Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Sakraf

Próbáltam kihámozni egy követhető metodikát, de ahány írás annyi variáció.
A szonda, és az ellenföldelés egyenlő távolságra valo lerakása a mérendő földeléstől a megkövetelt távolságban nem lehetséges a terület nagysága miatt. Illetve, ami belerondíthat a mérésbe, hogy a lehelyezendő szonda (nullpont)közelében egy kút is van. Nem tudom, hogy ilyen esetben is érdemes-e ezzel a módszerrel próbálkozni a varhato fals eredmeny miatt. 50-60% a pontossag, ha jol ertelmezem.


nyaki

Az ellenföldelővel nem kell foglalkoznod, mert az lehet akár a hálózat trafójának csillagponti földelése vagy egy távoli földelési pont is. Ez hibafeszültséggel zavarhat be a mérésbe, ha a szonda és az idegen földelő között 20m-en belüli lenne a távolság, de igen ritka ennek előfordulása lakóházas övezetben.
Szúrj le egy kb. 50cm-es segédszondát a mérendő földelőtől kb. 20m-re és végezd el a V-A mérős módszer szerinti mérést a szonda és a segédföldelő között. A segédföldelő vezetékének keresztmetszete nem lényeges, bár a nagyobb biztonság érdekében a 2,5mm2 tökéletes választás.
Óvatosan járj el, mert ez erősáramú mérésnek számít és könnyen baleset lehet belőle.
http://villanyszerelo.forum.hu/index.php?action=dlattach;topic=1268.0;attach=2062;image

Sakraf

A telkek viszonylag kicsik a környéken, szóval a 20 méter csak akkor teljesül, ha a szomszédok földelőszondái is hasonló helyre esnek a telkeken belül(hibafesz), de végülis ez azt hiszem talán elhanyagolható szempont.
Biztonság tekintetében már végiggondoltam mindent, ezért sem vágtam még bele, ugyanis bár  közvetlenül emberélet nem forog kockán, de a helyzet kulisszája a következő aggályt tárta elém. Ugyebár a  segédszondán, és a mérendő földelésen fog záródni az áramkör javarészt, viszont eközé esik egy halastó, ami nincs tökéletesen elszigetelve a földtöl bizonyos részén, namármost nem tudom mekkora az esély rá, de nem szeretném megrázatni a benne lakó halakat..kóboráram etc.
Ebben van ráció, vagy baromság?
Köszönöm a választ!

nyaki

Baromság. :) ...Te fogalmaztál így, én csak ismétellek. ;)
Feszültség különbség, azaz a potenciálkülönbség két különböző potenciálú hely között jön létre. Mivel a halak úsznak az azonos potenciálú vízben, így gyakorlatilag semmi bajuk nem lehet. Rájuk csupán az ún. lépésfesz lenne hatással, de mivel nem is nagyon lépnek, ráadásul a testük kiterjedése is nagyon minimális, ennél a mérési fesznél gyakorlatilag semmilyen hatást nem fog gyakorolni. A veszélyessége az emberi figyelmetlenségben rejlik.

zoo

Sziasztok,

  50-60 években épült családi házam lakáselosztója a mellékelt kép alapján néz ki. Sajnos nincs földelő szonda. A kérdés az az, hogy a szaggatottal jelölt földelés így helyes lenne-e?

Köszönöm a válaszokat!

Üzenet összefûzve: 2016. április 15., 05:02:07 DÉLELŐTT

vagy ha esetleg így lenne a lakáselosztó bekötve? Így gondolom jobb lenne igaz?

nyaki


Simon Endre

Ha a mérőhöz nem az előírt keresztmetszetű PEN (?) jön be, akkor nagyon jó földelést illik csinálni, bár a tervben szerepel egy 3f ÁVK ha az tényleg beépül akkor a "bolti" szonda is megteszi. Azért a bejövő nullát nem az ÁVK kapcsain kellene szétkötni, hanem valami jóféle (fővezeték) sorkapocsban vezetékvágás nélkül, vagy egy rövidebb szigetelten szerelt elosztósinen, álltalában van annyi hely a mért főelosztóban hogy ez nem jelent problémát.

Gyurmaúr(fi-relé)

OBO 1801-et neki!! Tessék normális TN-C, TN-S kötést csinálni, azaz megfelelő,erre rendszeresített -mellesleg bontható- cucckával megoldani a PEN PE-N szétválasztást és persze egy legalább 3 m hosszú szondát leverni, melyből legalább 8-as köracél jöjjék akár a fent említett OBO-ba...

zoo

Idézetet írta: Simon Endre Dátum 2016. április 15., 10:56:19 DÉLELŐTT
Ha a mérőhöz nem az előírt keresztmetszetű PEN (?) jön be, akkor nagyon jó földelést illik csinálni, bár a tervben szerepel egy 3f ÁVK ha az tényleg beépül akkor a "bolti" szonda is megteszi. Azért a bejövő nullát nem az ÁVK kapcsain kellene szétkötni, hanem valami jóféle (fővezeték) sorkapocsban vezetékvágás nélkül, vagy egy rövidebb szigetelten szerelt elosztósinen, álltalában van annyi hely a mért főelosztóban hogy ez nem jelent problémát.

  Szia,

a második rajz alapján a bejövő nulla nem az ÁVK kapcsain lenne megosztva, hanem a PE sínen. Vagy nem?

zoo

Sziasztok,

az alábbi kép egy gyártócsarnokban készült egy EPH-ról. Az lenne a kérdésem evvel kapcsolatban, hogy az OBO-t miért nem egyből a szondára kapcsolták/kötötték rá? Így az alsó réz vezetéknek köszönhetően plusz 1 csatlakozás lett beépítve, amely növelheti az ellenállás értékét. Vagy rosszul gondolom?

Köszönöm!