Kompett villamos hálózat a padláson

Indította ajkor1989, 2022. szeptember 06., 00:31:24 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

ajkor1989

Üdv!

Kb 1 éve fel lett újítva a villamos hálózatunk.
Nem igazán vagyok nyugodt, mert a teljes szerelés a padláson történt, tehát ott vannak elhelyezve a vezetékek gégecsőben, kötődobozok is fent vannak a padláson, tehát a lakásban csak a kapcsolókhoz és a konnektorhoz a függőleges leagázások vannak. Minden más odafent.
És hát nem vagyok túl boldog ettől, hogy nagyon kevés információt találni erről a szerelési módról.
Akkor kezdtem el igazán aggódni, mikor az egyik villanykapcsolóból elkezdett csöpögni a víz. Nos a szerelő megoldotta, valamivel betömítette, azóta nem volt gondom, de én még is aggódom.
Elvileg alu vezeték már nincs odafent, mindent áthúztak rézre, Fi-Relé is lett téve, mert azelőtt az sem volt, a köröket nagyjából úgy osztotta el, hogy a nagy fogyasztókat külön (sajnos egyik aggodalmam a vegyes áramkörök, hogy nincs külön világítási kör, nincs külön a dugaljaknak) és mindegyik kismegszakító C16.
Igazából a köröket túlterhelni nem tudom, mert azon helységekben, amik egy áramkörre lettek téve, tényleg csak alap dolgok mennek, mint TV, töltő, világítás. Egyedül a fürdőszoba áramköre gázos, egyre van téve a mosógép és a hajszárítós konnektor. Bár egyszerre ez sincs használva soha.
De nekem már ez a C16 mindenhova gyanús plusz hogy a bojlert sem fixre kötötte, hanem kikötötte a régiről a kábelt, fogta, bedugta ugyanúgy a konnektorba és ennyi. Bár azért én figyelmes voltam, mondtam neki, hogy legalább azt a régi Prodax Classicot cserélje már le, mert már vagy 15 éves biztosan van. Igaz a kazánházban van a bojler nem a fürdőben. De nincs önálló áramköre, rá van még akasztva egy két világítás.
Sajnos természetesen számlát nem kaptam róla, igazából abszolút nem értettem a témához akkoriban, mikor ez készült, ezért is mentem bele. Meg hát itt a környéken (Hajdú bihar) a településünkön mindenki őt hívja, mindenhova ő jár, önkormányzatok, satöbbi, minden ilyen munkát ő és a brigádja csinál 30 éve.

Keressek egy normális szerelőt?

Fecó

Olyat egyik szabvány sem ír, hogy nem lehet a padláson szerelni. Megfelelő kötődobozokkal, kötőelemekkel nem látom akadályát, de olyan dolgokra valóban figyelni kell, hogy télen a lakás meleg páradús levegője túlnyomással feláramlik a tető alatti hideg tér védőcsövébe, ott kondenzálódik és visszacsurog. Ez megszüntethető, lezárhatóak a csövek hogy ne legyen légáramlás.
Az aggodalmakat és a boldogság hiányát jobb lett volna a kivitelezés megbeszélése közben vázolni, ekkor elmondhatta volna a szerelő mik az előnyök, mik a hátrányok, és mivel te vagy a megrendelő, választhatsz. Itt az egyszerűbb és olcsóbb megoldás lett választva, és ez kevesebb helyreállítással jár.
Semmi nem tiltja hogy egy szoba dugaljköre és világítása egy áramkörön legyen, ezt "vegyes áramkörnek" hívják, mi a baj vele? Ha viszont konkrét elképzelésed volt, miért nem pontosítottad a szerelővel is? A megoldás nem szabványtalan. A C16 kismegszakítóval mi a baj? Mert ezek alapján nem tudom megítélni. A bojler valóban fix bekötésre illene, a mosógép is kívánná a külön áramkört, de ettől még kigyulladni nem fog a házad.

Tanulság:
1. Tisztázni a saját magunk igényeit, és ha van konkrét kívánságunk, vagy utánajártunk dolgoknak, azt jelezzük a szakembernek még árajánlat adás előtt. Tudnia kell mit vállal, és te mit szeretnél pontosan. Többféle szabványos megoldás létezik, de azért szép szórás van árak terén. Nyilván ha kéred, és bevállalja, lehúz minden dugaljat külön áramkörre, és körbevési a szobákat is 20 cm szélesen. 
2. Ajánlat kérés a műszaki tartalom tisztázását követően
3. Szerződés, fizetési feltételekkel, számlázási adatokkal, pontosan leírva a fizetés ütemezését
4. Felülvizsgálat elvégeztetése a kivitelezővel, mert ez az Ő dolga, erre felhívnám a figyelmét már ajánlatadásnál is! De ez nem ingyen van, csak neki kellene elvégeztetni, de az árát bele kellene építse
5. Ha minden jó, és a felülvizsgálat is "megfelelt" minősítésű, akkor fizetni.

Sajnos ezek a dolgok azért történnek, mert sosem az a kivitelező nyeri a munkát aki ezt így le tudja vezényelni, hanem aki olcsóbb. Ott meg kevés áramkör van, nincs túlfeszvédelem, nincs felülvizsgálat, nincs számla sem. Nem láttam még ügyfelet kiabálva szaladni a szerelő után hogy "Hé főnök, álljon meg, szeretnék még 27% ÁFÁT gyorsan kifizetni annyira jó lett"...

S/K

Idézetet írta: ajkor1989 Dátum 2022. szeptember 06., 00:31:24 DÉLELŐTT

Keressek egy normális szerelőt?

A leírás alapján "normális" a szerelés ,de ezt látatlanba nem lehet kijelenteni. Amennyiben a kötések és a vezetékek keresztmetszete megfelelő akkor szintén "normális".

Ha nem vagy biztos, vagy nem nyugszik a lelkiismereted akkor ne szerelőt hívjál először, hanem egy villamos biztonsági felülvizsgálót (érintésvédelmis embert) aki megállapítja a villamos hálózat állapotát és a hibákat, hiányokat dokumentálja.
E jegyzőkönyv felmutatása után tudja a "normális szerelő" elvégezni a feladatot.

Sztrogoff

Gondolom, te kérted, hogy ne legyen kötődobozok a lakószinten, nem?