Fogyasztásmérõhely kialakítása

Indította NIDUS, 2011. május 06., 19:46:11 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

NIDUS

Sziasztok, Üdvözlök mindenkit!

Egy számomra nagyon fontos kérdéssel fordulnék hozzátok.
Nemrég vettem egy kertes házat, és teljes felújítást tervezek. Sok mindenhez értek így magam feleségemmel karöltve próbálom megvalósítani az elképzeléseinket. Mesterségem címere villanyszerelõ, így nem okoz gondot ennek kivitelezése sem. Régi ház, régi rendszer! 10A a fõbiztosíték, és szeretnék egy teljesítménynövelést eszközölni a szolgáltatóval. Én arra gondoltam, hogy kidobják a 10A-t és lecserélik egy számomra megfelelõvel, és megoldott az ügy. Van egy regisztrált szerelõ ismerõsöm, aki a minap szemrevételezte a helyszínt, felvilágosított, hogy a tetõtartótól kezdve a földelõ szondáig újat kell betenni a mai szabványok szerint.
"ami manapság nem kis pénz ugyebár, egy felújítás alatt fõleg minden fillér számít"
Az ismerõsöm azt ajánlotta, hogy csináljam meg magam a mérõhely kialakítását a régi mellett, majd csak rá kell kötni mikor elkészült.
Hallottam, hogy egy villanyszerelõ a saját tulajdonában lévõ ingatlanon megcsinálhatja magának a mérõhelyet. Szóval nem szükséges hozzá a regisztrált vill. szerelõ.
Mi a véleményetek errõl? Valóbban gond nélkül megoldható lenne úgy a mérõhely létesítése, hogy saját magamnak megcsinálom?
A válaszokat elõre is köszönöm.
Üdvözlet K.

nova

Ahhoz, hogy hivatalosan el tud végezni a teljesítmény bõvítést rendelkezni kell regisztrált áramszolgáltatói képesítéssel. Legalábbis és nem hallottam még olyanról, hogy a saját mérõóra bõvítést elvégezheti a villanyszerelõ az áramszolgáltatói elõírásokat megkerülve.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Valamikor régen ez valóban így volt a saját mérõhelyét kialakíthatta, ha volt hozzá szakképesítése. Ekkor létezett   még a társadalmi munka és hozzátartozó részére végzett munkavégzés. Ma ez már nem így van regisztrált villanyszerelõ szerelhet csak mérõhelyet. Még akkor, sem ha õ maga villanyszerelõ vagy villamos mérnök. A jó kapcsolatokkal sokszor sok mindent meg lehet oldani. A bõvítéshez meg kell próbálkozni max 25A igény beadni, ekkor nem mindenhol kérik a mérõhely felülvizsgálatot. Természetesen minden esetben a biztonságtechnika élvez elsõbbséget. A biztonságtechnikán viszont nem szabad spórolni, mert ez életet menthet adott esetben.

NIDUS

Köszönöm a válaszokat!
Csalódott vagyok egy kicsit és "dühös" is. Mi értelme van annak, hogy egy vill. szerelõ saját magának nem csinálhatja meg amit szeretne, és tízezreket kell fizetnie másnak.
Gondolom a tízezreken van itt a hangsúly, mert a szabványokkal/szabályokkal nem lehet variálni.
A 25A-es teljesítménynöveléssel kapcsolatban... az a baj, hogy bárminemû babrálás (a villanyóra aktuális cseréjét kivéve), azt vonja maga után, hogy a régi rendszert szabványosítani kell. Kb. 60 éves rendszerrõl van szó az oszloptól.
Azzal kapcsolatban is dilemmában vagyok, hogy a szolgáltatónál 32A-ig  ingyenes a teljesítménynövelés, utána amperenként 3500-4500 forint. van egy vezérelt óra is a szekrényben 16A-al. Akkor elvileg 16A-re lehetne cserélni a régi 10-est? Úgy jön ki a 32A? Vagy külön-külön értendõ?Fogalmam sincs  :-\.
Szerencsére még van idõnk ezen a problémán rágódni, csak a felújítás végeztével történik a költözés.
Az biztos, szeretnénk mikro sütõt, normális mosógépet és egyéb villanyos kütyüt, és akár ezeket egyszerre is szeretnénk használni. Ami jelen pillanatban nem biztos, hogy megoldható.

Üdv. K.

