FÁBÓL VASKARIKA, azaz lehet-e hűtőládából mézmelegítő ládát fabrikálni??

Indította Gyurmaúr(fi-relé), 2014. július 24., 19:36:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Gyurmaúr(fi-relé)

Urak, kissé pihentagyú méhész haverom azzal a kéréssel lepett meg, hogy a család most kapitulált mélyhűtő ládájából szeretne egy mézmelegítő ládát, mely 40C fokra melegítené fel a mézzel teli hordókat. Szerintetek van reális esély arra, hogy a ládába -melynek ugye fém a belseje- elhelyezzünk mondjuk 4-5 db, egyenként 500W-os fűtőszálat, mely az aljában, ill az oldalában lenne úgy elhelyezve, hogy egyenletesen melegítse a fémfelületet a láda teljes belső felületén, kivéve a tetejét. Természetesen 400V 3 fázisú betáppal, belső hőmérővel, termosztáttal és kontaktorral oldanánk meg a villamossági hátteret, a kérdés, hogy reális-e egy ilyen megoldás anélkül, hogy hyper bonyolult megoldásokat -pl víztér kialakítása, mely vízzel lenne feltöltve és azt melegítenék a fűtőszálak :'( - alkalmaznánk??? Várom a jobbnál jobb ötleteket... More thanx...  ;)

nyaki

Üdv!
Emlékeim szerint a mézet hirtelen melegíteni tilos, ami azt mondatja velem, hogy egy sima bojler termosztáttal és némi fűtőkábel darabbal+trafó, ezt tökéletesen meg lehet oldani. Anno ennek a mintájára készítettem el magamnak egy kültéren húzódó vízcső fagymentesen tartását.

Villanyreszelő

Üdv.!
Én a kutatóintézetnél szerzett tapasztalatomnál fogva tudok tanácsot adni ebben az ügyben,ahol fűtőtestek voltak elhelyezve egy tartályban mégpedig úgy,hogy a fűtőszál egy csőbe lógott bele kívülről, ami a tartályba volt behegesztve. Hőátadó paszta segítségével még fokozva volt a hőátadás.
Ezzel nehezen folyó ragasztót melegítettek fel egyenletesen mindenhol, a felmelegedés 3 fűtőtest elhelyezésével,és hőmérséklet szabályozásával 3-4 órát vett igénybe 210 fokon.
Úgygondolom alacsonyabb hőmérsékleten lassabb felmelegedés eszközölhető.
Ez egy mai napig működő módszer nálunk.


zoli_varga


Zsolt718

Ha még nem késő, friss regisztráltként megteszem első hozzászólásomat  ;)
Léteznek (pl A/4 méretben) öntapadós szilikon bevonatú fűtőlapok akár 1kW-osak is.
Én ezeket profi konyhai fűtőkészülékek (rozsdamentes mélyhúzott kádak) aljára ragasztva láttam. (persze nem a vizes oldalon).
Egy olcsó Eliwell szabályzóval és félvezetős kapcsolóeszközzel ezen a hőfokon örökélet várható....

Gyurmaúr(fi-relé)

Nem késő, sőt egyre nagyobb érdeklődéssel várom a különböző javaslatokat, mert szeretnék a havernak vmi maradandót, értékeset és persze tökéletesen használhatót alkotni, ha már lett az a hűtőláda...  ;)

Zsolt718

Van még egy megoldás - már amennyiben épségben van a csőrendszer ("gáztömör").

Megkérsz egy hűtős kollégát, hogy cserélje fel a hideg oldali hőcserélőt a kondenzátor (meleg) oldalival. (a fűtésre képes klímák is ezt teszik egy váltószeleppel)
Ez igazán energia takarékos megoldás lehet.