Alállomások létesítése és felülvizsgálata

Indította JUVILL, 2012. december 07., 21:12:37 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

JUVILL


Egy pár hozzászólást szerintem megér.
Ezeket általában tervezik. A kivitelezések és a felülvizsgálatok idején mégis számtalan műszaki probléma adódik a transzformátor primer oldalától a 0,4 kV-os cellasor összes mezőjét és leágazásait illetve.
Földkábeles, vagy szabadvezetékes betáplálás.
Mezők sínezése.
Megszakító kiválasztása, beállítása.
Áramváltók szerelése, műszerek csatlakoztatása.
Leágazások szabványos szerelése, 4 eres, és 5 eres kábelek csatlakoztatása.
Biztosítók kiválasztása, zárlati megszakítóképességük, karakterisztikájuk alapján.
Milyen tapasztalatok vannak ezen a területen, a kivitelezés és felülvizsgálat tekintetében?

Novill

Ezen 0,4KV-os elosztó szekrényeknél egyik gond, hogy a méretlen oldallal egybe van építve, plombált rész melyhez nem minden esetben lehet hozzá férni. Gyakran találja szemben magát az ember elavult, elhanyagolt szekrénnyel. Nincsenek rajzok és egyértelmű feliratozások. Ezért legtöbbször el kell készítenünk a szekrény villamos áramköri rajzát. Ez mint kiinduló pont fel tudjuk tüntetni a meglévő állapotot.  Így a szükséges védelmeket meg kell határoznunk a szelektivitás tükrében. Az üzemi földelő értékének a meghatározása technikailag sokszor nehezen oldható meg. Ezt a kérdést ki hogyan oldja meg.?

JUVILL


Ez szerintem elég összetett téma, bízom benne, hogy lesznek még hozzászólások.
Novill már fel is vetett egy - két műszaki problémát.
A szelektivitás és az üzemi földelés értéke.
Ez a két érték meghatározó az egész villamos hálózat szempontjából.
Mértékadó a betáplálás biztosítója, megszakítója. A főbiztosító áramerőssége, a megszakító beállított értékei.
Az üzemi földelés értékének - úgy tudom - kisebbnek kell lenni 2 ohmnál.
Szívesen veszem, ha kijavítotok.

Nekem a leggyakoribb problémám ezen a területen az elosztók sínezése, a leágazások létesítése, és mint ahogy Novill is írta, a feliratozás.
Jellemző, hogy ezek az 0,4 kV-os elosztóberendezésekben 4 sín van. 3 fázis és egy PEN sín. De az elosztó gyűjtősínjeiről leágaznak 5 eres kábelek, melyek keresztmetszete még a 6 mm2-t sem éri el, nem hogy 10 mm2-es, vagy 16 mm2-es keresztmetszetűek lennének. Védelem, nulla egy sínre kötve.
Alumínium- és réz vezetékek az alumínium, vagy réz gyűjtősínekre kötve, minden átmenet nélkül, közvetlenül.
A feliratozásokon nem lehet elmenni, mert a technológiai átalakítások ezeket nem követték.

Jellemző hiányosság, hogy középfeszültség esetén a cellák rácsai nincsenek az érintésvédelembe bevonva.
Volt olyan eset is már, hogy a 10 kV-os kábelek - minden mechanikus védelem nélkül -
a járófelületre fektetve csatlakoztak a gyűjtősínekre.