Fogyasztásmérő helyek engedélyeztetése, mit lehetne jobbá tenni?

Indította Novill, 2013. április 04., 19:12:55 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nyaki

Az én olvasatomban csak a közműhálózatra csatlakozó villamos berendezéseket szerelő villanyászokra vonatkozik, ezért számomra értelmetlen az az egész, hisz a regszer rendszert pont erre hozták létre. ...hacsak az az 1 millás biztosítás ne zavarna be a képbe, mert hogy kinek és miért kell, arra még nem tudtam rájönni. Az is lehet, hogy minden villszerelőnek meg fogják engedni eme nemes tevékenységet, ha megköti ezt a biztosítást és ezzel fricskát adnak a monopolhelyzetben lévő, kiskirályi jogokkal rendelkező idegen kézben lévő közműszolgáltatóknak, amihez később még alkotnak finomabbnál finomabb rendeleteket.
Egyébiránt súlyos fogalmi zavarban szenvednek a rendeletalkotók vagy direkt fogalmaznak pongyolán a büntethetőség reményében vagy alapból nem értenek hozzá.
Egy biztos, hogy az egész bagázst először jól megverném, majd végleg eltiltanám a törvényhozástól, de még közszférától is, hogy ne tudjon további ártalmas tevékenységet folytatni.

Fecó

A "csatlakozóberendezés létesítése kivitelezése" ez a megfogalmazás a mérőhelyet is magában foglalja, vagy csak a betápláló légvezeték illetve kábel szerelését? Kutakodtam kicsit, hiszen erre a dologra van kiélezve a szabályozás. Megtaláltam az MSZ 447-ben, a "fogyasztásmérő berendezés a csatlakozóberendezés tartozéka” mondatot, tehát számomra ez azt jelenti, hogy a mérőhelyeket kialakító kollégákra márpedig ez vonatkozik.
Tovább olvasva az derül ki, hogy ezt a tevékenységet 1000 V és 100 A alatt csak az végezheti, aki valamilyen villamos szakképesítéssel rendelkezik, plusz Érintésvédelmi és EBF felülvizsgálói jogosultsággal is!
A nyilatkozat már csak a hab a tortán, a biztosítást nem is ragozom, mi idén újítottuk meg az E-naplós fővállalkozós sztori miatt, éves 460 e Ft.-ról indult a licit. Természetesen ez sok egyébtől (előző évi nettó árbevétel, tevékenységek, egyszerű vagy építési engedélyköteles munkák, stb.) Talán ez a kisebb egyéni vállalkozókat érinti majd érzékenyen, akik a mérőhelyes dolgokkal foglalkoznak inkább. Bár azért érdekes, hiszen minden új építésű ház esetén, ha a megrendelő keresi meg, és bízza meg a szerelőket közvetlenül a mérőhely kialakításával, már eddig is szerződést kellett volna kötni a munkára, E-naplót nyitni mint fővállalkozó, és a biztosítási számot megadni. A biztosítás csak akkor kerülhető el, ha valaki nem a megrendelővel közvetlen, hanem a villanyszerelést végző vállalkozóval (vagy generálkivitelezővel) köt alvállalkozói szerződést, mert a fővállalkozó biztosítása kiterjed az alvállalkozóira is. Sok esetben szerintem semmilyen papír nem születik, most így már viszont kötelezővé teszik a felelősségbiztosítást E-naplózás nélkül is. De akkor talán ezt együtt az ASZR rendszerrel kellett volna összerakni, mert most pár embert belerángattak ebbe, elvégezte a FAM-ot, megvette a szerszámokat, most mehet ÉV és EBF tanfolyamra is, és köthet biztosítást. Ez már legalább 250-350 e Ft. nem várt kiadás alhangon, az időről nem is beszélve. Nekünk még szerencsénk van, mert jelenleg is megugorjuk ezeket a feltételeket, de másnak... Vagy Én gondolom rosszul?

nyaki

A kormányok "áldásos" tevékenysége mára létrehozta hazánkban a földesúri és iparmágnási réteget, melyeknek a rabolt pénztőke mellé, különleges jogokat és kizárólagosságot is biztosítanak a törvénykezésekkel.
Én úgy látom, hogy mélyülni látszik a feudalizmus minden szinten.

