TN-C-S érintésvédelem

Indította Zoltán, 2012. április 25., 22:13:48 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Azt javaslom, hogy az ÁVK-t még véletlenül se felejtse ki, mert meglepetések lehetnek egy társasházban, egy idegen test megérintése esetén. ;)

lelkes érdeklõdõ

Neked is köszönöm, ÁVK is lesz, már be is szereztem. ;))

Novill

Nagy kérdés a PEN vezető a bejövő méretlen oldalon van-e üzemi földelő létesítése. Figyelembe kell venni az MSZ HD 60364-4-41:2007 szabvány 411.4 szakaszát a TN rendszer vonatkozásában. Valószínű ez egy régebbi létesítés akkor MSZ 172-1:1986 szabvány idevonatkozó szakaszát. Azt tudom javasolni, hogy törekedni kell arra, hogy előkerüljön a PE vezető. A PE vezetőt régen pirossal jelölték a GVS és MAl vezetékeknél.

Gyurmaúr(fi-relé)

Ezek a társasházak; kész potenciális tömeggyilkosok! Inkább azon tűnődne a mindenkori szakmai törvényalkotó "közeg", hogy ezen a területen legyen rend egyszer, s mindenkorra! Hiszen a legtöbb társasház már 40-50 éves, de vannak az egykori IKV-s régi bérkaszárnyák is, melyek egyike-másika -főként a nagyvárosokban- katasztrófális vill hálózattal (is) rendelkezik, ahol hiába újítja fel valaki a saját kérójának teljes mért hálózatát, ha a mérő(k) előtti - a th tulajdonában lévő- méretlen hálózat maga a horror non plus ultrája! Persze, lehet erre kontrázni, hogy dehát nem szabad agyonsanyargatni az így is több100 sebből vérző, nem a társadalom krémje által lakott átlag th-k lakóit,csakhát akkor van baj, ha valami nagy baj van és akkor már rendszerint "késő bánat, utánam a vízözön" esete forog fent. Igenis, kötelezővé kéne tenni a de facto is elvégzendő hurokimpi méréseket, illetve egy láthatóan megviselt méretlen th felszálló hálózat esetében- csak úgy, mint a gázvezetékek esetén- ex katedra kizárni az adott th-t a vill szolgáltatásból mindaddig, ameddig annak teljes! hálózatát tokkal-vonóval fel nem újítják! Ma már annyiféle pályázat érhető el kifejezetten th-k számára, hogy nem nagy truváj egy ilyen jellegű -esetenkét akár több milliós- ténykedés abszolválása.

Zotya

Sziasztok!


Abszolút amatőrként és kezdőként kérem a segítségeteket, ugyanis nem ez a szakmám, de érdekel a téma. Remélem, hogy jó helyre írok és nem zavarok senkit.
A kérésem az lenne, hogy valaki legyen szíves magyarázza el nekem teljesen közérthető nyelven, hogy pontosan mi is az a nulla, nullázás és nullázott hálózat?

Utána olvastam már a neten és annyit értek, hogy ez egy érintésvédelmi mód, de a földeléssel ellentétben minél többet olvasok róla, annál kevésbé értem. Elég sok meghatározást láttam már, de sehol nem volt leírva pl. hogy egyáltalán miért az a neve, hogy nulla?

Előre is köszönöm, ha valaki segít nekem ebben.


Zotya

czapi

Üdv!

Nézzük a TN-C-S rendszer jelentését:


  • 1. betű: az energiaellátó rendszer kapcsolata a földdel

    • T=Egy ponton közvetlenül földelt(T: terre, azaz föld)
  • 2. betű: a villamos berendezés testjeinek kapcsolata földdel

    • N=A testek közvetlenül kapcsolódnak az energia rendszer földelt pontjához(N: neutral, azaz itt nulla potenciál)
  • 3. betű: A nulla és a védővezető a rendszer egy részében közös

    • C= A nulla vezető és a védővezető közös PEN vezető (C= common, közös)
  • 4. betű: A nulla és a védővezető a rendszer egy részében külön van választva

    • S= A védelmi feladatot külön védő vezető látja el(tehát külön van fázisvezető L1,L2,L3, nullavezető: N és védővezető: PE) (S= separated, azaz különválasztott)

Üzenet összefûzve: 2014. február 23., 08:06:42 DÉLELŐTT

A kép lemaradt  :)

recens

nyaki         
Re:Hurokellenállás mérés


Üzenet összefûzve: 2014. Február 23., 10:50:53 am

Hurokellenállás mérés - Villanyszerelő Szakmai Fórum

Marton

Idézetet írta: Zotya Dátum 2014. február 23., 02:38:21 DÉLELŐTT
Elég sok meghatározást láttam már, de sehol nem volt leírva pl. hogy egyáltalán miért az a neve, hogy nulla?
Zotya
Szerintem azért nulla, mert a legkiterjedtebb potenciálhoz, az az a földhöz, mellyel folyamatosan érintkezésben vagyunk és mindenütt "rendelkezésre áll", azonos feszültség szinten van. Vagyis nem mérhető ehhez képest feszültség, azaz 0 Volt. Ennek persze feltétele, hogy minimum egy helyen, a feszültség forrásnál, a trafó szekunder oldalán ez össze van kötve a földdel.
Nem tévesztendő össze egy leválasztott feszültség közös pontjával, amely nincs leföldelve, ezért az már nem nulla csak egy viszonyítási pont.

Zotya

Sziasztok!

Köszönöm szépen a gyors választ.
Azt hiszem értem. Tehát azért nulla, nullázás vagy épp nullázott hálózat, mert a transzformátortól indul egy nullavezető, amit ott a transzformátornál összekötnek a földeléssel és a földhöz képest így nincs feszültségkülönbség. És ez már önmagában egy védelem. Azt hiszem olyan, mintha a nullavezető lenne a földelés, bár lehet, hogy ez hülyeség, mert akkor földelésnek hívnák és kész.
Csak így meg azt nem értem, hogy akkor miért kell esetenként szétválasztani?
Mi lesz a szerepe a nullavezetőnek, ha szétválasztják a földeléstől?

czapi

Idézetet írta: Zotya Dátum 2014. február 24., 01:01:39 DÉLELŐTT
Sziasztok!

Köszönöm szépen a gyors választ.
Azt hiszem értem. Tehát azért nulla, nullázás vagy épp nullázott hálózat, mert a transzformátortól indul egy nullavezető, amit ott a transzformátornál összekötnek a földeléssel és a földhöz képest így nincs feszültségkülönbség. És ez már önmagában egy védelem. Azt hiszem olyan, mintha a nullavezető lenne a földelés, bár lehet, hogy ez hülyeség, mert akkor földelésnek hívnák és kész.
Csak így meg azt nem értem, hogy akkor miért kell esetenként szétválasztani?
Mi lesz a szerepe a nullavezetőnek, ha szétválasztják a földeléstől?
Üdv!

Három elnevezés van PEN, PE, N

  • PE: Azt a vezetőt amely üzemi áramot nem vezethet csak testzárlati áramot "védővezetőnek" nevezzük és PE-vel jelöljük.
  • N: Azt a vezetőt amely csak üzemi áramot vezethet de testzárlati áramot nem "üzemi nullavezetőnek" nevezzük és N-nel jelöljük.
  • PEN a hálózat közös szakaszát, amely mind üzemi, mind testzárlati áramot vezethet "PEN-vezetőnek" hívjuk.

A PE vezetőn csak hiba esetén folyik áram és ez biztosítja testzárlat esetén a lekapcsolást.