Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Zappa

Természetesen nem tesz jót a mûanyagnak,de egy megfelelõ méretû sodrony levezetõ nem melegedhet fel annyira,hogy kárt tegyen benne.Inkább azt vizsgálnám,hogy a szellõzõ mögött egy méter távolságon belül milyen elszívó található.Ott lehet érdekes a levezetõ helye. 

Safety

Véleményem szerint nem kell aggódni, a levezetõ hõmérséklete szinte soha nem emelkedik 100 oC fölé, azt is csak nagyon rövid idõre, ezért a mûanyagcsõ megolvadásával, pláne kigyulladásával nem kell számolni. Gondoljatok a nádtetõs házaknál alkalmazott megoldásra, amikor a felfogót átviszik az éghetõ nádon keresztül a tetõtérbe, és a levezetõ a szintén éghetõ eresz alatt áthaladva csatlakozik a földelõhöz.  A villámvédelmi felülvizsgálók könyvében maga Horváth professzor úr is így tartja helyesnek.

Novill

Elméletileg és gyakorlatilag igazatok van, hogy nem kell pánikba esni egy jól méretezett villámvédelmi rendszer esetén. De én már találkoztam rosszul méretezett villámvédelmi rendszerrel, ahol a felfogó vezetõ villámcsapásnál meg kereste a számára legmegfelelõbb helyet, és az átívelési helyen még a felfogó vezetõt is (elégette) megolvasztotta. Szerencsére a gyakorlatban ritkán fordul elõ.

Zappa

Holnap kezdem egy 64x13m es 14m magas panel új villámhárítójának a munkálatait.Egy kollégám megbuktatta,hozzáteszem jogosan.Amikor újraszigetelték a tetõt a kavicságyat leszedték de vissza már nem került.Kaviccsal beszórt szurkospapír került rá.Ezzel nincs baj már mindenhol ezt használják,de a villámvédelmet eléggé összekuszálták.Amúgy sem lenne jó mert a tetõ T4 helyett T5 be került és nincs meg a C fokozatnak megfelelõ távolság.A kolléga a felülvizsgálati jegyzõkönyvben hozzá írta,hogy vagy felújítják vagy leszedik.A közös képviselõt elég volt meggyõzni arról,hogy ne szedjük le,ne újítsuk fel,hanem csinálok nekik egy újat.Az jobb is meg olcsóbb is.Igaz hogy nem kötelezõ rá de attól még a villám megtalálja,és akkor mi lesz?Gyûjtenek épület és a hálózat felújításra?
A másik a pénz.Csak úgy kezdem el a munkát ha a lakók már összedobták az árát.Én a fillér elõleget sem kérek de ha kész a munka azonnal kérem a pénzem.
Ma szóltak hogy 10000ft híján meg van a pénz.Azt meg szerintem elengedem nekik.
Nem is bánom,két hete a 40 fokos melegben öt perc alatt míg lézerrel körbemértem,biztos kiizzadtam egy liter vizet.Most már barátságosabb idõ van.

Novill

Igen itt látszik a villámvédelmi berendezés  állapotán, hogy nem lehet kiadni rá a szabványos minõsítést.   Sajnos a tetõk szigetelésének a felújítása után gyakran láthatunk hasonló képeket. Úgy gondolom merész ötlet volt a felülvizsgáló kollégától...." vagy bontsák le".- Igen az olcsó vállalási áraknál gyakran van ilyen.- Mert ilyen kijelentést szakmailag illik alátámasztani. Vegyük figyelembe, hogy a szakmai felelõsségünk a következõ felülvizsgálatig fenn áll. Ez a kivitelezõre is vonatkozik. Adott esetben a bizonyítási eljárás során szakmailag vizsgálni fogja a kirendelt igazságügyi mûszaki szakértõ. Ebben az esetben az új létesítés során  figyelembe kell venni a leendõ új OTSZ ( ami rövidesen megjelenik) ide vonatkozó elõírásait. Ami az MSZ EN 62305 villámvédelmi szabvány ( létesítés idején érvényes kiadás)  elõírásainak a betartására ösztönöz bennünket. Itt gondolok a tervezési kötelezettségre. a létesítés során a felülvizsgáló közremûködésére, a menet közbeni dokumentálásra. Mert a késõbbiekben történõ felülvizsgálat során ezek képezik az alap dokumentációkat. Viszont ha csak javításról van szó ( eltekintve a %-os mértéktõl), akkor mint régi létesítés a MSZ 274 szabvány elõírásai lennének a mértékadóak a véleményem szerint. Ez lenne kedvezõbb anyagilag a társasháznak.

