Downlight vagy Gu10 szpot

Indította etfLED, 2012. augusztus 29., 15:50:40 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

etfLED

Elõször is bocsánat , hogy nem írtam a fórumba
Nos itt abban szeretnék néhány rövid információt adni , hogy hova milyen szpot lámpa is a megfelelõ

GU10 foglalatú szpot lámpák:

Hálózati feszültségrõl üzemel , könnyû a beszerelés és a csere. Még mindíg nagyon sok SMD LEDes lámpa van a piacon amit úgy árulnak , hogy ez a legújabb technologia , és sokan meg is veszik mert egyre olcsóbb (kifutó termék) viszont ugyanazon az áron lehet Power LED es lámpát is venni , hiszen lassan az is lapátra kerûl viszont itt negyobb a fejlesztés hiszen a wattonkénti fényáram akár 110 lumen,
Nos ezek a lámpák amiket Én is már használok egy ideje. Személyemnek az 1X 3w os lámpák jöttek be igazán de van már 3x3 vagy 3x1w os lámpa is amihez lehet akár 120 fokos lencsét is kapni .
Nos a teljesítmények leírásánál van néhol egy kis bökkenõ , hiszen nem mindegyik 3wos lámpát lehet kicserélni egy harminc w os helyére.
Mi is a bökkenõ : az hogy a LED teljesítménye nem megfelelõ vagy a driver alul méretezett. Vannak 6 illetve 9W os lámpák amik valóban 2 vagy 3w os LEDekkel vannak szerelve de a fogyasztásuk vagy a teljesítményük nem annyi
A 9wos lámpák elég jól világítanak amiket már be lehet rakni egy 50es helyére (persze megfelelõ lencsével , mert lehet hogy csak a padlót fogja erõsen világítani) a fogyasztása kb 4W. A lámpában lévõ driver nem tud akkora áramot generálni , hogy ez ilyen teljesítménnyel világítson , de szerintem nem is kell mert a hûtés egyébként is kicsi egy ilyen lámpánál. 3 db 2 vagy 3 w os LED nagyobb hûtést igényel
Egy olyan driver amit jól lehet használni ilyen lámpákhoz , nem fér bele egy gu10 foglalatba
Itt jön a downlight (mélysugárzó):
A szpot lámpákhoz hasonlóan világít de a lámpa hûtése nagyobb méretû így akár több mint 16 órát is világíthat , valamint a külsõ szerelésû driver használata lehetõvé teszi a LED max teljesítményen történõ üzemeltetését . A legújabb COB LEDes lámpák 170 fokban is tudnak világítani ezekben.

nyaki

Én csak annyit fûznék a témához, hogy a LED-ek még nem az általános lakásvilágítás része, bizonyos gazdasági és mûszaki okok miatt, ezért  a kompaktokat és az elektronikus fénycsöves lámpákat helyezném elõtérbe.

etfLED


JUVILL

Idézetet írta: etfLED Dátum 2012. szeptember 09., 13:41:09 DÉLUTÁN
Ezt kifejtenéd bõvebben?
A kérdés nem nekem szól, elnézést kérek nyakitól, de egy pár sort engedjetek meg ismét ebben a témában.
A ledes világítás a jövõ. A felhasználók - gondolok itt az új építõipari kivitelezésekre, beruházásokra - mûszakilag kevésbé ismerik a LED-ek alkalmazhatóságát.
Korábban már az árakról volt vita. Drága? Mihez képest. Energiatakarékos? Mihez képest? Nagyobb az üzemórája? Mihez képest?
Energiafelhasználás területén mikor térül meg egy LED-ekkel tervezett világítás, azonos alapterületet és azonos megvilágítási értéket figyelembe véve.
Végül a tervezõk. Mennyire részesítik ezeket elõnyben a nyaki által írott kompakt fénycsövekhez képest.
Feltételezem, hogy a témában járatosabbak több alkalommal végeztek, végeznek gazdasági számításokat.
Esztétikailag viszont nem hiszem, hogy vita lenne.
A feltett képek és a hozzászólások eléggé meggyõzõek számomra.
Úgy gondolom, hogy egy kicsivel több reklám, és mûszaki információ esetén nagyobb lenne felhasználásuk.