Novill

Ha  valakinek van például  32A a  nappalira , akkor az éjszakaira is jogosult  32 A kérni  csatlakozási díj fizetése nélkül. A 32A feletti igény esetén jön be a 4500Ft csatlakozási díj fizetése. Melynek mértékét egységesen törvény szabályozza.
A régi mérõhelynek biztonságosnak kell lennie. Ilyen például szabványos kismegszakító tábla legyen a mért oldalon, legyen földelés és EPH kialakítás, ezeket te is elvégezheted. A tetõtartó állapota megfelelõ stabilitású legyen, a fõvezeték szigetelt legyen, ez látszik kintrõl is. .....  Ha minimálisan elfogadható szakmailag 25 A-ig a bõvítést nem kötik regisztrált villanyszerelõhöz. Érdemes bemenni az ügyfél szolgálathoz érdeklõdni.

GL

Szia Nidus én reg szerelõ vagyok.

Úgy néz ki hogy egy nyilatkozatot kell kitölteni egy reg. szerelõnek hogy a mérõhely megfelel a nagyobb teljesítmény igényének. ( Vezeték keresztmetszete, stb)
Ez egy szemrevételezés, Általában 5000FT kérnek érte ha megfelel, akkor az e-onnak van igénybejelentõje amit a reg szer kitölt és te is be tudod adni.

Ha nem felel meg a keresztmetszet kérni kell kikapcsolást vezetéket át kell fûzni, utánna kell egy visszakapcsolás.
Ez a legegyszerûbb megoldás.

Teljhesítménybõvülésnél nem kell szétszedni mindent.
az csak annak jó aki csinálja.
további szép napot.

NIDUS

Üdv GL és mindenkinek!
Köszönöm a válaszokat, és elnézést a kissé megkésett reagálásomért...

...örömmel olvastam Novill válaszát az amperokkal kapcsolatban, úgy vélem, hogy nem lenne logikus az éjszakait és a nappalit egy kalap alatt letudni. Nem lenne logikus ha összeadódnának az amperok.

Tisztelt GL!
A szemrevételezés megtörtént "mint korábban írtam az ismerõsrõl", nem sok jóval kecsegtetett egyszóval széklet a jelenlegi rendszer az oszloptól. Össze-vissza huzigálva jelenlegi mérõhelytõl régi mérõhelyen keresztül kis keresztmetszetû AL vezetékek keverve 1000 éves rongyszigetelésû vezetékekkel. Földelés nincs, és még ki sincs építve. A tetõtartó a fõfal belsõ síkjában (amit a rozsda jóízûen eszeget).
Nem rózsás a helyzet. Jóindulattal azt lehetne mondani, hogy ha nem muszáj akkor is új mérõhelyet kialakítani.
Jelen állapotban, a lakás teljesen új szerelést kapott és az elõszobában várja a betáplálást.
ahogy idõm és anyagiak engedik, nekilátok az új mérõhely kialakításának, majd ha kész akkor az ismerõsömön keresztül rendezem az új rákötést. Így megspórolok egy jókora munkadíjat, és persze anyagáron is jelentõset takarítok meg, mert nem mindegy ki hol vásárol. Mert lehet kapni ugyanazt az óradobozt 30000-ért és 20000-ért is, a többi már nem nagy tétel.

Legutóbb mikor itt jártam valószínûleg elsiklottam NOVA válaszán... én nem a teljesítménynövelést szeretném elvégezni, hanem az új mérõóra dobozt szeretném kiépíteni. Aztán majd jön a megfelelõ ember a megfelelõ felhatalmazásával és szépen átszerel és behúzogat mindent.

Zárom soraimat, további jó munkát mindenkinek!
Üdv, N!

Novill

A bõvítést úgy kell értelmezni, hogy 32 A felett kell fizetni amperenként 4500.-Ft-t. De csak egyszer kell kifizetni, vagyis nem adódik össze az éjszakai és nappali amperek.

NIDUS

Értem. Vagyis úgy értelmezem, ha van egy 16A-es vezérelt (éjszakai) áramom, és a nappalit pl. pont 32A-esre szeretném tuningoltatni akkor plusz költségek nélkül megtehetem. Tehát elvileg nem 48A-om lesz, és nem kel 16x 4500 pénzt fizeti.
...remélem jól értem...

Novill

Nem kell összeadni jelenesetben, tehát van a nappalin 32 A, az éjszakain 16A. Bövitni az éjszakain is lehet 32 A-ig annélkül, hogy csatlakozási díjat kellene fizetni. Persze ilyenkor vizsgálják a méretlen hálózat müszaki állapotát. Egyébként jó az értelmezés.