EBF minõsítõ iratban minek kell szerepelni.

Indította gyulagy, 2011. december 06., 20:33:56 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

gyulagy

Sziasztok!

Azért indítottam ezt a témát, mert több különbözõ jegyzõkönyvet láttam és mindegyik más-más tematika szerint készült, szélsõséges esetben csak annyi szerepelt, hogy az elektromos berendezések minden elõírásnak megfeleltek, illetve az MSZ HD 6364-6 szabványban található minta alapján készítették el az elsõ vizsgálatot.
Gyula

Novill

Igen nagyon sokféle tartalmi elemmel ellátott minõsítõ iratok léteznek a gyakorlatban. Vannak próbálkozások arra, hogy hatósági elõírás legyen a minõsítõ iratok tartalmi és formai elemei. A képzés során a Magyar Elektrotechnikai Egyesület által kiadott jegyzetekbõl készülnek fel a kollégák a vizsgára, a jegyzet nagyon jó a tekintetben, hogy mintául szolgáljon minõsítõiratoknak is. A hatóságok is ezt részesítik elõnyben. Tudjuk, hogy a felülvizsgálat során sok minõsítõ irattal találkozunk, így minden kolléga általában valahonnan veszi a mintát és menet közben mindig korszerûsíti a saját minõsítõ iratát. Ezért egyedi kialakítás jellemzõ a minõsítõ iratokra. A legutóbbi jegyzet kiadása úgy tudom 2008 év, ha tévedek akkor remélem, felvilágosítanak a kollégák. A problémát ott látom, hogy vannak kollégák akik nem kísérik figyelemmel a változásokat és igyekeznek minél rövidebb tartalommal átmásolással gyorsan bezsebelni a manit.

De talán röviden az ÉBF tartalomról néhány szót:
A fejrészben nálam egyedi kialakításban a felsõ részen ,,Erõsáramú szabványossági (tûzvédelmi) felülvizsgálati jelentés. Alatta:  28/2011.(IX.6.) BM rendeletben (OTSZ) elõírt idõszakos kötelezõ felülvizsgálatról.
Alatta: Minõsítõ irat
Alatta bal oldalt: vállalkozó neve, címe, telefon, e-mail, weblap
Jobb oldalt a minõsítõ irat száma.
Alatta: a minõsítõ irat hány oldal tartalmaz.
Alatta: minõsítõ irat hány példányba lett átadva, dátum aláírásokkal.
A belsõ rész tartalom felsorolása: bevezetés, üzemi dokumentációk, felülvizsgálattal kapcsolatos jogszabályok és szabványok (Itt ügyelni kell arra, hogy csak a vonatkozó és érvényes legyen csak feltüntetve), létesítmény tûzveszélyességi osztályba sorolása, létesítmény villamos csatlakozása, érvényességi feltételek, részletes vizsgálatok, védelmek, mérések, összefoglalás, minõsítés, mellékletek pl: egyvonalas kapcsolási rajz az elosztó szekrényrõl. A felsorolt címek alatt ki vannak fejtve.

Nem biztos, hogy ez a legjobb felépítés, de én e szerint alakítom ki a minõsítõ iratot. Én nem az egyszerûsített verzióban dolgozom, hanem részletesben. Mivel az utólagos magyarázkodást ez így kizárja teljesen. Talán röviden ennyit errõl és várom a kollégák véleményét a témáról.

Zappa

Ez így korrekt.a 21/2011 tudom hogy elírás,de a lényeg,hogy nem tudnak visszatámadni.Nálunk a kora õsszel volt egy tûzeset,ami 100millós kárral járt,és a felülvizsgáló fogja elvinni a balhét.Sajnálom de jogilag õ a hibás.Ezért érdemes elgondolkodni mindenkinek,hogy kinek mit ad ki mennyiért,mert lehet hogy az élete rámegy.

Novill

Köszi valóban elírtam a rendelet számot, de kijavítottam.

JUVILL


Én a következõk szerint készítem az EBF minõsítõ íratait.
Általában 2 példányban készülnek, és plombázottak.
Megpróbálom az új elõírásokat követni. Most utoljára a 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ tette szükségessé a változtatásokat.