Gyurmaúr(fi-relé)

LED vs normál, azaz lineáris, ill kompaktfénycsõ?? Izgalmas téma; egy biztos, jelen álláspont szerint a T5-ös fénycsõ esetében egyáltalán nem lehet, míg a T8-as esetében is igen korlátozottan lehet alternatíva a LED fénycsõ, ugyanis a LED fénycsõnek csak az alsó fele bocsájt ki fényt, így a tükrös armatúrákban való alkalmazáskor elvész a lényeg, azaz hogy a fénycsõ felfelé esõ részének fénye a raszter segítségével hasznosuljon. Természetesen, egy szabadonsugárzó, vagy normál prizmásbúrás lámpatestben már igen jó eredménnyel lehet LED csöveket alkalmazni, mint ahogy bizonyos kompaktfénycsöves megoldások helyett is érdemes SMD, vagy az annál is újabb fejlesztésû LED-ek alkalmazása. Ami pedig a HgLi, TCL, ill különbözõ fémhalogén lámpák LED-el történõ kiváltását illeti; bizonyos teljesítmények ( pl HgLi 50,80,125W, HMLi 160W, TCL 50,70,100W) igenis reális alternatívát jelenthet, pl az utcai standard közvilágítás esetében, viszont már a nagyobb megvilágítási igények, pl a 250W-os és annál nagyobb teljesítményû fényvetõk esetében nem beszélhetünk még kiforrott LED technológiáról.  :(

etfLED

A legfontosabb dolog az az , hogy mennyi energiát kell fordítanunk a megvilágításra (gazdasági számítás)
Azokon a helyeken ahol ez a legnagyobb a rezsi költség ott érdemes elgondolkodni a fejlesztésen és tanácsot kérni ,(no nem egy kereskedõtõl)
A háztartási fogyasztók általában a világítás stílusa és fogyasztása miatt vásárolják ezeket a lámpákat( próbálnak minél olcsóbbat találni ,és az sem gond ha 1-2 év múlva kiég, igaz addigra már más a választék)
A nagyobb fogyasztókat inkább a havi költségek érdeklik és ezért hajlanak a nagyobb beruházásra
A lámpát a szükséges fény mennyiség után kell kiválasztani , nem feltétlenül a régi lámpa helyére új fényforrásokat tenni
A kis teljesítményû reflektorok 10,20,30w teljesítményûek már alkalmasak olyan megvilágításra hogy havi szinten ne érezzük meg az erre fordított energia árát

Hamarosan viszont szerintem elkezdõdnek azok a nagyobb beruházások ahol a leszigetelt lakások/házak észreveszik azt , hogy magasabb a villamos költsége mint az amit megspórolt a bemûanyagozott házon , vagy éppen jó lenne ha valami világítana egész éjjel mindennap a ház elõtt napi 5ft-ért

Kedves JUVILL kíváncsi lennék arra , hogy szerinted mennyire tûzveszélyes egy kerámia vagy fémhalogén lámpa a LED lámpához képest

JUVILL

Idéz
Kedves JUVILL kíváncsi lennék arra , hogy szerinted mennyire tûzveszélyes egy kerámia vagy fémhalogén lámpa a LED lámpához képest

Sajnos olyan sok információm nincs a LED lámpákat viszonyítva, mint neked.
Egyet viszont tudok, mert pár tíz éve foglalkozom villamos biztonságtechnikával, hogy az alkalmazható világítást - a mindenkori OTSZ szerint - a környezet jellege határozza meg.
Amennyiben például üzemcsarnok világítás tervezésre kerül sor, és a megbízó, beruházó - gazdasági számítás alapján, vagy bármilyen megfontolásból - LED-es világítás mellett dönt, igyekszem utánajárni az OTSZ szerinti alkalmazható LED-es világítótesteknek.
Ha egyéb mûszaki információval tudsz szolgálni e tekintetben, szerintem a fórum tagjai szívesen veszik részedrõl.

etfLED

Nos
Ezzel a kérdéssel arra szerettem volna felhívni a figyelmet , hogy ez a világító test egészen másként állítja elõ a fényt mint amit eddig megszoktunk.

Igyekszem minél több információt írni a kipróbált termékekrõl.

