Villámvédelmi berendezések felülvizsgálata

Indította zsozsó, 2010. november 08., 10:28:45 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Péter5

Meg tudná mondani valaki, Magyarországon mikortól vannak villámhárítók? Hogy lehet, hogy egy '30-as években épült középmagas lakóházon nincs, másik ugyanilyenen pedig van?

Fecó

A 30-as években épült házon sem biztos, hogy a villámvédelme a 30-as években került rá:) A régi OTSZ-ek is rendelkezhettek róla pl:

4/1957. (XI. 19.) OTSZ
33. § (1) A megelőző tűzrendészeti szabályok megállapítása szempontjából a létesítmények három csoportba tartoznak:
I. fokozottan tűz- és robbanásveszélyes,
II. tűzveszélyes,
III. mérsékelten tűzveszélyes létesítmények.

Villám- és dörzselektromosság elleni védelem

47. § (1) Az I. veszélyességi csoportba tartozó létesítményeknél a 274. MSZ. számú szabvány szerinti villámvédelemről gondoskodni kell. A II. és III. veszélyességi csoportba tartozó létesítményeknél a helyi körülményeket figyelembevéve az elsőfokú tűzrendészeti hatóság elrendelheti a villámvédelem megépítését.

(2) Az üzemekben a villamos berendezések földelését és érintésvédelmét a 172. MSZ. számú szabványnak megfelelően az I. veszélyességi csoportba tartozó létesítményeknél a szabvány 12. bekezdésének (a bányákra vonatkozó különleges rendelkezések) megfelelően kell elkészíteni.

(3) Az I. veszélyességi csoportba tartozó, létesítményeknél szabványos földelést kell adni minden olyan gépnek és berendezésnek, melynél statikus elektromosság keletkezhet (szíjtárcsák, kenőgépek, csővezetékek stb.).

Sajnos a "régi" villámvédelmi szabványok nem nagyon elérhetőek :(

Sztrogoff

Lehetett éppen, de a 30-as, 40-es és 50-es évtizedben kristályosodtak ki azok az elméletek, amelyek alapján ma hisszük a dolgokat.

Ez a OTSZ alighanem az 1952-es MSZ 274-ről beszél.

Fecó

Sajnos a közösen kidolgozott szabványtáblázatunk villámvédelmi része 1977-től indul :( Amire volt rálátásom jobban, sőt be is szereztem régi MSZ 172 és 1600 sorozat, azokat frissítettem időrendben visszafelé. Jó lenne az MSZ 274 rész is megpróbáljuk, esetleg Sztrogoff kolléga ha vannak régi szabványaid, és információk a hatályba lépéséről megteszed hogy megosztod? Köszönjük, természetesen ez bárkire igaz, akinek van régi kötet, az MSZT oldalán nem láthatóak az elődök :(

Péter5

Az MSZT szabványügyi könyvtárában sok régi anyaghoz hozzá lehet férni, kutatási célból érdemes oda ellátogatni. Az online könyvtárban sajnos nincsenek régi szabványok.

Sztrogoff

62-es meg 72-es MSZ 274-em van pdf-ben, azokat szívesen.
Csak a 62-esre ránézve láttam, hogy előtte meg 52-es volt. A mérnöki kamara oktatóanyaga szerint az volt az első 274-es. Ettől persze még lehetett előtte Magyar Elektrotechnikai Egyesület szabványa.
A 72-es az kissé összefirkálva van meg, mert valaki észrevette, hogy az első fejezete helyett megjelent a 274/1-77.

tothgyula

Az MSZ 274-52 szabvány 1953.02.15-én lépett hatályba.
Kis történelem: Franklin Benjamin 1752-ben találta fel a villámhárítót.
Városunk Református templom tornyán (48m.) 1802-ben szerelték fel a villámhárítót,platina csúccsal. Ez kb.20cm- hosszú, valószínű a magasabb olvadáspontja miatt. Újabb időkben úgy tudom, nem használják.

Fecó

Akkor az első általunk is ismert szabvány az MSZ 274-52 ami 1953. 02. 15.-én lépett hatályba. Meddig lehetett érvényben?
A következő az MSZ 274-62 ezt lehet tudni mikor lépett életbe és meddig volt?
A harmadik az MSZ 274-72 itt szintén a hatályba lépés és kivonás dátuma lehet érdekes.

A fenti szabványoknak nem volt több része? Mármint -1 -2 -3 -4 fejezet?

Innentől már az MSZT oldalán is szereplő:
MSZ 274-1:1977 (1977.10.01. a meghirdetés napja, 2009.02.01. a visszavonásé)
MSZ 274-2:1981 (1981.12.15. a meghirdetés napja, 2009.02.01. a visszavonásé)
MSZ 274-3:1981 (1981.12.15. a meghirdetés napja, 2009.02.01. a visszavonásé)
MSZ 274-4:1977 (1978.03.01. a meghirdetés napja, 2009.02.01. a visszavonásé)

Ez volt az első MSZ 274 ami 4 fejezetből állt?

Sztrogoff

A 62-es 63. július 01-től.
A 72-es 73. július 1-től.
Ezek még egyrészesek voltak.
Érdekességképpen, kb 1982-ig a villámvédelmi felülvizsgálat az az érintésvédelmi felülvizsgálat tanfolyam része volt. Én 82-ben vizsgáztam, és akkor még azzal is nehezítve volt a szituáció, hogy a négyrészes 274 már megjelent (de még nem volt kötelező), és azt mondták, a kérdések megválaszolhatóak a régi és az új szerint is. :D Azt nem tudom, hogy mi volt pontosan a bizonyítvány szövege, mert valahogy elvesztek, és kénytelen voltam másolatot kérni, s 85-ben, mikor a másolatot kiállították, meg nyilván már az új szövegezésű űrlapot töltötték ki. Miután ez a rendszer meg az idők ködébe veszett, és a 90-esek végére egyre többször kérték a villámvédelmi vizsgabizonyítvány számot, és egyre kínosabb volt magyarázkodni, hát elmentem egyszer a villámvédelmire. :D Mára már alighanem kevesen élnek az akkori Energiafelügyeletesek, akik akkoriban ezeket intéző nagy fejek voltak, s még emlékeznek erre.
És még egy kis humor, elmentem a másolatot intézni, s kérdeztem, mekkora okmánybélyeget hozzak, mire mondta a kedves hölgy, hogy nekik van itt egy alapjuk erre, a feledékeny felülvizsgálók számára, akik elkavarják a bizonyítványt. :D Ez lehetett a szocializmusban az egyetlen laza hivatal, ahol nem kell fizetni, és két darab 10 Ft-os okmánybélyeges bizonyítvánnyal távozok. :)

Meghirdetés... Hát igen, a mostani és az akkori szakkifejezések nem egyeznek, akkor ez volt, például a 274/2-nél:
A jóváhagyás időpontja 1981. október 8. A hatálybalépés időpontja 1982. január 1.
A 62 jelűnél meg:
A szabvány jóváhagyásának kelte: 1962. augusztus 1. A kötelező alkalmazásbavétel időpontja: 1963. július 1.

tothgyula

Volt még egy MSZ 274 "Villámvédelem" szabvány módosításai cimmel 2001-ben közzétett kiegészítés.Fehér Zoltán szerkesztésében (5oldal) ami megjelent az"ÉPÜLETVILLAMOSSÁG" szaklapban is "Trafótól az épületinformatikáig" címmel.Az EMC-vel foglalkozik a cikk főleg.
Az alábbi jelzettel jelent ez meg: MSZ 274-2:1981/1M új követelmények.