Faház villanyszerelése

Indította petike199600, 2013. április 20., 07:20:33 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
Nyáron lehet majd lesz egy kis munkám persze nem egyedül hanem felnőtt igazi villanyszerelő szakemberrel de mehetek neki segíteni.
Lesz egy faház. Nem teljesen fa ez. Elmondom a rétegeket.
A ház váza fából van. A külső borítás 22 mm vastag fa.Ezután van a hőszigetelő réteg ami 10 mm üveggyapot és belülről pedig gipszkarton van.Na most a gipszkartonnak is kell valami váz de gondolom az lesz amit az elején írtam tehát a fa.
Na mondta nekem a vevő hogy ide valami tűzálló kábel kell mert ugye fa az épület.
Ebben kérném segítségeteket,hogy mennyire igaz ez. Miért nem elég egy sima MBCU kábel?
Hogy kell ilyen helyeken szerelni.
Egyenlőre ennyi kérdés jutott eszembe majd a többit ezután. ;D  ;)
Köszönöm szépen!  ;D
Jó hétvégét mindenkinek!! :)

JUVILL


Ha belenézel a fórumba, több helyen találsz erre választ, és a "szabványtárunkban" is előírást.
2012. január 23-án indítottam pl. egy témát erre. Tűzveszélyes épületek és helyiségek villanyszerelése.
Lehet, hogy segítene. ;)

petike199600

Elolvastam minden hozzászólást de az a helyzet hogy egyáltalán nincs szó családi házról konkrétan.
Csak ipari berendezések vannak ebben a témában,engem nem ez érdekel jelenleg.
A témához kapcsolatosan tudsz valamit mondani?
Milyen ez a tűzálló kábel? Tényleg ezt kell használni faházaknál?
Köszönöm szépen!

andy78

Sziasztok nekem lenne kérdésem de nem témával kapcsolatos lépcsőházi nyomó gombokat mozgás érzékelőre cseréltették velem rendesen működik csak egy nap múltán az egyik érzékelő le kapcsolása után villognak a lámpák nem tudom hogy az érzékelő rossz vagy az égőkel van valami probléma szerintetek mi a baj előre köszi

Gyurmaúr(fi-relé)

Petyka, az van, hogy faházban rohadtul nem kötelező az egyébként narancssárga külső köpenyes tűzálló kábelek alkalmazása, csak max abban az esetben, ha ezt a ház (vill) tervezője valamilyen okból előírta. Viszont, a elvileg a tűzjelző berendezést ma már előírhatják lakás céljára szolgáló fa, vagy faszerkezetű házak esetében is és azok működtetésére, az egyes hurkok felfűzésére tudtommal csak tűzálló kábeleket lehet használni, melyek piros köpenyesek. Szóval a normál hálózatot -eltérő rendelkezés hiányában- simán lehet MBCu-val, esetleg MT-vel szerelni, de mindenképp Mü II-es csőben kell vezetni azokat. Kerülni kell a 3-nál több -főként 4-5 eres erőátviteli- kábel egy csőbe történő behúzását! Milyen betáp lesz, 1 avagy 3 fázis? Lesz-e éjszakai betáp?? Amennyiben a vevő továbbra is okoskodik, akkor nyugodtak kérd meg, hogy ugyanmá mutasson egy olyan rendelkezést, szabványt, mely kötelezően előírja a teljes erősáramú hálózat tűzálló kábeles szerelését lakás céljára szolgáló épületben, viszont te igenis légy jéghideg profi és tényleg nézd át az összes szabványt, ami erre vonatkozik, sőt nyomtasd is ki, s amikor elkezd okostojáskodni, csak nyomd az orra alá,vagy akár el is küldheted neki PDF-ben, amiket találsz pl a fórum szabványtárában! Ha ezek után is ragaszkodik a narancsokhoz,akkor sincs semmi gáz, fel kell venni egy jegyzőkönyvet, melyben ő az aláírásával igazolja, hogy ő a szabvány ellenére ezt kéri és továbbá vállalja ennek X összegű -légy a kábelárak tekintetében is felkészült, hogy egy pontos kalkuláció legyen a jegyzőkönyvbe mellékelve, csak azért, hogy később ne mondhassa, hogy egy bianco felhatalmazást irattatok vele alá arról, hogy megkopasszátok- többlet költségét. Amennyiben ez megvan, akkor már kezdődhet is a meló, de csak ha átutalta, vagy egy zárolt és csak általatok hozzáférhető bankszámlára helyezte az anyagárat!!!
Most pedig megyek kertészkedni, mert a végén nem lesz "szép zőld gyep" (Poldi bá nyomán az Égig érő fű c .filmből...)  :D

nyaki

Hali!
Eléggé hiányos az információ, különösképpen az átalakítással kapcsolatban, ezért erre konkrét javítási javaslatot nem lehet adni. :-\

petike199600

Nyaki! Ezt nekem írtad?
Gyurmaúr: Örülök hogy jól gondoltam hogy nem kell tűzálló kábel egyáltalán.De ezek után sem fogok nekem egy gyereknek hinni a vevő
hanem inkább hisz egy felnőtt villanyásznak akivel csináltatni akarja.Az én szavam ellene nem ér semmit.De szerintem amikor mondta hogy tűzálló kábel kell és én csak néztem nagyokat és ráncoltam a homlokomat akkor ő már hülyének is nézett engem mármint a vevő.
A betáplálás 3X16A meg egy éjszakai szóval 3 fázis.Esetleg tudnál feltenni a gipszkarton falban történő szerelésről képeket?
Esetleg önkioltó dobozokat azt lehet használni nem?
Köszönöm hogy tudsz nekem segíteni minden témában!
Köszi!!  ;D

nyaki

Peike!
Nem neked írtam, hanem az előző kérdezőnek.
Gipszkarton falban pedig nem kell védőcső, ha MBCu/MT vezetéket használsz. MCu-nál már kötelező.

andy78

A lépcsőházi automatákat kivettem 5 érzékelő van 2 - 3 lámpát,3-1 lámpát kapcsol de szerintem energia takarékos izzók lesznek a problémám okai

nyaki

Az bizony lehetséges.
Gondolom élvilágítósak a nyomógombok és e mellé szerelték fel a mozgásérzékelőket.
Azok a villanások csupán pislákolások lehetnek a teljes fényerőt mellőzve.