Tömített szerelés

Indította petike199600, 2013. február 17., 13:37:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

petike199600

Sziasztok!
A héten elkezdünk majd tömszelencével szerelni de fogalmam nincs hogy hogy kell.
Amire kiváncsi lennék:
-Tömszelencéknek mekkora lyuk kell?
-Elosztószekrényeken mivel szoktátok a lyukat kivágni?
Egyenlőre ennyi majd ha eszembe jut még valami szólok.
Esetleg ha valami képet vagy videót tudnátok feltenni az is nagyon jó lenne.
Köszönöm szépen!

Fecó

Szerintem ha beütöd a keresőbe hogy "tömszelence méretek" biztosan találsz egy csomó oldalt. de nézzük a gyakorlati részét:

- A tömszelencének akkora lyuk kell, amekkorába a tömszelencét be tudod dugni úgy, hogy ne sérüljön a menet, vagy ne legyen túl nagy sem, hiszen a lényeg hogy megfelelően tömítsen az átvezetésnél. Tudom béna válasz, de rengeteg méretű tömszelence van. A régebbi PG sorozatból talán PG7-PG48-ig, újabban az M sorozat van kibontakozóban, mely megfelel a metrikus méretnek, azok M12-M63 méretig léteznek. Vannak tömszelencék külön robbanásbiztos berendezésekhez is. Tehát első lépés a megfelelő méretű tömszelence kiválasztása, nyilván az alapján, amilyen kábelt szeretnél rajta átvezetni. Ez több gyártó oldalán táblázatos formában megvan. Nem reklám, hirtelen ezt találtam:(http://catalog.obo-bettermann.com/cps/rde/xbcr/SID-07C6C62E-47E9F91A/obo-bettermann/download/hu-hu/2-20110509-094236.pdf) Ezután a tömszelence méreténél 0,5 -1 mm-rel nagyobb lukat készítesz. 1-2 luk esetén, vagy könnyű műanyag szekrényeknél egy egyszerű lépcsős fúró is megteszi, az elég megfizethető és univerzális több mérethez, de forgács képződik fúrás közben, ami megsértheti a festést, illetve fontos a szerszám kenése, tehát körülményesebb. Ha precíz, pontos, és sok lukat kell készíteni, akkor van speciális törőéles tömszelencelyukasztó szerszám (www.hidramix.eu), melynek egy központi furatot készítve a vágószerszámot felhelyezed a szekrény két oldalára, átdugod a központi csavart, és azt meghúzva "tiszta" furatot kapsz. Ebből minden mérethez külön meg kell vásárolj 1-1 szerszámot, darabonként több ezer forintért.

Marton

Én is az OBO katalógusát akartam ajánlani. Nagyon hasznos leírások találhatóak benne. Csak pontosítanám Fecó alapos írását, hyogy a metrikus tömszelencék sorozata a katalógus szerint M6...M75-ig léteznek.
Én jellemzően még a Pg sorozatot használom, ehhez egy speciális, ezen mtömszelence furatméreteknek megfelelő lépcsősfúrót használok nem pedig az általános 2mm-es lépcsőzésűt.

Fecó

Köszönöm a kiigazítást, sokáig Mi is lépcsős fúrót használtunk, univerzális, viszonylag jó áron lehet kapni egész jó minőségűeket. Akkor volt muszáj  áttérni, amikor egymás után már a 3.-4.-ik fémszekrényen kellett kivágni 30-40 lyukat :) Tavaly beszereztünk a Hidramix-től egy M sorozatú törőéles lyukasztókészletet, és pluszban a 22 furatú nyomógombok és lámpákhoz egy kiegészítő betétet. Az aktuális munkákon bejött az ára, de valóban, általános használatra sokáig használtuk a lépcsős fúrókat...

petike199600

Akkor ezzel a lépcsős fúróval jól meg lehet csinálni a helyét?

