Felharmonikus határértékei

Indította Tamás, 2012. március 28., 21:28:33 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

Tamás

Jó estét mindenkinek!
A felharmonikusok határértékeirõl szeretnék többet megtudni!
Az elméleti részrõl, valamint a csökkentésérõl van  bõven szakirodalom, viszont a max. megengedett  % értékekrõl nem igen találtam infót!
A fesz.-nél az írták egy helyen hogy max. 8%, míg az áramnál  max. 50% lehet a torzítás  értéke!
Várom a válaszotokat!
Köszönöm!
Tamás

czapi

Ezt találtam az Épületvillamossági kézikönyvben:

Sztrogoff

Idézetet írta: Tamás Dátum 2012. március 28., 21:28:33 DÉLUTÁN
...a max. megengedett  % értékekrõl nem igen találtam infót!
...
Szabvány foglalkozik a megengedett értékekkel, az MSZ EN 50160, jelen pillanatban a 2011-es kiadás él; az 1. táblázat értékei nem egészen ugyanazok, mint ez az Épületvillamossági Kézikönyv táblázat, de elég kevés eltérés van.
Ahogy nézem, a szabvány táblázata tök ugyanaz, mint az első ilyen, a 1995-ös kiadás táblázata.

tothgyula

Üdvözletem!
A "Kádár Aba" féle Erősáramú zsebkönyv 1095-ik oldalán azt írja,"Fázisjavító kondenzátorok esetén  a felharmonikusok elleni védelem úgyszólván egyetlen gazdaságos megoldása a kondenzátorok megfelelő helyre való telepítése."
Dr.Tajthy Tihamér:Korszerű meddőteljesítmény gazdálkodás c.könyvének 281. oldalán eztírja:"A kondenzátortelep árama a hazai és nemzetközi szabványok szerint nem haladhatja meg a névleges áram 1,3-szeresét.Ha tehát a feszültség éppen névleges (az alapharmonikusra vonatkozóan), akkor a felharmonikusok okozta áramnövekmény legfeljebb 30% lehet." "Ha az összes felharmonikustartalom a névleges áram 83%-a alatt marad, akkor a kondenzátoráram eff. értéke még nem lépi túl a megengedett 1,3 Inévl.értéket."
Valóban aktuális téma,mivel erősen sokasodnak a fotovoltaikus rendszerek és hamarosan az elektromos autók töltői is.

Gyurmaúr(fi-relé)

ja-ja, és sztem csak idő kérdése, hogy legalább 3 fázisú csatlakozású családi kecók, egyéb több lakásos, E-bike, E-Autó, E-repülő ( ez csak vicc vót!  ;D )  (gyors, tehát 400V-os)töltőkkel és/vagy jóféle, 8-10KW teljesítményű fotovolti cucckával megbolondított lakóépületek esetén is kötelezővé tegyék a fázisjavító kondi szekrények létesítését. Asszem, lobogna a hajuk a hazai kondiszekrény gyártó cégeknek, amely lobogástól nagyon vidámak lennének! Ugyanígy érdemes lenne kötelezővé tenni -különösen a villámhárítóval igen lótúró arányban ellátott családi kecók esetén- a "B", illetve "C" lépcsőfokú túlfeszvédelmi unitok beépítését is, mert aránylag kevés pénzért -legábbis ami a Csatári igen kitűnő minőségű "B"-s cucckáit illeti- lehet közel 100%-os védelmet kiépíteni, így kímélve a hasitasit (mely nem kér kódot) egy esetleges, a 20kV-s, vagy épp a 0.4kV-s szabad vezetékes hálózatba bekóstoló, mondjuk 15kV-os, 30kA-es (és ez még nem is oly combos csatt) villámcsapás, vagy épp egy csini, áramszolgáltatói gixerből eredő "potom" 8-10kV-os feszlöket okozta "felejthetetlen" élményektől.