Novill

A rendeletnek köszönhetően majdnem naponta keresnek a biztosítók ügynökei  :D :D :) :) ;). Kell a pénzünk nekik, de nagyon.  Vajon a szakmai szint növekedése miatt van ez talán?? :P ::)

Fecó

Szerintem inkább az e-naplós projekt miatt próbálkoznak jobban, oda ugyanis kevés ez az 1 guriga biztosítási összeg, kicsit más a tét, nagyobb a díj. Azt hiszem talán 50 millás beruházások alatt évente 30 millás biztosítást kell köss. Az azért nem egymillió, hanem a többszöröse. Idén év eleje óta kötelező az e-naplós, egyszerű bejelentési kötelezettséges építőipari fővállalkozóknak. Erre nyomulnak az alkuszcégek és a biztosítók. No meg a nyugdíjelőtakarékosságra... :)

Tapatalkkal küldve az én HTC One_M8 eszközömről


Fogyaszto1

Tiszteletem !

Az ELMU Halozati Kft-hez (Bp. Vaci ut 72.) keresek tuzon-vizen keresztul hasznalhato telefonszamot. A szokasos 238-38-38 kozponti ugyfelszolgalati telefonszam NEM jo, ezen keresztul nem tudok ELMU Halozat-is ugyintezohoz eljutni mert mindig lepasszolnak. (Altalam inditott uj-bekotes letesitesenek folyamata megtorpant, mert  komplikalodott a dolog, ezert szeretnek mielobb az ELMU Halozati Kft-nel beszelni valakivel, a remenytelen es vegtelen hosszusagu levelezgetes helyett...)

Tud valaki ebben segiteni?

Elore is koszonom!

Ermi


Novill

Munkám során gyakran találkozom más regisztrált villanyszerelő kollégák munkáival. Sok esetben látom az órától jövő mért fővezeték csatlakozik az első fogyasztói elosztó táblába. Amely a fogyasztásmérő család  termékéből van összeépítve.  A kismegszakítók a szekrényben lévő sínre vannak pattintva, maszkolás nincs. Nem csapófedeles kialakítással vannak szerelve egyedi föld és null sínnel
A kismegszakító visszakapcsolása csak fedél levétele után lehetséges. Fogyasztó kérdése, hogy tudom visszakapcsolni? A szerelő válasza csavarhúzóval le tudja a fedelet venni és ezt követően vissza tudja kapcsolni. A háklis fogyasztó újabb kérdése: A feszültség alatti vezetékek véletlen érintésétől mi fog védeni? A szerelő válasza: Ne nyúljon a feszültség alatti vezetékekhez.
Kérdésem a regisztrált kollégákhoz: Mi a véleményük az előzőekhez, elfogadhatóak a válaszok? A tipizált szekrényeknél , vajon a jóváhagyás engedi ezt a megoldást?
Lehetett volna az a válasz például : hívjon szakembert, le lehet kapcsolni a mérőnél lévő automatát.
Évekkel ez előtt egy hasonló esetben áramütéses balesetnél egy MI-es szekrényben volt kialakítva, a  készített szakvéleményemben elmarasztaló volt a szerelő felé.
Nagyon jól tudom piaci verseny van és az anyag árak számítanak. Célszerűnek tartom a munka elvállalásakor az árajánlatban térjenek ki a csapófedeles változatra is, mert szerintem nyugodtabb alvásra lesz okuk.

nyaki

Üdv Mindenki!
Fogyasztásmérőhely kialakítása esetén mi írja elő, hogy csak azonos gyártó tipizált szekrényeit lehet egybeépíteni? Pl. van két azonos méretű szekrény, amiből az egyik mindennapszaki Hensel, a másik pedig egy vezérelt Csatári mérődoboz, ezeket össze lehet csavarozni és vezetékezni, vagy mindenképpen azonos gyártótól kell származzanak a dobozok?
Köszi