Áramvédõ kapcsolók elosztókba

Indította zsezse77, 2011. február 17., 19:13:51 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

zsezse77

Köszöntök Mindenkit!

A közelmúltban volt nálunk érintésvédelmi felülvizsgálat és ekkor vetõdött fel a probléma.
A felülvizsgáló mondta, hogy 2010-be érvénybe lépett egy szabvány, amely többek között
- gondolom - azt is tartalmazza, hogy minden olyan dobozba amelybe dugaljak vannak
kötelezõ az ÁVK használata (pl. Kalocsa szekrény, CSE szekrény). Úgy fogalmazott,
hogy ha "mozgatható" fogyasztókat táplál meg (pl. fúrógép). A szabványt nem tudta
megmondani pontosan, õ valamelyik MSZ HD 60364-re emlékezett.
Tényleg szabvány írja elõ ezt a dolgot? Ha igen akkor pontosan melyik?
Ha valaki tudna segíteni nagyon hálás lennék!
Köszönöm


Novill

A régi MSZ 172/1 szabvány is már elõírta Kalocsa szekrényeknél az áramvédõ kapcsoló beépítését, mivel ideiglenes létesítmény, felvonulási területnek számított. Az áramvédõ kapcsoló alkalmazását valóban az MSZ HD 60364-4-41  írja elõ már 2009 júliusától, de már az MSZ EN 2364 is elõírta.
Alapvetõen úgy fogalmazom, hogy a magunk és mások személyes biztonsága életvédelmi szempontból megköveteli az áramvédõ kapcsoló beépítését. Én személy szerint az elsõ Fi relé gyártmányt a fogyasztásmérõ szekrényekbe beépítettem már az NDK idõszakban.  Vannak tervezõk akik csak a dugaszoló aljzat és néhány fogyasztónak építi be a fi relét. Én viszont az általam létesített épületek minden fogyasztóját ellátom áramvédõ kapcsoló általi védelemmel. Az érintésvédelmi idõszakos szabványossági felülvizsgálat során ha nincs beépítve áramvédõ kapcsoló, akkor javasolni szoktam a beépítését. De a minõsítés során a létesítéskor érvényben lévõ szabvány szerint minõsítem a létesítmény villamos hálózatát.
Tanácsként ne a felülvizsgáló miatt, hanem saját magunk biztonsága érdekében építsük be a fi relét.

Jani

IdézKalocsa szekrény, CSE szekrény

Ezek a szekrény típusok milyenek is pontosan?


A kalocsa szekrényt nem építkezésekre szokták vinni amíg nincs készen a villamos hálózat (építkezés idejére) ?

zsozsó

A felülvizsgálatot végzõ személy milyen minõsítéssel látta el az általad említett villamos kapcsolószekrényeket?

Megfelelõ vagy Nem megfelelõ?

zsezse77

Köszönöm a választ!

Nem csak felvonulási szekrényekre mondta a felülvizsgáló, hanem minden ilyen típusra.
Olyanra is ami pl. egy üzem falán van és a gépek innen kapják a táplálást.
És nem úgy mondta, hogy ajánlott, hanem már szabvány írja elõ.

Zsozsó: Nem ezeket a szekrényeket nézte, hanem az új cnc gépeket mérte.



nova

Kötelezõ, de csak új létesítéseknél. Persze ártani nem árt fõleg, ha figyelembe vesszük, hogy minek a védelmérõl is gondoskodik.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

zsezse77

Melyik szabvány az, ami kötelezõvé tette?
Meg kellene vennem, de nem tudom melyik.

Novill

A felülvizsgálat elvégzését a 14/2004.(IV.19.) FMM rendelet írja elõ, hivatkozva a KLÉSZ és az MSZ 172/1 elõírásaira.  Ezen túl az MSZ  EN 2364 és MSZ HD 60364 szabvány sorozatok elõírásai foglalkoznak a létesítés elõírásaival, valamint a felülvizsgálattal e szabvány sorozatok 6-os része. De bizonyos esetekben más szabványokra is szükség lehet.

zsezse77