálata, javítása vagy átalakítása esetén könnyen azonosíthatóak legyenek."

Nos, ezt jól oszd be, mert ahány ember, annak annyiféle a "könnyen azonosítható"

Kéri még a szabvány, hogy ahol alkalmazható, oda készíts kapcsolási rajzot, táblázatot, melyben szerepel az áramkörök típusa, felépítése, és azok a jellemzők, amelyek a védelmi és kapcsolókészülékek azonosításához, és helyük meghatározásához szükséges. Nos, hogy mit jelent az "ahol alkalmazható" kifejezés (ezt a szabványból vettem) nem tudom. De az ellenőrzés MSZ HD 60364-6 szerint ezeket a dolgokat szemrevételezéssel ellenőrizni is kell.

A vezetékrendszereket és terhelhetőségeket jelenleg az MSZ HD 60364-5-52:2011 tartalmazza, ebben lehet hogy van még a jelölésekre vonatkozó előírás, de angol nyelven íródott, és mivel hivatalos fordítást csak az MSZT csinálhat, nem tudom ebben van-e hasznos dolog a táblázatokon kívül, lehet a többiek megírják.

Az elosztóberendezésekre az MSZ EN 61439 rendelkezik. Ott, a felíratok milyenségéről azt írja, ha gravírozott, öntött, sajtolt, laminált, akkor biztosan jó, ha nem akkor mártsd be a rongyodat egy kis vízbe, suvikszold a feliratot 15 másodpercig, majd benzin, még 15 másodperc, és ha nem tudod eltávolítani, akkor megfelel.
Ír még olyat is, ha az áramköri felépítés nem nyilvánvaló a beépített készülékek tényleges elrendezéséből, akkor megfelelő tájékoztatást kell nyújtani például kapcsolási rajzok vagy táblázatok formájában. Ez ismét egy szubjektív dolog. Aztán még a berendezésen belül legyen lehetséges az egyes áramkörök és védelmi eszközeik azonosítása. Az azonosítási címkék olvashatók, tartósak és a fizikai környezethez megfelelőek legyenek. De ez legalább le van írva fehéren feketén.

Nos, hogy a kötődobozokkal mit csinálj, nincs számomra egyértelmű leírás, de aki kéri, az indokolja meg mi írja elő pontosan. Nyilván nem tilos ellátni felirattal, mondjuk hogy milyen jelű elosztóhoz tartozik, és hányas áramkör, de előírás mint látod csak a kábelek jelölésére van, de nem írja elő hogy mit írjál rá és mivel, csak hogy jelöld meg hogy könnyen azonosítható legyen. De remélem ezt más is olvassa, és azonnal korrigál engem is, rögtön a szabványi hivatkozásokat közzé téve. Ajánlom még figyelmedbe az MSZ EN 60445:2018 szabványt, ismét csak angol nyelven. Sok sikert hozzá. Én azt vallom, aki kér tőled valamit, az indokolja is meg milyen előírás és szabvány alapján kéri ezt pontosan, hiszen a műszaki életben ennek kell megfelelni és nem a hóbortoknak és vélt dolgoknak. Hiszen neked is meg kell ismerni azt az előírást, ami alapján meg tudod csinálni a feliratozást. De sajnos sok esetben mindenki csak kér vagy megkövetel valamit mert "úgy kell" vagy "úgy szokták" esetleg az általánosan használt "ez már régóta elő van írva" speciális műszaki kelléktár alapján...

Gyula

Akkor ha jól értem, vezetékre nincsen semmilyen előírás feliratozásra? Mert pl egy MT a szigetelés roncsolódása nélkül aligha áll ki egy benzines suvickolást, illetve nem sok értelme van, mivel maga a kábel nem oldószer álló, így ha benzin éri akkor feliratostul megy tönkre. :)

nyaki

Má' hogyne lenne. Fecó megadta a szabványszámokat is.
Ha pl. egy süllyesztett lakáselosztót veszünk alapul, akkor nem feltétlen van szükség rá, de mindenképpen javasolt, ám egy ipari jellegű épület elosztószekrényébe érkező vezetékeknél előírás.

S/K



Mindenhol. Nincs ipari, lakossági  stb kivitelezési mód megnevezve.

Kábelek, vezetékek jelölése, MSZ HD 60364-5-51:2010 ezt kérné:

"A kábel- és vezetékrendszereket úgy kell elhelyezni vagy megjelölni, hogy a villamos berendezés ellenőrzése, vizsgálata, javítása vagy átalakítása esetén könnyen azonosíthatóak legyenek."

Idézetet írta: Gyula Dátum 2019. március 06., 11:05:24 DÉLELŐTT
Akkor ha jól értem, vezetékre nincsen semmilyen előírás feliratozásra? Mert pl egy MT a szigetelés roncsolódása nélkül aligha áll ki egy benzines suvickolást, illetve nem sok értelme van, mivel maga a kábel nem oldószer álló, így ha benzin éri akkor feliratostul megy tönkre. :)

Nem a kábelt suvickolod, hanem a kábelen elhelyezett jelölőn lévő feliratot.
Alkoholos filctoll eleve kizárva.





Simon Endre

Céges munkáknál eleve profi jelölőket használtam voltak ilyenek mára 60-as évek óta (igaz csak a siemens koprodukciós munkáknál) de tussal írható papírbetétes vezetékvégek és PVC csóvek is megfeleltek, később a partex és rotex jelölők, igényes munkákhoz nyomtatott-laminált polietilén "csövek". A kábelek azonosítására külön metodika szolgál ezt a BSF módszere szerin ipari területen magam is alkalmaztam valamint a magyar VILATI is jó rendszert dolgozott ki (csak nem alkalmazták jól a kivitelezői.) Jelentős ideje a liftesektől koppintott morse jelrenszert alkalmazok ez azért jó mert kevés elemmel nem irányfüggü azonosítást haznál és a jelölésre oldószeres hibajavító vagy a szigetelésen ejtett karc  szolgál, vastagabb szigetelésen a hibajavítóval felhúzott "alapra" jól olvasaható szöveg is felvihető pl. kábelköpenyre. Természetesen legyem mit felírni, tehát tervnek mindenképp kell lennie. Sorkapcsok rendeződobozban Xn-nn típusazonosítóval a dobozok BX-nn azonosítóval ellátva. Gyártási területeken N-nnn helyszín azonosító használatos. Kisebb családiházas munkáknál egy nagyobb alprajzra minden ráfér de ez sem szabad megspórolni. Az igazi az egyvonalas áramköti vázlat némi táblázattal megspékelve.

bandit