Szekrények, megszakítók feliratozása

Indította nova, 2011. szeptember 21., 18:36:26 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Érdekelne, hogy ti milyen módszert alkalmaztok a kapcsolószekrények és a bennük található készülékek (megszakítók, szakaszolók, stb.) jelölésére, címkézésére?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szelei

Kedves rendezgetõ. Egy pár példa az általam használt módszerek közül.

Tokozatokon beltérnél vegytoll, dimó hõszalagra.

Kültérre rotex szalagra mert hõ hatására jobban bírja de ez is el tud mosódni.

Itt nem látható de injekciós tûn keresztül eresztett nitró festékkel írtuk meg az azonosító jeleket a festett szerelõlapjára relé felett.
Készülékeken vegytollal, vezetékcsatornára hõszalaggal, így csere esetén is látható a megnevezés.
Ajtó kívül, belül.

Remélem tudtam segíteni pár ötlettel. :D Sajnos a ma divatos hõ szalag túl alacsony hõfokon lehet írni és ezért nem bírja a napsütést vagy a kazánházi körülményeket, viszont a motor leégését lehet vele nyugtázni, biztosan elfeketedik! A vegytoll ugyancsak kifakul a nap hatására. ???

birok57

Üdvözöllek, én a következõképpen jelölök.
Kezdeném az elosztószekrények jelölésével: (olyan üzemben dolgozom ahol csarnokonként 10-16db elosztószekrény található, elosztónként 6-12 mezõvel) az elosztóknak szektorszám szerinti azonosítót adok (természetesen az épület fel van osztva             5m X 5m-es /hossz és keresztirányban/ szektorokra és ez a falra is fel van festve ill. jelölve) Pl.: D-25 ESZ. Ez mindenki által megtalálható.
A mezõkre 1-es mezõ; 2-es mezõ stb.
A kapcsolók ha vannak Q1; Q2 stb.
Trénerek (késesbiztik) ha vannak TR-1; TR-2 stb.
Fi-k FQ-01; FQ-02 stb. amennyi egy mezõben található
Kismegszakítók ha nem Fi-rõl kap betápot F1; F2; stb. ha Fi-rõl kap betápot örökli az Fi sorszámát és kötõjel után ahanyadik a helyiértékben elfoglalt száma. pl.: a 9-es Fi 5. kismegszakítója Az Fi jele FQ-09 a biztié pedig F09-5 (nem nemlehet összekeverni a "direkt táplálású kismegszakítók számozásával mert ott soha nincs kötõjel és utána szám) Az Fi-re felírat kerül hogy honnan kap betápot pl.: TR-1. A végfelhasználás helyén a dugaljakra ugyancsak felírat kerül mindegyikre, még az irodákban is.
(természetesen a szalag színe és mérete változik pl.: irodában 6mm-es szintelen alapon vékony fekete felírat, gyártásban tálcára 12mm-es sárga alapon vastagított fekete szöveg.
Szöveg a dugaljon: A-12 ESZ 3. m. F03-8 (értelmezés az elosztó az A 12 szetorban van és a 3. mezõ 3-as Fi 5. biztijérõl üzemel.
A feszültségszint megjelölése nem kötelezõ ugyan de én felíratozom mert sok feszültségszintet használnak a gyártás ill. tesztelésekhez. pl.: 3x400/230V 50Hz; 3x400/230V 60Hz; ugyan ez de UPS-rõl itt a vörös szinjelölésen túl felíratot is kap mert a 400V 5p. 6h. dugaljak alapszíne is piros /felírat nélkül megtévesztõ lehetne; 3x230/120V 50Hz; 3x230/120V 60Hz; 3x115/65V 60Hz.
Egy kicsit bonyolultnak tûnik a rendszerünk de a jelölésekkel nagyon szépen nyomonkövethetõ, hogy mi honnan kap betápot.

Lybra-Systems

Áhoj!