Fecó

Igen, de figyelned kell hogy a keletkező fémforgács ne sértse meg a fémszekrény festését (leragasztod a szekrényt), illetve lassú fordulaton, nagy nyomatékkal használd a fúrót, hogy ne égjen meg a lépcsős fúró éle. Fúráshoz Én szoktam használni vágó-fúró-üregelő spray-t, így hűtöd és kened a szerszámot, de ügyelni kell, hogy ne áztass vagy kenj össze mindent. A lépcsős fúró kúpos kialakítású, fúrás közben folyamatosan ellenőrizni kell a méretet, elég egy óvatlan mozdulat, és egy mérettel beljebb ugrik, máris nagyobb lesz a lyuk. Többféle praktika is van, hogy ne ugorjon a fúró, ütköző, színjelölés a lépcsőn, stb, de mindenképpen több figyelem kell.

petike199600

Igazából én műanyag szekrényre értem a kérdéseimet.
Pl.: Lakáselosztó
Ebbe az anyagba belekap ez a fúró?
egy 3X2,5mm2-es kábelnak mekkora tömszelence kell és ennek mekkora lyuk?
Köszönöm szépen!
Amúgy még annyi kérdésem lenne hogy ezeken a műanyag elosztószekrényeken szokott kijelölve lenni lyuknak a hely.
Ezt kell kifúrni a lépcsős fúróval?
A sorját a műanyagról le lehet kaparni késsel is nem?
Köszönöm szépen hogy törődsz a kérdéseimmel.

Fecó

Mivel a lépcsős fúró a fémszekrényhez is jó, a műanyaghoz kifejezetten ajánlom, egy új, éles fúró úgy "beleharap" a műanyag szekrénybe, hogy szinte kicsavarja a kezedből a gépet! Hogy mekkora tömszelence kell a 3×2,5 mm2 kábelhez? Akkor most úgy csinálok veled, mint a tanulóimmal szoktam, nem mondom meg, hanem keresd meg a neten! Több gyártó is szerepelteti a kábeltípusok és keresztmetszetek mellett a kábel átmérőjét is! Ha van kábelátmérőd, akkor az általam felrakott OBO-s katalógusból kiválaszthatod a megfelelő tömszelencét! Több megoldás is lehet jó! Ha van a műanyag szekrényen perforált, vagy kikönnyített lyuk, akkor azt nem kell fúrni, egy csavarhúzó segítségével kitörheted a kikönnyített részt. De légy körültekintő, alaposan vizsgáld meg, hogy a kitört lyukhoz van-e megfelelő tömszelencéd, és jó-e a kábel hozzá! Visszacsinálni nem tudod. A műanyagnál annyira nem veszélyes a sorja, nem olyan éles mint fémszekrénynél, könnyen igazítható utána késsel. Ja, és a műanyaghoz nem kell spray :)

petike199600

PG 13,5 is jó meg a 16-os is meg az M20-as is jó nem?De a PG 13,5 és az M20 ugyanaz a méret nem?
Ezeknek akkor hanyas lyuk kell?

Gyurmaúr(fi-relé)

petike, ha -egyébként helyesen- Mű.a szekrényt használsz, abból inkább olyat végy, melyen van vagy kalapáccsal, ill csavarhúzóval kitörhető kikönnyített Pg kör, vagy ami még jobb (pl hensel KV sorozat) gumimembrános kábelbevezető teteje/alja van. Persze, sokszor előfordul, hogy olyan mű.a szekrényre kell tömszelencét tenni, ahol semmi nem áll rendelkezésre. Én ilyenkor egész egyszerűen körberajzolom a tömszelence menetes nyakát és addig tágítom a fúróval alyukat, ameddig pont akkora nem lesz, hogy a menetes nyak beleférjen. Ami pedig a kábelméret vs tömszelence méretét illeti; én soha nem szoktam pont akkora belső nyakátmérőjű tömszelencét használni az adott kábelhez, melybe az beleszorúl, hanem inkább olyat, melyben lötyög a kábel és a megfelelő tömítettséget majd elvégzi a gumikarika, amikor ráhúzod a sapkájkát! Arra vigyázz, hogy mielőtt bekötöd a kábelt, a sapit előtte húzd rá a kábelre, mert különben kötheted ki, mint ahogy én is jártam így 1x, 2x, főként amikor már kissé fáradt voltam, de a szereléssel végezni kellett. :'(
Íme az általam  fenemód imádott hensel KV, illetve egy Pg (régebben Pm) táblázat: