LOGO!

Indította TermiCont, 2012. január 21., 07:43:09 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

Schmidt András

Idézetet írta: TermiCont Dátum 2012. február 05., 08:14:17 DÉLELŐTT
Helyiségenkénti fûtés/hûtés szabályozásra a következõ összeállítást javasolom.
A REV .. típusjelû Siemens termosztátok öntanuló algoritmussal rendelkeznek. Az elemek behelyezése után két fûtési periódus alatt  megméri a telepítési hely termodinamikai tulajdonságait és annak megfelelõen beállítja a PI szabályzó jellemzõit.
Az öntanuló algoritmus - a pontos szabályozás következtében - szintén az energia megtakarítást szolgálja.
Rendelkezik komfort/készenlét átkapcsolási lehetõséggel, amely lehetõvé teszi, hogy a hõmérsékleti alapjelet egy érintkezõ (pl riasztó kimenete) mûködtetésének hatására csökkentsük.
Ez  elmentem/megjöttem funkcióként mûködik.
Ezt a funkció - egy másik kimenetre mágneskapcsolót kötve - kiterjeszthetõ egyéb lekapcsolható áramkörökre is. (pl világítás, hifi, stb.)

Én nem értem ebben az összeállításban a LOGO szerepét? Milyen funkcióval bír ez a készülék, amit ne lehetne hagyományos relével megvalósítani?
A leírás alapján a riasztó jele közvetlenül a termosztátra megy. A termosztát hõigény kontaktot ad, amely nyithatja/zárhatja a zónaszelepeket, míg ezen jelek bármelyike indítja a kazánt... rosszul gondolkodom?

TermiCont

Marton kolléga láthatóan ismeri a családi házak fûtésvezérlésének kérdését, a központi funkciók jelentõségét. (komfort - készenlét átkapcsolása, világítási körök és egyéb körök központi lekapcsolhatóság)
A leragadás védelem, a fûtés szezonon kívül tesz jó szolgálatot, amikor is 2 hetente elvégez 3 nyitás/zárás periódust a szelepmûködtetõkön és a keringetõ szivattyúkat 1-1 percig járatja (ha engedélyezzük )
A különbözõ fûtési körök elõre menõ víz hõmérséklet szabályozása is megoldható evvel a készülékkel
(PT 1000 + három járatú szelep),de a gépészeknek erre vannak saját szabályzóik ,amelyek rendszerint segédenergia nélküli, kompakt egységek  és ezeket alkalmazzák szívesebben

Ezek a funkciók nagymértékben szolgálják az energia takarékosságot.
Amit felraktam az láthatóan egy ismertetõ és nem egy mûszaki leírás ezért engedjétek meg, hogy néhány további
funkciót is bemutassak.
Lehetõség van a meleg víz elõállításához a szükséges elsõbbségi vezérlés kialakítására, ablak nyitás érzékelõ kontaktusok bekötésére, amelyek a nyitáskor leállítják a fûtést és aktiválják a fagyvédelmet.
Természetesen ezek a mûködési jellemzõk egyszerûen átprogramozhatóak és bõvíthatõek

Ne feledjük el, hogy ez az összeállítás ca 100 000 Ft+Áfa összegért megvásárolható (termosztátokkal együtt) és sajnos a  családi házak jelentõs részében még ez szintû automatizálás sem jelenik meg.

Végezetül csodálkozom, hogy a Loxone magyarországi kereskedõ partnere egy ilyen funkcionalitás megoldására reléket javasol beépíteni.

Schmidt András

Az elõremenõ vízhõmérséklet szabályozás mintha nem szerepelne a csatolt képen. Önmagában a szelep leragadás elleni védelem miatt továbbra is feleslegesnek tartom a LOGO használatát. Persze más a helyzet, ha a feladatot utólag kiegészítjük.
A padlófûtéssel egybeépített radiátoros körök szép szabályzására véleményem szerint egyáltalán nem elég a hõigény jel az egyes helyiségekbõl. Akkor ha a felületfûtéssel temperálunk, és a radiátoros körrel ráfûtünk két szabályzó körre van szükség, ami nem mûködhet szépen egy a szobából érkezõ kontaktus alapján. Erre a megoldásra hõmérséklet érzékelõt raknék minden helyiségbe.
Mindezeken csodálkozni lehet, de talán érveléssel többre megyünk.

TermiCont

A javasolt LOGO!-s rendszer talán befér egy átlagos családi ház költségvetésébe. Ezeknek a házaknak sajnos nem jellemzõjük a többkörös hûtés/fûtés rendszer, leginkább csak radiátorokra, esetleg egy két padlófûtés körre telik.
Ezeknél az elõremenõ vízhõmérséklet szabályozás egyszerû módon gépészeti eszközökkel kerül kialakításra.
A központi funkciókat én változatlanul fontosnak tartom.

Amennyiben két vagy három körös fûtés/hûtés rendszer és igényes (magasabb költségû ) fûtés/hûtés kialakítására van lehetõség én mindenképpen a KNX alkalmazásokat javasolnám, ott találhatóak olyan termosztátok (Siemens, Gira, Hager, Jung, Schneider stb gyártmányok) amelyek ezt a feladatot tökéletesen megoldják.

Hagyjuk a döntést a kollégákra akik el tudják dönteni, hogy szükségük van-e ilyen megoldásokra!