Napelemekből kinyerhető teljesítmény

Indította nova, 2018. november 18., 18:28:54 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Eredeti cikk forrása: http://hu.wikipedia.org
A napelemekbõl kinyerhetõ teljesítmény függ a fény beesési szögétõl, a megvilágítás intenzitásától, és a napelemre csatolt terheléstõl. A fény intenzitását kevéssé tudjuk befolyásolni, míg a másik két paraméter elméletileg kézben tartható.

A napelem beépítése szerint lehet fix vagy napkövetõ jellegû.

A fixen beépített napelem megfelelõ tájolás esetén (déli irány, Magyarországon 35 fokos dõlésszög) reggeltõl estig tud áramot termelni tiszta idõ esetén. Természetesen reggel és este már csak kisebb teljesítményre képes a napelem, mivel fix rögzítés esetén a napsugárzás kis beesési szögben kisebb áramerõsséget tud megtermelni. Ahhoz, hogy egész nap az idõjárás által megengedett maximális teljesítménnyel tudjuk gyûjteni a napenergiát, a nappal folyamán vízszintesen forgatnunk, függõlegesen bólintanunk kell a napelemet úgy, hogy a napsugár beesési szöge a lehetõ legkisebb mértékben térjen el a merõlegestõl. Ehhez plusz elektronikát és mechanikus elemeket kell felhasználnunk, és a telepítési hely megválasztására is nagyobb gondot kell fordítani, továbbá karbantartási költségekre is számítani kell. Ellenben a fix beépítésnél elegendõ a (tervezéskor már jól betájolt) ház tetõszerkezetét felhasználnunk a napelemek tartójának.

Az optimális besugárzásra beforgatott napelem-modul sem fog mindig teljesítményt szolgáltatni, mivel a besugárzás mértéke több okból is változhat, lecsökkenhet (például lemegy a Nap vagy eltakarják a felhõk stb.). Mivel az elektromos fogyasztókat folyamatosan szeretnénk üzemeltetni, viszont a napelem nem tud folyamatosan energiát biztosítani, valamilyen energiatároló puffert kell alkalmaznunk a rendszerben, amivel áthidalhatjuk az alacsonyabb napfény-intenzitású idõszakokat. (puffer=átmeneti energiatároló). Az energia hasznosításának másik útja, amikor invertert alkalmazunk.

Az inverter a napelem egyenáramát váltakozó árammá alakítja át, és visszatáplálja a hálózatba. A visszatáplálás természetesen csak a hálózat periódusával szinkronizálva lehetséges és az elektromos mûvek engedélye is szükséges hozzá.

A teljesítmény növelésének egyik módja sok apró lencse alkalmazása, amelyek a napfényt, a beesési szögtõl függetlenül, a napelemekre fókuszálják. A lencsés használat további elõnye, hogy magát a fotovillamos panelt az optikai fókuszálás miatt sokkal kisebbre lehet venni, így földi körülmények között is lehetõség nyílik kiváló hatásfokú, de egyébként drága, az ûrtechnológiában alkalmazott fotovillamos egységek gazdaságos használatára.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!