Van a minõsítõ íratnak egy fejrésze, ami egy fejelt céges papíron van.
Itt ezek állnak
Szabványossági - tûzvédelmi minõsítõ írat
Száma
A megbízó neve
A felülvizsgálat helye
A felülvizsgálat tárgya
(itt le vannak írva , megnevezés szerint az MSZ 2364, az MSZ HD 60364, a 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ, az MSZ 10900:2009 szabvány, valamint ha
régebbi a létesítés, akkor az MSZ 1600/1... 16 szabványsorozat.
(mivel minden felülvizsgálatot elméletileg a felülvizsgálat ide alatt érvényben lévõ elõírások, szabványok szerint kell felülvizsgálni)
A felülvizsgálat ideje
A felülvizsgálatot végezte és a minõsítõ iratot összeállította
Dátum

A következõ lapon egy tartalomjegyzék szerepel
1./ Bevezetés
2./ A felülvizsgálat alapját képezõ szabványok és rendeletek
3./ A felülvizsgálat alkalmával átadott dokumentációk
4./ A 28/2011BM rendelettel kiadott OTSZ alapján tett észrevételek
5./ Az épület, létesítmény tûzvédelmi besorolása, környezet jellege szerinti   
     besorolás, az MSZ 2364 számú, az MSZ HD 60364 számú (régebbi létesítés 
     esetén az MSZ 1600/1 ... 16 számú szabványsorozat alapján feltárt
     hiányosságok, tûzvédelmi hiányosságok
6./ Túláramvédelem
7./ Nullfeszültség (feszültség csökkenési) védelem
8./ Világítási berendezések felülvizsgálata
9./ Vezetékek ellenõrzése
10./ Érintésvédelem
11./ Villámvédelem
12./ MINÕSÍTÉS (a legközelebbi fellvizsgálat idejét is itt adom meg)
13./ Rajzjegyzék
14./ Szigetelési ellenállás mérési jegyzõkönyv

Kicsit hosszú, de még mindig jobb, mint késõbb magyarázkodni.
Nagyon egyetértek itt a Novill véleményével.



Attila

Szia  JUVILL!
Az új OTSZ-ben  hol találom a  minõsítõ íratra  vonatkozó elõírásokat?
Köszi...!

Safety

Kedves Attila!

Nem akarom Juvill kenyerét elvenni, de biztos nem haragszik meg, ha helyette válaszolok. Szóval az OTSZ-ben csak minimális információ található meg a minõsítõ irattal kapcsolatban, ellenben az MSZ 10900:2009 szabvány 8. fejezete kizárólag ezt tartalmazza, ajánlom figyelmedbe.

JUVILL


Attila!

Az új OTSZ villamos részét októberben kinyomtattam. Nem foglalkozik a minõsítõ íratok tartalmi követelményeivel.
A 28/2011 BM rendelettel kiadott OTSZ HARMADIK RÉSZ XII. fejezete foglakozik a kisfeszültségû erõsáramú villamos berendezések idõszakos felülvizsgálatával.
De nagyon keveset ír róla, a 9/2008-as rendelettel kiadott OTSZ-hez viszonyítva.
Mivel változásokat hozott az új OTSZ, ezért dolgoztam át a minõsítõ írat tartalmi részét.

Üzenet összefûzve: 2012. január 08., 21:13:49 DÉLUTÁN


Kedves Safety!

Válaszodat köszönöm!
Sajnos az új OTSZ a felülvizsgálat tekintetében rövid.
Eredeti hozzászólásomban az MSZ 10900:2009 szabvány megemlítettem, de részletesen nem írtam róla.
A régi OTSZ 3. fejezete részletesebb volt a felülvizsgálatokat illetõen.

nova

Idézetet írta: Safety Dátum 2012. január 08., 20:49:22 DÉLUTÁN
MSZ 10900:2009 szabvány 8. fejezete kizárólag ezt tartalmazza, ajánlom figyelmedbe.

Szabvány ismereti részben például ez is egy jó téma lenne. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

JUVILL


Az MSZ 10900:2009 szabvány ismerete nagyon fontos.
Nagyon egyet értek NOVA indítványával!