nyaki

Üdv Mindenki!
Az elõttem szólók sok mindenben tanácstalanok, ami nem is annyira hihetetlen, inkább az újdonság erejével hat.
Életem minden szakaszát végigkísérte a LED, mint elektronikai elem és el kell hogy mondjam, igen sok fantáziát látok benne, de... És itt jön a de.
Most nem fárasztalak benneteket a múltammal és elektronikai és világítástechnikai gyakorlati és elméleti tapasztalataimmal kapcsolatban, de azt azért mindenképpen el kell rebegnem, hogy sajnos a LED-nek, mint fényforrásnak, még sokat kell fejlõdni a teljesítmények tekintetében, fõleg a hõ által okozott károsodások esetében. Ezeknek az elektronikai elemeknek a hõfoktûrése nagyságrendekkel kisebb, mint bármely fényforrásnak, ezért teljesen más hûtési, üzemeltetési és lámpatest kialakítási alternatívákat kíván és mint új technológia, a piaci bevezetése nagyon sok idõt fog még igénybe venni, mert ahhoz, hogy biztonságosan és hosszú idõn keresztül lássa el feladatát, ahhoz komoly hûtés és stabil elektronika dukál, ami növeli a lámpatestek árát. Nyilván elõbb-utóbb eljutunk oda, hogy minden más alternatívát nélkülözve, csak LED-ekkel valósítsunk meg olyan világítási feladatokat, ahol eddig csak nagynyomású Na-os, vagy fémhalogénes lámpákkal lehetett megvalósítani. Akinek pénze van erre, csakúgy, mint egy újabb LCD és plazma technológiás TV-re, annak lelke rajta, ám vegye, de ez még mindig nem a nagy beruházások utolsó mentsvára.
A héten keveredtem haza egy freiburgi kórház projekt villamos kivitelezésérõl és nagy meglepetésemre, sõt örömömre tapasztalhattam, hogy ott már kezdik alkalmazni ezt a technológiát. A kis megvilágítási, avagy nagy koncentrált fényigényû helyekre bepróbálták a lámpákat, de az ottani vezetõ mérnök is komoly dilemmákat fogalmazott meg, különösen egy, a Zumtobel (szerintem a világ egyik legkomolyabb lámpatest gyártója) által gyártott 23W-os Cree típusú LED-del szerelt (120lm/W) downlight lámpával kapcsolatban, mint élettartam tekintetében. Az idõ fogja csak eldönteni, hogy az aggodalma valós-e, vagy csak az ördögöt festi Õ is a falra, de az biztos, hogy 1 órás üzemelés után, az álmennyezet feletti méretes hûtõborda komolyan melegedett, ráadásul a tápegysége külön dobozban volt elhelyezve. Hogy ezt a LED lapka hogyan fogja idõvel tolerálni...?
Innen látszik, hogy még a nagy Németországban, ami ugye Európa legfejlettebb gazdasága sem engedhet meg magának bármit. A lámpatestek 80%-a a legújabb technológiájú T5-ös csövekkel és elektronikákkal épül fel, mert az ára majd 1/3-a a LED-esnek, azonos fény- és hálózati teljesítményt feltételezve.
Nos, ebbõl a szösszenetbõl talán le lehet vonni a megfelelõ konzekvenciákat, de hangsúlyozom, lehetséges, hogy a LED a jövõ, de az is lehet, hogy amire bevezetõdne, lesz újabb, ami a terjedését akadályozni fogja, csakúgy, mint pl. a GENURA esetében.

etfLED

Nos
A tanácstalanság oka az , hogy nagy a választék és aki nem jártas benne az nem tud választani csak az ár alapján.
Én személy szerint snem részesítem elõnyben azokat a lámpákat amelyek darabonként jó fényerõvel rendelkezõ fényforrásokat tömörítenek egybe.Magyarán azokat a lámpákat amelyek úgy 23w os ak , hogy van benne 23db 1w os vagy 10 db 2-3w os LED chip.
A sok chip el szerelt lámpák alul méretezett hûtõbordákkal rendelkeznek a design miatt ezért ez valóban csökkenti az élettartamát , de ez a hõmérséklet nem ér el olyan szintet hogy a környezetben kárt okozzon.
A nagy energia felhasználók még várnak a fejlesztéssel mert neki magasabb a beruházási költsége mint egy háztartásnak.
Viszont a piac azt igényli , hogy a háztartási fogyasztókat és a kis vállalkozásokat kell kiszolgálni termékkel , mert õk könnyebben igazodnak az átalakításhoz.
Ezért születtek meg gyorsan a sok LEDel szerelt szpot lámpák és egyéb világító testek.
Jelen pillanatban elérhetõ áron lehet beszerezni a COB lámpákat amelyek hûtésigénye már kevesebb és a fény teljesítménye is nagyobb

Visszatérve a németországi kórházhoz. Németország ott jár , hogy könnyen megtehet egy olyan beruházást aminek a hasznossága csak feltételezhetõen késõbb jön be. (igaz ezt MO is megtette valami mással de ez nem ide tartozik) Hiszen neki az jobban számít , hogy a fel nem használt energia feleslegét exportálni tudja és ebbõl támogassa a beruházásokat (kicsit másként gondolkoznak)