MSZ HD 60364-5-54:2012 Földelőberendezések és védővezetők

Indította Novill, 2012. december 13., 18:19:44 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Fecó

A felülvizsgálók kézikönyvével kapcsolatban (2014) csak a következő dolgot vettem észre. Először is taglalja az új szabvány (MSZ HD 60364-5-54:2012) előírásait (már ha nevezhetjük annak), sőt még bemásol egy táblázatot is, hiszen az új rend értelmében csupasz acél már csak betonalapban lehet, talajban csak tűzihorganyzású, rozsdamentes, rézköpenyű, elektrolitikus rézbevonatú, vagy réz anyagú lehet. Átmérő, keresztmetszet vastagság, egy szép nagy adathalmaz. Majd a következő oldalon megjegyzi, hogy :

"Sajnos elég gyakran megkövetelik a földelők tűzben való horganyozását. Ez ugyan nem tilos, de a legtöbb esetben kizárólag a költségeket növeli. A tűzihorganyzás ugyanis csak akkor tekinthető jó korrózióvédelemnek, ha felülete nem sérül meg. Ez viszont a földelőnek a talajba való telepítése során csaknem mindig bekövetkezik, s ezért ez a kifejezetten drága korrózióvédelem teljesen hatástalanná válik"

Na most mi van? Hiszen az előbb azt írta hogy kötelező, most meg hogy felesleges, drága, és sz..t sem ér? De továbbmegyek. A felülvizsgálatról MSZ HD 60364-6:2007 szóló szabvány előír egyáltalán bármilyen földelési ellenállás mérést? Kötelező műszeres mérésnél van ilyen? Vannak értékek megadva? Csak egy ködös utalás:

"A földelő ellenállásának mérését, ha elő van írva (lásd a 4-41. rész 411.5.3. szakaszát"

Segítek, a fenti hivatkozás szerint:

"Hibavédelemre (közvetett érintés elleni védelemre) áram-védőkapcsoló használata esetén a következő
feltételeknek kell teljesülni:"

Értitek? ha áramvédő kapcsoló van! Tehát ha nincs, akkor nem kell teljesülni, tehát nem kell mérni sem. Nem az ellenállásra ad értéket, hanem érintés feszültséghez méri a dolgot, úgy mint: RA × IΔn ≤ 50 V Sőt, a fenti pont ad bizony még könnyítést is, ne kapkodj azzal a méréssel: Ha RA értéke nem ismert, akkor Zs-el lehet helyettesíteni. Nos, Én nem akarom megmérni, tehát nem ismert az érték. Helyettesítem a képletet. A Zs a hibahely hurokimpedanciája. És mindezt csak akkor kell, ha FI relé van, különben ezek szerint nem. És még szabvány szerint is járok el. Értem Én hogy szarkasztikus vagyok, meg nem lelkiismeretes, meg felületes, de betartom a szabványt előírásait?



Gyurmaúr(fi-relé)

Nem tom, ki hogy van vele, de én 1 classic birtok esetében, tehát ahol több melléképület található, nos ott mindegyik melléképületnél, azok csatlakozó tokozott szekrényeinek közelében (egész konkrétan a szekrényt tartó fal külső oldalánál) leverek 1-1, minimum 2.5 méteres horganyzott vascsövet, melynek utolsó 20 cm-jét a föld felszín felett hagyom és a 8-as gömbvasat kb 10 cm hosszban ráhegesztem a cső előzőleg megcsiszolt oldalára, majd lesprayzom, oszt jónapot. Tekintettel arra, hogy ezen épületek betáp kábelei nálam min. 5x6mm2-es NYY (esetleg csőbe húzva MT/MBCu), vagy 5x16mm2-es NAYY kábelek, ezért azok PE erei minden esetben "oda-vissza" biztosítják a kellő qualitativitású földelési ellenállás értékeket, melyeket rendszeresen méretek!

Sztrogoff

Idézetet írta: Fecó Dátum 2015. április 05., 13:04:05 DÉLUTÁN
y felesleges, drága, és sz..t sem ér? De továbbmegyek. A felülvizsgálatról MSZ HD 60364-6:2007 szóló szabvány előír egyáltalán bármilyen földelési ellenállás mérést? Kötelező műszeres mérésnél van ilyen? Vannak értékek megadva? Csak egy ködös utalás:

"A földelő ellenállásának mérését, ha elő van írva (lásd a 4-41. rész 411.5.3. szakaszát"

Segítek, a fenti hivatkozás szerint:

"Hibavédelemre (közvetett érintés elleni védelemre) áram-védőkapcsoló használata esetén a következő
feltételeknek kell teljesülni:"

Értitek? ha áramvédő kapcsoló van! Tehát ha nincs, akkor nem kell teljesülni, tehát nem kell mérni sem. Nem az ellenállásra ad értéket, hanem érintés feszültséghez méri a dolgot, úgy mint: RA × IΔn ≤ 50 V Sőt, a fenti pont ad bizony még könnyítést is, ne kapkodj azzal a méréssel: Ha RA értéke nem ismert, akkor Zs-el lehet helyettesíteni. Nos, Én nem akarom megmérni, tehát nem ismert az érték. Helyettesítem a képletet. A Zs a hibahely hurokimpedanciája. És mindezt csak akkor kell, ha FI relé van, különben ezek szerint nem. És még szabvány szerint is járok el. Értem Én hogy szarkasztikus vagyok, meg nem lelkiismeretes, meg felületes, de betartom a szabványt előírásait?
A 60364-6 azt írja elő, hogy azt kell ellenőrizni, hogy a 60364 követelményei teljesülnek.
Ha nincs áramvédő kapcsoló, nyilván akkor is kell mérni, csak akkor nem földelési ellenállást, hanem hibahely-hurokimpedanciát, hiszen a 411.5.4.-ben ez van követelményként meghatározva.
Az, hogy erről külön a 6-osban nem esik szó, az egy dolog. Szerencsétlen dolog, de nem tiltja meg a mérést.