TN rendszer, hurokellenállás értékei áram-védőkapcsoló alkalmazásával

Indította birok57, 2012. november 18., 13:37:42 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

birok57

Novill a mérési módszered valószínűleg hatékony és megbízható olyan helyen ahol "néhány" áram-védőkapcsoló van.
Nálunk a munkahelyemen kb. 4900db áram-védőkapcsoló van kb. 16000 végponti méréssel, itt ez kivitelezhetetlen.

Novill

Te hogyan mérsz? Tudom nagyon sokan szúró próbaszerűen mérnek. Csak vég pontokon mérnek. Így hatékonyabb, jövedelmezőbb és gyorsabb a mérés.

Fecó

500mA alatti ÁVK esetében, miután ellenőrízzük a készülék kioldóáramát és idejét, csak védővezető folytonosság mérését írja elő kötelezően a szabvány az erről a berendezésről táplált áramkörök esetén. Rosszul tudom?

birok57

Novill, nálam a jövedelmezőbb jelző nem jön szóba, mert egy nem hazai tulajdonú cégnél munkaköri feladatként végzem az év. méréseket. Nem függ a fizetésem az ellenőrzött mért darabszámtól, természetesen van némi normatív elvárás. Mindent mérek és közel 100%-ban a saját kapcsán. Nálam nem fordul elő, hogy az üzemcsarnokban lévő 230V-os dugaljról, kb. 80m-es segédvezetékkel mérek 300-400 db fénycsőarmatúrát, mint ahogy a minap láttam egy nálunk "vendégeskedő" maszek mérős kollégától. (időhiány miatt nem tudtam mérni)
Én általában úgy mérek, hogy természetesen a főelosztótól indulva, megcsinálom az áramvédők tesztjét, mechanikus és műszeres, még azokon is amelyek csak tartalékként vannak az elosztókban, a motorikus fogyasztókat a kapocslécén, a lámpatesteknél van egy pici sumákság, ezt úgy értem, hogy az üzemcsarnokban lévő 2x58W-os fénycső armatúrák 3 modulos síntartókon vannak, de nincs telibe rakva fénycső armatúrával, minden tartón van egy szabad armatúrahely itt leveszem a műanyag síntakarót és innen mérek vissza a fénycső armatúrákra, mindre.
Előfordul, hogy soronként 15-35 ilyen modul van egybeépítve és ezeken mindegyiken mérek a már leírt módszerrel.
A minősítő iratban a legnagyobb mért eredményt írom be soronként ill. túláramvédelmi eszközönként, természetesen a megjegyzési rovatban beírom a mérési pontok  össz. darabszámát is.
Az áram-védőkapcsolókat nem hidalom át, azon keresztül mérek, úgy hogy ne kapcsoljon le (lakapcsolásmentes mérőállással) több tízezres mérési darabszámmal tudom, hogy a mért hurokellenállás értéke tizedre ugyanannyi, ha leküldöm az áram-vékapcsolót, vagy ha rejtett kapcsolóállással mérek. Természetesen a végpontokon is leküldöm az áram-védőkapcsolókat és dokumentálom egy külön jegyzőkönyvben a lekapcsolási értékeket.
Elnézést, hogy ilyen hosszúra sikerült, de hosszú oldalakon lehetne írni a folyamatról.


Novill

Milyen műszerrel mérsz? Mert az én műszerem  metrel eurotest 61557-el ávk állásban sok időt vesz igénybe a hurokellenállás mérés. Ezért alkalmazom az ávk áthidalását kizárólag a mérés idejére.

Fecó

Egy 30 mA áramvédő kapcsoló után miért kell minden végponton hurokellenállást mérni? 30 mA kioldóáram esetén jól számolom hogy a megengedett ellenállásérték 7666 Ohm? Volt hogy határeset lett a mérés? Egyébként Novill kolléga problémája valós, hiszen valóban hosszú így a mérés. Az nem megfelelő ha a védővezető folytonosságot ellenőrzöm az ÁVK után, és legfeljebb, ha nagyon alapos vagyok lemérek szúrópróbaszerűen 2-3 legtávolabbi végpontot? A felülvizsgálattal foglalkozó szabvány ezt írja:

"1. MEGJEGYZÉS: Lekapcsolóeszközként IΔn ≤ 500 mA-es áram-védőkapcsolók (RCD-k) használata esetén a hibahely-hurokimpedancia
mérésére általános esetben nincs szükség."


sanyika

Igen. Amennyiben mérésekkel igazoltuk az áramvédő-kapcsoló működésének helyességét, az adott körben elegendő a védővezető folytonosságának ellenőrzése.

birok57

Novill C.A 6116 műszerem van a mérés 8-9 másodperc. (minden állásban)

Fecó értékelem a humorodat, de nagyon jól tudod, hogy a végponton nem azért mérünk, hogy vajon belefér-e a 7666 ohm értékbe.

Az okfejtésed tovább is folytatódik és ott a lényeg.
teljesen egyetértek veled, de egy pici korrekció tartozik az 500mA-es Fi mondatod után.
"I n < 500 mA-es áram-védőkapcsolók használata esetén a hibahely hurokimpedancia-mérésére általános esetben nincs szükség."
Ez igaz de így folytatódik / Alternatívaként, ha rendelkezésre állnak a hibahely-hurokimpedancia vagy a védővezetők ellenállásának számításai és a berendezés elrendezése lehetővé teszi a vezetők hosszának és keresztmetszetének megállapítását akkor elegendő a védővezetők folytonosságának ellenőrzése.(61.3.2. szakasz szerint)
Véleményem szerint szinte lehetetlen végigkövetni a vezeték nyomvonalát, ezért a hurokellenállás mérés lényegesen megbízhatóbb és gyorsabb.

tothgyula

Üdvözletem!
Példamutató a munkamódszered és a precizitásod.
Mindenkinek így kellene mérni ill. felülvizsgálni.Mellesleg 30 éve csinálom!Reklamáció még nem volt a munkámra.Üdv:Gyula.