Készülékeknél tervjeleket én a phoenix-contact tervjelmatricáit használom, alkoholos filccel, mert a saját nyomtatója horror áron van. Bár avval simán lehet grafikai elemeket tartalmazó, idõtálló matricákat is nyomtatni (Gyártási matrica, stb.) A tervjelek meghatározásánál (ha én rajzolok) mindig arra törekszem, hogy egyértelmûen utaljon a tervrajzon való elhelyezkedésére (leágazás szám, Q=megszakító, K=mágneskapcsoló stb). Maszkokon pedig gyári öntapadós felirati csík tartót alkalmazok, és magam nyomtatom bele a feliratokat. Sokkal elegánsabb a megjelenése. És van ott is rengeteg lehetõségem, általában mindig odaírom a leágazás számot. Van, ahol ez követelmény is. Esztergomba a Suzukihoz angol megnevezés is kellett. Kültérre gravírozott táblákat szoktam kétoldalú ragasztóval felrakni, de az marha macerás, mire elkészül.

nova

Idézetet írta: SzeleiSajnos a ma divatos hõ szalag túl alacsony hõfokon lehet írni és ezért nem bírja a napsütést vagy a kazánházi körülményeket, viszont a motor leégését lehet vele nyugtázni, biztosan elfeketedik! A vegytoll ugyancsak kifakul a nap hatására.
Ilyen tokozott szekrényes megoldásokkal manapság már nem igazán találkozni, de régen nagyon szép megoldásokat tudtak csinálni, persze gondolom nem kis idõ ráfordítással.

Igen a hõpapiros nyomtatók nagyon jók az elsõ ütemben, de sajnos mint a kolléga is írja sajnos az idõ múlásával elveszítik a "régi fényüket". Sajnos a nyomtatási technika miatt a hõmérséklet hatására elszínezõdnek.
Az szabad kezes feliratoknak nem vagyok nagy híve (lehet azért mert rondán írok :)) mivel a nyomtatót feliratok sokkal szebbek. A címkézõ sávoknak a használatát egyszerûbbnek tartom nyilván árukkal is kalkulálni kell. Viszont az általam ismert típusnak (MG, schneider) is van egy olyan hátránya, hogy a címkézõsáv felületébe behelyezett papírt takaró fólia is elveszíti tartását a hõmérséklet változás hatására. A gravírozott címkék is jó megoldást jelentenek a régi idõkben fõleg régen sokan használták, viszont beszerzésük lényegesen nehezebb mint egy címkenyomtatós megoldás.

Tervjelek tekintetében szerintem mindenképpen érdemes a terveken szereplõ jelöléseket alkalmazni és a jelöléseket a tervekre is átvezetni. Sajnos sok esetben találkozni olyannal, hogy egy bõvítési munkánál a beépített tartalék leágazásokat felhasználva nem vezetik be a változásokat a tervekbe. Kritikusabb helyeken ez okozhat fennakadást, hogy vajon mit kapcsolhat az adott megszakító, szakaszoló?

birok57 által említett gyárakban szerintem fokozottan szükséges a pontos jelölés, hiszen egy külsõ vállalkozó is eligazodhat könnyebben a villamos hálózaton, persze ha a tervekre is fel van vezetve a jelölés rendszer.

Szerelési és javítási szempontoknál még nagyon jó dolog a vezetékek kábelek jelölése. Hiszen könnyebben nyomon lehet követni a kábel végeket. Itt már jó módszer lehet az alkoholos filc is az mtk kábelek esetében, vagy a kábelkötegelõkkel egybeépített kis bilétás jelölés. Nagyobb kábeleknél pedig a két kötegelõvel rögzíthetõ kábel feliratozók.

Idézetet írta: Lybra-Systemsén a phoenix-contact tervjelmatricáit használom

errõl tudnál egy képet beilleszteni, mert a keresõbe beírva nem igazán dobott ki találatot :(
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Szirty

Üdv nova!

Idézetet írta: nova Dátum 2011. szeptember 22., 20:24:44 DÉLUTÁN
birok57 által említett gyárakban szerintem fokozottan szükséges a pontos jelölés, hiszen egy külsõ vállalkozó is eligazodhat könnyebben a villamos hálózaton, persze ha a tervekre is fel van vezetve a jelölés rendszer.

Szerelési és javítási szempontoknál még nagyon jó dolog a vezetékek kábelek jelölése. Hiszen könnyebben nyomon lehet követni a kábel végeket. Itt már jó módszer lehet az alkoholos filc is az mtk kábelek esetében, vagy a kábelkötegelõkkel egybeépített kis bilétás jelölés. Nagyobb kábeleknél pedig a két kötegelõvel rögzíthetõ kábel feliratozók.

