Védõföldelés és földelõ rendszer kialakítása a gyakorlatban

Indította András, 2011. január 23., 17:49:27 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

nova

Áramszolgáltatói szekrény a méretlen oldalon található? Tehát a villanyóra elõtti vagy utáni rész?

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2011. február 18., 19:09:23 DÉLUTÁN


Ez az a csupasz  kábel amit kérdeztem, hogy mi célt szolgál, a fõkábelekre van rátekerve.
Talán a szerelést könnyítette meg a bekötéskor?


Ez a fotókon szereplõ valamelyik szekrényben van amúgy? Mert azt nem igazán tudtam beazonosítani.

A fotó kicsit sötét lett :( de az ilyen sodratok a földkábel külsején találhatók, melyeket a föld vezetõre szoktak kötni. Ez egyfajta árnyékolás.
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

nova

IdézNa ez már érdekesebb!  Ide van átvezetve a  ,,0"  A két piros kábel megy le a pincébe .
Tiszta rozsdásak a kötések . Az  egész olyan, mint  egy varjú fészek.

Ahol ez a nulla bontó van a kis szekrényben és onnan két piros vezeték az alatta található képen látható EPH sínre van rákötve?
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

L.ZOLTÁN

Üdv nova!

Ez a "drót" a legelsõ fotón /nem/ látható, az áramszolgáltatói szekrény alján lapuló lemezszekrényben van elég eldugott helyen. Ahogy én láttam a földkábel nincs megbontva csak rá van tekerve a mûanyag köpenyre, de akkor miért van szig.szalaggal körbetekerve. Csak kíváncsiságból kérdeztem, azt hittem ez egy bevett szokás és valamilyen célt szolgál.

A másik dolog jobban izgat. A "0" bontóról az egyik piros a következõ képen látható "EPH SÍN"-re /pince/ csatlakozik, a másik fel van vezetve a fõelosztó szekrénybe .
Ami a pincében van, illetve nincs /földelõ szonda, levágott csatlakozások/, plusz a korrodált kötések, kritikán aluli. Szerintem ez a fõ probléma, de az is lehet, hogy a látvány ellenére kedvezõ lenne egy mérés értéke. 

L.ZOLTÁN

Még egy kis kiegészítés!
A szolgáltató szekrénytõl kb 10 méterre van a fõelosztó, fõkapcsoló. Innen pedig a lakószintekre mennek tovább a vezetékek a vill.óra szekrényekhez.
A "0" bontótól mind a két "piros" lemegy a pincébe, de az egyik megszakítás nélkül visszajön a félemeleten lévõ fõelosztó szekrénybe.

nova

Idézetet írta: L.ZOLTÁN Dátum 2011. február 18., 22:08:06 DÉLUTÁN
Ez a "drót" a legelsõ fotón /nem/ látható, az áramszolgáltatói szekrény alján lapuló lemezszekrényben van elég eldugott helyen. Ahogy én láttam a földkábel nincs megbontva csak rá van tekerve a mûanyag köpenyre, de akkor miért van szig.szalaggal körbetekerve. Csak kíváncsiságból kérdeztem, azt hittem ez egy bevett szokás és valamilyen célt szolgál.

Egy ilyen kábel általában úgy néz ki, hogy a kábel vezetõ erei külön szigetelés van, ezt körülveszi általában több különbözõ réteg is annak megfelelõen, hogy milyen szempontoknak kell megfelelnie az adott kábelnek. Ezen rétegek külsõ rétegein lehet páncélozás és ez az általad is látott árnyékolás mely körbefogja az egész kábelt elemi szálai.

Lehet, hogy a földelés szerepét régen a fém csõ látta el, mely az utcáról jött és a földbe futott hosszan, de mivel ezt mûanyagra cserélték megszûnt a földelés.

De majd meglátjuk a többiek mit gondolnak. :)
Villanyszerelõ fórum szabályzat - Kezdő fórumozók figyelmébe! - Közlemények

Privát üzenet funkció nem szakmai kérdések megválaszolására van fenntartva!

