Villamos kapcsolószekrények és tokozott elosztók

Indította JUVILL, 2012. június 17., 13:49:49 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

1000 köcce! Az az érdekes, hogy a crtl c + crtl v gombok megnyomását követően megjelent a link a hozzászóló keretben, de miután megnyomtam a hozzászólás gombot, a végleges komment mező üres maradt, mint ahogy azt te is láthattad. Valamit ott cseszerinthettem el?!  :(

nova

Szívesen. :)

A témához visszatérve, szerintem a kábelek, vezetékek vezethetősége fontos szempont ezeknél a kis családi elosztóknál. Amit még érdemes megnézni, ha üresen asztalon is, nehézkesen megy össze az alja és a teteje, akkor a falra felszerelve, kismegszakítókkal és vezetékekkel telepakolva szintén nem lesz könnyű.  ;)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!


flatskerrobert

     Még a nyár elején hívott egy régebbi ügyfelem, egy a horvátországi Zadarba újonnan épült apartman lakásba kellene egy kis automatikai feladatokat elvégezni.

Tulajdonképen egy félszigetet építettek be 3db  átrium jellegű 3 szintes épületkomplexummal kb 1400db különböző méretű apartmanlakásokkal, negyven valahány darab medencékkel, csúszdákkal szaunákkal stb.stb, ja és közvetlen tengerparti kapcsolattal. Tehát 5*. Egy két érdekesség, a használati édes vizet a tengervízből csinálják, hűtés fűtés talajszondás hőszivattyúkkal állítják elő, a szennyvizet házon belül kezelik, a tető meg szinte teljes napelemből áll. Osztrák a beruházó a generálkivitelező és gondolom rengeteg Horvát alvállalkozó volt.

A mellékelt képeken látható az apartman lakás elosztó belseje!!!!!! >:( Lehet véleményezni.

A feladatom csak annyi volt, hogy a világítás teljes egészében működjön. Mindenhol szabályzott világítás van ez nem buszos ha nem Eltako modulos. Ezt korábban már mások kiépítették. Valamint a 3db külső redőnyök és a 6db belső motoros függönyök működtetése helyileg nyomógombokról és rádiós távvezérlőkről illetve kártyakapcsolóról is. A lakásnak úgy kell működni, hogy a kártyakapcsoló behelyezésekor meghatározott világítási áramkörök felszabályoznak, a redőnyök fel irányba elindulnak a függönyök összehúzódnak. Ja és van egy külön kapcsoló a kártyakapcsoló alatt amivel ezeket a funkciókat ki lehet tiltani. Távozáskor ugyan ez csak fordítva működik.

Megjegyzés:A kábelezést nem Én csináltam. Remélem a kollégák tudják, hogy amennyi motoros redőny, rafroló, zsaluzia stb. van ezekhez annyi kapcsolt le fel irányú tápkábelt kell kiépíteni. Tehát nem lehet egy tápkábelre két három eszközt párhuzamosan rákötni. Egy eszköz egy kapcsolt tápkábel. Le, fel, Nulla, PE. Össze vissza fognak működni egy idő után.

A vezérlő doboz ami az asztalon van vezérli a redőnyöket és a függönyöket, sajnos ennek már nem volt máshol helye csak az álmennyezetbe.
A fel irányokat az APB és a bővített modulja végzik kimeneti másoló reléken keresztül. A le irányokat pedig külön relé csoport viszi, ezeket kellett helyileg beszerezni, a tulajnak.
FR.

Marton

Robi!
A kisautomatáknál mit keres a zöld/sárga vezetékezés, talán nulla vezetőként alkalmazták? Kétpólusú vagy csak nulla megszakítátosak a kisautomaták? Hiányolom a fázis ill nulla (fésű)sínt. Vagy csupán a 2,5-ös vezeték a felfűzés? Korábbi kivitelezésről rajzok feliratok vannak, milyen az ez irányú kultúra arrafele?
Úgy gondolom gyakran alkalmazod a programozható reléket, APB-t, SR-t. Milyenek a tapasztalataid velük, megbízhatóaknak tartod? Én is használom az SR-t is, bővítősen is. Az itthoni alkalmazásaim bizonyos helyzetekben leálltak, tápfesz resettel kellet újra indítai. Újra programoztam, azóta még nem állt le. Máshol alkalmazottal eddig még nem volt rossz tapasztalatom.

flatskerrobert

Marton!
     
     A villanyszerelőnek biztos z/s vezetéket "dobott a gép". Egyébként 10KA 1+N a kismegszakító valószínű bírni foglya a kiképzést. Bár nem volt időm körbenézni de valószínű, hogy a közelben van a transzformátor állomás és ezért alkalmaztak ilyen kismegszakítókat. Sin valószínű nem volt ehhez az osztáshoz. Rajzot nem találtam, felirat volt de értelmezhetetlen. Az alapszerelés ez év első felében készülhetett. Azért egy kicsit csodálkoztam a szerelés műszaki színvonalában,  pedig Osztrák a tulajdonos. Hát ez van.

Az APB-t kényszerűségből használom mert olcsó, viszont meglepő mód stabilan működik, bővítővel is meg hálózatban is.
    Ezekre az egyszerűbb kapcsolásokra kiváló.
FR.

Marton

Idézetet írta: flatskerrobert Dátum 2014. szeptember 11., 18:55:52 DÉLUTÁN
Azért egy kicsit csodálkoztam a szerelés műszaki színvonalában,  pedig Osztrák a tulajdonos. Hát ez van.
Az egy dolog, hogy a tulajdonos osztrák, de ha nem műszaki ember, nem tudja mit is kellene elvárnia villamos kivitelezésben akkor megvalósulhat így is a dolog. Biztosan kedvező áron volt a kivitelezés. Gondolom a külcsín, festés szép, ezt jobban tudja minősíteni.

flatskerrobert

    Ez így van (csiri viri) az egész.
Ettől függetlenül az ellenőrzés azért hagy némi kívánni valót.
FR.

gabesz.mi074

Sziasztok! Új vagyok itt a fórumon én nekem egy kérdésem volna hozzátok és nagyon megköszönném a válaszotokat. Mostanában egyre többet hallok az elosztó szekrényeknél kapcsolatban arról a dologról hogy egy vezeték , egy csavar alá. Tehát az volna a kérdésem hogy például egy al elosztóban ami mondjuk általános dugalj, és világítási áramköröket tartalmaz, az ebben található hernyó sineknél, aamiben ugye a nullát , és a földelést ágaztatom le , szabványos e úgy a szerelés ha mondjuk kettő 1.5vezetéket be kötök egy csavar alá mondjuk a nulla esetében. Követelheti e ezt rajtam az ÉV mérős?  Nem egy olyan lakás elosztóval találkozom ahol már gyárilag nincs a nulla sínjében és föld sínjében anyi csavar mint amenyi modul, vagy automata belefér. Akkor ezzel mi a helyzet mert máskép megszerelni nem lehet csak ha sínt cserélek benne vagy teszek hozzá ?

JUVILL


Korábban, valamelyik témában már írtam erről.
Nem szabványos a szerelés, ha nulla, vagy egy védővezető sín esetében egy csavar aló kettő, vagy több vezeték ágazik el.
Valamikor az MSZ 172/1-1986 szabvány úgy fogalmazott, hogy meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy külön-külön lehessen hurokellenállást mérni.
A másik. Amennyiben egy csavar alól több vezeték ágazik el, akkor a megbontásnál nem csak a szerelni kíván berendezés érintésvédelme szűnik meg, hanem a megbontottaké mind.