Tapasztalataim szerint pont a külső vállalkozók azok, akik a leginkább szarnak arra hogy bevezessék a tervbe az általuk elkövetett  bővítést vagy változtatást!
Sőt, ha pl. bővítésükhöz kell 24V DC pl. akkor keresnek a szekrényben (műszerrel! és nem a rajz alapján) egy pontot, ahol van 24V és gondolkodás nélkül bekötik oda.
Az a legkevésbé sem érdekli őket, hogy ha azt a kütyüjük zárlatba viszi, akkor az milyen a vővítéstől teljesen független területen okoz problémát. Sőt, akár végállás kapcsoló mellé is bekötik, aztán ha becsukódik a zsilip kapu (mert amikor méricskéltek épp nyitva voll) megszűnik a 24V :D

Idézerrõl tudnál egy képet beilleszteni, mert a keresõbe beírva nem igazán dobott ki találatot :(

Mi is Phoenix-es jelölést használunk szekrényen belül. Van egy hőszublimációs Phoenix nyomtató, azzal csinálunk címkéket.
Nagy kár, hogy a speciális címke rolni, és a festék tekercs kissé húzós forintokba kerül. Egyszer összeszámoltuk, hogy ha rendelnénk abból a 6-8-féle címkéből egy-egy tekerccsel amiket használnánk, akkor 800e (nyolcszáz ezer) Ft-ot kellene kipengetni.
Nem vettünk, egyféle címkét használunk.



Persze ennek van olyan változata ami nem papír címkére nyomtat, hanem plasztik lapokra:



Novill

Jók a videók, de gondolom német és angol  nyelvűek helyett, inkább a magyar nyelvűeket  részesítenénk előnyben. Mert az biztos, hogy  Mo-on minden magyar tud magyarul   :).

Szirty

Üdv Novill!

Idézetet írta: Novill Dátum 2013. február 24., 18:33:49 DÉLUTÁN
Jók a videók, de gondolom német és angol  nyelvűek helyett, inkább a magyar nyelvűeket  részesítenénk előnyben. Mert az biztos, hogy  Mo-on minden magyar tud magyarul   :).

Én meg a magasabb fizetést részesíteném előnyben.
Így jártunk.

Nézegessétek a képeket. :-)
Nem tudtam ilyen szabályról, elnézést. Majd igyekszem mégjobban visszafogni a segítőkészségemet.

Novill

Üdv.: Szirty! Nincs ilyen szabály megfogalmazva úgy tudom, csak a személyes véleményemet tükrözi a hozzá szólásom. Általánosságban  Mo-n a magyar nyelv használat  párti vagyok!  Egyenesen bosszant, amikor például a szabványok angol nyelven vannak csak közzé téve.  A segítségedre mindenkinek szüksége lehet olykor. A feltöltött szakmai segítségek csak azoknak segítség, akik el tudják olvasni, vagy meg tudják hallgatni és értik is. Nem akartalak megsérteni ezzel egyébként, elnézést is kérek ha ez nem így jött le a hozzá szólásból.

nova

Csak az első videóban van szöveg, az sem tartalmaz olyan információt mely túlzott nagy jelentőséggel bírna. Csak azoknak akiknek az említett nyomtatójuk van. A szövegben csak annyi volt, ha nyomva tartjuk a gombot melyet a videón mutatnak, addig amíg narancssárgán világít mind a két led, akkor kinyomtatja a nyomtató az alap beállításait.

Idézetet írta: SzirtyTapasztalataim szerint pont a külső vállalkozók azok, akik a leginkább szarnak arra hogy bevezessék a tervbe az általuk elkövetett  bővítést vagy változtatást!
Sőt, ha pl. bővítésükhöz kell 24V DC pl. akkor keresnek a szekrényben (műszerrel! és nem a rajz alapján) egy pontot, ahol van 24V és gondolkodás nélkül bekötik oda.
Az a legkevésbé sem érdekli őket, hogy ha azt a kütyüjük zárlatba viszi, akkor az milyen a vővítéstől teljesen független területen okoz problémát. Sőt, akár végállás kapcsoló mellé is bekötik, aztán ha becsukódik a zsilip kapu (mert amikor méricskéltek épp nyitva voll) megszűnik a 24V

A legtöbbször ez sajnos akkor fordul elő amikor olyan helyen történik a munkavégzés, ahol nincsen olyan szakember aki képben lenne a rendszerrel. Tehát nem engedné hozzányúlni a rendszer olyan részeihez, ahol bajt csinálhatnak, igaz ez a munka átvételekor is. Sokszor a bővítési lehetőségeket is lehagyják az új kapcsolószekrényeknél.

De hogy ne vigyen el én magad a témát más irányba, ez az általatok használt nyomtató címkéi hogyan viselik a kültéri környezetben történő elhelyezést? Napsugárzás?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!