Eltűnő áram nyomában

Indította Tolnai János, 2018. november 07., 13:56:19 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tolnai János

Sziasztok!

Egy roppant alapos átképzés után nemrég kezdtem a szakmát. Egy panellakást újítottam fel, ahol egy konnektor -amely kezdetben tökéletesen működött - nemrég befuccsolt, és nem működött tovább. Kicseréltem egy újra (Mentavill ECO), azzal rögtön ment. Két hétre rá ismét tönkrement. Most kéne kimennem megnézni, de kissé tanácstalan vagyok. Az összes többi konnektor, kapcsoló, stb. tökéletesen működik, nem csak a lakásban, hanem konkrétan az áramkörön is. A kötéseket WAGO 221-gyel csináltam, mindegyiket fizikailag és villamosan is ellenőriztem.

30mA 40A-s ÁVK-n és B16-os kismegszakítón van az áramkör, 1.5mm2 MCU kábellel.

Mivel a Mentavill ECO nem egy nagy minőség, ezért arra gondoltam, hogy lehet ez esetleg anyaghiba is? Vagy ti mit gondoltok, valami nyilvánvalót elfelejtek? A képzésünk hibakeresés terén gyakorlatilag nulla volt.

Marton

Próbalámpás (terhelt) feszültség vizsgálatot kellene végezni a kibontott konnektor vezeték végeinél.
Minden jel arra mutat, hogy kontakt hiba, kötés vagy érintkezési hiba van. Az előző konnektor kicserélése után milyen fogyasztót használtak itt, terhelten használható volt?

Tolnai János

 Számítógépet, asztali lámpát, stb. Minden működött néhány hétig... aztán nem.

Marton

Egy átlagos konnektornál nincs ami elromlana nem látható módon.
Ami egy dugaljnál elő szokott fordulni, hogy megég az érintkezője, melegedés, rossz érintkezés miatt kitágul a lemeze és ez miatt nem érintkezik a villával. De ezt látványosan látható. A felsorolt fogyasztók viszonylag kis áramfelvételűek, ez nem indokolja a megégést, kilazulást.
Esetleg nem az ide bedugott kapcsolós hosszabbító kapcsolója nem ad át?

Tolnai János

Kipróbáltam lámpával is, úgy sem ment. Holnap beteszek egy új fajta konnektort...

tothgyula

Üdvözletem!
MCU kábelt írtál, és ez nem világos előttem, hogy MB-Cu kábelszerű vezeték (kettős szigetelésű), vagy MCu vezeték???
Én már jártam úgy, hogy feltettek egy képet 6-os tiplivel és közben megfúrták a vezetéket. Teljesen nem szakadt meg, de a keresztmetszete lecsökkent lényegesen. Így lehet, hogy nem a dugalj a hunyó!
Jó munkát: TothGyula felülvizsgáló.

Simon Endre

Igen  előfordul, erre egy karnis került.

Tolnai János

Kedves Gyula!

Szimpla szigetelésű MCu kábelre gondoltam.

Viszont ma azt a meglepő helyzetet konstatáltam, hogy a fázist hozó vezeték legközelebbi kötésének Wago 221-e megolvadt! Még sohasem találkoztam hasonlóval. Az áramkör B16os kismegszakítóval volt biztosítva, a vezeték védőcsőben, a falban fut. (Elvileg 13A-ra lehetett volna méretezni, de nekünk úgy tanították, hogy ilyenkor 16-os kismegszakítót kell alkalmazni.) Egy számítógép és egy lámpa biztosan nem terhelte túl a vezetéket.

A kötésben lehetett érintkezési probléma...?

Köszönöm a válaszokat!

A vezeték szimpla szigetelésű MCu


Marton

Valószinüen a Wagó kötöelembe nem volt kellően bedugva a vezeték vég, csak érintőlegesen érintkezett. A vezeték nem volt bedugva a lemez alá! Én is találkoztam már ilyen hibával. A legújabb Wago gyártmányú kötő elemek ezért átlátszóak, hogy lehessen vizuálisan is ellenőrizni. Meg egyébként is ajánlom próbálni khúzni a kötőelemből a vezetéket összedugás után ellenőzés végett.
Nem a terhelő áram okozta a megégést!