Spot lámpa beépítése

Indította petike199600, 2012. december 14., 07:07:08 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

MM

Ha hozzáértő szakember tette föl a gipszkartont, akkor minden bizonnyal párnafát rakott föl és ehhez fogatta a gipszkartont. meg kell tudnod a párnafák elhelyezését és összevetni a leendő világítási áramkör nyomvonalával, ha szerencséd van szabad az út a lámpatestek között

Szelei

Idézetet írta: recens Dátum 2013. október 30., 18:41:00 DÉLUTÁN
Akkor a legjobb megoldás a 12V biztonsági trafó, de akkor 12 V –ósra kell cserélni a GU 10 izzókat.
Hát az a baj, hogy nem 1-2 db-ról lenne szó.

Ha át szereled a foglalatot  12 V-osra biztosan ugrik a garancia! Viszont ha a foglalatot rögzítő csavar egyikét cseréled hosszabbra és használod földelésnek nem kötnek bele. Baleset esetén nem az átalakítás a gond hanem a földelés hiánya!

Vannak olyan spot-lámpák aminek külön tartó alap lemeze van és magát a lápát a saját előre föl szerelt tartóra kell rögzíteni két csavarral, itt az alaptartóra már lehet a furatokba csavarral rögzíteni a földelést.

recens

Úgy gondoltam, hogy a GU 10 foglalatokat cserélem MR 16 ra és 12v led izzót teszek bele.
Amúgy GU 10 foglalatba 12v ledes-sel találkoztatok valahol?  (akkor nem kell foglalatot cserélni)

Szelei

12 V-os biztosan nem fogsz találni mert a foglalattal van megkülönböztetve a 12 és 230 V. stabilabb is a szigetelése és ez által érinthetetlen is az érintkező. míg a 12 V-os kialakítás esetén könnyedén érinthető a feszültség alatti kivezetés. esetleges izzótörés esetén is érezhetően gyengébb a védelem 12 V-szerelésnél.

Marad a foglalat csere. De én a helyedben csak fúrnék egy 3-as csavarnak furatot és egy kadmiumozott lencsefejű csavarral meg oldanám.

Fecó

A gyártók egy része azért jelzi a terméken amit kell:


Üzenet összefûzve: 2013. október 31., 18:22:59 DÉLUTÁN

GU 10-es foglalattal kettős szigetelésű a termék, és a háromszögben lévő F betű jelzi, hogy még éghető felületre is szerelhető. Természetesen az izzó feletti hűlésnek biztosítva kell legyen gondolom.

recens

üdv

ezt minap találtam meg újra:már egyszer olvastam csak nem tudtam, hogy hol

igazoló link:
Navigálás a változó előírások tengerében IV.

Bakik
Egy gyakorlatban sokszor elszúrt gyakorlati példával lehet szemléltetni a SELV érintésvédelmi mód lényegét. Egyre inkább terjed a LED-es világítás. Viszonylag olcsók a gipszkartonba pattintható lámpatestek. Kínálnak az árusok kereket, mattot, négyszögletest, mintást, és adják hozzá az MR16 (GU5.3) foglalatot, 12 V-ra. Azonban sokszor GU10-es, ami 230 V-os, foglalat kerül a lámpatestbe. A probléma az, hogy ezek SELV érintésvédelmi módba tartozó szerkezetek, nincs védővezetőjük. Pedig kellene, mivel nem is kettős vagy megerősített szigetelésűek. Ha meghibásodás esetén 230 V kerül a burkolatra, nem fog a kioldószerv megszólalni. Abba már bele sem merek gondolni, hogy valaki fürdőszobába I-es, II-es sávba rak ilyet.


VILLAMOSMÉRNÖK, MŰSZAKI FELÜGYELŐ írta.


Most akkor kettős szigetelésű vagy mi?


Üzenet összefûzve: 2013. október 31., 20:07:15 DÉLUTÁN

Fecó feltöltött képén viszont látszik a kettő szigetelés jelzése ezért
én úgy gondolom, ha ez rajt van a terméken, akkor nem kell  külön érintésvédelemmel ellátni.

Fecó

Szerintem ha a terméken egyértelműen látszik és jól azonosítható a kettős szigetelés jelzése, akkor azt el kell fogadni. A fotón nem látszik jól, de műszakilag úgy van megoldva a csatlakozás, hogy egy kis lemez rögzíti a sorkapcsot egy műanyag házban, a feszítőrugó tartja a helyén, ide van bekötve a foglalat. A foglalat teljesen hagyományos porcelán GU10-es. Fenntartom azt is, hogy attól mert az egyik spot kettős szigetelésű, attól még a másik nem biztos, bár azért ezek egyszerű kialakítású dolgok...

SimJoci

Üdvözlet

A süllyeszthető spot lámpák kereteinek többsége nem rendelkezik PE érintkezővel mert azokhoz "hivatalosan" 12V-os foglalatot adnak. Viszont abba a keretbe lehet 230V GU10 izzót is tenni, ahhoz pedig már illő lenne a PE érintkező is.
Én a süllyeszthető spot lámpák közül még csak az E27 foglalattal szerelt változaton láttam védőérintkezőt.
Gyakran felmerülő probléma ÉV felülvizsgálatnál hogy a GU10 foglalattal szerelt lámpáknál nincs PE érintkező.