Spinkler tûzrendszer!

Indította krisz1986, 2012. július 13., 21:13:38 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

krisz1986

Spinkler tûzrendszer!
Ki szerelheti? Hogy kell szerelni? Ki ellenõrizheti és javítja? Váltsunk errõl pár szót! Ja és mi köthetõ még hozzá? És nem csak a vízrendszere gondoltam.

nova

A tûzoltó rendszernek nem sok köze van a villanyszereléshez, hiszen az oltó fejekben lévõ kis piros csövek hatására indul meg az oltás, ha jól tudom. Hõ hatására eltörik és indul a zuhatag. Ami esetleg kapcsolódhat hozzá az a jelzõ rendszer és a szivattyúk esetleges szükségáramforrásról történõ mûködtetése. Hiszen teljes áramtalanításkor is kell, hogy mûködjenek az "öntözõfejek".
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

Ebben ilyen kis kristályok találhatok és hõ hatására durrannak el.  De ha megbolondítod, mondjuk egy olyan vaskapuval, ami lezárja az égõ raktárt? Vagy egyáltalán ezt hogyan kéne, és mi alapján vizsgálják felül? Villamossági szempontból? Milyen érintésvédelem vonatkozik ide? Milyen szabványok? Gondolom a szünetmentes tápot, ami a vészkijáratok felett lévõ zöld jelzéseket mûködteti, nem kötheted össze, hogy egy szünetmentes tápról üzemeljen? Sajnos 77% kárt a víz okoz, amit az oltáshoz használnak.

nova

Szerintem kevered a dolgokat egy kicsit. A téma indításodban szereplõ kérdés és az elõzõ válaszodban is szereplõ kérdés vízszerelõi témakör. Maximum be van kötve a csõhálózat az EPH-ba. Ha a csõszerelésrõl szeretnél válaszokat kapni akkor nagyobb sikerrel kapsz válaszokat egy vízszerelõ vagy gépészeti fórumon.
A hozzászólásod második része teljesen más terület a biztonsági világítás témaköre. Fórumon volt már róla szó ha jól emlékszem érdemes utánaolvasnod.  ;) A vészvilágítást is lehet táplálni ups rendszerrõl vagy akár 48 v-os egyenáramú rendszerrõl. Akár helyi akkumulátoros ellátással.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

krisz1986

A csõszerelési részét értem csupán neked írtam le amit én tanultam anno! Azért léteznek olyan megoldások is amiket a villanyszerelõ installál és javít ha kell. Az általad javasolt fórumrészt már átböngésztem. Engem csak azok a nagy kapuk amik tûz esetén bezáródnak azoknak a villamossági vezérlése érdekelne. Meg ha már úgyis erre járunk azért arról is érdeklõdnék hová telepítenél te ilyen berendezést és azt hogyan oldanád meg hogy jelezzen automatikusan a tûzoltóságon.

JUVILL

Idézetet írta: Glatz Krisztián Dátum 2012. július 16., 20:32:11 DÉLUTÁN
A csõszerelési részét értem csupán neked írtam le amit én tanultam anno! Azért léteznek olyan megoldások is amiket a villanyszerelõ installál és javít ha kell. Az általad javasolt fórumrészt már átböngésztem. Engem csak azok a nagy kapuk amik tûz esetén bezáródnak azoknak a villamossági vezérlése érdekelne. Meg ha már úgyis erre járunk azért arról is érdeklõdnék hová telepítenél te ilyen berendezést és azt hogyan oldanád meg hogy jelezzen automatikusan a tûzoltóságon.
Csõszerelõ nem vagyok. Ettõl függetlenül ne dobjuk félre ezt a témát, mert szerintem összetettebb, mint gondolnák. Hogy a csõhálózatot EPH-ba kell kötni, az rendben. De van itt más villamos szerelés is.
Ezeket vezéreleni is kell. Nem is akár milyen biztonságtechnikai rendszereknek.
És riasztás is kell adni, de nem úgy, hogy megkocogtatjuk a kiakasztott szögacélt, és majd kivonul a tûzoltóság.
Mi van akkor, ha például egy robbanásveszélyes besorolású helyiséget kell ellátni egy tûzoltórendszernek. Hol, milyen védettséggel vannak ezek szerelve. Például egy festõkáddal ellátott üzemrészben, ahol állandó robbanásveszély áll fenn a nyitott kádak miatti technológia miatt.
Itt nem konkrétan csak spinkler tûzrendszerre, hanem minden olyan tûzoltórendszerre gondolva, mely automatikus mûködésbe lép.
Tudom, van egyéb feltétel is. Gázérzékelõ rendszer, és szellõztetés. Tartalék szellõztetõ rendszer, jól szellõztetett helyiség, 5-szörösl légcsere és egyebek.
De mi van akkor, ha tûz van. Hol, milyen automatikus tûzoltórendszert lehet szerelni és alkalmazni?

nova

Ez nagyon szerteágazó téma a felvetésetek alapján, kérek mindenkit maradjunk az eredeti téma indító témánál. Természetesen a kapcsolódó témákban nyugodtan lehet nyitni új témákat.  ;)
A Krisztinán által említett ajtókra csak tippelni tudok, hogy a garázstermekben is használnak tûzszakasz ajtókat. Ezeknek az ajtónak nincsen bonyolult vezérlése mint esetleg gondoljátok, egyszerûen egy rugó megfeszített állapotban van, melyet elektromosan tartanak (mágnesesen) meghúzva. Ha áramszünet van esetleg tûzeset akkor elenged a mágnes és becsukodnak az ajtók ennyi.

A spinkler rendszerrõl egy kis videó. A sípoló hangot a tûzjelzõ adja (léteznek egyszerû elemes kivitelûek is)



Amirõl ti beszéltek azok nagyon sok részre kiterjednek. Viszonylag sokat járok IT géptermekben ahol ezek a rendszerek megtalálhatóak, nem vizes oltás van. Ajtónyitástól kezdve a riasztás és az áramtalanítás, oltás mind mind külön témák.
Tehát röviden a spinkler rendszert nem a villanyszerelõ javítja.  :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nyaki

Nem kellene ezt erõltetni, mert ilyen tûzriasztó és védõ rendszereket, csak az arra végzett emberek szerelhetnek, karbantarthatnak, felügyelhetnek és felülvizsgálhatnak.
Ez egy külön szakma..., persze azért jó ha tudja egy villanyos szaki, hogy mi-hogy. ;)

krisz1986

Nyaki csak,hogy tudjál róla én tanultam anno ezt a berendezést. A többi tûzoltó rendszerrel együtt. De csak amit a vizeseknek tudni kell de én többet szeretnék róla tudni és a többi berendezésrõl ezért a kérdezõsködés. és keresgélés a Google-lé.

nyaki