hiba keresés lecsökken a feszültség

Indította miki, 2011. január 06., 19:24:03 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

XY

Értem  a kérdést.
Tudom,hogy a FI relé ma talán már kötelezõ is.Ezt  úgy értelmezem ,hogy teljesen új beruházásnál.A munkát,amit elvégeztem "alkatrészcserés hibaelhárításnak"  minõsítem.
Ebben a helyzetben amikor minden anyag ,munka és járulékos költséget magamra vállaltam,a Fi relét már nem vettem meg,igaz az összköltség tizedéért talán vehettem volna legalább egyet.
Ebben az esetben viszont  2 modullal nagyobb doboz kellett volna.
Az eredeti 2 áramkörös kismegszakító blokkot így is ledobtam,helyszüke miatt nem tudtam volna a földelõ és nulla kötéseket megcsinálni ,és egy 3 áramkörös kismegszakító dobozt N és PE sinnel szerelve tettem a falba.
Szerintetek nagy hibát vétettem a szabvány ellen ,mert nem tettem Fi relét?

Novill

Nagyon szép gesztus, amit tettél önzetlenül. Bár többen tennék.  Nagyon sok ház villamos szerelését láttam már. Ezek között életveszélyes mûszaki állapotú hálózatok is voltak. A szerencsén múlik sok esetben, hogy nem történik baleset.   A szabványok alkalmazása ugyan nem kötelezõ, de biztosítani kell a kor technikai megfelelõ mûszaki biztonságot. Ugyan vannak, rendeletek melyek néhány szabvány alkalmazását kötelezõvé teszi. Ahogyan az APEH sem ismeri el a társadalmi munkát, úgy adott esetben a hatóságok is sajnos a szabványok mûszaki elõírásait veszik alapul az igazságügyi szakértõn keresztül. De az is igaz, hogy ingyen nem várható el senkitõl sem, hogy dolgozzon és anyagot biztosítson. A vonatkozó szabványok a mai létesítésnél egyértelmûen elõírják a fi relé beépítését.  Az átalakítás bizonyos százalék felett van elõírva kötelezõen az új szabvány elõírás betartása csak. Az egyik kolléga a hurokellenállás méréssel arra akart utalni valószínû az érintésvédelmi vizsgálaton túl, ha nagyok a hurok értékek a kötések instabilitását is jelzik a hálózatnak.

nova

A firelét csak érdeklõdés képen kérdeztem mivel megemlítetted, hogy földelés is majd késõbb kerül kialakításra.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

XY

Valóban csak a szerencsén múlik,hogy meghibásodás pillanatában ne érintse senki a testzárlatos berendezést.
Köszönöm novának,Novillnek a segítõ tanácsait.Már csak remélhetem,hogy megúszom az ügyész kérdéseit.

felvillanyozlak

Szép gesztust tett a kolléga.Csak gratulálni tudok...Több ilyenre lenne szükség...

Novill

A nulla vezetõ szakadása olykor komoly károkat is okozhat. Minap hívtak, mert a házban fényjelenségek voltak. Sorra égtek ki az égõk. Fi relé be volt építve. Túlfeszültség védelem nem volt beépítve. A feszültség méréskor a nulla vezetõ és a fázisvezetõk között (1 fázis esetén)  228V, 232 V, és 287 V volt. Ez természetesen a terhelés változásával is változott. Ilyenkor a nagymértékû elektronikai készülékeket elõtte le kell választani a hálózatról.  Egy fázisra kötve mindent (bejövõ 2 fázis lekapcsolásával)  78V és 232V között ingadozott a terheléstõl függõen. A vizsgálatot a bejövõ résznél kell ilyenkor kezdeni és egy fázissal, ekkor már láthatóvá válik a probléma. Lekapcsolt elmenõ esetén feszültségmérés. Nulla vezetõ és védõvezetõ szét választása a vizsgálat idejére.
Hiba oka: a méretlen hálózat egy szomszéd kertben álló fa oszlopról csatlakozik több lakáshoz. A szigetelt légvezetéket benõtte a fa ágai, és a súrlódás hatására a szigetelés lekopott. Így az alu sodrony és a fázis vezetõ között a zárlati áram hatására a nulla vezetõ szétégett. Ez okozta a lakásban a káros feszültség emelkedést. A feszültség emelkedés három fázis esetén következik be ilyen esetekben.
Tanulság: ügyelni kell arra, hogy a fa ágai ne nõjék be a vezetéket. Ezért a szükséges gallyazást elõtte el kell végezni, mielõtt a baj bekövetkezne.
Költõi kérdés: általában miért a nulla vezetõk égnek többnyire szét?

nyaki

Mert többnyire szabadon álló, szigetelés nélküli vezetékrõl van szó és a mai savas esõk imádják az alumíniumot megenni, így egy idõ után vékonyabbá válik, mint a védett fázisvezetõ, meg aztán a légvezetéket, az oszlopon és a háztetõn is, maga a PEN vezetõ rögzíti, ami a távolság arányában nyúlik egy kicsit és minél jobban eszi az idõ vasfoga, annál vékonyabb is lesz, valamint a rögzítési pontoknál a szél is megteszi, a súrlódásos anyagveszteséggel járó jótékony hatásait. :-\

JUVILL


Novill által feltett költõi kérdés nagyon jó.
Nekem az a véleményem, hogy a nem megfelelõ kötésektõl égnek szét.

Novill

Ez igaz ugyan, de a gyakorlatban sokkal több nulla vezetõ szétégésével találkozom . Ez nem azt jelenti, hogy fázisvezetõ szétégésével nem találkozom.

Villanyreszelő

Gyermekkoromban azzal játszottunk,hogy közcélú szabad vezeték sodronyokra dobáltunk betonvasakat,és élveztük hogy szikrázva lepattant róla,esetleg a fém megolvadt.
1x viszont fent maradt,majd szétégett a sodrony,miután felizzott,ezután leszakadt a vezeték,és szikrázott a homokos talajhoz érve.
Felmerült bennem a kérdés,hogy a biztosító vajon miért nem oldott le?