Zappa

A régit már nem érdemes felújítani annyira korrodált az egész.A földelési ellenállás veri a 100 ohmot.Az új a 62305 szerint lesz kivitelezve,bár a kockázatelemzés szerint sem kellene rá villámhárító.De lesz.
A másik, nekem olyan információim vannak,hogy nem lesz új OTSZ.A régi 2/2002-est tervezik új kiadásban.

Fecó

A véleményeteket szeretném kérni egy másik dologgal kapcsolatban. Adott egy közintézmény EBF felülvizsgálata, mely idõszakosan esedékes. Adott ennek kapcsán az érintésvédelmi felülvizsgálat, ami idõközben már megtörtént, az érvényes. A villámvédelmi felülvizsgálat szintén lejárt, és a régi jegyzõkönyvben szépen besorolják az épületet, majd megemlítik a villámvédelem teljes hiányát, illetve a kiépítésnek szükségességét. AZ EBF jegyzõkönyv kapcsán természetesen kifogásolni kell ha idõközben nem létesült villámvédelem az épületen, de a nem létezõ villámvédelmet is egy újabb villámvédelmi jegyzõkönyvvel "frissíteni" kellene? Tehát a nem létezõ villámvédelmet is a tûzveszélyességi osztályba sorolástól függõen, idõszakonként felülvizsgálattal kell igazolni, illetve a teljes hiányát idõszakonként ismételten írásba foglalni? Esetleg elég csak EBF jegyzõkönyv esetén hivatkozni a régi, lejárt villámvédelmi jegyzõkönyvre, és hogy ennek kapcsán még a mai napig nem történt meg a kiépítés? 

Zappa

Ha kellene villámhárító de nincs akkor új jegyzõkönyv, nem megfelelt minõsítéssel,arra nem lehet idõt adni.Ha nincs rajta de nem is kötelezõ azt szoktam megadni 9 évre.

Fecó

Értem, tehát ha már készült villámvédelmi jegyzõkönyv, melyben rögzítették hogy kellene villámvédelmi rendszer, de még sincs, akkor ebben az esetben kár ezt újabb idõközönként felülvizsgálni nekik, hogy valaki újra megírja, kellene villámvédelmet létesíteni. Nyilván ha közben létesül, azt rögtön jegyzõkönyvezni kell, a jelenkori elõírásoknak megfelelõen. Ha pedig nincs villámvédelmi rendszer, de nem is kell, az azt jelenti, hogy náluk "megfelelõ" lenne a minõsítés. Gondolom a következõ esedékes felülvizsgálatnál, ha az épület tulajdonságai, tûzvédelmi besorolása, és a környezeti viszonyok nem változnak ismét csak konstatálni kell hogy nincs szükség a kiépítésre. EBF felülvizsgálat alkalmával viszont mindenképpen észrevételeznem kell, hogy az épület xy évében kelt villámvédelmi felülvizsgálat alapján, a villámvédelmi rendszer kiépítése nem történt meg.

Novill

Az EBF vizsgálat során a minõsítõ iratban utalás van a villámvédelemre, mintegy alcím formájában. Ugyanígy az érintésvédelmi felülvizsgálat is.  Az EBF minõsítõ iratban feltünteti az erre vonatkozó adatokat minõsítõ iratokat beazonosíthatóan. Ez vonatkozik az érvényességi idõ megemlítésére, illetve a megrendelõ figyelmének a felhívására. De nem feladata a felülvizsgálónak ezek végzése EBF –en belül. Természetesen, ha rendelkezik, e jogosultságokkal el végezheti a besorolást, mely alapján tud nyilatkozni, hogy kell-e a létesítményre villámvédelem. De itt a megrendelõ figyelmét kell felhívni a hiányosságra ha van. Ha nem kell, akkor nyilatkozhat, hogy nem kell. Ekkor viszont nincs minõsítõ irat sem.
Idõközben látom Fecó a válaszodat, melyben jól értelmezed a lényeget.