Közvilágítás

Indította Novill, 2020. január 29., 18:18:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Novill

A közvilágításra is van gondolom műszaki előírás, szabvány, ami alapján létesítik. A korszerűsítés során ledekre cseréltékre a higanygőz és nátrium lámpákat az ország több településén. Biztosan milliárdokat takarítanak meg vele országosan. Lehet, hogy öregszem már, de ezeknél a ledeknél nem igazán látok már jól, vagy tévedésben vagyok? Kíváncsi lennék a megvilágítási értékek és szabványok előírásai mennyire mutatnak megfelelő értékeket, netán a szabvány előírásain túl teljesítenek a ledek?

nyaki

...csak egy kis emlékeztető:
"Az emberi szem a napfényhez igazodva fejlődött, melynek spektruma – mint az abszolút fekete sugárzóké általában – folytonos. Viszont LED színképe úgynevezett sávos, ami azt jelenti, hogy nem tartalmazza a fehér fény összes komponensét, hanem csak egyes összetevőket, amivel a fehér fény látszatát kelti. Ez nem új dolog – az izzólámpán kívül nehéz még egy folytonos spektrumú mesterséges fényforrást találni. – A problémát az okozza, hogy a spektrumban egy nagyon szűk sávú kék fény dominál, ami aránytalanul terheli a szem receptorait. Mivel a fehér fény többi összetevői hiányoznak, vagy csak kis mértékben vannak jelen, az összfényerő kevés ahhoz, hogy a pupilla összehúzódjon, ezzel védve a szemet. A nagy energiájú kék fotonokkal bombázott retinában káros fotokémiai folyamatok játszódhatnak le. Megzavarja a retinában lévő melanopszinok működését, amik a melatonin nevű hormon termelését befolyásolják. Ez a hormon pedig az alvás és ébrenlét szabályozását végzi, így befolyásolja az ember biológiai óráját, az úgynevezett cirkadián ritmust, és felborul az anyagcsere, a testtömegindex, az oxigénfelvétel és a hormontermelés.
A biológiai óra megzavarásán kívül, a tartós kék foton expozíció retina károsodást is képes előidézni. Ezért is fontos, hogy milyen más összetevők, illetve ezek milyen intenzitással vannak jelen a fényben. 2600-2700 K színhőmérsékletű LED-ek fényében már kisebb a kék fény intenzitása, mint a sárga fény összetevőinek. Így kevésbé terheli a szemet, viszont rosszabb a hatásfoka. Ismét minőség vagy mennyiség kérdés.
A különböző fényforrások fotobiológia veszélyessége szerinti vizsgálatával az IEC 62471 szabvány foglalkozik."

A fenti leírás egyértelmű és világos.

Gyurmaúr(fi-relé)

Hát Novill, eme felvetésed lehetne akár az évszázad felvetése is,mert bizony az elios balhé (saga) ismeretében sajnos kimondhatjuk, miszerint kishazánkban a közvill korszerűsítést is elkúrták, nem kicsit; NAGYON! Sem minőségileg, sem teljesítmény szempontjából nem megfelelő LED lámpák garmada lett felszerelve, nyilván azért, hogy több jusson bizonyos zsebekbe. Igenis van minőségi közvill LED lámpa, pl. a Siteco lámpái, deha jók az infóim a Hofeka, illetve Géringer Gyuri barátom Simovill lámpái is a minőségi kategórába tartoznak. A közvill tervezés a világítástervezésen belül egy külön műfaj, melyhez nagyon érteni kell és tisztában kell lenni az adott közterület jellegével, mert nagyon nem mindegy, hogy pl. egy 2x1sávos út egyik, vagy mindkét oldalán vannak-e oszlopok, melyekre a lámpák kerülnek és ez a 2x2 sáv esetén hatványozottan érvényes. Más kell egy parkba, más egy járdához, más egy közös bringaút-járda combóhoz, más egy parkolóba és megint más egy utcába, más és más lámpa kell a befüggesztett, illetve az oszlopra erősített közvill esetén.

Sztrogoff

Fenti két értekezéshez lenne hozzáfűzni valóm. :)
Az egyik az, hogy ahol világítás van, ott az nem azért van, hogy elaludjunk. Sőt. Ezért a kék (összetevő) előnyösebb, akkor, ha autózunk, vagy munkagépekkel dolgozunk. Íróasztalos munkánál legfeljebb az a veszély fenyeget, ha elalszunk és az asztalra borulva betörik az orrunk.
A másik meg az, hogy valaha volt 5 vidéki áramszolgáltató, egyenként 8-10 üzemigazgatósággal, mindegyikben volt 2-3 tervező, aki teljesen tisztában volt a közvilágítás tervezésével, hogy a fenti szóhasználatot alkalmazzak, nagyon értettek hozzá és tisztában voltak vele. Ezen felül minden vállalati központban is volt tervező részleg nagyobb volumenekhez. Köztük olyan fejekkel, akik később egyetemi tanárként kötöttek ki ilyen specializációval.

Novill

Arra lettem volna igazából kíváncsi , hogy melyik szabvány írja elő a közterület( közvilágítás) megvilágítási értékét, illetve hány luxot kell biztosítani? Gondolom különböző területekre (főút, mellékút,stb.)  más lehet az előírás. Valakinek van-e tapasztalata a műszeres vizsgálatokról, hogy a korszerűsítés biztosítja-e a szükséges megvilágítást  a gyakorlatban? A terveknek megfelelően történt a megvalósulás? Nem vitatom, hogy vannak jó tervezők( nagy koponyák), jó számítógépes programokkal, amit tudnak is jól használni. Viszont az optikai érzékem szerint gyengébb a korszerűsített közvilágítás általánosságban, vagy ez az érzékem be tudható az idősödő koromnak? Lehet az is hogy megszoktuk a régi világítást és az új előírások mások, mint régen?

nyaki

A fenti szösszenetemből világosan kiderül, hogy az emberi szem a vörös, sárga (legérzékenyebb a szem erre) és a zöld színkomponenseket jobban érzékeli, ezért ha kevésnek érzed a LED fényét, akkor ez, eme 2-3 komponens intenzitásának a hiányából adódik. Mivel a 4000K vagy az afölötti színhőmérsékletű LED-ek esetén, elsősorban a kék színkomponens dominál és az emberi szem pont ezen hullámhossz tartományt érzékeli a legkevésbé, így a teljes fényáramot tekintve, a szem a kevert színt már kevésnek érzékelheti. Azon műszereket, amelyek a fénymennyiség mérésére készültek, hidegen hagyja ez a biológiai tény és a kék szín intenzitását ugyanúgy érzékeli, mint a többiét, amiből az következik, hogy ha egy ilyen műszerrel mérsz, akár elegendően nagy megvilágítási érteket is kaphatsz, ami a szabványnak ugyan megfelel, de az emberi szemnek már rohadtul nem. Ha a látás szempontjából fontos spektrális összetevőket figyelembe vevő ún. spektrumanalizátorral is kiegészítenék a fénymérést, akkor szomorú képet kapnánk a ma használatos fényforrásainkról.
Nem véletlenül szoktam azt mondani, hogy a látás fiziológiáját tekintve, a hagyományos izzónál és az ettől még jobb halogénizzónál, egyenlőre nem született egészségesebb fényforrás. Sajnos a világot a pénz mozgatja, ez pedig nem emberközpontú.  :-\
A mesterséges világításokkal jelenleg az MSZ EN 12464 és az MSZ EN 13201 szabványok foglalkoznak.