Novill

Az elsõ képen látható az áramszolgáltatói bejövõ méretlen földkábel a színjelölésekkel együtt. A piros, sárga zöld színnel a fázisvezetõk, kékkel a nulla vezetõ látszik. Alsó és felsõvezeték közt látjuk a késes biztosítékokat.  A felsõvezetéken nem látom jól olyan minta áramváltók ( elég kicsi) lennének beépítve, a kis k és l pontok összekötve vannak. Így mérés itt nem áramválton keresztül történik. Itt a tokozottnál úgy néz ki, hogy fel vannak fûzve a tápkábelek. A másik lépcsõházba vagy házba megy tovább a tápkábel. A felette lévõ kéményzáras szekrényben az elmenõ kábel van össze kötve gyenge minõségben. A szekrények baloldalán középen a kéményzáras dobozban található a központi földelõvezetõ és ide van csatlakoztatva a nulla vezetõ. Ezt régen úgy hívták, hogy NEFH doboz. vagyis ez volt nullázó doboz. A nulla bontó zárt állapotban nullázott rendszer volt, nyitott állapotban védõföldeléses érintésvédelmi módban volt szerelve.
A kábelen összesodort vezetõk a kábel külsõ köpenyén lévõ vezetékeknek a szerepe az üzemi vezetõk megóvása.  Ma már zsugor végelzárót és zsugorcsövet használunk és nem szigetelõ szalagot. Valószínû a szigetelõ szalaggal védeni akarta a kábelt. Ha ásóval, csákánnyal vagy géppel a külsõ köpenyen keresztül sértjük meg az üzemi vezetõket. Akkor le tudjon kapcsolni a védelem, nagy tûzi játékok kíséretében, ha szerencséje van az illetõnek. Ma már 4 eres kábelekkel + a külsõ köpeny fémes burkolatát a földelésre kötjük, régebben voltak helyek ahol ezt a vezetõt használták nulla vezetõnek. Ezek a rézhuzalok a kábel külsõ köpenyén folyamatosak.
Láthatjuk az EPH kialakítást a képen, a csövek az EPH csomópontra vannak kötve a régi elõírásoknak megfelelõen. Ma már zöld/ sárga színjelölést használjuk. Az EPH-ba minden épületgépészeti csövet és nagyobb kiterjedésû fémeket be kell kötni. Folytonossá kell tenni az EPH vezetõket. Bele értve a vízszerelõk által levágott laposvasat is. Az EPH gerinc vezetéket a központi földelési pontra kell rákötni. A háznak mindenképpen kell, hogy önálló földelése is legyen. Az a szerencsés helyzet, ha a felszálló fõvezetékkel együtt van vezetve a földelõ vezetõ is. Az EPH kialakítást a legfelsõ szinten is el kell végezni, alatta pedig legalább három szintenként. Az érintésvédelem hatékonyságáról mûszeres vizsgálattal kell meggyözöni. A társas háznak jogi kötelezettsége az érintésvédelmi idõszakos szabványossági felülvizsgálat elvégzésére hatévenként.
A méretlen fõvezeték szekrényeit plombálhatóan zárni kell. De a társas házaknál a valóságban gyakoriak, hogy nincsenek zárva és plombálva.

zsozsó

EPH rendszer folytonosságát ellenõrizheted a mûszereddel. Melybõl esetleg kiderülhet mely fémes kiterjedésû fémes felületek nincsenek bekötve a rendszerbe, vagy melyeknek nem megfelelõ a csatlakoztatása az EPH gyûjtõsínhez.

zsozsó

Ami még eszembe jutott az a földelési rendszer, ha végigköveted a laposvasat akkor sem találod a földelõ berendezést?

miki

Villamos kötésekkel a képek alapján nincsen probléma, szerintem. Egyedül a földelési eph rendszer lehet problémás, degondolom majd azt is végignézed.

lackó

A látottak alapján egy új kialakítást javaslok, a pincében egy F szonda leverése szükséges.Nem volt szó tûzvédelmi fõkapcsolóról vezeték keresztmetszetekrõl fõvezetékrõl.Az a helyzet hogy a ház hálózatát komplexen kell átnézni és felújítani .