Kérdés Villanyszerelőknek

Indította GokuSan, 2019. február 16., 19:09:15 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

GokuSan

Üdvözlet a Szakiknak!

Azzal a kérdéssel fordulnék hozzátok,hogy adott egy 8 lakásos szoci otthon.
Régi gázbojlerek voltak fent, és most cserések lesznek. Helyettük 50 L villanybojlerek kerülnek.
Meglévő teljesítmény jelenleg 3X32A +1X16 vezérelt
Minden lakásnak van fatokozatban 1f nappali 16A. Kérdés az lenne,hogyan lehetne ezt kivitelezni szabványosan?Illetve a lehető legköltséghatékonyabban megoldás is érdekelne.
Előre is köszöntem!


nyaki

Szabványosan még csak-csak, de költséghatékonyan... :-\
Legjobb esetben is a vezérelt 3x16A-re szükség lesz és minden lakásba el kell majd vinni a legalább 1x10A vezérelt táplálást és minden lakáshoz ki kell építeni egy további almérőt.
Ha a főbetáp is fadobozban van, akkor pedig a szabványosítás elkerülhetetlen lesz.

GokuSan

Akkor gondolom ezt terveztetni is kell... És valószínű akkor a fa szekrény sem fog megfelelni :(

sanyika


Zoli86

Sziasztok!

FI relé beszerelése előtt állok (tudom, aknamező  ;D ) és hallgatva Fecó-ra, veszek egy újat, de milyet? AC-set vegyek, vagy inkább A-sat?
Mért fővezeték: 2x2,5mm2 MFal 1P B16A az órában és egy külön piros (szemmértékkel) 16-osra tippelt földelés.
Ezt a B16A-t kellene 1P C25A-re vagy 1P C32A-re cserélni, amit kinéztem: https://www.se.com/hu/hu/product/R9R11240/resi9-%C3%A1ram-v%C3%A9d%C5%91kapcsol%C3%B3%2C-ac-oszt%C3%A1ly%2C-2p%2C-40a%2C-30-ma/

Jó lehet ez?

Másik kérdésem:
Hol a csodában hozták be ezeknek a '74es panel lakásoknak a betápját? Szereltetek már ilyet? Valami fém burkolat van a falon és abból jön ki a mért fővezeték, a villanyóra pedig a lépcsőházban a másik 3 lakásé mellett. Lehetséges hogy egy szürke színű műanyag csatornában jön be az elosztó tábla fölött? Mire készítsem fel a regisztrált szerelőt lelkileg?

Simon Endre

Valószínű győri-II. panelben laksz ott vagy 1(3)fekete 4-6-os alumínium és egy 10-es sodrott alumínium vezeték érkezik a fogyasztásmérőtől. Ez a10-es PEN ként szolgál (akkor még szabványos volt) most úgy tudod "továbbhasznosítani" hogy a 10-es sodrottat PE ként alkalmazod ha van még két fekete és akkor az egyikből nullát fabrikálsz ehhez regisztált szerelő és plombabontás kell, ha csak egy fekete van akkor a 10-es sodrott nulla (marad) és a külső vetetékcsatornában vagy csőben utánhúzol egy 6-os S/Zrézvezetéket és a mérőszekrény PE pontjáról hozol érintésvédelmet. Szerintem nem szükséges a saját mért főelosztódnál PEN sínt kialakítani, ha csak nincs lehetőséged (szándékod) lakás EPH kalakítására, mert akkor ezeket össze kell kötni még az ÁVK előtt, innen leoszthatod az érintésvédelmeket. Az ÁVK után a nullát szigetelten kell szerelni.

Zoli86

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2019. április 20., 17:39:09 DÉLUTÁN
Valószínű győri-II. panelben laksz ott vagy 1(3)fekete 4-6-os alumínium és egy 10-es sodrott alumínium vezeték érkezik a fogyasztásmérőtől. Ez a10-es PEN ként szolgál (akkor még szabványos volt) most úgy tudod "továbbhasznosítani" hogy a 10-es sodrottat PE ként alkalmazod ha van még két fekete és akkor az egyikből nullát fabrikálsz ehhez regisztált szerelő és plombabontás kell, ha csak egy fekete van akkor a 10-es sodrott nulla (marad) és a külső vetetékcsatornában vagy csőben utánhúzol egy 6-os S/Zrézvezetéket és a mérőszekrény PE pontjáról hozol érintésvédelmet. Szerintem nem szükséges a saját mért főelosztódnál PEN sínt kialakítani, ha csak nincs lehetőséged (szándékod) lakás EPH kalakítására, mert akkor ezeket össze kell kötni még az ÁVK előtt, innen leoszthatod az érintésvédelmeket. Az ÁVK után a nullát szigetelten kell szerelni.
Köszönöm a segítséget!
Nem tudom mit jelent a győri-II. panel, én akkoriban még nem éltem, viszont nem valami vaskos a bejövő vezeték. Olyan 2x2,5-es Mfal, mint ami a falakban volt a dugaljakhoz vezetve.
A piros vezeték vaskosabb, lehet 10-es, de tuti hogy sodrott. Megpróbálok egy képet keresni, hogy milyen jön be a biztosíték táblára:
Csatolt kép.

Remélem így érthetőbb, ilyen jön be az FKA táblába (persze ki lesz cserélve hamarosan a tábla), az egyik oldala rá van kötve a N sínre, a fázis pedig egy megszakító aljába és onnan van most (ideiglenesen) 6-os Mkh-val végig fűzve a megszakítók alsó kapcsain. Az új elosztóba villás sínt fogok venni, már ki van nézve, csak előbb szeretném ezt a mért fővezeték mizériát lezárni...
Igazság szerint abban reménykedem, hogy a komplett álmennyezetet nem kell lebontani hozzá...

peetzee

Sziasztok.
Fénycsöves lámpatestnél ahol van előtét elektronika és tápegység is ott hogy kell összekötni ezeket?

Simon Endre

Küldök néhány példát mit mivel kell "összehozni" természetesen a 18W-os és a 36W-os is tartozékaival szakszerű. Az elektronikus előtétes nem barkács kategória és nem jellemző, hogy a kapható részegységek alapanyagként inkább a pótláshoz, javításhoz szolgálnak. Az egycsapos (gyújtócsíkos) fénycsövek kihalóban vannak. Volt valamikor azt hiszem a "hámoriban" stroboszkópia esetére fázistoló kapcsolás ha nem állt rendelkezésre háromfázisú táplálás. Ez 90 fokos fázistolást csinált soros LC tagokkal a kondenzátor értéke nagyon kritikus volt.

faxelektro

Jó estét
            Mit jelent a kismegszakítón a 6ooo alatti 3-as?